قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چطور کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

چطور کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/03/14 1 نظر 1,888 بازدید

کودک از طریق بازی با انواع اسباب بازی ها، موفق به شناخت شکل ها، رنگ ها، اندازه ها، جنس اشیا و اهمیت آن ها می شود و از بازی ها و ورزش ها، مهارتبه دست می آورد.

با اکتشاف و جمع آوری اشیا، اطلاعاتی را کسب می کند که نمی تواند در کتاب های درسی پیدا کند.

احساسات،بازخوردها و افکار متلاطم شده اش آشکار شده، پیچ وتاب می خورد و در پایان به آرامی برجای خود می نشیند .

در مقاله حاضر سعی شده است به انواع بازی هایی که در خانه میشود انجام اد پرداخت .

کودکان و سرگرمی‌های خانگی

24 بازی و سرگرمی خانگی برای تقویت هوش و خلاقیت کودکان

 

با برنامه‌ریزی هدف‌دار و صحیح، فضایی طراحی کنید که فرزندتان بتواند لذت و تنوع در محیط خانه را تجربه کند. لازم است کمی خلاقیت به خرج دهید و با برنامه‌ریزی و انجام کارهای ساده، زمان فراغت کودک را پر کنید. در اینجا به چند نمونه از سرگرمی‌های ساده خانگی اشاره می‌کنیم:

 1. با همکاری تمام افراد خانواده و مشارکت بچه‌های کوچک، آشپزی کنید. پختن کیک و کلوچه، پیتزای سبزیحات و آش ازجمله غذاهای مناسب است. بهتر است هنگام تهیه غذا و مواد اولیه، در آشپزخانه به چه‌ها سخت نگیرید و تمیز کردن آشپزخانه را بگذارید برای بعد.

 

 1. به انجام کارهای هنری بپردازید. کودکان این کارها را دوست دارند. کاغذ و وسایل نقاشی در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید داستانی بنویسد و آن را نقاشی کند. برای جذابیت بیشتر، می‌توانید نقاشی گروهی بکشید (بر روی یک مقوای بزرگ با کمک هم نقاشی کنید).
 2. نمایش عروسکی اجرا کنید. شخصیت‌های داستان می‌توانند عروسک‌های فرزندتان یا نقاشی‌هایی که کشیده و دور آن را بریده‌اید باشند. اگر نمایش عروسکی را کمی شاد و خنده‌دار اجرا کنید، نکات آموزشی داستان، بیشتر در ذهن کودک باقی می‌ماند.
 1. لباس‌های قشنگ بپوشید و عکس‌های یادگاری بگیرید.
 1. بازی‌های سرگرم‌کننده و دسته‌جمعی انجام دهید. مثلاً همه باهم پازل درست کنید، یا از یکی از بچه‌ها بخواهید دربارهٔ یکی از اشیای اتاق بدون ذکر نام آن توضیح دهد و سپس از بقیه بچه‌ها بخواهید حدس‌های خود را در این باره روی کاغذ بنویسند و به کودکی که درست پاسخ داده فرصت دهید دفعه بعد او درباره یک شیء توضیح دهد. می‌توانید بیست سؤالی بازی کنید و توضیحات را در قالب سؤال از هم بپرسید.
 1. بچه‌ها را یک جا جمع کنید و برایشان قصه بگویید. می‌توانید قصه‌ای جدید یا قصه‌های مورد علاقه آنها را تعریف کنید.
 2. بازی با سایه‌ها برای بچه‌ها لذت‌بخش است. چراغ‌های اضافه را خاموش کنید و روی دیوار با سایه اشکال مختلف بسازید. از بچه‌ها هم بخواهید در این کار شرکت کنند.
 1. می‌توانید چند فیلم کارتونی یا فیلم مناسب سن فرزندتان تهیه کنید و در روزهایی که مجبورید چند ساعت در خانه بمانید، از فرزندتان بخواهید یکی از آنها را انتخاب و تماشا کند.
 2. بچه‌ها را تشویق کنید اتاق‌شان را مرتب کنند: معمولاً بچه‌ها علاقه‌ای ندارند که اتاق‌شان را تمیز کنند، اما شما می‌توانید این کار را برایشان جذاب کنید. مثلاً زمان بگیرید که چقدر طول می‌کشد تا اتاق‌شان را مرتب کنند و بعد اگر اتاقشام مرتب شد، برای آنها جایزه‌ای در نظر بگیرید و تشویق‌شان کنید.
 3. با کمک بچه‌های خودتان خمیربازی درست کنید: می‌توانید یک فنجان آرد، یک سوم فنجان آب و یک دوم فنجان نمک را باهم مخلوط کنید و خوب هم بزنید. در صورت لزوم آب یا آرد به میزان کم اضافه کنید تا غلظت آن طوری شود که به راحتی بتوان با آن اشکال مختلف ساخت و در ضمن به دست نچسبد. با استفاده از این خمیر، بچه‌ها می‌توانند به راحتی بازی کنند و شکل‌های مورد علاقه‌شان را بسازند و بعد از خشک شدن، آنها را رنگ کنند.

بچه‌ها نقاشی با انگشت را دوست دارند می‌توانید خمیرهای رنگی درست کنید تا با آن نقاشی برجسته آماده کنند. برای تهیه این خمیر؛ نصف فنجان نشاسته را در یک فنجان آب سرد حل کنید. بعد سه فنجان آب جوش به آن اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید تا دو مرتبه به جوش بیاید. خوب آن را به هم بزنید و وقتی شفاف و کمی غلیظ شد، آن را از روی حرارت بردارید و پودرهای رنگی به آن اضافه کنید. وقتی این خمیر خنک شد، بچه‌ها می‌توانند با آن نقاشی کنند.

 1. از بچه‌ها بخواهید تمام عروسک‌های ریز و اسباب‌بازی‌های کوچک خودشان را یک جا جمع کنند و بعد با همه آنها یک شهر کوچک بسازند.
 2. چند لیوان آب را کنار هم بچینید. بعد در هرکدام مقدار متفاوتی آب بریزید. حالا اگر با قاشق به هر لیوان ضربه بزنید، صدای خاصی می‌دهد. می‌توانید باهم آهنگ بزنید و شعر بخوانید.
 1. آلبوم‌های عکس را بیاورید و باهم عکس‌ها را ببینید و دربارهٔ خاطرات آن باهم صحبت کنید.

خاطرات قدیم خانوادگی را برای بچه‌ها تعریف کنید و به آنها بگویید وقتی بچه بودید، در تعطیلات تابستانی چه کارهایی انجام می‌دادید و چه طور خودتان را سرگرم می‌کردید.

             از بچه‌ها بخواهید یک شغل انتخاب کنند. مثلاً پزشک، پرستار، معلم یا آتش‌نشان شوند و شما هم نقش بیمار یا شاگرد آنها را بازی کنید.

 

شما میتونید مقاله  بازی‌ها و اسباب بازی های مناسب برای نوزادان 12 ماهه رو در این قسمت بخونید

 

 1. بچه‌ها بازی با حباب را خیلی دوست دارند. می‌توانید در یک ظرف کوچک کمی آب صابون درست کنید و با یک نی حباب‌بازی کنید.
 1. بدلیجات و لوازمی را که قدیمی شده، در جایی نگه دارید و از بچه‌ها بخواهید با ترکیب آنها وسایل تزیینی جدید درست کنند. این کار به خوبی بچه‌ها را سرگرم می‌کند.
 2. حتی می‌توانید مهارت‌های لازم را به بچه‌ها بیاموزید. کمی خیاطی به آنها یاد بدهید. مثلاً به آنها یاد بدهید، اگر دکمه لباس‌شان کنده یا جورابشان پاره می‌شود، چه طور آن را بدوزند.
 3. از آنها بخواهید به یکی از افراد خانواده، دوستان یا معلم‌شان نامه دوستانه بنویسند.
 4. در کتابخانه اتاق فرزندتان انواع کتاب‌های داستانی، رمان، تخیلی، نوار و سی‌دی‌های قصه بگذارید. طبق برنامه‌ای نامحسوس، فرزند شما می‌تواند کتابدار کتابخانه خودش شود. زمانی را در هفته به قصه‌گویی، تخیل‌پردازی و کتابخوانی اختصاص دهید تا معلومات و دانش فرزندتان افزایش یابد.
 1. چنان چه مایل هستید در تابستان ساعتی را برای آموزش به فرزندتان اختصاص دهید، آموزش را خودتان برعهده بگیرید. زمانی را در روز به آموزش زبان، کامپیوتر، قرآن، شنا، نقاشی، شطرنج و... اختصاص دهید تا شاهد پرورش قدرت بیان و خلاقیت فرزند خود باشید.

 

 1. تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی سلامتی بچه‌ها را تضمین می‌کند. بنابراین اختصاص دادن ساعتی در هفته به این امر مفید خواهد بود. در منزل می‌توان حرکات کششی و جهشی ساده را انجام داد. حتی می‌توانید ساعتی را در حیاط منزل با فرزندتان پیاده‌روی کنید تا سلامتی قلب و عروق شما و فرزندتان تضمین شود. اگر حیاط ندارید، برای عصرگاه یک برنامه پیک‌نیک به یکی از بوستان‌های اطراف منزل بچینید.

 

 1. شاید در طول سال قصد داشته‌اید کاردستی زیبایی با همکاری فرزندتان برای تزیین اتاقش تهیه کنید، ولی زمان کافی نداشته‌اید. تعطیلات تابستان بهترین وقت است. با توجه به نوع چیدمان اتاق فرزندتان، چند کاغذ رنگی، چسب و قیچی و انواع ماژیک تهیه کنید. در گوشه‌ای از اتاق روی دیوار، کلاژ فصل تابستان یا شخصیت کارتونی مورد علاقه‌اش را تهیه و نصب کنید. به عنوان مثال روی کاغذهای رنگی تصویر دلخواه را ترسیم و با ماژیک‌های رنگی، آن را تزیین کنید. سپس آن را برش بزنید و در محل مورد نظر نصب کنید.
 2. با چند تکه چوب و تخته سه لایی، می‌توانید اشکال ساده و زیبایی با ابتکار و خلاقیت خود و فرزندتان تهیه کنید. یک چارچوب ساده با چند تکه چوب، به عنوان قاب عکس یا استفاده از چند قطعه چوب و مقوا برای ساخت جعبه‌ای برای خودکار رومیزی، وسایل جالب و ساده‌ای هستند که اوقات فراغت کودک را به خوبی دلنشین می‌کنند.

 

نکته:

با توجه به سن فرزندتان، انواع بازی‌های فکری گروهی یا فردی، حل پازل، معما و جدول و حتی انجام آزمایش‌های عملی ابتدایی در خانه می‌تواند بهترین سرگرمی برای پرورش نبوغ و استعداد فرزندتان در محیط گرم و صمیمی منزل باشد.

 

 1. طرحی ساده، مانند ستاره یا دایره را با چاقوی تیزی بر روی هویج یا سیب‌زمینی خام ببرید و درآورید و با مالیدن مقداری رنگ بر روی آنها و زدن آنها بر کاغذ یا پارچه، نقش‌ها و طرح‌های تکراری چاپی درست کنید.
 2. مقداری زرورق را مچاله کنید و با آن «زیورآلات» درست نمایید. به وسیله قیچی زیگزاگ، زرورق را به شکل نوار با کناره‌های زیگزاگ ببرید و نوارها را به یکدیگر بچسبانید تا زنجیره‌های کاغذی براق ساخته شود.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟

چه زمان‌هایی نباید از قوانین پرورش هوش هیجانی استفاده کرد؟ زمانی را در نظر بگیرید که با عجله در حال رساندن کودک به مهد یا در حال آماده کردن بساط مهمانی هستید و کودک‌تان هم در این لحظات پرفشار، احساساتش را بروز می‌دهد. همانطور که در فصل‌های گذشته به آن اشاره کردم، ابراز احساسات ابتدای فرآیند پرورش هیجان است، پس باید در نظر داشته باشیم که در روند پرورش هیجان باید با تمام وجود در مسیر پرورش قرار بگیریم، نه این‌که استرس مهمانی شب، سوختن غذا، تمیز کردن منزل و ... هم در کنار این مسیر قرار گیرند. نتیجه آن‌‌که در مواقع کمبود وقت و لحظات سرشار از استرس، هرگز به سراغ پرورش هیجانات کودک‌تان نروید.

هفته سی وسوم نوزادی

هفته سی وسوم نوزادی

هفته سی وسوم نوزادی

هفته هشتم نوزادی

هفته هشتم نوزادی

هفته هشتم نوزادی در این سن، شیرخوار، هنوز برای خوردن شیر در ساعات میانی شب از خواب بیدار می‌شود که ممکن است دفعات آن، برحسب وزن شیرخوار و سایر عوامل به بیش از یک بار برسد. یکی از راه‌های کمتر کردن دفعات بیدار شدن شیرخوار در هنگام شب، کم کردن مدت خواب او در ساعات روز است. برای این کار می‌توانید ساعات بیداری شیرخوار در طول روز را به طور تدریجی افزایش دهید.

بازی های تقویت هوش حرکتی

بازی های تقویت هوش حرکتی

بازی هایی برای تقویت هوش حرکتی اما بیش از یک راه برای توپ بازی وجود ندارد. اگر کودک شما کاملاً برای مسابقه اصلی آماده نیست ، این گونه از بازی با توپ را تمرین کنید. این بازی با بچه های کوچک قابل انجام است و همچنین در روزهای بارانی می توان در داخل ساختمان انجامش داد.  

نظرات

هادی شفیع
۱۳۹۶/۰۵/۰۱۰۱
پاسخعالی

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید