قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 3 ماهه

چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/23 0 نظر 719 بازدید

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 3 ماهه

 

1. جغجغه‌های دستی یا اسباب‌بازی‌هایی که بر روی یک حلقه قرار دارند.

در حدود سه ماهگی، کودکان کم کم اشیایی که در دسترسشان باشد را می‌گیرند و به تدریج یاد می‌گیرند که می‌توانند کارهایی را انجام دهند! یاد می‌گیرند که تکان دادن یک جغجعه باعث تولید صدا می‌شود. دوباره آن را امتحان کنند... و کم کم رابطه علت و معلول را متوجه می‌شوند.

برای کمک به کودک برای شروع، حلقه را در دست بچه بگذارید و آن را به آرامی تکان دهید. بچه‌ها در این سن کم کم در حال یادگیری کنترل گرفتن اشیا هستند. آنها می‌توانند صبر کنند و به سمت هدف پیش بروند.

با نگه داشتن حلقه در مقابل کودک، تکان دادن آن و ایجاد فرصتی برای این که بتواند آن را بگیرد، به تمرین و تقویت مهارت‌های هماهنگی در او کمک کنید. جغجغه را در دستش بگذارید، آن را تکان دهید و بگویید «صداشو شنیدی؟ تو این کار رو کردی؟» تأکید بر اثرات کار می‌تواند کودک را تشویق کند تا دوباره آن را انجام دهد. همچنین، می‌توانید حلقه‌ای را انتخاب کنید که به اندازهٔ کافی بزرگ باشد و کودک بتواند با دو دست خود آن را بگیرد. او ابتدا با یک دست حلقه را می‌گیرد و سپس با دست دیگر و سپس دوباره با یک دست! این کار مهارت دست به دست کردن یک شیء از دست راست به چپ و برعکس را در کودک تقویت می‌کند.

 

2. تشکچه

در این سن دست و پاهای فرزندتان همیشه در حال حرکت هستند؛ وقتی که روی چیزی ضربه می‌زند یا خود و اعضای بدنش را می‌کشد؛ وقتی که روی اسباب‌بازی‌ها می‌کوبد یا حتی آنها را می‌گیرد و در برخی موارد سعی می‌کند که کمی روی زمین بخزد.

یک تشکچهٔ نرم پر رنگارنگ با پارچه‌های متفاوت می‌تواند جای خوبی برای فعالیت و بازی کردن کودک باشد و تمام نیازهایش را در یک جای نرم برآورده کند (از تمرین مهارت‌های حرکتی گرفته تا تحریک حس‌های مختلف برای به چالش کشیدن مهارت‌های شناختی).

برای یادگیری بهتر و بیشتر فرزندتان به او کمک کنید تا در حالت ذهنی صحیحی قرار بگیرد و با انجام دادن برخی از کارهایی که هنوز نمی‌تواند انجام دهد ارتباطات علت و معلولی را درک کند. برای مثال، پخش موسیقی یا تکان دادن یا درآوردن صدای اشیا.

سعی کنید که این وسایل طوری قرار گرفته باشند که به راحتی در دسترس کودک باشند. سپس کودک را تشویق کنید تا خودش این کار را انجام دهد؛ در این صورت حرکت دست و پاها و سایر موارد به خوبی پیش می‌رود. شاید کودک با شنیدن یک صدا یا دیدن رفتارهای جالب و مهیج شما بیشتر تشویق شود. بعد از این کار، کودک خود به خود بیشتر به هیجان می‌آید و تشویق می‌شود چون ارتباط بین کاری که انجام داده و جوابی که از اسباب‌بازی گرفته را درک می‌کند!

همچنین، چنان چه اسباب‌بازی کودک را آویزان کرده‌اید گاهی جایش را تغییر دهید. این کار برای تقویت حافظه کودک مفید است و احتمالاً قبل از بازی متوجه این تغییرات خواهد شد.

 

3. آینه بی‌خطر

به توضیح شماره 4 قسمت «بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودک 1 ماهه» مراجعه نمایید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

خودتان مربی خلاقیت فرزندتان باشید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید