قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/18 0 نظر 916 بازدید

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 1 ماهه هر چیزی که بچه‌های یک ماهه در اولین سال زندگی خود یاد می‌گیرند با حس کردن شروع می‌شود. تحریک حسی واقعاً نواحی مهم و کلیدی ذهن کودک یک ماهه را روشن می‌کند.

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 1 ماهه

چه اسباب بازی‌هایی مناسب کودکان 1 ماهه است؟ بهترین اسباب بازی برای کودکان 1 ماهه چیست؟ از چه اسباب بازی برای بالا بردن هوش کودکان استفاده کنیم؟ چه بازی‌هایی به هوش کودک 1 ماهه کمک می کند؟ آیا اسباب بازی خریدن برای کودکان 1 ماهه درست است؟ از چه سنی برای کودک باید اسباب بازی خرید؟ آیا می‌توانیم با کودک 1 ماهه بازی کنیم؟  

اسباب‌بازی مناسب برای نوزادان 1 ماهه

آویز بالا گهواره‌ای یکی از آن اسباب بازی‌های مناسب برای نوزادان یک ماهه است. قطعات متحرک این اسباب بازی توجه کودک 1 ماهه را جلب می‌کند. آویز را در ارتفاعی نصب کنید که نوزاد بتواند آن را ببیند. بهترین انواع آویز، آنهایی است که هرچند روز یک بار قابل تعویض باشند.

هر چیزی که بچه‌های یک ماهه در اولین سال زندگی خود یاد می‌گیرند با حس کردن شروع می‌شود. تحریک حسی واقعاً نواحی مهم و کلیدی ذهن کودک یک ماهه را روشن می‌کند. در این قسمت نکات مفیدی دربارهٔ اسباب‌بازی‌ها، فعالیت‌ها و رفتار والدین ذکر می‌شود که در زمینهٔ تحریک حس‌های مختلف کودک و رشد آنها کمک می‌کنند.

حتما بخوانید: بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 2 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

1. اسباب بازی و اشیای متحرک برای نوزادان 1 ماهه

یک شی در حال حرکت خیلی جذاب‌تر به نظر می‌رسد و به نوزاد 1 ماهه شما کمک می‌کند تا تمرکز دید و قدرت بینایی خود را تقویت نماید. دیدن اشیایی که حرکت می‌کنند همزمان با ردیابی چشمی و در صورتی که موسیقی یا صدا هم پخش کند به تقویت مهارت‌های فرزندتان کمک خواهد کرد. ضمناً ریتم آرامش‌بخش تصاویر و صداهای تکرارشونده می‌تواند به او یادآوری کند که زمان استراحت است. موسیقی می‌تواند برای کودک 1 ماهه آرامش‌بخش باشد و این تنها به زمانی که برای خوابیدن آماده می‌شود محدود نمی‌شود. با پخش انواع موسیقی‌های مختلف کمک کنید موسیقی به یکی از بخش‌های زندگی فرزندتان تبدیل شود. دیدن این که واکنش‌های او تغییر می‌کند جالب خواهد بود!

از آواز خواندن یا هم‌آوایی با موسیقی‌ها خجالت نکشید. نوزاد 1 ماهه هم همراه با شما شروع و صداهای بیشتری تولید می‌کند! هرجا حس کردید خسته شده است جهت حرکت، حالت و در صورت امکان رنگ آن و یا سایر خصوصیاتش را تغییر دهید.

از همان ابتدا نوزاد 1 ماهه به صدای شما گوش می‌کند و به آن واکنش نشان می‌دهد. از این ارتباط برای اشاره شفاهی به موارد مربوط به آنچه می‌بینید استفاده کنید. توجه کنید که چه چیزهایی برای کودک جذاب هستند و وقتی که فهمیدید مورد خاصی توجه کودک را بیشتر جلب می‌کند، کمی بیشتر بر روی آن تمرکز کنید تا علاقه به دیدن در کودک تقویت شود.

2. جعبه موسیقی تخت‌خواب برای نوزادان 1 ماهه

نوزادان از همان آغاز، شنوایی خوبی دارند، پس پخش موسیقی یا صداهای آرام و گوش‌نواز از همان ابتدا راه بسیار خوبی برای تقویت مهارت‌های شنوایی و نیز آرام کردن نوزاد 1 ماهه است. یک اسباب‌بازی که موسیقی و نور را باهم ترکیب می‌کند می‌تواند بیشتر از یک حس را هوشیار کند و با حرکاتی که دارد کودک را تشویق نماید تا مهارت‌های ردیابی چشمی خود را تقویت کند.

اسباب‌بازی‌هایی که صدایی آرام و ظاهری زیبا دارند به کودک 1 ماهه یادآوری می‌کنند که وقتی خواب و استراحت است. وقتی که برای اولین بار این اسباب‌بازی را در تخت کودک می‌گذارید، با اشاره به حرکات و نورهای آن سعی کنید که به آن توجه کند. اگر اسباب‌بازی صدا و یا چراغ دارد، تنظیمات آن را به گونه‌ای قرار دهید که صدایش ملایم و نورهایش کمی درخشان باشند تا کودک از آن لذت ببرد. تنظیمات مربوط به صدا را تغییر دهید تا ببینید که کودک با کدام یک از آنها آرام‌تر می‌شود و سپس ده دقیقه برای خودتان وقت بگذارید و به آن گوش کنید؛ گوش کردن به موسیقی برای شما هم آرامش‌بخش خواهد بود.

3. اسباب‌بازی‌های نرم برای کودکان 1 ماهه

نوزادان 1 ماهه خیلی زود چهره‌ها را تشخیص و نسبت به آنها واکنش نشان می‌دهند. به تدریج که قدرت تمرکز آنها بیشتر می‌شود، دیدن یک چهره آشنا برایشان لذت‌بخش و آرامش‌بخش خواهد بود. بافت نرم و راحت یک اسباب‌بازی نیز می‌تواند آرامش‌بخش باشد به خصوص زمانی که بچه‌ها در آغوش والدین‌شان نیستند.

وقتی که کوک 1 ماهه هوشیار است و به پشت خوابیده، اسباب‌بازی یا عروسک را با یک دست فاصله در معرض دیدش قرار دهید. دیدن صورت عروسک و لمس بافت نرم پارچه آن برایش لذت‌بخش خواهد بود. فراموش نکنید وقتی کودک خواب است تمام اسباب‌بازی‌های نرم را از تخت‌خوابش خارج کنید تا امکان خفگی اتفاقی وجود نداشته باشد.

تقریباً در اواخر یک ماهگی می‌توانید فرزندتان را به راحتی در آغوش بگیرید و به او شیر بدهید. کودک را ببوسید و صدای کوکو برایش دربیاورید. بعد عروسک‌هایش را کنارش بخوابانید تا بافت نرم آنها را روی پوست خود حس کند. عروسک را در مقابل نوزاد 1 ماهه بالا و پایین ببرید و سپس کمی آن را به سمت چپ و راست ببرید و ببینید آیا می‌تواند با چشمان خود آن را دنبال کند. اگر عروسک جغجغه دارد، آن را به آرامی برای کودک تکان دهید تا سرش را به سمت صدا بچرخاند.

حتما بخوانید: افزایش توانایی‌های فرزندان در مدیریت زندگی و کسب‌وکار

4. آینه بی‌خطر برای نوزادان 1 ماهه

خیلی پیش از آنکه بچه‌ها از روی آینه تشخیص دهند چه کسی می‌خندد، بیشتر دوست دارند که به انعکاس تصویر خودشان خیره شوند و از چیزی که در آنجا می‌بینند لذت ببرند. این باعث تقویت خودشناسی و رشد احساسی می‌شود. این کار همچنین زمانی که کودک برای لمس آینه به سمت آن می‌رود باعث تقویت هماهنگی دست و چشم نوزاد 1 ماهه می‌شود. زاویه دید کودک را بررسی کنید و ببینید که دقیقاً چه چیزی را می‌بینید. چند چیز جالب برای دیدن کودک پیدا کنید.

با اشاره به تصویر نوزاد در آینه به رشد حس خودشناسی او کمک کنید و سپس همین کار را با تصویر خودتان در آینه تکرار نمایید. با کودک صحبت کنید: مامان رو می‌بینی؟ دیگه کیو می‌بینی؟ به ویژگی‌ها و بخش‌های مختلف صورت خود اشاره کنید. چشمای منو می‌بینی؟ چشمای خودتو می‌بینی؟ اینجان! به این صورت کم کم و به تدریج ارتباط‌ها برای بچه مفهوم پیدا می‌کنند. با اشاره به یک مورد دیگر (برای مثال، حلقه‌ای که در دست دارید) به تقویت دیدن و مفهوم انعکاس‌ها کمک کنید. به سراغ سایر آینه‌های منزل بروید و اجازه دهید کودک ببیند انعکاس‌های شما در آینه‌های دیگر به چه شکلی هستند. شاید کم کم دوست داشته باشید که با کودک 1 ماهه بازی کنید. وقتی کودک آماده بود و توانست صورت خود را بالا بیاورد آینه را در مقابلش قرار دهید تا خودش را در آینه از زاویه جدیدی ببیند.

 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: خراب کردن اسباب بازی درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

متاسفانه دنیای مدرن امروز در حال نابودی فرزندان ماست و شما به عنوان والدین مسئول وظیفه دارید تا کودکانتان را نجات دهید و آینده‌ای روشن برای آنها بسازید. و حل این مشکلات به سادگی و با راه کارهای سریع قابل حل شدن نیست. دنیای امروز دنیای تکنولوژی و پیشرفت علم است اما آیا رشد بیولوژیکی انسان نیز به همین سرعت پیشرفت کرده است؟ تضاد بین این عامل باعث شده تا کودکان توانایی‌های یادگیری و درست رفتار کردن را از دست بدهند.      

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

زمانی می‌رسد که شما برای آنکه کودکتان بیشتر از قبل در اجتماع باشد و یا کارهای جدید را تجربه کند او را در مراکز آموزشی همچون مهدکودک و یا مراکز رشد و خلاقیت ثبت نام می‌کنید و یا حتی برای پرورش هوش او نیز برنامه ریزی‌های روزانه انجام می‌دهید و او را در کلاس‌هایی هوش نیز ثبت نام می‌کنید. اما در میان 10 کودکی که در این کلاس‌ها وجود دارد مربی چقدر زمان دارد تا تنها برای فرزند شما بگذارد و خلاقیت و هوش او را پرورش دهد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته هفدهم نوزادی

هفته هفدهم نوزادی

هفته هفدهم نوزادی می‌توانید شیرخوار را به نزدیک میز غذاخوری خود بیاورید تا بتواند هنگام خوردن، شما و سایر اعضای خانواده را ببیند. چنان چه فرزندتان در زمانی که شما غذا می‌خورید مایل به غذا خوردن باشد می‌توانید همزمان با غذا خوردن خود، فرزندتان را نیز با شیر خود یا شیر خشک تغذیه کنید. همچنین می‌توانید مقداری آب به او بدهید. قاعدتاً، شیرخواران در این سن، به عنوان برآورده شدن نیازهای تغذیه‌ای به نوشیدن آب نیاز ندارند

دردوران بارداری بوقلمون بخورید

دردوران بارداری بوقلمون بخورید

دردوران بارداری بوقلمون بخورید طبق نظر فدراسیون ملی بوقلمون امریکا در آمریکایی تقریبا در سال 11کیلو بوقلمون می‌‌خورد. ما می‌‌دانیم که شما هنوز از وجود بنیاد ملی بوقلمون تعجب می‌‌کنید ولی مطلب اینجاست که وقتی شما باردار هستید باید مقداری بوقلمون بخورید. بوقلمون منبع پروتئین است که چربی اش کم بوده و مملو از مواد غذایی سودمند برای شما و کودک در حال رشد شما است. فقط 28 گرم آن حدود 60 درصد پروتئین مورد نیاز شما را تامین می‌‌کند.

آموزش ابراز احساسات به کودکان

آموزش ابراز احساسات به کودکان

آموزش ابراز احساسات به کودکان یکی از مهم‌ترین مسائل تربیتی این است که والدین فرزندان خود را طوری تربیت کنند که بتوانند به راحتی احساسات و عواطف خود را بروز دهند. 

چگونه با همدلی، پایه‌ی پرورش هیجان و موفقیت فرزندمان را قوی کنیم؟

چگونه با همدلی، پایه‌ی پرورش هیجان و موفقیت فرزندمان را قوی کنیم؟

چگونه با همدلی، پایه‌ی پرورش هیجان و موفقیت فرزندمان را قوی کنیم؟معنای همدلی، همراه و همسو شدن با احساسات طرف مقابل نیست، همدلی یعنی توانایی درک احساسات دیگران.

هفته سیزدهم نوزادی

هفته سیزدهم نوزادی

هفته سیزدهم نوزادی در این مرحله، معمولاً شیرخواران، حدود پنج ساعت در روز می‌خوابند. بسیاری از شیرخواران، در این سن، حداقل یک بار در طول شب برای خوردن شیر از خواب بیدار می‌شوند، اما اگر فرزند شما این کار را انجام نمی‌دهد نیازی نیست او را از خواب بیدار کنید.

دانش آموز بیش از حد موفق ودانش آموز بیش از حد ناموفق

دانش آموز بیش از حد موفق ودانش آموز بیش از حد ناموفق

دانش آموز بیش از حد موفق ودانش آموز بیش از حد ناموفق به این جمله آشنا توجه کنید: «سعی خودت را بکن، تا وقتی من بدانم داری تلاشت را می‌کنی از تو راضی هستم!» ما اطمینان داریم شما بارها این جمله را به فرزندتان گفته‌اید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 18

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید