قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 2,983 بازدید

در هفته سی و ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته سی و ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

وضعیت جنین در هفته سی و ششم بارداری

 

طول جنین به ‌5/46 تا 5/47 سانتی‌متر و وزنش به 2620 تا 2724 گرم رسیده است.

در هفته سی و ششم بارداری تقریباً تمام موهای کرک مانند (لانوگو؛ هفته 13؛ فرزند) و نیز ورنیکس بدن جنین (ورنیکس؛ هفته20؛ فرزند) در حال ریزش هستند. هر دو مادهٔ مزبور پس از ریزش به داخل مایع آمنیون به وسیلهٔ جنین بلع می‌شوند. علاوه بر این، جنین سایر ترشحاتی را که به داخل مایع آمنیون ریخته‌اند بلع می‌کند و در نتیجه، مدفوع جنین به شکل مخلوطی سیاه رنگ موسوم به مکونیوم ساخته می‌شود.

از پایان این هفته یعنی ، هفته سی و ششم بارداری تا هفته 42، جنین، «فول تِرم» (full ـ term) نامیده می‌شود. جنین‌هایی که قبل از هفتهٔ 37 به دنیا می‌آیند« پِرِه ترم» (pre ـ term) و جنین‌هایی که پس از هفتهٔ 42 متولد می‌شوند، «پُست تِرم» (post ـ term) نام دارند.

اکثر نوزادان با سر به دنیا می‌آیند ولی در بعضی موارد، پزشک یا ماما مجبور می‌شوند با دستکاری شکم مادر، جنین را در داخل رحم به نحوی بچرخانند که سر جنین به طرف پایین قرار بگیرد و سپس زایمان با سر انجام شود. به این کار، «چرخش سر، از خارج» (external cephalic version) گفته می‌شود.

چین خوردگی‌های ناحیهٔ گردن و مچ دست‌های فرزندتان در حال شکل گرفتن هستند.

در هنگام تولد، چربی بدن فرزندتان تقریباً 15% افزایش پیدا کرده است.

وضعیت مادر در هفته سی و ششم بارداری

 

ممکن است احساس کنید انقباض‌های براکستون هیکس افزایش یافته‌اند (هفته 25؛ مادر). در این صورت، به طور معمول چنان‌چه جنین فول ترم است (هفته 36؛ فرزند) و حاملگی بدون عارضه‌ای دارید و کیسه‌ی‌آب پاره نشده، پزشک یا ماما، پس از معاینه، به شما توصیه خواهند کرد که تا وقتی انقباض‌های رحمی به تقریباً یک بار در هر 5 دقیقه (در طول یک ساعت) برسند و هر کدام حدود 1 دقیقه طول بکشند صبر کنید. البته اگر در همین مرحله متوجه کاهش فعالیت جنین شده‌اید یا فکر می‌کنید مایع آمنیون در حال نشت کردن از مهبل است و یا در صورت وجود خونریزی مهبلی، تب، سردرد شدید یا مقاوم، درد مداوم شکم یا تغییرات بینایی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

ماهیچه‌های بدن شما در این هفته‌ها به علت تحمل بار اضافی، دچار خستگی می‌شوند و اکثر خانم‌های باردار از اساس خستگی در بیشترین ساعات روز شکایت دارند. مدت استراحت خود را افزایش دهید و پاها را در وضعیت راحتی نگاه دارید.

 

حتما بخوانید: ماه هشتم بارداری و رابطه مادر و جنین در این ماه

علائم بارداری در هفته سی و ششم بارداری

با بزرگ‌تر شدن جنین، فشار بیشتری بر معدهٔ شما وارد می‌شود و ممکن است نتوانید مقدار معمولی غذای خود را در یک وعده بخورید. بنابراین، غذا را در چند وعده و هر بار به مقدار کمتر میل کنید. از سوی دیگر، با پایین‌تر آمدن جنین به سمت لگن مادر، سوزش سر دل و تنگی نفس مادر کمتر می‌شود. با پایین آمدن جنین، احساس فشار در قسمت پایین شکم افزایش می‌یابد که به سخت‌تر شدن فزایندهٔ راه رفتن و نیز بیشتر شدن تکرر ادرار می‌انجامد. ممکن است اگر جنین خیلی پایین آمده باشد مقداری فشار و ناراحتی در مهبل نیز احساس شود. بعضی از مادرها در این مرحله احساس می‌کنند که در حال حمل یک توپ بولینگ در بین پاهای خود هستند!

احتمال دفع ادرار به صورت قطره قطره (به ویژه در هنگام خندیدن، عطسه و سرفه) افزایش می‌یابد. با نزول بیشتر جنین به داخل لگن، احساس فشار بیشتری در مثانه ایجاد می‌شود. در آخرین هفته‌های بارداری، چندین بار بیدار شدن از خواب برای ادرار کردن، طبیعی است و پس از تولد نوزاد برطرف خواهد شد.

چنان چه احساس سنگینی و خستگی زیاد می‌کنید و در محلی اشتغال به کار دارید از رییس و کارفرمای خود مرخصی زایمانی درخواست نمایید.

 

آزمایش در بارداری

در هفته های آخر باداری یکی از آزمایشات مهمی که صورت می گیرد. آزمایش انعقاد خون است که اهمیت زیادی دارد.

تغذیه در بارداری

 

مصرف درست و سالم مواد غذایی نکته ای ست که هر هفته به آن تاکید کردیم زیرا این امر باعث سلامتی شما قبل و بعد از زایمان می شود. بسیاری از زنان سوزش معده را در این دوران تجربه می کنند که با کنترل برخی نکات غذایی می توانند آنرا کاهش دهند.

از خوردن مواد غذایی چون

  1. شکلات
  2. قهوه
  3. غذاهای تند
  4. مرکبات
  5. غذاهای پر چرب

خودداری کنید و سعی کنید وعده غذایی خود را افزایش داده ولی مقدار آن را کم کنید.

 

حتما بخوانید: مقالات هوش نوزادان

مراقبت های پزشکی در هفته سی و ششم بارداری

چنان چه سابقهٔ سقط جنین و خونریزی، پارگی زودرس کیسه آب و یا زایمان زودرس دارید، نزدیک به طور قابل ملاحظه‌ای محدود می‌شود. به طور کلی بهتر است در ماه آخر بارداری از نزدیکی خودداری نمایید. در صورت وجود عفونت و یا دردناک بودن نزدیکی نیز انجام آن ممنوع است.

ورزش در بارداری

 

نشستن در وضعیت شبیه نشستن خیاط‌ها موجب تقویت ماهیچه‌های پشت، ران و لگن می‌شود و در اثر چرخیدن کامل مفاصل لگن و افزایش جریان خون در اندام‌های تحتانی، تسهیل زایمان را به دنبال دارد.

برای انجام این ورزش، در حالی که پشت خود را کاملاً صاف و کشیده نگه داشته‌اید بر روی زمین بنشینید، پاها را رو به روی هم قرار دهید تا پاشنه‌ها به هم بچسبند. زانوها را در حالت بسیار راحت قرار دهید و ماهیچه‌های داخل کشاله ران را در وضعیت کشیده نگه دارید. می‌توانید دست‌ها را در زیر زانوها قرار دهید و زانوها را به سمت بالا بکشید. چنان چه انجام این تمرین برایتان دشوار است به دیوار تکیه دهید یا کوسنی را در بین پاها قرار دهید و گاهی محل کوسن را عوض کنید. دقت کنید ماهیچه‌های پشت، کاملاً صاف و در حالت کشیده قرار بگیرند.

 

حتما بخوانید: چه چیزی جای تنبیه

طب سنتی در بارداری

گلابی یکی از آن دست میوه هایی است که خوردن آن قبل از بارداری و در دوران بارداری در طب سنتی توصیه شده است گلابی سرشار از ویتامین هایی چون B1. B2. B6. C است که برای قوت قلب، زیبایی، پاکی معده بسیار مفید است.

باید و نبایدهای بارداری

مصرف ترکیبات توهّم‌زای PCP و LSD می‌تواند موجب بروز رفتارهای خشونت‌آمیز در مادر شود و در نتیجه، ممکن است مادر به جنین خود آسیب وارد نماید. این ترکیبات باعث کم شدن وزن نوزاد در هنگام تولد، کنترل ضعیف ماهیچه‌ای و آسیب مغزی نوزاد و سندرم محرومیت در نوزاد می‌شوند. علایم محرومیت نوزاد عبارتند از بی‌حالی و لرزش بدن. مصرف مکرر LSD می‌تواند نقایص مادرزادی را به دنبال داشته باشد. ترکیبات متامفتامین (مثل شیشه) چنان چه در دوران بارداری مصرف شوند می‌توانند مشکلاتی شبیه به مصرف کوکایین ایجاد کنند. این ترکیبات موجب نرسیدن اکسیژن کافی به جنین، و در نتیجه، کم شدن وزن هنگام تولد نوزاد می‌شوند و نیز می‌توانند تولد نوزاد نارس، سقط جنین و جدا شدن زودرس جفت را به دنبال داشته باشند. ممکن است نوزاد با اعتیاد به متامفتامین متولد شود و از علایم محرومیت، شامل لرزش، بی‌خوابی، اسپاسم‌های ماهیچه‌ای و مشکلات تغذیه رنج ببرد. مشکلات فراگیری کودک (در سنین بالاتر) از عوارض دیگر مصرف مفتامین به وسیله مادر دردوران بارداری است.

خلاقیت در بارداری

برخی از مادران به دلیل آنکه اولین نوزاد خود را بدنیا می آورند سرشار از ذوق و وجد هستند و میخواهند همه چیز تمام و کمال و به دور از هر کم و کاستی باشد. اما نکته ای که باید در نظر گرفت آن است که نوزاد شما تا نیازی به لوستر، پرده و یا حتی کاغذ دیواری های گران قیمت ندارد او نیاز دارد تا بهتر به اوتوجه شود و بهتر است هزینه هایی از این قبیل صرف کتاب و یادگیری تربیت نوزادان شود.

شعر بارداری هفته سی و ششم

سلام نی نی دوست داشتنی مامان ، جیگرم ، پاره ی تنم

هفته ی سی و شش شده ؛ فرشته
مهرتو ،  در دل مامان ، نشسته
وزن تو ، روز به روز ، زیادتر میشه
صورت ماه تو ، زیباتر  میشه

                 فدای دست تپلیت ، بشم من
                            قربون لپ گل گلیت ، برم من

خدا به تو ، داده  دو چشم بینا
دوست دارم ؛ جوجوی ناز و زیبا

من و بابا  ، منتظریم عروسک
بیا به این دنیا ، نی نی کوچک

وقتی بیای ؛ شادی میاد تو خونه
نی نی ، مامان قدر تو رو می دونه

 

نکته مهم بارداری در هفته سی و هفتم را از دست ندهید.


برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رابطه عاطفی باکودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

در هفته هجدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هجدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم تشخیص گروه خون و Rh (معمول و ثابت). اولین آزمایش خون گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر

هفته سی وهشتم بارداری

هفته سی وهشتم بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری

در هفته پنجم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته پنجم بارداری و نکات مهم درباره هفته پنجم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید. ی

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

در هفته سی و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری

در هفته چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.    

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 12

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید