قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نوزادان در شش ماهگی

نوزادان در شش ماهگی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/18 0 نظر 3,525 بازدید

ویژگی نوزادان در شش ماهگی

تمام آنچه که شما درباره شش ماهگی باید بدانید.

باز هم به شما تبریک می گویم شما بهترین مادری هستید که تا کنون دنیا به خود دیده است. صبوری شما و گذر از این همه اتفاقات کار دشواری است. شش ماه از تولد کودک شما می گذرد در این شش ماه هر روز با موارد مختلفی رو برو شدید و برایتان جالب و شگفت انگیز بود از این ماه به بعد نیز نوزاد شما دنیا را با طعم ها خواهد شناخت. درست است که در دوران جنینی با مصرف مواد غذایی مزه های مختلف را به شناسانده اید اما حالا نوبت تست این مزه ها در دنیای بیرون است.

حتما بخوانید: هوش مالی تان را تقویت کنید.

ویژگی نوزادان در شش ماهگی

ویژگی نوزاد شش ماهه در هفته اول

کودک شیرخواره شما دیگر خودش را با نام می شناسد اگر او را از پشت صدا بزنید حتما به سمت شما برمی گردد و این برای شما بسیار خوشایند است. ممکن است او خوش اخلاق شده و به شما و پدرش و تمام نزدیکانش که از ابتدای تولد در کنار او بوده اند عادت کرده است و با آنها احساس آرامش و امنیت می کند اما ممکن است با افرادی که کمتر با آنها مواجه می شود بهانه گیری و یا حتی گریه کند و این به دلیل غریبگی کردن با آنهاست پس به او خرده نگیرید و بگذارید خودش کم کم با افراد جدید آشنا شود.

کودکان در این سن بسیار وابسته شما هستند و شما نبود شما حتی برای چند ثانیه برای آنها ناراحت کننده است و اشک را از چشمانشان جاری می کند. اما اگر کودک دیگر را دیدید که این گونه نیست از ناراحت نشوید کودکان باهم متفاوتند حتی بعضی از کودکان 4 یا 5 ساله هم هستند که در همان سنین به والدین خود وابسته هستند.

یکی از شگفتی این روزهای کودک شما تطبیق صدا با اجسام است و او دنبال صدای اجسام می گردد تا بتواند تشخیص دهد هر جسمی چه صدایی از خود ساطع می کند.

ویژگی نوزاد شش ماهه در هفته دوم

شاید برایتان پیش آمده باشد که وقتی سر میز یا سفره هستید کودک شما مشتاقانه به ظرف غذای شما نگاه می کند و شاید در دلش می خواهد با شما هم سفره شود اما باید بدانید که تا قبل از 6 ماهگی به هیچ عنوان به او از غذاهای پختنی ندهید. ولی از 6 ماهگی می توانید غذاهایی را که برا یسن او مناسب است برایش درست کنید.

نوزاد شما الان می تواند غذاهایی چون سوپ و پوره و یا غذاهای کمکی که پزشک برایش تجویز می کند را مصرف کند اما به یاد داشته باشید به هیچ وجه غذاهای او دارای نمک و ادویه نباشد و یادتان باشد غذاهایی چون شیرگاو، کاکائو، عسل را نیز تا قبل از یک سالگی به هیچ وجه به او ندهید. در این سن هیچوقت سعی نکنید حتی ذره ای از غذای خود را به او بچشانید زیرا کافیست تا کمی غذاها را با ادویه و نمک مصرف کند دیگر لب به غذای اصلی خودش که بدون ادویه و نمک است نمی زند و این برای او در این سن مضر است.

حتما بخوانید: قوانین ثروتمند شدن

ویژگی نوزاد شش ماهه در هفته سوم

توانایی های او بیش از پیش بیشتر شده است و قابل لمس است. او می تواند به راحتی چهار دست و پا برود و شما را هم دنبال خود این طرف و آن طرف بکشاند باید حواستان باشد که نزدیک اشیا خطرناک و یا بلندی هایی که در خانه است نرود تا به او آسیبی نرسد. بیشتر مواقع بهتر است خودتان نیز نزدیک محلی که او قرار دارد باشید تا خطر برخوردش با موانع را کاهش دهید او بسیار شیطون و سر به هواست و می خواهد سر از همه جا دربیاورد حس کنجکاوی او در این زمان پایانی ندارد.

در این سن او بهتر می بیند و بهتر درک می کند. اشیا را می شناسد و نگاه کردن به کوچکترین قسمت یه شی می تواند آن را به راحتی تشخیص دهد در این زمان شما می توانید با او بازی هایی چون قایم موشک انجام دهید و شاهد خنده های از ته دل فرزندتان باشید. بهتر است این لحظات را در دوربین خود نیز ثبت کنید تا برای آینده خاطرات شیرینی داشته باشید.

ویژگی نوزاد شش ماهه در هفته چهارم

با تغییر رژیم غذایی نوزادتان ممکن است که با تغییر رنگ مدفوع و یا شکل آن مواجه شوید که این اصلا جای نگرانی نیست. او همچنان بد عنقی دارد و گاهی تب می کند و همچنان آبریزش دهان دارد و لثه هایش را می خاراند اما شما با دیدن دو دندان جلویی او بسیار خوشحال می شوید مطمنن با دیدن دو دندان آن تمام خستگی های این شش ماه یکجا از بدنتان بیرون می رود. و مدام از او عکس می گیرید و لبخند زیبایش برایتان زیباتر خواهد شد.

این ماه او را پیش پزشک خواهید برد و حواستان باشد موقع معاینه و تزریق واکسن، لثه های او را نیز به پزشکش نشان دهید و از رژیم غذایی که برایش شروع کردید بگویید. بهتر است اگر در خانواده درجه یک خودتان یا همسرتان شخصی دچار آلرژی به مواد غذایی است حتما به پزشک بگویید شاید لازم باشد برخی از مواد غذایی را حذف کنید.

حتما بخوانید: چه آموزشی به فرزندم بدهم تا موفق شود؟

نکات مهم ماه ششم نوزادی

این ماه نیز نوزاد شما باید واکسن بزند که حتما در کارت واکسن شما ذکر شده است . واکسن هایی چون

  1. واکسن سه گانه
  2. واکسن هپاتیت ب
  3. و قطره خوراکی فلج اطفال

جدول وزن نوزادان در ماه ششم نوزادی بر حسب کیلو گرم

وزن دختران در ماه ششم تولد

وزن پسران در ماه ششم تولد

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

500/9

150/7

650/4

850/9

600/7

250/5

 

جدول قد نوزادان در ماه ششم نوزادی بر حسب سانتی متر

قد دختران در ماه ششم تولد

قد پسران در ماه ششم تولد

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

حداکثر

حدمتوسط

حداقل

5/71

65

3/58

3/73

4/66

6/59

 

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: توجه به درخواست کودکان 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید