قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته بیست وهفتم بارداری

هفته بیست وهفتم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 2,624 بازدید

در هفته بیست و هفتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و هفتم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و هفتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

وضعیت جنین در هفته بیست و هفتم بارداری

طول جنین به حدود 2/36 تا 6/36 سانتی‌متر و وزنش به حدود 875 تا 950 گرم (تقریباً به اندازهٔ گل کلم) رسیده است.

هفته بیست وهفتم بارداری شده و فرزند شما اکنون به طور منظم می‌خوابد و بیدار می‌شود، چشمانش را باز و بسته می‌کند و انگشتان خود را می‌مکد.

مغز فرزندتان بسیار فعال شده است و با این که هنوز ریه‌هایش به طور کامل رشد نکرده‌اند در صورت به دنیا آمدن در این هفته با مقداری استفاده از امکانات تخصصی پزشکی به خوبی کار می‌کنند.

اکنون سه ماههٔ سوم (آخر) بارداری آغاز شده و قیافهٔ جنین شبیه قیافهٔ هنگام تولد نوزاد است با این تفاوت که در حال حاضر، جنین، لاغرتر و کوچک‌تر است.

کبد و دستگاه ایمنی فرزند شما هنوز به طور کامل رشد نکرده‌اند.

از آنجا که گوش‌های جنین با ورنیکس (هفته 20؛ فرزند) پوشیده شده‌اند، صداها به طور مبهم شنیده می‌شوند.

شبکیهٔ چشم فرزندتان در حال تشکیل شدن است.

کرک‌های بدن جنین (لانوگو هفته 13؛ فرزند) شروع به ریزش کرده‌اند و اکنون فقط در ناحیهٔ سرو شانه‌های جنین قابل دیدن هستند. ریزش این کرک‌ها ممکن است در بعضی موارد از هفتهٔ 28 تا 30 شروع شود.

از این هفته یعنی هفته بیست وهفتم بارداری، ممکن است چرخهٔ خواب و بیداری فرزندتان با چرخهٔ خواب و بیداری شما غیر همزمان شود یعنی فرزندتان، شب‌ها بیدار و فعال باشد و روزها به دلیل حرکات بدن مادر شما به خواب رود! همچنین ممکن است فرزند شما به طور مکرر سکسکه کند که کاملاً طبیعی است.

وضعیت مادر در هفته بیست و هفتم بارداری

هفته بیست وهفتم بارداری شده و ممکن است دوره‌هایی از گرفتگی عضلات ساق‌ها ایجاد شوند. این گرفتگی‌ها، در اثر وارد آمدن فشار به وسیلهٔ رحم در حال رشد بر سیاهرگ‌هایی که خون را از ساق‌ها به قلب بر می‌گردانند و نیز اعصابی که از تنه به ساق‌ها منتقل می‌شوند روی می‌دهند و ممکن است با پیشرفت حاملگی تشدید شوند. گرفتگی ساق‌ها و دردهای ناشی از آنها در طول روز هم ایجاد می‌شوند ولی شب‌ها شایع‌تر هستند. در هنگام بروز گرفتگی، کشش عضلهٔ پشت ساق‌ها تا حدودی موجب بهبود می‌شود. ساق پای خود را در حالت مستقیم بکشید و سپس به آرامی، انگشتان پا را به طرف عقب خم کنید. چند دقیقه قدم زدن یا ماساژ دادن عضلهٔ ساق پا نیز گاهی به بهبود گرفتگی و درد کمک می‌کند. خوردن کافئین، موجب تشدید این ناراحتی می‌شود. مصرف مکمل آهن ممکن است باعث کاهش این گرفتگی‌ها شود.

حتما بخوانید: هوش چیست؟ باهوش به چه کسی گفته می شود؟

علائم بارداری در هفته بیست و هفتم بارداری

در صورت امکان و به وِیژه چنان‌چه اولین حاملگی را سپری می‌کنید در کلاس‌های آموزشی مخصوص دوران بارداری شرکت کنید تا با موضوعاتی مانند «وضع حمل»، «گزینه‌های تسکین درد»، «نکات مورد انتظار بعد از زایمان»، «مشکلات شایع نوزادان»، «جلوگیری از بروز خطراتی که ممکن است نوزاد با آنها مواجه شود»، «تغذیه با شیر مادر و با شیر خشک» و «احیای قلبی ریوی (CPR) نوزاد» آشنا شوید.

قابل توجه‌ترین ناراحتی مادر در سه ماههٔ سوم بارداری، تنگی نفس است زیرا رحم، بسیار به قفسهٔ سینه نزدیک شده است و از اتساع کامل ریه‌های مادر جلوگیری می‌کند. این تنگی نفس هیچ تأثیری بر میزان اکسیژنی که به جنین می‌رسد ندارد و برای جنین بی‌خطر است.

در طول سه ماههٔ سوم ممکن است تا حدودی عدم ظرافت در انجام کارها بروز کند که ناشی از شل شدن مفاصل، احتباس مایعات و دشواری کنترل شکم بزرگ است. خوشبختانه این وضعیت پس از تولد نوزاد برطرف می‌شود.

آزمایش در بارداری

آزمایش قند خون یکی از آزمایشاتی است که قبلا به آن اشاره کردیم . و شیوه انجام آن به این ترتیب است که به شما مثل هر آزمایش دیگری که قبلا می دادید باید ناشتا باشید. به اندازه کافی نوشیدنی های غلیظ شیرین می دهند و از شما می خواهند تا یک ساعت چیزی نخورید و کمی به خودتان استراحت بدهید تا میزان قند خون شما آزمایش و نتیجه اعلام شود.

حتما بخوانید: 7 اشتباه جدید والدین

تغذیه در بارداری

مواد روغنی، انواع کره گیاهی و کره حیوانی. کره به علت دارا بودن چربی و طعم مطلوب زیاد مصرف می‌شود مخصوصاً اگر همراه با نان باشد چون حرارت زیاد تولید می‌کند پر انرژی است و از طرف دیگر دارای مقدار زیادی ویتامین نیز هست. موقعی که وزن بدن شما در موقعبارداری از حد معمول تجاوز می‌کند باید از خوردن غذاهای بسیار چربی پرهیز کنید زیرا علاوه بر این که دستگاه گوارش قادر ه هضم و جذب چربی اضافی نیست، بدن نیز مقدار اضافی را به حالت چربی در خود ذخیره می‌کند و این امر سبب چاقی زیاده از حد می‌شود. پس مصرف چربی‌ها دردوران بارداری باید در کمال احتیاط صورت گیرد.

مراقبت های پزشکی در هفته بیست و هفتم بارداری

های‌لایت به دلیل تماس کمتر رنگ با پوست سر، بهتر از رنگ کردن موها است. چنان چه می‌خواهید خودتان موهای سرتان را رنگ کنید، حتماً از دستکش پلاستیکی استفاده نمایید تا پوستتان تماس کمتری با مداد رنگی داشته باشد. ضمناً از قرار دادن طولانی رنگ بر روی موها خودداری کنید.

ورزش در بارداری

برنامهٔ ورزشی خود را ادامه دهید. با توجه به این که در اثر بزرگ شدن شکم نمی‌توانید پاهای خود را ببینید، از پیاده‌روی دسته‌جمعی (پشت سر سایر افراد) و یا پیاده‌روی در زمین‌های نامسطح که می‌تواند موجب از دست رفتن تعادل و به زمین افتادن شما شود خودداری کنید.

در این هفته روزی 35 دقیقه پیاده‌روی و 25 دقیقه نرمش ملایم را فراموش نکنید.

نشستن در وان آب گرم با این که می‌تواند دردهای عضلانی ناشی از بارداری را کاهش دهد می‌تواند موجب افزایش غیرطبیعی دمای بدن (هیپرترمی) شود و در نتیجه، نقایص مادرزادی جنین را به دنبال داشته باشد. برای خانم‌های حامله، استحمام با آب گرم بی‌خطرتر از قرار گرفتن در وان آب گرم است. با این حال چنان چه تمایل دارید از وان آب گرم استفاده کنید، دمای آب را کاهش دهید و حداکثر 10 دقیقه در وان آب گرم بنشینید و به علایم گرم شدن بیش از حد دمای بدن خود دقت کنید.

روزی یک بار از غرغرهٔ آب نمک برای پیشگیری از التهاب لثه استفاده کنید.

ممکن است در آزمایش خون به عمل آمده از شما، در این هفته‌ها، بالاتر بودن مقدار کلسترول از اندازهٔ طبیعی مشاهده شود. این وضعیت، طبیعی است و نباید نگران شوید. این افزایش کلسترول به دلیل آن است که بسیاری از هورمون‌های دوران بارداری، برای ساخته شدن به کلسترول نیاز دارند. بنابراین در این دوره نباید از غذاها یا داروهای کاهش‌دهندهٔ کلسترول استفاده کنید مگر در صورتی که پزشک تجویز کرده باشد.

حتما بخوانید: عشق و محبت را به همسرتان هدیه کنید

طب سنتی در بارداری

برای زیبا شدن فرزندتان این میوه ها را مصرف کنید

1- به

2- انگور

3- خربزه

4- پیازچه

5- هلو

6- سبزیجات

برای خوش صدایی آن می توانید آناناس بخورید. و برای بلند قد او پرتقال.

البته که شنبلیله خام یا پخته جنین را پر مو می کند و مربای شقاقل برای استخوان بندی او مفید است.

وظیفه پدران در دوران بارداری

برخی از کارهایی که شما می توانید در طول مدت بارداری همسرتان با انجام آن حس بهتری به مادر فرزندتان بدهید.

 1. درست کردن غذاهای مورد علاقه او. زیرا در این دوران به دلیل تهوع و استفراغ برای او سخت است که غذاهای مختلف را به راحتی بپزد.
 2. سعی کنید قبل از اینکه از شما درخواستی داشته باشد امکانات را برای او تاجایی که می توانید فراهم کنید.
 3. در امور خانه و نظافت کمک کنید
 4. سعی کنید همیشه برای او فرزندتان هدیه ای داشته باشید.
 5. وضعیت جسمانی او رو به تغییر است و شاید این وضع چندان برایش خوشایند نباشد اما شما با خرید لباس جدید به او حس بهتری بدهید.
 6. در تمام مراحل پزشکی او را همراهی کنید.

روابط زناشویی در بارداری

درد کمر یکی از شایع ترین علایمی است که در دوران بارداری مادران از آن شکایت دارند زیرا هر روز جنین بزرگتر می شود، نقطه سقل بدن تغییر می کند و وزن اضافه می کنید. این درد ساعت ها در بدن شما می ماند و کارها را از قبل سخت تر می کند برای اینکه بتوانید تحمل درد را داشته باشید و به خود تسکین دهید به روابط زناشویی در دوران بارداری ادامه دهید زیرا پس از ارگاسم در بدن شما اوکسی توسین ترشح می شود و باعث می گردد قدرت تحمل درد در شما بالا برود.

باید و نبایدهای بارداری

یکی از بایدهای دوران بارداری این است که ماساژ دادن اعضای بدن موجب افزایش جریان خون و کاهش بسیاری از دردها می‌شود ولی ماساژ شکم در دوران بارداری بهتر است انجام نشود. پیش از ماساژدرمانی با پزشک خود مشورت کنید.

یکی دیگر از نبایدهای دوران بارداری این است که از کندن موهای زاید بدن و استفاده از موم در دوران بارداری مجاز است ولی کرم‌های موبر، برای جنین زیان‌بخش هستند زیرا سولفات باریم و تیوگلیکولات کلسیم موجود در آنها موجب آسیب جنین می‌شود.

خلاقیت در بارداری

یکی از آن وسایلی که باید برای نوزادان خرید دما سنج است که انواع مختلفی دارد مانند:

 1. دماسنج جیوه ای
 2. دماسنج دیجیتالی
 3. تب سنج دیجیتالی گوش
 4. دماسنج پستانکی
 5. دماسنج شریان تمپورال

که در قسمتهای بعدی بیشتر درباره آن ها توضیح خواهیم داد.

شعر بارداری هفته بیست و هفتم

اتل متل توتوله /                 سلام عزیزدردونه
هفته ی بیست و هفتمه ، فرشته 
وقتی بیای زندگیمون ، بهشته 

دیگه اومد ؛ خداروشکر 
 مرحله ی آخر رشد

نی نی جونم ، برای اولین بار
چشمای ناز تو دیگه ، میشن باز
بیدارمیشی ؛ انگشتتو می خوری 
 مغز تو فعاله و؛ فکرمی کنی

فدای مغز کوچیکت ؛
به چی داری ؛ فکرمیکنی؟؟
***
یک صدایی ، در دل من /          هی می کنه  ؛ زمزمه
قربون اون گلوت برم  /              که می کنی ؛ سکسکه

نفس طلا ، کاشکی که تو /          همیشه باشی  ؛ خندون 
دوست دارم ؛ نازنازی مهربون

نکته مهم بارداری در هفته بیستم و هشتم را از دست ندهید.


برای خرید محصول طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت هنری کودکان 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری

در هفته نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

در هفته چهاردهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهاردهم  بارداری و نکات مهم درباره هفته چهاردهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری

در هفته پنجم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته پنجم بارداری و نکات مهم درباره هفته پنجم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید. ی

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم تشخیص گروه خون و Rh (معمول و ثابت). اولین آزمایش خون گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری

در هفته ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

در هفته سی و ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید