کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 3 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 3 ماهه
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/18 0 نظر 1,426 بازدید

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 3 ماهه در حدود سه ماهگی، کودکان کم کم اشیایی که در دسترسشان باشد را می‌گیرند و به تدریج یاد می‌گیرند که می‌توانند کارهایی را انجام دهند! 

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 3 ماهه

چه اسباب بازی‌هایی مناسب کودکان 3 ماهه است؟ بهترین اسباب بازی برای کودکان 3 ماهه چیست؟ از چه اسباب بازی برای بالا بردن هوش کودکان استفاده کنیم؟ چه بازی‌هایی به هوش کودک 3 ماهه کمک می کند؟ آیا اسباب بازی خریدن برای کودکان 3 ماهه درست است؟ از چه سنی برای کودک باید اسباب بازی خرید؟ آیا می‌توانیم با کودک 3 ماهه بازی کنیم؟  

نوزادان از دیدن اشیا و اسباب بازی‌های رنگ روشن لذت می‌برند. بخصوص اگر این اسباب بازی‌ها حرکت کنند و از خود صدایی داشته باشند. این اسباب بازی‌ها زندگی کودکان 3 ماهه را لذت بخش‌تر می‌کند باید توجه داشته باشید که اسباب بازی‌ها نباید از قطعات ریزی تشکیل شده باشند. زیرا امکان آن می‌رود که هر لحظه قطعه کوچکی از آن را داخل دهان بگذارند و دچار حادثه شوند. 

1. جغجغه‌های دستی یا اسباب‌بازی‌هایی که بر روی یک حلقه قرار دارند.

در حدود سه ماهگی، کودکان 3 ماهه کم کم اشیایی که در دسترسشان باشد را می‌گیرند و به تدریج یاد می‌گیرند که می‌توانند کارهایی را انجام دهند! یاد می‌گیرند که تکان دادن یک جغجعه باعث تولید صدا می‌شود. دوباره آن را امتحان کنند... و کم کم رابطه علت و معلول را متوجه می‌شوند.

برای کمک به کودک 3 ماهه برای شروع، حلقه را در دست بچه بگذارید و آن را به آرامی تکان دهید. کودکان در این سن کم کم در حال یادگیری کنترل گرفتن اشیا هستند. آنها می‌توانند صبر کنند و به سمت هدف پیش بروند.

با نگه داشتن حلقه در مقابل کودکان 3 ماهه ، تکان دادن آن و ایجاد فرصتی برای این که بتواند آن را بگیرد، به تمرین و تقویت مهارت‌های هماهنگی در او کمک کنید. جغجغه را در دستش بگذارید، آن را تکان دهید و بگویید «صداشو شنیدی؟ تو این کار رو کردی؟» تأکید بر اثرات کار می‌تواند کودک را تشویق کند تا دوباره آن را انجام دهد. همچنین، می‌توانید حلقه‌ای را انتخاب کنید که به اندازهٔ کافی بزرگ باشد و کودک بتواند با دو دست خود آن را بگیرد. او ابتدا با یک دست حلقه را می‌گیرد و سپس با دست دیگر و سپس دوباره با یک دست! این کار مهارت دست به دست کردن یک شیء از دست راست به چپ و برعکس را در کودک تقویت می‌کند.

حتما بخوانید: بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 4 ماه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 3 ماهه

2. تشکچه‌های بادی برای بازی کودکان 3 ماهه

در این سن دست و پاهای فرزندتان همیشه در حال حرکت هستند؛ وقتی که روی چیزی ضربه می‌زند یا خود و اعضای بدنش را می‌کشد؛ وقتی که روی اسباب‌بازی‌ها می‌کوبد یا حتی آنها را می‌گیرد و در برخی موارد سعی می‌کند که کمی روی زمین بخزد.یک تشکچهٔ نرم پر رنگارنگ با پارچه‌های متفاوت می‌تواند جای خوبی برای فعالیت و بازی کردن کودک باشد و تمام نیازهایش را در یک جای نرم برآورده کند (از تمرین مهارت‌های حرکتی گرفته تا تحریک حس‌های مختلف برای به چالش کشیدن مهارت‌های شناختی).برای یادگیری بهتر و بیشتر فرزندتان به او کمک کنید تا در حالت ذهنی صحیحی قرار بگیرد و با انجام دادن برخی از کارهایی که هنوز نمی‌تواند انجام دهد ارتباطات علت و معلولی را درک کند. برای مثال، پخش موسیقی یا تکان دادن یا درآوردن صدای اشیا.

سعی کنید که این وسایل طوری قرار گرفته باشند که به راحتی در دسترس کودک باشند. سپس کودک را تشویق کنید تا خودش این کار را انجام دهد؛ در این صورت حرکت دست و پاها و سایر موارد به خوبی پیش می‌رود. شاید کودک با شنیدن یک صدا یا دیدن رفتارهای جالب و مهیج شما بیشتر تشویق شود. بعد از این کار، کودک خود به خود بیشتر به هیجان می‌آید و تشویق می‌شود چون ارتباط بین کاری که انجام داده و جوابی که از اسباب‌بازی گرفته را درک می‌کند! همچنین، چنان چه اسباب‌بازی کودک را آویزان کرده‌اید گاهی جایش را تغییر دهید. این کار برای تقویت حافظه کودک مفید است و احتمالاً قبل از بازی متوجه این تغییرات خواهد شد.

حتما بخوانید: چگونه کودکی مخترع و کارآفرین داشته باشیم.

​3. عروسک‌های نرم پارچه‌ای برای کودکان 3 ماهه

بسیاری از والدین در این سن برای نوزادان خود عروسک‌هایی نرم و پارچه‌ای خریداری می‌کنند. نکته مهم هم همین نرم و لطافت این عروسک‌هاست زیرا در بیشتر مواقع این عروسک‌ها در کنار نوزادان و در رختخواب آنهاست. به هیچ وجه نباید از عروسک‌هایی استفاده کنید که درون آنها از سیم و یا مفتول‌های نازک استفاده شده است. باید توجه داشته باشید تمام قسمت‌ها و اجزای عروسک دوخته شده باشند. عروسک‌هایی که چشم آنها پلاستیکی و چسباندنی هستند را به هیچ وجه برای کودکان 3 ماهه خریداری نکنید زیرا احتمال کنده شدن و خفگی در نوزادان وجود دارد. 

 

​4. کتاب‌های پارچه‌ای برای کودکان 3 ماهه

کتاب خواندن برای کودکان از نوزادی قابل اجراست و بسیار مهم است. شاید در ظاهر کودک 3 ماهه شما قادر به بازگویی مطلبی نباشد اما ذهن او مانند یک دستگاه ضبط عمل می‌کند که در زمان مناسب تمام آموزش‌ها به شما با انجام کارهایش نشان می‌دهد. کتاب‌های پارچه‌ای گزینه بسیار مناسبی برای کودکان 3 ماهه است زیرا این دست کتاب‌ها در برابر آب دهانی کودک در این سن بسیار مقاوم است اگر این کتاب‌ها شامل قسمت‌های برجسته پارچه‌ای نیز باشد به کودک آموزش‌هایی چون برجستگی و فرورفتگی را می‌آموزد. انتخاب کتاب‌های پارچه‌ای برای کودکان 3 ماهه به این دلیل اهمیت دارد زیرا کودکان در این سن دوست دارند اشیا را در دهان بگذارند و حال آنکه کتاب او جنسی از پارچه دارد خود یک مزیت است زیرا دیگر نگران آن نیستید که شی را داخل دهانش کند که باعث خطر است.

سعی کنید هنگام بازی کردن نوزادتان کنارش باشید و برای او آواز بخوانید زیرا این عمل به رشد شنوایی و کلامی کودکتان بسیار کمک می‌کند. نوزادان در این سن عاشق آواز خواند و صدا درآوردن هستند پس بد نیست گاهی هم شما او را در آواز خواندن و صدا درآوردن شریک کنید.

برای خرید محصول (طراحی فرزند تول تا 2 سالگی) بر روی لینک کلیک کنید 


پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: خراب کردن اسباب بازی درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-4 تا 7 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

 اعتماد به نفس خیلی بالا

اعتماد به نفس خیلی بالا

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که در پارک، مهمانی و یا مراسمی که چندین کودک کنار هم هستند احساس کنید که با همه سعی و تلاش تان در خصوص تربیت و تأمین نیازهای مادی و معنوی فرزندتان؛ اما باز هم فرزندتان از سایر کودکانی که در آن محل قرار دارند، چیزی کم دارد که در آن لحظه حسرت آن را می خورد، در این هنگام چه حسی به شما دست می دهد؟          

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چطور کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

چطور کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

چطور کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟ کودک از طریق بازی با انواع اسباب بازی‌ها، موفق به شناخت شکل‌ها، رنگ‌ها، اندازه‌ها، جنس اشیاء و اهمیت آن‌ها می شود و از بازی‌ها مهارت‌ به دست می آورد.

راز کسب ثروت

راز کسب ثروت

راز کسب ثروت برای جذب پول باید همه حواست متوجه پول و ثروت باشد. اگر به این فکر کنی که به اندازه کافی پول نداری،.....

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وپنجم نوزادی

هفته چهل وپنجم نوزادی

هفته چهل وپنجم نوزادی

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 11 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 11 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 11 ماهه باید با توجه به توانایی‌های او انتخاب شود. او در این زمان دستانش را بیش از پیش می‌شناسد و آنها را بی‌نهایت دوست دارد. زیرا قدرتشان نسبت به ماه‌های قبل بیشتر شده . حالا بهتر می‌تواند اجسام را بگیرد.

هفته چهاردهم نوزادی

هفته چهاردهم نوزادی

هفته چهاردهم نوزادی هنگامی که به فرزند خود شیر می‌دهید به او نگاه کنید، سرش را نوازش کنید و با انگشتانش بازی کنید و با او مشغول حرف زدن شوید یا برایش آواز بخوانید. مشاهده خواهید نمود که حتی در صورت پر بودن دهان به شما لبخند می‌زند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 15

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید