قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 6 ماهه

چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/23 0 نظر 852 بازدید

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 6 ماهه

 

1. اسباب‌بازی‌های چینشی (جورچین)

هماهنگی چشم و دست یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های سال اول زندگی فرزند شما است. اسباب‌بازی‌هایی که بلوک‌های چینشی دارند وسیله بسیار خوبی برای یادگیری مهارت‌های دیدن و لمس کردن از طریق بازی هستند.

در این سن، فرزند شما دوست دارد که تلفن‌های اسباب‌بازی را سر جای خود بگذارد و بردارد (به خصوص اگر اسباب‌بازی به نحوی باشد که به تلاش‌های او واکنش نشان دهد). حین بازی، چند کلمه جدید به او یاد بدهید: «الان زنگ می‌زنه، الان زنگ نمی‌زنه».

از اسباب‌بازی‌های چینشی برای معرفی کلمات ساده و توصیف بزرگی و کوچکی و بالا و پایین استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید از این اسباب‌بازی‌ها برای تقویت درک روابط علت و معلولی نیز استفاده کنید. همچنین، با حرف زدن درباره رنگ‌های اسباب‌بازی به کودک کمک کنید بین واژه‌ها و مفاهیم ارتباط برقرار کند: «اون فنجون زرد بزرگ».

 

2. اسباب‌بازی‌هایی برای تقویت چهار دست و پا رفتن

در حال حاضر، ممکن است کودک میل شدیدی به حرکت کردن داشته باشد و شاید این، تنها محرک و انگیزه کوچکی باشد تا یاد بگیرد دست و پاها چه طور با یکدیگر کار می‌کنند. اسباب‌بازی‌هایی که بچه را تشویق به خزیدن می‌کنند راه بسیار خوبی برای تقویت این مهارت هستند.

اگر کودک چهار دست و پا راه می‌رود، یک اسباب‌بازی را روی زمین بگذارید و او را تشویق کنید که دنبالش برود. شاید ازم باشد که این کار را چند بار تکرار کنید. همیشه به یاد داشته باشید که تلاش‌های کودک را تحسین کنید.

روی زمین بنشینید و خیلی ساده یک اسباب‌بازی مناسب را به سمت دیگر قل بدهید. این برای تقویت هماهنگی چشم و دست بچه و تحرکش مفید است.

 

3. اسباب‌بازی‌های عمل / عکس‌العمل

وقتی که یک اسباب‌بازی با واکنش‌های جذاب و جاذب به کارهای کودک واکنش نشان می‌دهد، در واقع او را تشویق می‌کند که آن کار را چندین و چند بار تکرار کند و در تمامی این مدت روابط علت و معلولی را فرامی‌گیرد. همچنین، این بازی‌ها باعث افزایش هماهنگی چشم و دست می‌شوند. قبل از بازی، بعضی از ویژگی‌های خاص اسباب‌بازی را به او نشان بدهید.

 

الان زمان بسیار مناسبی برای تمرکز بر روی مفاهیم درون و بیرون و یا باز و بسته و... است. هنگام بازی، کودک را تشویق کنید که خودش با اسباب‌بازی بازی کند و ببیند که چه اتفاقی می‌افتد. او از سورپرایزهای جالبی که خودش به دست آورده لذت خواهد برد و تمایل پیدا می‌کند که بارها و بارها آن بازی را تکرار کند! بسته به ویژگی‌های اسباب‌بازی می‌توانید از آنها برای معرفی سایر مفاهیم نیز استفاده کنید (برای مثال، پر و خالی). کارهایتان را به مفهوم‌ها مرتبط کنید: وقتی که یک شیء را داخل اسباب‌بازی می‌گذارد، به او بگویید که پر شد! به او کمک کنید که آن شی را دوباره بیرون بیاورد و بتواند آن را نگاه کند؛ حالا به او بگویید: «الان خالی شد!». هنگام توضیح روی واژه‌های «پر» و «خالی» تأکید کنید.

 

4. اسباب‌بازی‌هایی برای تقلید / شبیه‌سازی اشیای آشنا

از آنجا که کودک به تدریج نسبت به محیط اطراف خود آگاه‌تر می‌شود، ممکن است تک تک اشیای منزل نظر او را جلب کنند. اسباب‌بازی‌هایی که شبیه اشیای آشنا هستند به این جلب توجه و جسارت در کشف‌های جدید، به او کمک می‌کنند. این اسباب‌بازی‌ها همچنین راه امن، جالب و به لحاظ ذهنی چالش‌برانگیزیب را برای کشف و یادگیری فراهم می‌کنند.

کودک را در منزل به یک تور «صوتی» ببرید. زنگ در را بزنید، زنگ ساعت را روشن کنید. کامپیوتر را روشن کنید. درون خانه راه بروید و به کودکتان بگویید هریک از صداها چه معانی و مفاهیمی دارند: «به خانه اومدن!»، «وقت بیدار شدن!»، «من آماده‌ام تا نامه الکترونیکم رو بخونم!».

برای تقویت درک کودک از روابط علت و معلولی، اجازه بدهید که بعضی کارهای بی‌خطر را خودش امتحان کند تا این مفاهیم برایش روشن‌تر شوند. برای مثال، به او کمک کنید تا یک کلید چراغ را روشن کند یا شیر آب را باز و بسته کند و ببیند که کارهایش چه نتایجی دارند.

در کابینت را باز کنید و قوری‌ها و لیوان‌ها و قاشق‌های چوبی را بیرون بیاورید. وقتی بچه کارهایش و نتایج آنها را می‌بیند لبخند می‌زند؛ با خودش فکر می‌کند «من اون صدا رو درآوردم!» وقتیک ه بازی می‌کند، درباره چیزی که می‌بیند و می‌شنود با او حرف بزنید. کودک از صدای شما خوشش می‌آید و شما هم در عین حال به مهارت‌های گفتاریش کمک می‌کنید.

برای کودک کتاب‌هایی درباره آداب و رسوم بخوانید؛ مثلاً کتاب‌هایی با موضوعات زمان غذا خوردن، زمان حمام کردن و زمان بازی. وقتی کودک خودش را جای بچه‌های دیگر یا بچه‌های دیگر را در نقش خودش می‌بیند لذت می‌برد!

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته دوم نوزادی

هفته دوم نوزادی

هفته دوم نوزادی در این هفته، ممکن است هنوز کودک به ویژه در ساعات روز، در بین هر بار شیر خوردن برای مدت طولانی نخوابد ولی به تدریج این مدت افزایش پیدا می‌کند. اگر نوزاد شما در بین هر بار شیر خوردن بیش از 4 یا 5 ساعت می‌خوابد باید او را برای تغذیه بیدار کنید، به خصوص اگر نوزاد به خوبی افزایش وزن پیدا نمی‌کند. وقتی الگوی افزایش وزن نوزاد به حالت خوب و صحیح درآمد می‌توانید او را برای خوردن شیر بیدار نکنید

هفته بیست وهشتم نوزادی

هفته بیست وهشتم نوزادی

هفته بیست وهشتم نوزادی شیر دادن به کودک در محیط‌های اجتماعی، در این مرحله از زندگی شیرخوار آسان‌تر می‌شود. اما اگر فرزند شما دوست ندارد که سرش را با ملافه یا پوشش مخصوص شیردهی بپوشانید، شیر دادن در خارج از منزل به کار دشواری تبدیل می‌شود. می‌توانید از لباس مخصوص شیردهی استفاده کنید یا در محیط‌های بیرون از منزل و محیط کار، در صورت امکان در یک اتاق دور از سایرین، یا در اتاق مخصوص شیردهی، به شیر دادن به فرزند خود مشغول شوید. بعضی از مادران با قرار دادن یک کلاه بزرگ بر روی سر فرزند خود در محیط خارج از منزل به او شیر می‌دهند.

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته دهم نوزادی

هفته دهم نوزادی

هفته دهم نوزادی اگر از شیر دادن به فرزند خود در حضور دیگران احساس خجالت و ناراحتی می‌کنید می‌توانید با استفاده از لباس‌های ساده و پوشیده‌ای که به منظور شیردهی طراحی شده‌اند استفاده نمایید و یا با پوشاندن خود به وسیله ملافه به فرزندتان شیر بدهید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید