قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 3,047 بازدید

در هفته سی دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته سی دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

وضعیت جنین در هفته سی و دوم بارداری

طول جنین به 7/41 تا 4/42 سانتی‌متر و وزنش به حدود 1702 گرم رسیده است.

1- در طول 7 هفتهٔ آینده، جنین تا وزن زمان خود را به دست خواهد آورد.

2- ناخن انگشتان دست و پای فرزند شما اکنون کامل شده و موهای سر فرزندتان شکل واقعی پیدا کرده است.

3- در هفته سی و دوم بارداری فرزند شما هر روز حدود 14 گرم وزن اضافه می‌کند.

4- با این که ممکن است حرکات فرزندتان کمتر شده باشد ولی همچنان با چرخاندن و تکان دادن اعضای بدن خود، عضلات آنها را تقویت می‌کند. بسیاری از مادران اظهار می‌دارند که می‌توانند تکان خوردن باسن فرزندشان را حس کنند.

5- حجم خون شما نسبت به زمان قبل از بارداری، 40 تا50 درصد افزایش پیدا کرده است تا بتواند نیاز شما و فرزندتان را برآورده سازد.

وضعیت مادر در هفته سی و دوم بارداری

ممکن است در این هفته احساس کنید که جنین به طور دایم بر قفسهٔ سینهٔ شما فشار وارد می‌آورد.

مشکلات جسمانی ناشی از بارداری ممکن است موجب تشدید ناراحتی‌های روحی شوند. در این زمینه با همسر یا یک دوست صمیمی صحبت کنید. سعی کنید افکار و احساسات منفی را از خود دور نمایید و به روزهای خوش آتی بیاندیشید.

ممکن است در این هفته‌ها، کمردرد، بیش از سایر دردهای ناشی از حاملگی موجب ناراحتی شود. از کمپرس گرم برای کاهش شدت این درد استفاده کنید. برای بلند شدن از بستر کف هر دو دست خود را در دو طرف بدن قرار دهید و سپس از جا بلند شوید.

 

حتما بخوانید: ماه پنجم بارداری و رابطه مادر و جنین

علائم بارداری در هفته سی و دوم بارداری

اکنون رحم شما به حدود 5/12 سانتی‌متر بالاتر از نافتان رسیده است. البته اگر حاملگی شما دو یا چند قلویی باشد ارتفاع رحم، به اندازهٔ هفته40 بارداری نزدیک شده است!

سؤالات مورد نظر خود را یادداشت کنید تا در هر بار مراجعه به نزد پزشک یا ماما جواب آنها را دریافت نمایید.

افزایش بیش از حد وزن در دوران بارداری، الزاماً به معنی به دنیا آوردن فرزند بزرگتر از حد معمول نیست. این امکان کاملاً وجود دارد که مادری با اضافه وزن حدود 5/22 کیلوگرم در دوران بارداری فرزندی به وزن 7/2 کیلوگرم به دنیا بیاورد و یا برعکس، از مادری که در دوران حاملگی فقط 9 کیلوگرم اضافه وزن داشته، فرزندی به وزن 4 کیلوگرم متولد شود. باید دانست که ژنتیک نقش مهمی‌در وزن نوزاد ایفا می‌کند. در زنانی که قبل از حاملگی اضافه وزن دارند احتمال به دنیا آمدن نوزاد با وزن زیادتر از معمول، بیشتر است. ممکن است پزشک و ماما با اندازه‌گیری ارتفاع رحم و لمس شکم شما بتوانند وزن جنین را تخمین بزنند. همچنین می‌توان اندازهٔ جنین را به وسیلهٔ سونوگرافی تعیین کرد.

آزمایش در بارداری

احتمال بروز دیابت حاملگی، زایمان پیش از موعد و پره اکلامپسی، در این هفته‌ها زیاد است.

برای کاهش تورم پاها، پنج دقیقه پیاده‌روی کنید یا پاهای خود را تا حد ممکن بر روی بالش قرار دهید.

پستان‌ها همچنان بر روی شکم سنگینی می‌کنند. از سینه‌بندهای مناسب استفاده نمایید.

 

تغذیه در بارداری

برای پیشگیری از نفخ و ترش کردن، وعده‌های غذایی را افزایش و مقدار غذای مصرفی در هر وعده را کاهش دهید. غذاهای میان وعدهٔ مناسب عبارتند از: نان تُست، سالاد، میوه‌ها و سبزیجات، غلات و بیسکویت. برای جلوگیری از کم آبی بدن، نوشیدن آب فراوان توصیه می‌شود.

حتما بخوانید: چگونه به فرزندانمان رفتار کنیم

مراقبت های پزشکی در هفته سی و دوم بارداری

در هفته سی و دوم بارداری بثورات و دانه‌های پوستی ناشی از گرما ممکن است بر روی پوست ایجاد شوند. رطوبت و گرمای بیش از حد پوست ایجاد شوند. رطوبت و گرمای بیش از حد پوست و خاراندن آن می‌توانند موجب بروز این عوارض پوستی شوند. بثورات مزبور در ناحیه چین بین پستان‌ها و زیر آنها به طور شایع ایجاد می‌شوند. برای پیشگیری از بروز این مشکل با آب ولرم استحمام کنید و کمی پودر تالک به محل بپاشید و لباس‌های راحت بپوشید.

ورزش در بارداری

برای پیشگیری از گرفتگی ماهیچه‌های ساق (که همان گونه که ذکر شد در دوران بارداری شایع است)، در حالی که بر روی زمین نشسته و کف هر دست را در دو طرف لگن، بر روی زمین قرار داده‌اید، ران و ساق هر دو پا را در وضعیت مستقیم دراز کنید. به آهستگی یک زانو را خم کنید و تا 5 شماره در همین وضعیت نگه دارید و سپس آن را به وضعیت اول بازگردانید. این کار را با پای دیگر تکرار کنید. سپس پای یک طرف را به طرف بالا خم کنید. با این کار، کشش ماهیچه‌ها افزایش می‌یابد. مچ این پا را به هر دو طرف بچرخانید و سپس، پا را به وضعیت اول برگردانید و این کار را با پای دیگر تکرار کنید.

حتما بخوانید: ماه ششم بارداری و رابطه مادر و جنین

طب سنتی در بارداری

امکان این که در دوران بارداری دچار مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی شوید زیاد است بسیاری از دوستان شما شاید مصرف نمک را به شما توصیه کنند اما طب سنتی در بارداری خوردن سرکه طبیعی آن هم به میزان یک گرم را به شما پیشنهاد می کند. اگر شما مبتلا به دیابت و فشار خون در دوران بارداری هستید خوردن خیار بدون نمک نیز توصیه می شود.

باید و نبایدهای بارداری

استفاده از اپی‌لیدی (موبرداری الکتریکی) و الکترولیز در دوران بارداری مانعی ندارد ولی نباید آنها را بر روی شکم و پستان مورد استفاده قرار داد.

استفاده از حنا و رنگ‌های طبیعی در دوران بارداری مجاز است.

فقط مقدار کمی از مواد رنگی شیمیایی موجود در رنگ موها از راه پوست، در جریان خون جذب می‌شود و به نظر نمی‌رسد این مقدار موجب بروز عوارض جنینی شود. البته بسیاری از متخصصان بهداشت توصیه می‌کنند خانم‌های باردار در سه ماه اول حاملگی از رنگ موهای دایمی استفاده ننمایند.

خلاقیت در بارداری

بالشت شیردهی یکی دیگر از آن دسته وسایلی است که به شما پیشنهاد داده می شود. اما باید بدانید استفاده از این بالشت برای مادران تازه کار بسیار سخت است و کمکی به شیردهی شما نمی کند. پس لزومی برای خرید این وسیله که هیچ وقت به کارتان نمی آید نکنید.

شعر بارداری هفته سی و دوم

سلام  گل گلکم ، بهارکم ، شاپرکم

              سی و دو تا ، هفته گذشته جانم
                                      عروسکم ، هفت ماهه چشم به راهم
قربون انگشت های تو ، مهربون
نی نی ، تویی عزیزتر ازجونمون
در اومده ؛ ناخنهای پای تو
خالیه توی خونمون ؛ جای تو

از موی کرکیت ، خبری نیست دیگه
موی سرت ، واقعی داره میشه
مامان بگرده  دور دستای تو
نیست توی دنیا ؛ مثل و همتای تو

جیگرطلا ، مامان پیشت می مونه
قدر نی نی نازشو ، می دونه

 

نکته مهم بارداری در هفته سی و سوم را از دست ندهید.


برای خرید محصول تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رابطه عاطفی باکودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری

در هفته نوزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته نوزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری

در هفته پنجم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته پنجم بارداری و نکات مهم درباره هفته پنجم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید. ی

هفته هفدهم بارداری

هفته هفدهم بارداری

در هفته هفدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هفدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته چهل و دوم بارداری

هفته چهل و دوم بارداری

در هفته چهل و دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید