قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 4,928 بازدید

در هفته سی و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

وضعیت جنین در هفته سی و چهارم بارداری

طول جنین به 45 سانتی‌متر و وزنش به 2140 تا 2156 گرم رسیده است.

در هفته سی و چهارم بارداری لایه‌های چربی بدن جنین بیشتر شده‌اند و ظاهر گردتری به جنین داده‌اند و اکنون پوست جنین از همیشه صاف‌تر شده است.

نوزادانی که بین هفته 34 تا 37 به دنیا می‌آیند و مشکل دیگری ندارند معمولاً به خوبی ادامهٔ حیات می‌دهند و تنها برای مدت کوتاهی باید در بخش نوزادان نگه داشته شوند.

دستگاه ایمنی فرزندتان همچنان در حال تکامل است. با این حال تا هنگام تولد هم قدرت دستگاه ایمنی به حد نهایی نمی‌رسد و به زمان بیشتری نیاز دارد.

تا این زمان باید بیضه‌های جنین مذکر به طور کامل به داخل کیسهٔ بیضه پایین آمده باشند. با این حال تقریباً در 30% نوزادان پسری که به طور زودرس متولد می‌شوند و 3% نوزادان پسری که به موقع به دنیا می‌آیند، بیضه‌ها نزول پیدا نکرده‌اند. کمی پس از تولد، این موضوع در معاینه به وسیلهٔ پزشک متخصص نوزادان تشخیص داده می‌شود. اگر چه در این موارد، به طور معمول بیضه‌ها تا یک سالگی به محل واقعی خود (داخل کیسهٔ بیضه) انتقال می‌یابند، گاهی برای رفع مشکل، عمل جراحی ضرورت پیدا می‌کند.

بین هفتهٔ 32 تا 36، اکثر جنین‌ها به نحوی در رحم قرار می‌گیرند که سرشان متمایل به پایین و آمادهٔ عبور از مجرای زایمانی است. اما در بعضی موارد حتی تا چند روز قبل از زایمان، سر جنین به طرف بالا قرار دارد.

وضعیت مادر در هفته سی و چهارم بارداری

در هفته سی و چهارم بارداری مختصری آگاهی در زمینهٔ عمل سزارین به دست آورید (در این باره می‌توانید از پزشک یا ماما سؤال کنید). سزارین در بعضی موارد به طور اختیاری (غیرضروری) بنا به درخواست مادر انجام می‌شود و در سایر موارد، علت انجام آن، ضرورت پزشکی است. موارد ضروری سزارین به علت مشکلاتی مانند متوقف شدن اتساع دهانهٔ رحم، عدم نزول جنین به داخل مجرای زایمانی یا غیرعادی بودن ضربان قلبجنین (که موجب می‌شود پزشک با انجام سزارین، زودتر جنین را به دنیا بیاورد)، پیچ‌خوردگی بند ناف، پارگی رحم و برخی اختلالات دیگر انجام می‌شود. سزارین انتخابی و برنامه‌ریزی شده در مواردی که زایمان (های) قبلی با سزارین انجام شده‌اند (البته در صورتی که خط برش سزارین قبلی عمودی است)، سابقهٔ جراحی رحم بنابر علل دیگر (مثلاً برای درمان فیبروییدهای رحم) وجود دارد، در بعضی از حاملگی‌های دو یا چند قلو، در صورت بسیار بزرگ بودن جنین، در مواردی که جنین در وضعیت بریچ (ته) یا وضعیت عرضی در رحم قرار گرفته است، در صورت وجود جفت سر راهی، در موارد وجود بیماری یا ناهنجاری جنینی که تولد از راه مهبل خطرناک است و در موارد ابتلای مادر به عفونت HIV (ایدز) انجام می‌شود.

در صورت لزوم به یکی از بستگان یا دوستان خود اطلاع دهید که در صورت رفتن شما به بیمارستان برای زایمان در روزهای آتی به منزلتان بیاید و از خانه و فرزندانتان نگهداری کند.

حتما بخوانید: درس هایی که فرزندانتان تا 20 سالگی باید یادبگیرند/ فایل صوتی و تصویری

علائم بارداری در هفته سی و چهارم بارداری

 

ممکن است خستگی، دوباره به سراغتان بیاید ولی معمولاً شدت آن به اندازهٔ سه ماههٔ اول حاملگی نیست. به سرعت از وضعیت نشسته یا خوابیده از جا بلند نشوید، زیرا ممکن است به دلیل تجمع خون در پاها، دچار افت فشار خون و سرگیجه شوید.

در 50% حاملگی‌های دو یا چند قلو، زایمان قبل از هفتهٔ 37 صورت می‌گیرد. بنابراین چنان‌چه دو یا چند قلو حامله هستید، کم کم برای زایمان آماده شوید.

در صورت تمایل می‌توانید مقداری غذا در فریزر بگذارید تا در روزهای زایمان و بعد از آن دچار مشکل نشوید. همچنین در این روزها سعی کنید نواقص احتمالی اتومبیل‌تان را برطرف نمایید و همیشه باک آن را پر از بنزین کنید.

اگر کودکان دیگری نیز دارید آنها را در کمک به کارهای مربوط به فرزندی که در راه است شریک کنید و اگر فرزند یا فرزندان دیگر شما بزرگتر هستند به آنها یاد بدهید که چگونه در تعویض کهنهٔ نوزاد و نگهداری از او به شما کمک کنند.

 

آزمایش در بارداری

غربالگری GBS اغلب بین هفته های سی و پنجم بارداری و سی و هشتم بارداری صورت می گیرد. تست برای نشان دادن بیماری های استروتوکوکی است که برای جنین بسیار مضر است. این عفونت باعث اختلال در بینایی یا عقب ماندگی ذهنی در نوزادان تازه به دنیا آمده می شود ولی به بدن بزرگسالان چندان آسیب جدی نمی زند.

تغذیه در بارداری

در این هفته لبنیات را فراموش نکنید و سعی کنید از سوپ ها رقیق شده و غنی استفاده کنید. همچنین می توانید با پودر شیر خشک کم چربی و مافین یا پنکک یک غذای سالم برای خودتون و جنین درست کنید یا می توانید شیر سویای کم چرب تهیه کرده و با مقداری میوه مخلوط کنید تا یک میان وعده سالم و پر از انرژی کلسیم داشته باشید.

حتما بخوانید: عشق و محبت را به همسرتان هدیه کنید

مراقبت های پزشکی در هفته سی و چهارم بارداری

در این هفته‌ها، احتمال بروز واریس افزایش می‌یابد. برای به حداقل رساندن این مشکل، هر یک ساعت، 5 دقیقه پیاده‌روی کنید و از نشستن طولانی در یک وضعیت اجتناب نمایید. می‌توانید از جوراب واریس نیز استفاده کنید.

ورزش در بارداری

 

ورزش‌هایی که  این هفته یعنی هفته سی و چهارم بارداری در حالت خوابیده (درازکش) انجام می‌شوند، در بخش‌های مختلف بدن ایجاد کشش می‌کنند و تنظیم تون عضلات اصلی را به دنبال دارند. هریک از این ورزش‌ها را در ابتدا 5 بار در روز انجام دهید و سپس به تدریج آن را به 10 تا 15 بار برسانید. این ورزش‌ها را باید پس از هفته 32 بارداری در حالت دراز کشیده به پهلو انجام داد.

در این هفته‌ها ممکن است به دلیل بزرگ‌تر شدن شکم، حتی با کمترین فعالیت دچار تنگی نفس شوید. در هنگام شب به پهلو بخوابید. آرام‌سازی را فراموش نکنید.

برای مقابله با ترش کردن از خوردن غذاهای سرخ شده، کافئین، غذاهای چربی و اسیدی خودداری کنید و غذا را در وعده‌های بیشتر و به مقدار کمتر میل نمایید.

در سه ماههٔ سوم، معمولاً میل جنسی تا حدودی کاهش می‌یابد. این تغییر، پس از زایمان برطرف می‌شود.

حتما بخوانید: فرزندپروری را چگونه بیاموزیم؟

طب سنتی در بارداری

 

تا اینجا مصرف مواد غذایی را گفتیم که برای شما و جنین بسیار مفید بود اما لازم است بدانید برخی از خوراکی ها هستند که همیشه در طی دوران زندگی ما مضر هستند ولی بنا به شرایط ما آنها را مصرف می کنیم بهتر است لااقل در این 9 ماه بارداری خود را موظف کنیم تا سالم تر زندگی کنیم. خوراکی هایی که در دوران بارداری مضر آنها مضر است عبارتند از :

 1. انواع سس ها
 2. نوشابه ها
 3. فست فود
 4. غذاهای تند و با ادویه زیاد
 5. فلفل
 6. غذاهای مانده
 7. کنسرو
 8. چای و قهوه
 9. سرکه
 10. سوسی و کالباس
 11. خیار شور
 12. مصرف زیاد سیب زمینی
 13. مصرف زیاد نمک

 

باید و نبایدهای بارداری

استفاده از داروها و ترکیبات مخدّر و غیرمجاز، برای مادر و جنین خطرناک است و می‌تواند موجب سقط جنین، کم بودن وزن نوزاد در هنگام تولد، زایمان زودرس، جدا شدن زودرس جفت، مرگ جنین و حتی مرگ مادر شود. ماری جوانا از جفت عبور می‌کند و موجب نرسیدن مقدار کافی اکسیژن به جنین می‌شود. کشیدن ماری جوانا در دوران بارداری، احتمال سقط جنین، کم بودن وزن نوزاد در هنگام تولد، زایمان زودرس، تأخیر رشد جنین و بروز مشکلات رفتاری و فراگیری نوزاد را افزایش می‌دهد.

روابط زناشویی در دوران بارداری

بهتر است در صورت نزدیکی، همسرتان از کاندوم استفاده کند، زیرا پروستاگلاندین‌های موجود در مایع منی، تحریک‌کننده هستند و می‌توانند موجب بروز انقباض‌های زودرس رحمی (و در نتیجه، زایمان پیش از موعد) شوند.

خلاقیت در بارداری

استفاده از داروها و ترکیبات مخدّر و غیرمجاز، برای مادر و جنین خطرناک است و می‌تواند موجب سقط جنین، کم بودن وزن نوزاد در هنگام تولد، زایمان زودرس، جدا شدن زودرس جفت، مرگ جنین و حتی مرگ مادر شود. ماری جوانا از جفت عبور می‌کند و موجب نرسیدن مقدار کافی اکسیژن به جنین می‌شود. کشیدن ماری جوانا در دوران بارداری، احتمال سقط جنین، کم بودن وزن نوزاد در هنگام تولد، زایمان زودرس، تأخیر رشد جنین و بروز مشکلات رفتاری و فراگیری نوزاد را افزایش می‌دهد.

شعر بارداری هفته سی و چهارم

سلام به تو قشنگم / ای بچه ی زرنگم

از وقتی که ، نشستی توی دلم
سی و چهار هفته  ، گذشته گلم

عروسکم ، یکم  تپل تر شدی
قربون تو برم ؛ چه گردتر شدی

دیگه شدی اندازه ی طالبی
داری میشی یه بچه ی کاملی

برای تو ، هزارتا آرزو دارم ؛ آهای نی نی کوچک
کاشکی بیاد ؛ اون روزی که ، بری به مهد کودک
فدات بشم جوجو ، چه خوشگلی تو
آرزومه ، به مدرسه بری تو

نی نی باید ؛ درساتو خوب بخونی
قدر روزای عمرتو ، بدونی

عسل مسل ، میخوام تو رو ببوسم
دوست دارم ؛ ای نی نی ملوسم


 

نکته مهم بارداری در هفته سی و پنجم را از دست ندهید.


برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رابطه عاطفی باکودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته دوازدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداری

در هفته دوازدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته دوازدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته دوازدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته چهل و یکم بارداری

هفته چهل و یکم بارداری

در هفته چهل و یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته بیست وهفتم بارداری

هفته بیست وهفتم بارداری

در هفته بیست و هفتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و هفتم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و هفتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته چهل و دوم بارداری

هفته چهل و دوم بارداری

در هفته چهل و دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته سی ونهم بارداری

هفته سی ونهم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید