قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 7 ماهه

چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/23 0 نظر 776 بازدید

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 7 ماهه

 

1. اسباب‌بازی به حالت نشسته بر روی کف اتاق

این اسباب‌بازی‌ها در تقویت مهارت‌های کنجکاوی و تفکر کودک و همچنین مهارت‌های جسمی مانند به طرف اشیا رفتن، گرفتن و حتی شاید سینه‌خیز رفتن نقش مهمی بازی می‌کنند. یک اسباب‌بازی که به رفتارهای کودک پاسخ می‌دهد به تقویت ارتباطات جسمی و ذهنی او کمک می‌کند.

برای کمک به کودک یک بازی دوطرفه بین خود و او شروع کنید (مثلاً غلتاندن اسباب‌بازی به عقب و جلو) و از این فرصت برای به کار گرفتن کلمات استفاده کنید: «جلو و عقب»، «نوبت تو، نوبت من». همچنین می‌توانید کودک را تشویق کنید تا اسباب‌بازی را به سمت جایی بغلتاند و شما آن را دوباره بردارید و بیاورید. با حرکت اسباب‌بازی، احتمال دارد که کم کم به سمت آن حرکت کند زیرا می‌خواهد که دوباره غلتاندن را شروع کند! اگر اسباب‌بازی صدا تولید کند، کودک یاد می‌گیرد که جای اشیا را با استفاده از صدای آنها پیدا کند: اسباب‌بازی را به او نشان دهید، بعد آن را در پشت خون پنهان و صدایش را فعال کنید. این کار را چندین بار انجام دهید تا ببینید کودک به سمت شما حرکت می‌کند تا منبع صدا را پیدا کند یا نه؟

 

2. شکل سازهای با صداهای جالب

شکل سازها روش خیلی خوبی برای رشد مهارت «حل مسأله» به شمار می‌روند. زمانی که بعد از قرار گرفتن یک قطعه از اسباب‌بازی در جای مناسب خودش، صدایی از آن بلند می‌شود، کودک تشویق می‌شود و ضمناً علت و معلول را به خوبی می‌فهمد.

از آنجا که هنوز چند ماه برای تشخیص شکل و دسته‌بندی کردن زود است، بیشتر روی کمک به کودک برای درک مفاهیم داخل و خارج و روشن و خاموش تمرکز کنید. کودک را تشویق کنید تا دستش یا یک شیء را داخل یک اسباب‌بازی شکل ساز ببرد... چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر او با یک صدا یا موزیک جالب مواجه شود، از آن به بعد، بازی «داخل و خارج» را دوست خواهد داشت.

خوب است که بتوانید معرفی شکل‌ها را هم کم کم شروع کنید. با یک نمونه شروع کنید. نام آن را بگویید و اجازه دهید که قبل از معرفی دومی، کودک در ذهنش آن را دسته‌بندی کند. سعی کنید اسم آن شکل را همزمان با برداشتنش و زمانی که دارد سعی می‌کند آن را در جای صحیح خود بگذارد، بگویید.

 

3. اسباب‌بازی‌های عمل / عکس‌العمل

ایجاد یک عکس‌العمل در اسباب‌بازی مثلاً فشردن یک دکمه، به صدا درآوردن زنگ یا باز کردن در، به ذهن کودک چیز جدیدی می‌دهد که درباره آن فکر کند.

از ویژگی‌های اسباب‌بازی برای معرفی رنگ‌های مختلف به کودک استفاده کنید و اسم هر رنگ را در حالی که به اسباب‌بازی به آن رنگ اشاره می‌کنید بیان نمایید. مهارت‌های دریافت زبان کودک، در انی مرحله در حال رشد هستند. بنابراین هرچه کودک بیشتر بشنود، با کلمات بیشتری آشنا خواهد شد.

وقتی کودک عکس‌العملی را از اسباب‌بازی فعال می‌کند، مفاهیم را برایش بیشتر تشریح کنید: «صدای شیر رو می‌شنوی؟ ببین وقتی به اسباب‌بازی دست زدی چی شد!»

 

4. وسایلی که به سینه‌خیز رفتن و ایستادن کمک می‌کنند

وسایل بازی که کودک حین کار با آنها باید بایستد یا با آنها راه برود، آسان و سرگرم‌کننده هستند و بچه‌های کوچک را با خیلی از کارهای جالب مشغول می‌کنند. این وسایل همچنین به آنها کمک می‌کنند تا همان زمان که تلاش می‌کنند بایستند، اعتماد به نفس پیدا کنند.

کنار کودک بنشینید و به صورت بازی به ویژگی‌های جالب اسباب‌بازی‌هایش و رنگ آنها اشاره کنید. اسم رنگ‌ها را با اشاره به هرکدام بلند بگویید: «این یک مهره آبیه، این یکی سبزه، این یکی هم ارغوانیه. یک، دو، سه مهره».

تا می‌توانید در مکالمه با کودک از کلمات و عبارات توصیفی استفاده کنید؛ بچه‌ها در این سن از شنیدن لذت می‌برند و این کار به آنها کمک می‌کند تا صداهای بیشتری تولید کنند.

با صحبت کردن دربارهٔ چیزهایی که کودک باعث اتفاق افتادن آنها می‌شود، کمک می‌کنید تا عمل و عکس‌العمل را هم درک کند: «تو الان چه کار کردی؟ تو رو چرخوندی این صدا در اومد! گوش بده... می‌شنویش؟ بذارذ توپ رو دوباره بچرخونیم. چه صداهایی می‌شنوی؟»

 

ماهیچه‌های در حال رشد کودک را با تشویق او به دخالت فیزیکی در بازی تمرین دهید. او را در هل دادن، غلتاندن یا به عقب و جلو راندن اشیا، خزیدن با آنها یا بالا رفتن از وسایل بازی مخصوص بچه‌ها، دخالت بدهید. تمام این تمرین‌ها به تقویت ماهیچه‌ها و اعتماد به نفس کودک کمک می‌کنند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تقویت هوش زبانی و کلامی با بازی

تقویت هوش زبانی و کلامی با بازی

بازی هایی برای تقویت هوش زبانی و کلامی این بهترین ایده ای است که شاید برای یک کتاب آسان مفرح و سریع برای کودکان کم سن و سال وجود دارد . من نمی دانم چه کسی اولین بار به این نتیجه رسید که عکس ها را روی پاکت ساندویچ قرار دهد ، اما یکی از ایده های بزرگی است که باید گسترش یابد و دست به دست شود.

هفته بیست وپنجم نوزادی

هفته بیست وپنجم نوزادی

هفته بیست وپنجم نوزادی از 6 ماهگی می‌توانید دادن آب میوه به فرزند خود را آغاز کنید. آب میوه باید صددرصد خالص باشد. از نوشیدنی‌های دارای طعم میوه و نیز از آب‌میوه‌های مخلوط نباید استفاده کرد. آب‌میوه‌های آماده باید حتماً پاستوریزه باشند. آب میوه‌های غیرپاستوریزه می‌توانند موجب بیماری‌های میکروبی ناشی از ای. کولای (E.coli)، سالمونلا و کریپتوسپوریدیوم شوند. هرگز آب میوه را با شیشه شیر به کودک ندهید زیرا با این کار، کودک به خوردن دایمی آن با شیشه شیر عادت می‌کند و در نتیجه، قند موجود در آن باعث آسیب دندان‌هایش می‌شود.

هفته پنجاه و دوم نوزادی

هفته پنجاه و دوم نوزادی

هفته پنجاه و دوم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته نهم نوزادی

هفته نهم نوزادی

هفته نهم نوزادی هنگامی با فرزند خود بازی کنید که به خوبی استراحت کرده و گرسنه نیست. در بعضی از بچه‌ها، مناسب‌ترین زمان بازی، هنگام صبح، به دنبال خواب طولانی‌تر و بعد از خوردن شیر است. بسیاری از شیرخواران، در این سن، زمان علاقه‌مندی خود به بازی کردن را با لبخند زدن یا غان و غون کردن اعلام می‌کنند. بازی کردن با شیرخوار، بلافاصله قبل از زمان خواب شب او، انتخاب مناسبی نیست.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید