کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 6 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 6 ماهه
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/23 0 نظر 1,207 بازدید

بازی‌ها واسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 6 ماهه هماهنگی چشم و دست یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های سال اول زندگی فرزند شما است. برای یادگیری مهارت‌های دیدن و لمس کردن از بلوک‌های چینشی استفاده کنید.

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 6 ماهه

چه اسباب بازی‌هایی مناسب کودکان 6 ماهه است؟ بهترین اسباب بازی برای کودکان 6 ماهه چیست؟ از چه اسباب بازی برای بالا بردن هوش کودکان استفاده کنیم؟ چه بازی‌هایی به هوش کودک 6 ماهه کمک می کند؟ آیا اسباب بازی خریدن برای کودکان 6 ماهه درست است؟ از چه سنی برای کودک باید اسباب بازی خرید؟ آیا می‌توانیم با کودک 6 ماهه بازی کنیم؟  

1. اسباب‌بازی‌های مناسب چینشی یا (جورچین) برای کودکان 6 ماهه

هماهنگی چشم و دست یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های سال اول زندگی کودک 6 ماهه شما است. اسباب‌بازی‌هایی که بلوک‌های چینشی دارند وسیله بسیار خوبی برای یادگیری مهارت‌های دیدن و لمس کردن از طریق بازی هستند.

کودک 6 ماهه شما دوست دارد که تلفن‌های اسباب‌بازی را سر جای خود بگذارد و بردارد (به خصوص اگر اسباب‌بازی به نحوی باشد که به تلاش‌های او واکنش نشان دهد). حین بازی، چند کلمه جدید به او یاد بدهید: «الان زنگ می‌زنه، الان زنگ نمی‌زنه».

از اسباب‌بازی‌های چینشی برای معرفی کلمات ساده و توصیف بزرگی و کوچکی و بالا و پایین استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید از این اسباب‌بازی‌ها برای تقویت درک روابط علت و معلولی نیز استفاده کنید. همچنین، با حرف زدن درباره رنگ‌های اسباب‌بازی به کودک کمک کنید بین واژه‌ها و مفاهیم ارتباط برقرار کند: «اون فنجون زرد بزرگ».

حتما بخوانید: بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 7 ماهه

2. اسباب‌بازی‌ مناسب برای کودکان 6 ماهه با هدف تقویت چهار دست و پا رفتن

در حال حاضر، ممکن است کودک 6 ماهه شما میل شدیدی به حرکت کردن داشته باشد و شاید این، تنها محرک و انگیزه کوچکی باشد تا یاد بگیرد دست و پاها چه طور با یکدیگر کار می‌کنند. اسباب‌بازی‌هایی که بچه را تشویق به خزیدن می‌کنند راه بسیار خوبی برای تقویت این مهارت هستند.

اگر کودک چهار دست و پا راه می‌رود، یک اسباب‌بازی را روی زمین بگذارید و او را تشویق کنید که دنبالش برود. شاید ازم باشد که این کار را چند بار تکرار کنید. همیشه به یاد داشته باشید که تلاش‌های کودک را تحسین کنید. روی زمین بنشینید و خیلی ساده یک اسباب‌بازی مناسب را به سمت دیگر قل بدهید. این برای تقویت هماهنگی چشم و دست بچه و تحرکش مفید است.

3. اسباب‌بازی‌های عمل / عکس‌العمل برای کودکان 6 ماهه

وقتی که یک اسباب‌بازی با واکنش‌های جذاب و جاذب به کارهای کودک واکنش نشان می‌دهد، در واقع او را تشویق می‌کند که آن کار را چندین و چند بار تکرار کند و در تمامی این مدت روابط علت و معلولی را فرامی‌گیرد. همچنین، این بازی‌ها باعث افزایش هماهنگی چشم و دست می‌شوند. قبل از بازی، بعضی از ویژگی‌های خاص اسباب‌بازی را به او نشان بدهید.

الان زمان بسیار مناسبی است تا به کودک 6 ماهه خود کمک کنید تا بتواند بر روی مفاهیمی چون درون و بیرون و یا باز و بسته و...  تمرکز کند. هنگام بازی، کودک 6 ماهه را تشویق کنید که خودش با اسباب‌بازی بازی کند و ببیند که چه اتفاقی می‌افتد. او از سورپرایزهای جالبی که خودش به دست آورده لذت خواهد برد و تمایل پیدا می‌کند که بارها و بارها آن بازی را تکرار کند! بسته به ویژگی‌های اسباب‌بازی می‌توانید از آنها برای معرفی سایر مفاهیم نیز استفاده کنید (برای مثال، پر و خالی). کارهایتان را به مفهوم‌ها مرتبط کنید: وقتی که یک شیء را داخل اسباب‌بازی می‌گذارد، به او بگویید که پر شد! به او کمک کنید که آن شی را دوباره بیرون بیاورد و بتواند آن را نگاه کند؛ حالا به او بگویید: «الان خالی شد!». هنگام توضیح روی واژه‌های «پر» و «خالی» تأکید کنید.

حتما بخوانید: مبانی موفقیت کودکان

4. اسباب‌بازی‌هایی برای تقلید / شبیه‌سازی اشیای آشنا

از آنجا که کودک 6 ماهه به تدریج نسبت به محیط اطراف خود آگاه‌تر می‌شود، ممکن است تک تک اشیای منزل نظر او را جلب کنند. اسباب‌بازی‌هایی که شبیه اشیای آشنا هستند به این جلب توجه و جسارت در کشف‌های جدید، به او کمک می‌کنند. این اسباب‌بازی‌ها همچنین راه امن، جالب و به لحاظ ذهنی چالش‌ برانگیزی را برای کشف و یادگیری فراهم می‌کنند.

کودک 6 ماهه خود را در منزل به یک تور «صوتی» ببرید. زنگ در را بزنید، زنگ ساعت را روشن کنید. کامپیوتر را روشن کنید. درون خانه راه بروید و به کودکتان بگویید هریک از صداها چه معانی و مفاهیمی دارند: «به خانه اومدن!»، «وقت بیدار شدن!»، «من آماده‌ام تا نامه الکترونیکم رو بخونم!».

برای تقویت درک کودکان 6 ماهه از روابط علت و معلولی، اجازه بدهید که بعضی کارهای بی‌خطر را خودش امتحان کند تا این مفاهیم برایش روشن‌تر شوند. برای مثال، به او کمک کنید تا یک کلید چراغ را روشن کند یا شیر آب را باز و بسته کند و ببیند که کارهایش چه نتایجی دارند.

در کابینت را باز کنید و قوری‌ها و لیوان‌ها و قاشق‌های چوبی را بیرون بیاورید. وقتی بچه کارهایش و نتایج آنها را می‌بیند لبخند می‌زند؛ با خودش فکر می‌کند «من اون صدا رو درآوردم!» وقتی که بازی می‌کند، درباره چیزی که می‌بیند و می‌شنود با او حرف بزنید. کودک از صدای شما خوشش می‌آید و شما هم در عین حال به مهارت‌های گفتاریش کمک می‌کنید.

برای کودک 6 ماهه کتاب‌هایی درباره آداب و رسوم بخوانید؛ مثلاً کتاب‌هایی با موضوعات زمان غذا خوردن، زمان حمام کردن و زمان بازی. وقتی کودک خودش را جای بچه‌های دیگر یا بچه‌های دیگر را در نقش خودش می‌بیند لذت می‌برد!

برای خرید محصول (هوش های هشت نابغه) بر روی لینک کلیک کنید 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: خراب کردن اسباب بازی درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

بسته آموزشی پرورش مدیران آینده

بسته آموزشی پرورش مدیران آینده

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تاثیر آموزش موسیقی  بر روی  کودک

تاثیر آموزش موسیقی بر روی کودک

تاثیر معجزه آسای موسیقی بر روی کودک موسیقی وسیله‌ای است برای بیان غیرگفتاری احساسات و عواطف، ادراک، شناخت و آگاهی انسان درواقع شکلی از هنر است. موسیقی برای اکثر مردم لذت‌بخش است و برای کودکان به نوعی هم‌بازی و هم آموزش است . کودک از طریق موسیقی، با دنیای اطراف خود ارتباطی غیرکلامی برقرار کرده و ازطریق آن، به کشف دنیای اطراف می‌پردازد.

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 1 ماهه هر چیزی که بچه‌های یک ماهه در اولین سال زندگی خود یاد می‌گیرند با حس کردن شروع می‌شود. تحریک حسی واقعاً نواحی مهم و کلیدی ذهن کودک یک ماهه را روشن می‌کند.

هفته سی وششم نوزادی

هفته سی وششم نوزادی

هفته سی وششم نوزادی

هفته چهارم نوزادی

هفته چهارم نوزادی

هفته چهارم نوزادی معمولاً از این هفته، تغذیه نوزاد بهتر می‌شود و ممکن است نوزاد در بین هر بار شیر خوردن به مدت طولانی‌تری بخوابد. تعداد دفعات شیر خوردن به حداقل 8 بار در طول روز می‌رسد ولی در بسیاری از نوزادان بیشتر است. در هفته چهارم، نوزادان حداقل یک بار در طول شب شیر می‌خورند. توجه داشته باشید که چنان چه به زور، مقدار بیشتر شیر به نوزاد بدهید، این کار موجب خوابیدن بیشتر نوزاد در ساعات شب نمی‌شود بلکه ممکن است استفراغ نوزاد را به دنبال داشته باشد.

چه عواملی بر هوش کودک تاثیر دارند؟

چه عواملی بر هوش کودک تاثیر دارند؟

چه عواملی بر هوش کودک تأثیر دارند؟ پژوهش‌های مختلف، تأثیر عوامل زیستی گوناگون را بر هوش و توانایی‌های ذهنی افراد نشان داده است.

هفته ششم نوزادی

هفته ششم نوزادی

هفته ششم نوزادی ممکن است 48 تا 72 ساعت از این هفته نیز مانند هفته 3، دفعات شیر خوردن فرزندتان افزایش یابد که همان گونه که ذکر شد، وضعیتی زودگذر و راهی برای تولید شیر بیشتر به وسیله بدن مادر است و دوباره به حالت عادی بازمی‌گردد. ممکن است از این هفته دفعات دفع مدفوع شیرخوار به یک یا دوبار در روز کاهش پیدا کند و حتی دیگر نوزاد در ساعات شب دفع مدفوع نداشته باشد.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 17

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید