قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 2,638 بازدید

در هفته بیست و پنجم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و پنجم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و پنجم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

وضعیت جنین در هفته بیست و پنجم بارداری

طول جنین به 6/34 سانتی‌متر و وزنش به 660 تا 680 گرم رسیده است.

1- چروکیدگی پوست جنین شروع به از بین رفتن کرده است و قیافهٔ جنین روز به روز به قیافهٔ نوزاد شبیه‌تر می‌شود.

2- موهای فرزندتان رشد بیشتری پیدا کرده و می‌توان رنگ و جنس آن را با سونوگرافی تشخیص داد.

3- مهره‌های فرزند شما تا این هفته، ساختمان‌های بنیادی خود را تشکیل داده‌اند، یعنی 1000رباط (لیگامان)، 150مفصل و 33 حلقهٔ مهره‌ای بدنجنین ساخته شده‌اند.

4- در این هفته، سوراخ‌های بینی جنین شروع به باز شدن می‌کنند و نسبت اندازهٔ سر به تنه متعادل و صحیح شده است.

5- فرزند شما می‌تواند تمرین بازدم و دم مایع آمنیون را انجام دهد و از این رو ممکن است گاهی سکسکه کند.

6- بسیاری از جنین‌ها می‌توانند از این هفته در واکنش به صداهای بلند چشمک بزنند و حتی بعضی جنین‌ها قادر هستند تا با قرار دادن دست‌هایشان در مقابل چشم‌ها، آنها را از نور شدید محافظت کنند.

7- طناب‌های صوتی فرزندتان از این هفته کار می‌کنند هر چند تا پس از تولد صدایی از آنها خارج نمی‌شود.

8- شنوایی فرزند شما کامل‌تر شده و ممکن است بتواند صدای شما را بشنود!

وضعیت مادر در هفته بیست و پنجم بارداری

از این هفته (حتی از هفتهٔ 22) ممکن است انقباض‌های موسوم به انقباض‌های براکستون هیکس (Braxton Hicks) در رحم آغاز شوند. این انقباض‌های کوتاه مدت به عضلات رحم شما کمک می‌کنند تا برای به دنیا آوردن فرزندتان آماده شوند. معمولاً این انقباض‌ها 15 تا 30 ثانیه به طول می‌انجامند و به طور کامل بدون درد هستند و یا تولید ناراحتی خفیف می‌کنند. این انقباض‌ها درد زایمانی نیستند و مگر در مواردی که با کمردرد، درد شکم یا لگن و ترشح مهبلی همراه می‌شوند نباید نگران آنها بود.

گاهی ممکن است دردهای تیر کشنده‌ای در ساق‌ها یا قسمت پایین کمر حس کنید که ناشی از فشاری هستند که رحم در حال رشد شما بر لگن و کمرتان وارد می‌آورد. این دردها طبیعی هستند و با قرار دادن کمپرس یخ یا کیسه آب گرم بر روی ناحیهٔ مبتلا یا تغییر وضعیت بدن تسکین می‌یابند.

با فرا رسیدن سه ماههٔ سوم بارداری ممکن است به طور مکرر احساس گرما کنید و بدنتان زیاد عرق کند. علت این مسئله، افزایش شدید خون‌رسانی به بدن شما است. علاوه بر این، اکنون کار ریه‌های شما 50% افزایش یافته است.

بعضی از زنان باردار در حوالی این هفته دچار سندرم تونل مچ دستی می‌شوند (یعنی در اثر تورم تونل تاندونی اطراف مچ دست، گزگز و درد در این ناحیه حس می‌کنند). معمولاً این درد، 3 هفته پس از زایمان برطرف می‌شود.

حتما بخوانید: ماه چهارم بارداری و رابطه مادر و جنین

علائم بارداری در هفته بیست و پنجم بارداری

پوست شما شفاف‌تر و رنگ آن گل انداخته‌تر می‌شود.

رشد موهایتان افزایش می‌یابد. البته معمولاً این موهای اضافی بعد از زایمان دوباره کم خواهند شد.

با اینکه سنگین‌تر شده‌اید و حرکت کردن برایتان دشوارتر شده است همچنان به ورزش ادامه دهید، مگر اینکه پزشک، دستور دیگری به شما بدهد. وقتی بیش از حد خسته شده‌اید به ورزش ادامه ندهید. همچنین در صورت بروز هر نوع درد، گیجی یا تنگی نفس ورزش را متوقف کنید. مقدار زیادی مایعات بنوشید و قبل و بعد از انجام ورزش، زمانی را به گرم و سرد کردن بدن خود اختصاص دهید.

آزمایش در بارداری

هفتهٔ 24 تا 28 زمانی است که باید آزمایش خون از نظر وجود کم خونی برای زنان باردار انجام شود. در صورت اثبات وجود کم‌خونی فقر آهن (شایع‌ترین نوع کم‌خونی)، باید از مکمل آهن استفاده نمود.

حتما بخوانید: 4 ابزار هوش کودک

تغذیه در بارداری

مصرف فیبر، برای سلامت دستگاه گوارش و پیشگیری از یبوست ضروری است و نیز میزان قند خون را در سطح طبیعی حفظ می‌کند. فیبر از منابع گیاهی، مانند دانه‌ها، غلات، میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل به دست می‌آید. گوشت و لبنیات حاوی فیبر نیستند.

فیبر به دونوع محلول و نامحلول وجود دارد و هر دو نوع آن باید در غذاها وجود داشته باشد. فیبر محلول به احساس سیر بودن به مدت طولانی‌تر کمک می‌کند و موجب آزاد شدن تدریجی قند به داخل خون می‌شود. فیبر نامحلول با تسریع حرکت غذا در بدن و دفع مواد زاید در مدفوع، از ایجاد یبوست جلوگیری می‌کند. به توضیحات هفته بعد (هفته 26) نیز توجه کنید.

مراقبت های پزشکی در هفته بیست و پنجمبارداری

داشتن خواب راحت در سه ماههٔ سوم و به ویژه، هفته‌های آخر آن مشکل است. قبل از آن که به بستر بروید، دوش آب گرم بگیرید. بر روی تشک نه خیلی نرم و نه خیلی سفت بخوابید. تا حد امکان به پهلوی چپ بخوابید و یک پا را بر روی پای دیگر خود قرار دهید. در زیر شکم، پشت و میان زانوها بالش‌هایی را قرار دهید.

در ابتدای سه ماه سوم، هر 2 هفته یک بار و در ماه آخر بارداری هر هفته یک بار به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

در سه ماهه سوم، بارداری، فشار خون، ادرار، و وزن مادر و ضربان قلب نوزاد بررسی و ارتفاع رحم اندازه‌گیری می‌شود.

به منظور بررسی وضعیت جنین، آزمایش‌های مربوط به لگن انجام می‌شود. ممکن است پزشک یا ماما از شما بخواهد حرکت‌های جنین را بشمارید و گزارش روزانه خود را در ملاقات بعدی به همراه بیاورید.

ورزش در بارداری

ممکن است در سه ماه سوم بارداری، بزرگ شدن شکم مانع از انجام بعضی از حرکات شود. چنان چه خم شدن به جلو (دولا شدن) یا انجام برخی دیگر از حرکت‌ها برایتان خیلی سخت است، فقط به قدم زدن درجا بپردازید. با این کار، ضربان قلب شما در این مرحله از بارداری کاهش نمی‌یابد.

در هنگامی که خیلی خسته هستید ورزش نکنید. اگرچه عدم تحرک برای خانم‌های باردار مناسب نیست، تحرک بیش از حد هم می‌تواند خطرناک باشد. خانم‌هایی که از پیش از بارداری به دویدن یا آهسته دویدن عادت داشته‌اند می‌توانند این کار را ادامه دهند. البته با افزایش هفته‌های حاملگی بهتر است مسافت، زمان و شدت فعالیت کاهش یابد و علایم خطر احتمالی در نظر گرفته شود.

استفاده از مایو مخصوص یا لباس شنای دوران حاملگی برای خانم‌هایی که به ورزش شنا می‌پردازند وضعیت بهتری را ایجاد می‌کند. از دستورالعمل‌های کلی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بدن پیروی کنید.

در این هفته می‌توانید روزانه 25 دقیقه پیاده‌روی و 20 دقیقه نرمش آرام داشته باشید.

تمرین‌های کششی در سه ماهه سوم بارداری به آماده شدن ماهیچه‌ها برای پشت سر گذاشتن این سه ماهه و زایمان آسان‌تر کمک می‌کنند. این تمرین‌ها موجب افزایش تون، شل و قوی شدن ماهیچه‌ها و بهبود گردش خون می‌شوند. می‌توانید تقریباً تمام تمرین‌های کششی در حالت خوابیده به پشت را انجام دهید.

نزدیک صندلی بایستید و یک ساق خود را به طرف جلو، بالا بیاورید یا آن را به طرف عقب بکشید.

بیشتر ورزش‌های سبک هوازی برای این هفته‌ها مناسب‌اند. راه رفتن سریع برای افزایش تون ماهیچه‌ها، عالی‌ترین ورزش به شمار می‌آید اما دویدن و پریدن می‌تواند با ناراحتی همراه باشد ولی چنان چه در سراسر دوران بارداری این ورزش را انجام داده‌ای می‌توانید همچنان آن را ادامه دهید.

مانند سه ماههٔ دوم، باید در سه ماهه سوم نیز از بلند کردن وزنه‌ها در حالت ایستاده خودداری کرد و این حرکات را به شکل نشسته و ضمن رعایت مراقبت‌های لازم انجام داد.

حتما بخوانید: مهارت های جدید زناشویی

طب سنتی در بارداری

سیب یکی از آن آن میوه هایی است که خوردن آن در دوران بارداری بسیار توصیه شده است خوردن سیب در دورانب ارداری احتمال تنگی نفس را در دوران بارداری به حداقل می رساند و احتمال آسم نوزاد را کاهش می دهد.

وظیفه پدران در دوران بارداری

باید بدانید نقش شما به عنوان یک پدر قبل از بدنیا آمدن نوزاد شروع می شود و بعد از بدنیا آمدن نوزاد پر رنگ تر و محسوس تر نمایان می شود. در دوران بارداری به دلیل مسئولیتی که بر دوش شما و همسرتان گذاشته می شود با تغییرات روانشناختی پدر و مادر مواجه می شویم. در این دوران به دلیل تغییرات روانی و جسمانی مادر به حمایت عاطفی بیشتری نیاز دارد که اگر بتوانید به درستی نقش خود را ایفا کنید سلامت جسمی و روحی همسر و فرزند خود را تضمین کرده اید.

روابط زناشویی در بارداری

این بار روی صحبتم با مادرانی است که فنخ شکم دارند یا پشتشان درد می کند. شاید باورتان نشود ولی بهترین راه حل برای اینکه از شر چنین مواردی راحت شوید داشتن روابط زناشویی در دوران بارداری است که به شما بسیار کمک می کند و از گفتن آن نترسید و یا خجالت نکشید. و بدانید روابط زناشویی در این دوران هم برای والدین مفید است و هم برای جنین.

باید و نبایدهای بارداری

یکی از بایدهای دروان بارداری این است که از از ماه چهارم به بعد از پوشیدن لباس تنگ خودداری کنید و جوراب هایی بچوشید که مانع جریان خودن در پاهایتان نشود.

یکی دیگر از نبایدهای دوران بارداری این است که از خوردن پنیر های کپکی و نرم مانند پنیر گوسفندی و بز که پاستوریزه نشدن خودداری کنید. این پنیرها دارای باکتری لیستریا می باشد که باعث عفونت شده و به جنین آسیب می زند.

خلاقیت در بارداری

هفتهٔ 25 (یا 24) زمان مناسبی برای آماده سازی اتاق فرزندی است که در راه دارید. برای این کار از همسر خود کمک بگیرید. ضمناً لازم نیست برای آماده نمودن اتاق مزبور از هزینهٔ زیادی استفاده نمایید. این هفته فکر خرید نباشید من جای شما باشم این هفته رو به انتخاب یک اسم مناسب برای فرزندم می پردازم . نظر همسرتان را نیز فراموش نکنید.

شعر بارداری هفته بیست و پنجم

سلام  به تو دلبندم /                     نی نی،  به تو ، دل بستم

قشنگ و مهربونم  /                 پنج ماهه که ، تو راهی
هفته ی بیست و پنجم /                    رسیده دیگه ؛ نازی

 صدا ها رو میشنوی /                با دو تا گوش تیزت 
مامان بشه فدای /                       دست و پاهای ریزت

کاشکی میشد ببوسم /             پوست لطیف و صافت
دعابکن برام ؛ با /                   قلب ظریف و پاکت 

موی  قشنگ و نازت /            گرفته رنگ و حالت
وقتی بیای ؛ میریزم /              زندگیمو ، به پایت

تا که بیای ؛ می مونه /           مامانی ، چشم به راهت 
قربون چشم و ابروت  /           مامان می مونه پهلوت

***
عزیز و مهربونم 
دردو بلات به جونم 
بیا چراغ خونم

 

نکته مهم بارداری در هفته بیستم و ششم را از دست ندهید.


برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت هنری کودکان 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

در هفته هجدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هجدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته سوم بارداری

هفته سوم بارداری

در هفته سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

هفته چهل و یکم بارداری

هفته چهل و یکم بارداری

در هفته چهل و یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری

در هفته چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.    

هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 14

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید