قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نوزادان در چهارماهگی

نوزادان در چهارماهگی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/16 0 نظر 3,289 بازدید

ویژگی نوزادان در چهار ماهگی

آیا می دانید نوزادتان در چهار ماهگی چه توانایی هایی دارد؟

کودک شما هر روز بیشتر از دیروز پیشرفت می کند و درکش از میحط اطراف بیشتر و بیشتر می شود. او در این زمان حواسش را گسترش می دهد و بیشتر به بدن خود تسلط پیدا می کند. هوش او در این دوران ستودنی است. شما می توانید با آموزش برخی مهارت های ساده و مناسب سن و توانایی اش به او کمک کنید تا بتواند بهتر و بیشتر پیشرفت کند و هدفمند باشد.

حتما بخوانید: بهره هوشی ( IQ) چیست؟

چهار ماهگی نوزاد

ویژگی نوزاد چهار ماهه در هفته اول

بهتر است شما به تنهایی به کارهای مربوط به نوزادتان نرسید و کمی هم از پدرش کمک بگیرید زیرا این کودک به حضور پدرش نیز در کنارش نیاز دارد و باید بیشتر از قبل با او آشنا شود و حضورش را احساس کند. هرچند که در دوران بارداری او نقش پدرانه ای به خود گرفته بود اما این ارتباط از نزدیک خیلی فرق دارد و باعث دلبستگی بیشتر بین پدر و فرزند می شود. بهترین کار این است که گاهی از همسرتان بخواهید تا لباس کودک را عوض کند یا در تعویض پوشک و حتی گاهی در حمام کردنش نیز نقشی داشته باشد. با این کار اگر کودک تان دور از شما و پدرش باشد حتما به دنبال شما خواهد گشت زیرا شناخت او از شما عزیزان کامل شده است.

باید بدانید که حواس او دیگر مانند یک انسان بزرگسال پیشرفت کرده است و می تواند حواسی چون بویایی و شنوایی اش را بهتر بکار بگیرد حتی می تواند بهتر از قبل و واضح تر اشیا را ببیند و از هم تشخیص دهد.

فکر کنم تا الان متوجه شده اید که و بیشتر از قبل دستانش را بازی می دهد و این بدان معناست که او خود شناخته است و درباره خودش کنجکاو است. او با صداهایی چون قان قان و قان  قون سعی می کند تا نظر شما را به خود جلب کند و برایتان دلبری کند.

ویژگی نوزادان چهارماهه در هفته دوم

او کمی عاقل تر به نظر می رسد و با عمق بیشتری به اتفاقات و صداهای اطرافش توجه می کند. که این باعث می شود تا رابطه علت و معلولی را بهتر درک کند. همچنین او می تواند رنگ ها بهتر درک کند و به آنها واکنش نشان دهد. بهتر است از این هفته کمی او را مستقل کنید. او را درون تخت یا ننویش بگذارید و اسباب بازی هایی را هم در اختیارش قرار دهید و دورا دور حواستان به او باشد با این کار او کمی شیطنت می کند و با مغز کوچکش به دنبال علت می گردد و شما هم کمی به کارهایتان می رسید.

نوزادان هر روزشان یک شگفتی است و شما را هر روز با چیزهای جدید مواجه می کنند. کودک شما الان دیگر از حس لامسه خوبی برخوردار است و دوست دارد تا لمس شود و لمس کند. گاهی با در آغوش گرفتن این حس به او منتقل می شود اما برای آموزش مهارت لامسه می توانید از پارچه هایی با جنس های مختلف او را در شناخت بیشتر این حس کمک کنید.

شاید بارها با این عمل مواجه شده باشید که نوزادان اشیایی را نزدیک دهانشان می کنند و این به آن دلیل است که مزه ها را متوجه می شوند پس سعی کنید اشیایی را که نزدیک او میگذارید ریز و کوچک نباشند و از تمیزی آن مطمئن باشید.

حتما بخوانید:بازی و اسباب بازی چه تاثیری بر رشد کودکان دارد؟

ویژگی نوزادان چهارماهه در هفته سوم

تنها تقویت حواس کودک نیست که باید به آن توجه شود بلکه باید از نظر بدنی نیز به آن توجه کنید و کمک کنید تا عضلات قوی تری داشته باشد که این امر می تواند با ورزش هایی کوچک و کوتاه که مناسب این سن است انجام شود. می توانید او را روی شکم بخوابانید تا او دستهایش را برای بلند شدن حایل کند این کار به آن کمک می کند تا دستانی قوی برای خود بسازد.

دیگر بهتر است او نیز در کنار شما یاد بگیرد بنشیند که می توانید با گذاشتن چند متکا و بالشتک های کوچک و نرم دور و بر کودکتان او را کمک کنید تا به نشستن عادت کند و ماهیچه هایش قوی تر شوند.

ویژگی نوزادان چهارماهه در هفته چهارم

هرچند که نوزادان تا 6 ماهگی و برخی از آنها حتی بیشتر نمی توانند حرف بزنند ولی تلاش برای حرف زدن برای آنها از الان شروع می شود و بیشتر از قبل به کلمات توجه دارد و شاید خیلی غیر قابل فهم حتی ماما یا بابا هم بگوید اما اگر واضح نبود نگران نباشید و کمی صبور باشید. او هر روز و هر ساعت خود را به روزرسانی میکند و داده و دریافت ها را بررسی می کند تا بیشتر از پیش متوجه پیرامونش باشد. او دیگر معنی اندازه رنگ و دوری و نزدیکی را می فهمد و هر از گاهی با دستانش سر خود را بالا می گیرد تا بهتر اوضاع را زیر نظر داشته باشد.

سعی کنید همچنان او را با اشیا آشنا کنید و درباره آنها با  او صحبت کنید و حتما منتظر جواب از او نباشید چون در حال حاضر او شنونده خوبی است و تمام حرف ها و حرکات شما را زیر نظر دارد و در ذهن خود ثبت می کند پس باید مراقب کلمات و رفتار خود نیز باشید.

حتما بخوانید: هوش چیست؟ باهوش به چه کسی گفته می شود؟

نکات مهم ماه چهارم نوزادی

این ماه نیز کودکتان واکسن دارد سعی کنید کارت واکسن را در جایی قرار دهید که فراموش نکنید و در نگهداری آن کوشا باشید واکسن هایی که کودک در این ماه می زند عبارت است از:

  1. واکسن فلج اطفال 2
  2. واکسن سه گانه 2

جدول وزن نوزادان در ماه چهارم نوزادی بر حسب کیلو گرم

وزن دختران در ماه چهارم تولد

وزن پسران در ماه چهارم تولد

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

8

6

4/50

400/8

450/6

500/4

 

جدول قد نوزادان در ماه چهارم نوزادی بر حسب سانتی متر

قد دختران در ماه چهارم تولد

قد پسران در ماه چهارم تولد

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

4/67

9/64

46/5

0/61

2/62

55

 

برای خرید محصول (طراحی فرزند تولد تا 2 سالگی) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: تمرکز نداشتن کودکان

 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید