طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 3 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 3 ماهه
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/18 0 نظر 779 بازدید

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 3 ماهه در حدود سه ماهگی، کودکان کم کم اشیایی که در دسترسشان باشد را می‌گیرند و به تدریج یاد می‌گیرند که می‌توانند کارهایی را انجام دهند! 

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 3 ماهه

چه اسباب بازی‌هایی مناسب کودکان 3 ماهه است؟ بهترین اسباب بازی برای کودکان 3 ماهه چیست؟ از چه اسباب بازی برای بالا بردن هوش کودکان استفاده کنیم؟ چه بازی‌هایی به هوش کودک 3 ماهه کمک می کند؟ آیا اسباب بازی خریدن برای کودکان 3 ماهه درست است؟ از چه سنی برای کودک باید اسباب بازی خرید؟ آیا می‌توانیم با کودک 3 ماهه بازی کنیم؟  

نوزادان از دیدن اشیا و اسباب بازی‌های رنگ روشن لذت می‌برند. بخصوص اگر این اسباب بازی‌ها حرکت کنند و از خود صدایی داشته باشند. این اسباب بازی‌ها زندگی کودکان 3 ماهه را لذت بخش‌تر می‌کند باید توجه داشته باشید که اسباب بازی‌ها نباید از قطعات ریزی تشکیل شده باشند. زیرا امکان آن می‌رود که هر لحظه قطعه کوچکی از آن را داخل دهان بگذارند و دچار حادثه شوند. 

1. جغجغه‌های دستی یا اسباب‌بازی‌هایی که بر روی یک حلقه قرار دارند.

در حدود سه ماهگی، کودکان 3 ماهه کم کم اشیایی که در دسترسشان باشد را می‌گیرند و به تدریج یاد می‌گیرند که می‌توانند کارهایی را انجام دهند! یاد می‌گیرند که تکان دادن یک جغجعه باعث تولید صدا می‌شود. دوباره آن را امتحان کنند... و کم کم رابطه علت و معلول را متوجه می‌شوند.

برای کمک به کودک 3 ماهه برای شروع، حلقه را در دست بچه بگذارید و آن را به آرامی تکان دهید. کودکان در این سن کم کم در حال یادگیری کنترل گرفتن اشیا هستند. آنها می‌توانند صبر کنند و به سمت هدف پیش بروند.

با نگه داشتن حلقه در مقابل کودکان 3 ماهه ، تکان دادن آن و ایجاد فرصتی برای این که بتواند آن را بگیرد، به تمرین و تقویت مهارت‌های هماهنگی در او کمک کنید. جغجغه را در دستش بگذارید، آن را تکان دهید و بگویید «صداشو شنیدی؟ تو این کار رو کردی؟» تأکید بر اثرات کار می‌تواند کودک را تشویق کند تا دوباره آن را انجام دهد. همچنین، می‌توانید حلقه‌ای را انتخاب کنید که به اندازهٔ کافی بزرگ باشد و کودک بتواند با دو دست خود آن را بگیرد. او ابتدا با یک دست حلقه را می‌گیرد و سپس با دست دیگر و سپس دوباره با یک دست! این کار مهارت دست به دست کردن یک شیء از دست راست به چپ و برعکس را در کودک تقویت می‌کند.

حتما بخوانید: بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 4 ماه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 3 ماهه

2. تشکچه‌های بادی برای بازی کودکان 3 ماهه

در این سن دست و پاهای فرزندتان همیشه در حال حرکت هستند؛ وقتی که روی چیزی ضربه می‌زند یا خود و اعضای بدنش را می‌کشد؛ وقتی که روی اسباب‌بازی‌ها می‌کوبد یا حتی آنها را می‌گیرد و در برخی موارد سعی می‌کند که کمی روی زمین بخزد.یک تشکچهٔ نرم پر رنگارنگ با پارچه‌های متفاوت می‌تواند جای خوبی برای فعالیت و بازی کردن کودک باشد و تمام نیازهایش را در یک جای نرم برآورده کند (از تمرین مهارت‌های حرکتی گرفته تا تحریک حس‌های مختلف برای به چالش کشیدن مهارت‌های شناختی).برای یادگیری بهتر و بیشتر فرزندتان به او کمک کنید تا در حالت ذهنی صحیحی قرار بگیرد و با انجام دادن برخی از کارهایی که هنوز نمی‌تواند انجام دهد ارتباطات علت و معلولی را درک کند. برای مثال، پخش موسیقی یا تکان دادن یا درآوردن صدای اشیا.

سعی کنید که این وسایل طوری قرار گرفته باشند که به راحتی در دسترس کودک باشند. سپس کودک را تشویق کنید تا خودش این کار را انجام دهد؛ در این صورت حرکت دست و پاها و سایر موارد به خوبی پیش می‌رود. شاید کودک با شنیدن یک صدا یا دیدن رفتارهای جالب و مهیج شما بیشتر تشویق شود. بعد از این کار، کودک خود به خود بیشتر به هیجان می‌آید و تشویق می‌شود چون ارتباط بین کاری که انجام داده و جوابی که از اسباب‌بازی گرفته را درک می‌کند! همچنین، چنان چه اسباب‌بازی کودک را آویزان کرده‌اید گاهی جایش را تغییر دهید. این کار برای تقویت حافظه کودک مفید است و احتمالاً قبل از بازی متوجه این تغییرات خواهد شد.

حتما بخوانید: چگونه کودکی مخترع و کارآفرین داشته باشیم.

​3. عروسک‌های نرم پارچه‌ای برای کودکان 3 ماهه

بسیاری از والدین در این سن برای نوزادان خود عروسک‌هایی نرم و پارچه‌ای خریداری می‌کنند. نکته مهم هم همین نرم و لطافت این عروسک‌هاست زیرا در بیشتر مواقع این عروسک‌ها در کنار نوزادان و در رختخواب آنهاست. به هیچ وجه نباید از عروسک‌هایی استفاده کنید که درون آنها از سیم و یا مفتول‌های نازک استفاده شده است. باید توجه داشته باشید تمام قسمت‌ها و اجزای عروسک دوخته شده باشند. عروسک‌هایی که چشم آنها پلاستیکی و چسباندنی هستند را به هیچ وجه برای کودکان 3 ماهه خریداری نکنید زیرا احتمال کنده شدن و خفگی در نوزادان وجود دارد. 

 

​4. کتاب‌های پارچه‌ای برای کودکان 3 ماهه

کتاب خواندن برای کودکان از نوزادی قابل اجراست و بسیار مهم است. شاید در ظاهر کودک 3 ماهه شما قادر به بازگویی مطلبی نباشد اما ذهن او مانند یک دستگاه ضبط عمل می‌کند که در زمان مناسب تمام آموزش‌ها به شما با انجام کارهایش نشان می‌دهد. کتاب‌های پارچه‌ای گزینه بسیار مناسبی برای کودکان 3 ماهه است زیرا این دست کتاب‌ها در برابر آب دهانی کودک در این سن بسیار مقاوم است اگر این کتاب‌ها شامل قسمت‌های برجسته پارچه‌ای نیز باشد به کودک آموزش‌هایی چون برجستگی و فرورفتگی را می‌آموزد. انتخاب کتاب‌های پارچه‌ای برای کودکان 3 ماهه به این دلیل اهمیت دارد زیرا کودکان در این سن دوست دارند اشیا را در دهان بگذارند و حال آنکه کتاب او جنسی از پارچه دارد خود یک مزیت است زیرا دیگر نگران آن نیستید که شی را داخل دهانش کند که باعث خطر است.

سعی کنید هنگام بازی کردن نوزادتان کنارش باشید و برای او آواز بخوانید زیرا این عمل به رشد شنوایی و کلامی کودکتان بسیار کمک می‌کند. نوزادان در این سن عاشق آواز خواند و صدا درآوردن هستند پس بد نیست گاهی هم شما او را در آواز خواندن و صدا درآوردن شریک کنید.


پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: خراب کردن اسباب بازی درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی ام  نوزادی

هفته سی ام نوزادی

هفته سی ام  نوزادی اکثر کودکان در این سنین دوست دارند خودشان مایعات را با لیوان بخورند. برای پیشگیری از ریخته شدن مایعات بر روی بدن و لباس فرزندتان، مقدار کمتری از مایع را در داخل لیوان بریزید. می‌توانید از لیوان‌های مخصوصی که برای جرعه جرعه خورد ساخته شده‌اند استفاده کنید.

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته هجدهم نوزادی

هفته هجدهم نوزادی

هفته هجدهم نوزادی لباس خواب مخصوص کودک باید از نوع مقاوم به آتش باشد تا در صورت بروز آتش‌سوزی موجب سوختگی کودک نشود. بعضی از بچه‌ها نسبت به مواد این نوع لباس‌ها حساسیت دارند و دچار تحریک پوستی می‌شوند. در این صورت نباید از این لباس‌ها برای فرزند خود استفاده کنید.

تست روانشناسی - ما برای چی بچه دار شدیم؟

تست روانشناسی - ما برای چی بچه دار شدیم؟

تست روانشناسی - ما برای چی بچه دار شدیم؟ اما عملا خلاف این قاعده عمل میگردد بطوری که افرادی که هیچ گونه صلاحیت پرورش کودک را ندارند تعداد فرزندانشان بیشتر از سایرین است! و کسانی که توانایی و صلاحیت بچه دار شدن را دارا میباشند تمایلی به داشتن فرزند از خود نشان نمیدهند.
 

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 11 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 11 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 11 ماهه باید با توجه به توانایی‌های او انتخاب شود. او در این زمان دستانش را بیش از پیش می‌شناسد و آنها را بی‌نهایت دوست دارد. زیرا قدرتشان نسبت به ماه‌های قبل بیشتر شده . حالا بهتر می‌تواند اجسام را بگیرد.

مدیتیشن جذب ثروت

مدیتیشن جذب ثروت

مدیتیشن جذب ثروت در یک وضعیت راحت بنشینید یا دراز بکشید و بدنتان را در وضعیتی ریلکس رها کنید. چند نفس عمیق بکشید و با هر نفس احساس کنید که آرام و آرامتر می شوید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید