قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 2 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 2 ماهه
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/18 0 نظر 909 بازدید

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 2 ماهه ضربه زدن جزیی از طبیعت کودک است و عضلاتی را که باید از آنها برای راه رفتن استفاه نماید تقویت می‌کند. بازی‌های منظمی که او را به ضربه زدن تشویقش می‌کنند

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 2 ماهه

چه اسباب بازی‌هایی مناسب کودکان 2 ماهه است؟ بهترین اسباب بازی برای کودکان 2 ماهه چیست؟ از چه اسباب بازی برای بالا بردن هوش کودکان استفاده کنیم؟ چه بازی‌هایی به هوش کودک 2 ماهه کمک می کند؟ آیا اسباب بازی خریدن برای کودکان 2 ماهه درست است؟ از چه سنی برای کودک باید اسباب بازی خرید؟ آیا می‌توانیم با کودک 2 ماهه بازی کنیم؟  

در 2 ماهگی نوزاد شما نه می‌تواند بایستد و نه می‌تواند حتی گردن خود را بالا بکشد. او در این سن حتی نمی‌تواند بصورت ارادای دست‌هایش را تکان دهد. اما این بدان معنا نیست که نوزاد شما توانایی حرکتی ندارد. بلکه نوزادان با عدم ارداره حرکتی به دنیا می‌آیند اما او کم کم یاد می‌گیرد که چگونه اندام خود را تحت کنترل قرار دهد. 

نوزادان 2 ماهه باید اسباب‌بازی‌هایی در اختیار داشته باشند که نرم بوده و به راحتی بتوانند آنرا چنگ بزنند و در مشت خود قرار دهند. اسباب بازی‌هایی که صدادار هستند برای این سن بسیار مناسب است زیرا کودک را تشویق می‌کند تا آن را حرکت دهد تا صدای جیغ جیغ اسباب بازی را بشنود. 

1. تشکچه نرم برای بازی کودکان 2 ماهه

در این زمان دست و پاهای کودک 2 ماهه همیشه در حال حرکت هستند؛ وقتی که روی چیزی ضربه می‌زند یا خود و اعضای بدنش را می‌کشد؛ وقتی که روی اسباب‌بازی‌ها می‌کوبد یا حتی آنها را می‌گیرد و در برخی موارد سعی می‌کند که کمی روی زمین بخزد. یک تشکچه نرم رنگارنگ با پارچه‌های متفاوت می‌تواند جای خوبی برای فعالیت و بازی کردنش باشد و تمام نیازهایش را در یک جای نرم برآورده کند (از تمرین مهارت‌های حرکتی تا تحریک حس‌های مختلف، همه برای تقویت مهارت‌های شناختی مناسب هستند).

این قبیل تشک‌ها معمولاً جذابیت‌هایی دارند که کودک را برای فعالیت بیشتر تشویق می‌کنند. پس او را طوری قرار دهید که امکان فعالیت و ضربه زدن و حرکت کردن را داشته باشد. برای تنوع، در صورت امکان جای اسباب‌بازی‌ها را عوض کنید. دقت کنید و ببینید که فرزندتان متوجه این تغییر می‌شود و می‌کوشد تا با تغییرات کنار بیاید یا نه.

رنگ‌های متضاد یکی از بهترین روش‌های تحریک دیدن در کودک هستند. به رنگ‌ها اشاره کنید، نام حیوانات را بگویید؛ حتی با این که کودک هنوز معنای واژه‌هایی که می‌گویید را نمی‌داند اما می‌فهمد که به نقاط و بخش‌های مختلف اسباب‌بازی‌ها اشاره می‌کنید و او هم نقطه تمرکز خود را تغییر می‌دهد. اگر تشکچه، موزیکال است از این فرصت برای تحریک حس شنوایی کودک استفاده کنید. دست‌های کودک را در دست خود بگیرید و به آرامی همراه با موسیقی آنها را به هم بزنید. وقتی که صداها را تقلید می‌کنید یا همراه با آهنگ برای کودک آواز می‌خوانید حالت چهره‌تان را هم تغییر دهید.

 

حتما بخوانید: بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 3 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 2 ماهه

2. اسباب‌بازی‌هایی که کودک 2 ماهه را به فعالیت فیزیکی (مثلاً ضربه زدن) تشویق می‌کنند.

ضربه زدن جزیی از طبیعت کودک است و عضلاتی را که باید از آنها برای راه رفتن استفاه نماید تقویت می‌کند. بازی‌های منظمی که او را به ضربه زدن تشویقش می‌کنند شروع خوبی محسوب می‌شوند اما توجه داشته باشید که حتماً برای کودک از یک قنداق یا پوشک سبک استفاده کنید تا بتواند پاهای خود را به راحتی حرکت دهد. کودک را طوری نزدیک این اسباب‌بازی قرار دهید که پاهایش به آسانی به آن برسند. تکیه دهید و با شوخی و خنده با کودک حرف بزنید. کودک خیلی دوست دارد وقتی که به اسباب‌بازی ضربه می‌زند توجه شما به سمت او باشد. این مسئله برای کودک بسیار مهم و هیجان‌انگیز است!

حتی در همین سن هم شما می‌توانید کودک 2 ماهه را با مفهوم علت و معلول آشنا کنید. وقتی ضربه زد بگویید «آره، ببین چی کار کردی! تو روشنش کردی!» یا «آهنگ کار تو بود!» به تدریج با توجه به تشویق شما، فرزندتان این ارتباط مهم را درک می‌کند: این کار رو من کردم! وقت صرف کنید و به بعضی از ویژگی‌های اسباب‌بازی اشاره کنید. رنگ‌ها را شناسایی کند و به چهره‌ها اشاره کنید. این به کودک کمک می‌کند تا ارتباط بین اشیا و واژه‌ها را درک کند.

حتما بخوانید: بازی هایی برای تقویت هوش موسیقی  در کودکان

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 2 ماهه

3. تشکچه‌هایی با چراغ‌های چشمک‌زن، موسیقی و آویزهای جذاب

حس‌های مختلف کودک 2 ماهه اولین منابع یادگیری او هستند. تشکچه‌های مناسب با تحریک این حس‌ها مهارت‌های بینایی و شنوایی را در او تقویت می‌کنند. کودک را تشویق کنید که ضربه بزند، دست و پایش را به اسباب‌بازی‌هایی که آویزان هستند برساند و...؛ به این ترتیب مهارت‌های حرکتی در کودک رشد می‌کنند و زمینه مناسبی برای درک روابط علت و معلولی ایجاد می‌شود.

این اسباب‌بازی از دید فرزندتان چگونه است؟ روی زمین دراز بکشید و آن را از زاویه دید او ببینید. این کار در تعیین موقعیت کودک و اسباب‌بازی به شما کمک می‌کند. هرچند وقت یک بار جای کودک را تغییر دهید تا زاویه دید تازه‌ای داشته باشد.

برای بهبود روابط بین خود و بیشتر کردن جذابیت بازی‌ها و فعالیت‌های مختلف، باهم با این اسباب‌بازی بازی کنید. وقتی کودک 2 ماهه هوشیار و سرحال است برای بازی وقت بگذارید نه وقتی که خواب آلوده، گرسنه یا ناآرام است. اگر اسباب‌بازی برای کودک خیلی ناخوشایند باشد، چشمانش را می‌بندد و شما این را متوجه می‌شوید. برای کمک به یادگیری کودک 2 ماهه در زمینه ارتباط میان واژه‌ها و کارها، قسمت‌های مختلف را تکان دهید و همزمان دربارهٔ آن حرف بزنید. مثلاً بگویید: «تکون، تکون، تکون. دیدی برات خندید؟».


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: کار را برای فرزندتان به بازی تبدیل کنید

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته دوم نوزادی

هفته دوم نوزادی

هفته دوم نوزادی در این هفته، ممکن است هنوز کودک به ویژه در ساعات روز، در بین هر بار شیر خوردن برای مدت طولانی نخوابد ولی به تدریج این مدت افزایش پیدا می‌کند. اگر نوزاد شما در بین هر بار شیر خوردن بیش از 4 یا 5 ساعت می‌خوابد باید او را برای تغذیه بیدار کنید، به خصوص اگر نوزاد به خوبی افزایش وزن پیدا نمی‌کند. وقتی الگوی افزایش وزن نوزاد به حالت خوب و صحیح درآمد می‌توانید او را برای خوردن شیر بیدار نکنید

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان  واکنشهای جسمی در زایمان سزارین: اگر چه برای همه خانم ها سخت ترین روز، روز اول است ولی تغییرات فیزیکی طبیعی است درد زیادی را در محل شکاف روی شکمتان احساس می کنید و حرکت در رختخواب برایتان مشکل است. 

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزاداان 8 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزاداان 8 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 8 ماهه وسایلی را شامل می‌شود که کودک حین کار با آنها باید بایستد یا با آنها راه برود آسان و سرگرم‌کننده‌اند و بچه‌های کوچک را با بسیاری از چیزهای جالب برای انجام دادن مشغول می‌کنند.

تقویت هوش جنین در دوران بارداری

تقویت هوش جنین در دوران بارداری

تقویت و افزایش هوش جنین در دوران بارداری یکی از آن دست دل مشغولی‌هایی است که والدین در طول دوران بارداری دارند. برای بالا بردن هوش در کودکان می‌توانید از دوران جنینی و یا حتی قبل از بارداری اقدام کنید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 16

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید