قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته دوم بارداری

هفته دوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 4,067 بازدید

در هفته دوم بارداری چه اتفاقاتی در بدن ما رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته دوم بارداری و نکات مهم درباره دومین هفته از روزهای بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

وضعیت جنین در هفته دوم بارداری

ممکن است عجیب به نظر برسد ولی هنوز نمی‌توان شما را حامله دانست! لقاح تخمک به وسیلهٔ اسپرم، درحوالی آخر هفتهٔ دوم یا ابتدای هفتهٔ سوم صورت می‌گیرد.ادغام هستهٔ اسپرم با هستهٔ تخمک، 10 تا 30 ساعت پس از حرکت اسپرم‌ها به طرف تخمک و ورود فقط یکی از آنها به داخل تخمک صورت می‌گیرد و این کار در واقع، ترکیب مادهٔ ژنتیکی اسپرم و تخمک با یکدیگر است. همان گونه که می‌دانیم از میلیون‌ها اسپرمی که پس از انزال مایع منی به داخل مهبل حرکت می‌کنند طی سفر پرنشیب و فراز 10 ساعته به طرف تخمک، فقط حدود 400 عدد زنده می‌مانند و از این تعداد، فقط یک اسپرم موفق می‌شود غشای خارجی تخمک را سوراخ کند و وارد آن شود (این مرحله حدود 20 دقیقه طول می‌کشد.)

جنسیت جنین (و در واقع پسر و دختر بودن فرزندتان)، در همان لحظهٔ لقاح (بارور شدن) تخمک مشخص می‌شود. از 46 کروموزوم تشکیل دهندهٔ مادهٔ ژنتیکی جنین فقط 2 کروموزم که یکی متعلق به اسپرم پدر و دیگری متعلق به تخمک مادر است، جنسیت جنین را تعیین می‌کنند. به دو کـرومـوزوم مزبور، کروموزوم جنسی گفته می‌شود.هر تخمک مادر دارای یک کـروموزوم جنسـی X است ولی اسپـرم پـدر ممکن است دارای یک کـروموزم جنسـی X یا یک کـروموزوم جنسیY باشد. چنان‌چه اسپرم لقاح کننده با تخمک مادر دارای کروموزوم X باشد، فرزند، دختر (XX) و اگر دارای کروموزوم Y باشد، پسر (XY) خواهد بود.

 

وضعیت مادر در هفته دوم بارداری

 1. افزایش میل جنسی

به دلیل تخمک گذاری در این دوران ممکن است در شما میل جنسی افزایش یابد. و همچنان دمای بد شما بالامی رود. که این دما بین 96 تا 98 درجه فارنهایت می باشد.

 1. تغییرات رحم

برای سازگاری بیشتر لقاح در این دوران دهانه رحم شما بازتر از قبل است البته گرم و مرطوب نیز می شود و این تغییرات را به راحتی احساس می کنید.

 

حتما بخوانید: سلامت روان جنین / قسمت اول

 

علایم بارداری در هفته دوم

 

در هفته دوم بیشترین اتفاقات همچنان در رحم مادر می افتد زیرا همچنان بدن درحال تخمک گذاری است.

 1. ترشحات واژینال
 2. درد در یک طرف تخمدان
 3. نواسانات دمایی بدن
 4. لکه بینی

لایهٔ مخاطی مفروش کنندهٔ رحم که جنین از آن تغذیه خواهد کرد در حال تکامل است و بدن شما، هورمون محرک فولیکول (FSH) ترشح می‌کند. این هورمون، تخمک را تحریک می‌کند تا بالغ شود.

در پایان این هفته، شما در قسمت میانی سیکل قاعدگی خود قرار دارید (البته در صورتی که پریودهای منظم 28 روزه داشته باشید). در پایان این هفته، تخمک‌گذاری (آزاد شدن یک تخمک به داخل لولهٔ فالوپ، یعنی لولهٔ رحمی) روی می‌دهد. زمان تخمک‌گذاری، محتمل‌ترین زمان برای حامله شدن است و اگر نزدیکی بدون محافظت در حوالی زمان تخمک‌گذاری انجام شود احتمال باردار شدن بسیار زیاد است. پس از انزال مایع منی، میلیون‌ها اسپرم به داخل مهبل حرکت می‌کنند و صدها عدد از آنها خود را به لوله فالوپ، یعنی جایی که تخمک در انتظار است می‌رسانند ولی معمولاً فقط یک اسپرم موفق به نفوذ به داخل تخمک و بارور نمودن آن می‌شود. اگر این اتفاق طی 12 تا 24 ساعت بعد روی دهد، حاملگی به وقوع پیوسته است هر چند هنوز مادر تغییرات ناشی از آن را حس نمی‌کند.

در هفتهٔ اول و دوم، دمای پایهٔ بدن (basal body temperature; BBT) را به طـور مرتب ثبت کنید و یا از مانیتور باروری یا کیت تخمک‌گذاری استفاده نمایید. BBT را می‌توان پیش از برخاستن از بستر، در هنگام صبح، با قرار دادن دماسنج در دهان، مقعد یا مهبل اندازه‌گیری کرد. وقتی از بستر خارج شوید و به حرکت بپردازید دمای بدن مقداری افزایش پیدا می‌کند و دیگر نمی‌توان آن را دمای پایهٔ بدن دانست. از زمان شروع پریود تا هنگام تخمک‌گذاری، دمای بدن بین 2/36 تا 4/36 درجهٔ سانتیگراد متغییر است ولی معمولاً BBT از هنگام تخمک‌گذاری تا شروع پریودبعدی به اندازهٔ یک درجه سانتیگراد تغییر می‌یابد. مانیتور باروری، وسیلهٔ الکترونیکی است که مقدار استروژن ادرار را نشان می‌دهد و بعضی از انواع آن BBT را هم ثبت می‌کنند. کیت‌های تخمک‌گذاری، مقدار هورمون LH را در ادرار اندازه‌گیری می‌کنند. به طور معمول مقدار LH در 24 تا 36 ساعت قبل از تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد.

نوارهای مخصوص تست حاملگی در منزل، اغلب تا 14 روز بعد از لقاح دقیق عمل نمی‌کنند. ضمناً همان‌گونه که ذکر شد ممکن است حاملگی روی نداده باشد.

 

آزمایش در دوران بارداری

در سه ماهه اول بارداری معمولا آزمایش های خونی متعددی گرفته می شود. اما اگر شما برای اطمینان از بارداری هنوز آزمایش خون ندادید بهتر است که در این هفته برای اطمینان خاطر خود آزمایش بارداری دهید. اگر تا کنون از گروه خونی خود مطلع نبودید بهتر است برای تعیین گروه خونی خود نیز اقدام کنید.

حتما بخوانید: سلامت روان جنین / فسمت دوم

 

تغذیه در بارداری

سلامتی جنین به میزان زیادی به تغذیه مادر در این دوران بستگی دارد. پس لطفا:

 1. رژیم غذایی مناسبی از پروتئین ها،ویتامین ها، کربوهیدرات ها، و مواد معدنی تهیه کنید.
 2. در هر 5 وعده غذایی نام برده یک وعده را بگنجانید.
 3. از مولتی ویتامین های دوران بارداری استفاده کنید.
 4. غذای بشقاب خود را به دو قسمت تقسیم کنید یک قسمت پروتیین ها و قسمت دیگر سبزیجات و حبوبات.
 

ورزش دربارداری

باید بدانید ورزش نامنظم و پراکنده برای بدن شما مضر است و بدن شما را در معرض آسیب قرار می دهد پس ورزش خود را بر پایه ای برنامه ای منظم قرار دهید. به عنوان مثال 3 روز در هفته، یک روز درمیان. به یاد داشته باشید ورزش در بارداری باعث کاهش اضطراب شده و به شما آرامش می دهد.

1- قبل از تمرین خود را گرم کنید.

گرم کردن بدن قبل از تمرین، ماهیچه‌ها و مفاصل را برای تمرین و ورزش آماده و کمک می‌کند تا ضربان قلب شما به تدریج افزایش یابد. اگر از این کار صرف‌نظر کنید و بلافاصله به سراغ فعالیت شدید بدنی بروید (پیش از آنکه بدنتان آماده شده باشد)، ممکن است فشار شدیدی بر رباط‌های عضلات خود وارد بیاورید که موجب در رفتگی یا ضرب‌دیدگی آنها و آسیب دیدن شما شود.

2- دایماً به حرکت ادامه دهید و متوقف نشوید.

ایستادن بدون حرکت در یک نقطه برای مدت زمان طولانی و در حالت کششی (کشیده نگه داشتن برخی عضلات)، که در بعضی (تمرین‌های یوگا یا برخی رقص‌ها) دیده می‌شود، ممکن است موجب کاهش جریان خون رحم و جمع شدن خون در پاهای شما شود، که در نهایت می‌تواند سرگیجه را به دنبال داشته باشد. پس حرکت خود را متوقف نکنید و وضعیت بدن را مدام تغییر دهید یا درجا حرکت کنید.

3- اگر احساس ناراحتی یا درد می‌کنید، فوراً ورزش را متوقف کنید.

به وضعیت بدن خود دقت کنید. هنگامی که ناراحتی یا درد بروز می‌کند، حتماً مشکلی در کار است؛ پس فعالیت خود را متوقف کنید. شما باید با بدن خود کار کنید و به ندای آن گوش دهید، نه آنکه آن را تنبیه نمایید. مراقب علامت‌های خطر باشید.

4- پیش از ورزش، در حین آن و پس از انجام تمرینات مقدار زیادی آب بنوشید.

اگر مایعات ننوشید، ممکن است بدن شما مقادیر زیادی آب را بر اثر تعریق و تنفس سریع از دست بدهد؛ که به نوبه خود ممکن است موجب بروز برخی انقباضات عضلانی و همچنین افزایش دمای بدن شود. برخی اوقات، ممکن است این موارد به حدی برسند که برای شما و کودکتان خطرناک باشد. دو ساعت پیش از شروع برنامه ورزشی، دو لیوان آب بنوشید. در هنگام ورزش نیز، هر 15 تا 20 دقیقه، یک یا دو لیوان آب بنوشید.

5- در صورتی که روی زمین نشسته یا دراز کشیده‌اید، به آرامی از زمین بلند شوید.

مرکز ثقل بدن شما در دوران حاملگی تغییر می‌کند. به همین دلیل، باید در هنگام تغییر وضعیت، مراقبت زیادی به عمل آورید. بلند شدن سریع از زمین، موجب بروز احساس سرگیجه شده و حتی ممکن است منجر به از دست دادن تعادل و افتادن روی زمین بشود

6- در هوای خیلی گرم و یا بسیار مرطوب، از ورزش در هوای آزاد خودداری کنید.

اعم از این که حامله باشید یا نباشید، از ورزش در هنگامی که تابش خورشید بسیار داغ، و هوا نیز بسیار مرطوب است، خودداری کنید. این گونه آب و هوا، احتمال بروز گرمازدگی (گرم شدن بیش از حد بدن) را در شما افزایش می‌دهد. در روزهای بسیار گرم یا بسیار مرطوب، فعالیت شدید نکنید و یا در یک محیط سربسته با تهویه هوایی مناسب، ورزش کنید.

7- از ورزش های خطرناک دوری کنید.

از آنجا که مفاصل شما نرم‌تر و شل‌تر از حالت عادی هستند، بهتر است از فعالیت‌هایی که ممکن است موجب لیز خوردن یا به زمین افتادن شوند (که احتمال آسیب دیدن شکم را افزایش می‌دهند)، خودداری کنید. اسب‌سواری، اسکی، کوهنوردی و بسیاری از ورزش‌های برخوردی (از قبیل: فوتبال، بسکتبال و...) به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند. همچنین بهتر است از ورزش‌هایی که در آنها از راکت استفاده می‌شود (از قبیل پینگ پونگ، تنیس یا اسکواش) نیز خودداری کنید زیرا ممکن است برای زانوها سنگین باشند.

در انتهای برنامه ورزشی به مدت چند دقیقه درجا حرکت کنید یا حرکات کششی سبک انجام دهید تا ضربان قلب شما به تدریج طبیعی شود.

حتما بخوانید: سلامت روان جنین / قسمت سوم

 

طب سنتی در بارداری 

در دوران بارداری اجابت مزاج یکی از مشکلاتی ست که برای مادران رخ می دهد اما با راه کارهای سنتی میتوانید به خودتان کمک کنید.

 1. خوردن انجیر، آلو، روغن زیتون باعث لینت مزاج می شود.
 2. مادران می توانند روزی یک الی دو بار یک قاشق چایخوری خاکشیر را در یک لیوان آب جوشیده ولرم به همراه کمی عسل ریخته و میل کنند.
 

وظیفه پدر در دوران بارداری

 1. پدران توجه داشته باشند به دلیل تغییرات هورمونی، جسمانی و روانی در مادر باید حمایت های عاطفی خود را بیش از پیش به مادر نشان دهند.
 2. سعی کنید برنامه کاری و زندگی خود را به گونه ای تنظیم کنید که بتوانید در تمام مراحل پزشکی مانند سونوگرافی، آزمایش های متعدد این دوران همسرتان را هراهی کنید.
 3. وظیفه پدران در دوران بارداری مانند یک مادر باردار است. باید بدانید تنها همسرتان نیست که جنین را همراهی می کند بلکه همراهی شما در این دوران بسیار مهم است پس سعی کنید همسرتان را در این دوران شاد و در آرامش نگه دارید.
 

روابط زناشویی در دوران بارداری

در دوران بارداری بدن زنان به دلیل ترشح هورمن ها حساس و متورم می شود و این حساسیت در قسمت سینه بیشتر است. پس در هنگام روابط زناشویی از تحریک زیاد این قسمت پرهیز کنید. تحریک زیاد باعث ترشح هورمون های بیشتری می شود که باعث زایمان زود رس است.

 

باید و نبایدهای دوران بارداری

یکی از بایدهای دوران بارداری را می توان استفاده از مواد مغذی مانند آهن است . مصرف مواد آهن دار از آنمی و کم خونی و از زایمان زود رس یا نوزاد کم وزن جلوگیری می کند.

یکی از نباید های دوران بارداری پرهیز از گرسنگی است. در این دوران به دلیل تغییر طبع بدن میزان خورد و خوراک و یا تغییر در عادات غذایی زیاد است. گاهی به دلیل تهوع در سه ماهه اول بارداری زنان باردار دچار بی میلی می شوند. مادران باید توجه داشته باشند که گرسنگی در این دوران آسیب شدیدی به جنین می زند زیرا در زمان گرسنگی قند بدن افت می کند و بدن برای تامین انرژی به بافت چربی حمله می کند و که این عمل باعث آزاد شدن ماده ای به نام کتون در بدن می شود که برای جنین بسیار خطرناک است.

 

خلاقیت در بارداری

اگر همچنان در قسمت رنگ اتاق نوزاد می خواهید رنگی جز رنگ نارنجی را انتخاب کنید به شما رنگ سبز را توصیه می کنیم، البته سبز روشن که کمی در آن زرد موج می زند. این رنگ بسیار شاداب و سر زنده است و جز آرامش بخش ترین رنگ ها به شمار می رود. اضطراب را کاهش داده و موجب بالا رفتن قدرت درک نیز می شود.

نکات مهم بارداری را در هفته سوم بارداری از دست ندهید.


برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: الگو مناسب برای کودکان باشیم 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟ در طول سه ماهه آخر بارداری بایستی با پزشکتان در مورد زایمان صحبت کنید. او به شما در مورد آنچه که هنگام زایمان اتفاق می افتد آگاهی میدهد. چه نشانه هایی را می شود دید؟ فاصله انقباضات باید چقدر باشد تا با پزشک تماس گرفت؟ آیا می توانید مستقیما به بیمارستان بروید اگر مطب پزشک در آن روز بسته بود؟ اگر کیسه آب پاره شد چه باید کرد؟ (به "آیا این همان نشانه است؟" مراجعه کنید.)

هفته دوازدهم بارداری

هفته دوازدهم بارداری

در هفته دوازدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته دوازدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته دوازدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری

در هفته بیست و پنجم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و پنجم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و پنجم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته بیست وهفتم بارداری

هفته بیست وهفتم بارداری

در هفته بیست و هفتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و هفتم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و هفتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

چه عواملی باعث سقط جنین می‌شود؟

چه عواملی باعث سقط جنین می‌شود؟

چه عواملی باعث سقط جنین می‌شود؟  تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم‌های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداری‌شان خاتمه می‌یابد. اما به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود.

حالات شایع سه ماه سوم بارداری

حالات شایع سه ماه سوم بارداری

حالات شایع سه ماه سوم بارداری رشد سریع کودک در سه ماهه آخر بدین معناست که برای کودک جای کم‌تری برای هر فعالیتی وجود دارد و باعث ایجاد واکنش‌هایی از سمت کودک می‌شود.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 16

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید