طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/18 0 نظر 821 بازدید

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 1 ماهه هر چیزی که بچه‌های یک ماهه در اولین سال زندگی خود یاد می‌گیرند با حس کردن شروع می‌شود. تحریک حسی واقعاً نواحی مهم و کلیدی ذهن کودک یک ماهه را روشن می‌کند.

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 1 ماهه

چه اسباب بازی‌هایی مناسب کودکان 1 ماهه است؟ بهترین اسباب بازی برای کودکان 1 ماهه چیست؟ از چه اسباب بازی برای بالا بردن هوش کودکان استفاده کنیم؟ چه بازی‌هایی به هوش کودک 1 ماهه کمک می کند؟ آیا اسباب بازی خریدن برای کودکان 1 ماهه درست است؟ از چه سنی برای کودک باید اسباب بازی خرید؟ آیا می‌توانیم با کودک 1 ماهه بازی کنیم؟  

اسباب‌بازی مناسب برای نوزادان 1 ماهه

آویز بالا گهواره‌ای یکی از آن اسباب بازی‌های مناسب برای نوزادان یک ماهه است. قطعات متحرک این اسباب بازی توجه کودک 1 ماهه را جلب می‌کند. آویز را در ارتفاعی نصب کنید که نوزاد بتواند آن را ببیند. بهترین انواع آویز، آنهایی است که هرچند روز یک بار قابل تعویض باشند.

هر چیزی که بچه‌های یک ماهه در اولین سال زندگی خود یاد می‌گیرند با حس کردن شروع می‌شود. تحریک حسی واقعاً نواحی مهم و کلیدی ذهن کودک یک ماهه را روشن می‌کند. در این قسمت نکات مفیدی دربارهٔ اسباب‌بازی‌ها، فعالیت‌ها و رفتار والدین ذکر می‌شود که در زمینهٔ تحریک حس‌های مختلف کودک و رشد آنها کمک می‌کنند.

حتما بخوانید: بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 2 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

1. اسباب بازی و اشیای متحرک برای نوزادان 1 ماهه

یک شی در حال حرکت خیلی جذاب‌تر به نظر می‌رسد و به نوزاد 1 ماهه شما کمک می‌کند تا تمرکز دید و قدرت بینایی خود را تقویت نماید. دیدن اشیایی که حرکت می‌کنند همزمان با ردیابی چشمی و در صورتی که موسیقی یا صدا هم پخش کند به تقویت مهارت‌های فرزندتان کمک خواهد کرد. ضمناً ریتم آرامش‌بخش تصاویر و صداهای تکرارشونده می‌تواند به او یادآوری کند که زمان استراحت است. موسیقی می‌تواند برای کودک 1 ماهه آرامش‌بخش باشد و این تنها به زمانی که برای خوابیدن آماده می‌شود محدود نمی‌شود. با پخش انواع موسیقی‌های مختلف کمک کنید موسیقی به یکی از بخش‌های زندگی فرزندتان تبدیل شود. دیدن این که واکنش‌های او تغییر می‌کند جالب خواهد بود!

از آواز خواندن یا هم‌آوایی با موسیقی‌ها خجالت نکشید. نوزاد 1 ماهه هم همراه با شما شروع و صداهای بیشتری تولید می‌کند! هرجا حس کردید خسته شده است جهت حرکت، حالت و در صورت امکان رنگ آن و یا سایر خصوصیاتش را تغییر دهید.

از همان ابتدا نوزاد 1 ماهه به صدای شما گوش می‌کند و به آن واکنش نشان می‌دهد. از این ارتباط برای اشاره شفاهی به موارد مربوط به آنچه می‌بینید استفاده کنید. توجه کنید که چه چیزهایی برای کودک جذاب هستند و وقتی که فهمیدید مورد خاصی توجه کودک را بیشتر جلب می‌کند، کمی بیشتر بر روی آن تمرکز کنید تا علاقه به دیدن در کودک تقویت شود.

2. جعبه موسیقی تخت‌خواب برای نوزادان 1 ماهه

نوزادان از همان آغاز، شنوایی خوبی دارند، پس پخش موسیقی یا صداهای آرام و گوش‌نواز از همان ابتدا راه بسیار خوبی برای تقویت مهارت‌های شنوایی و نیز آرام کردن نوزاد 1 ماهه است. یک اسباب‌بازی که موسیقی و نور را باهم ترکیب می‌کند می‌تواند بیشتر از یک حس را هوشیار کند و با حرکاتی که دارد کودک را تشویق نماید تا مهارت‌های ردیابی چشمی خود را تقویت کند.

اسباب‌بازی‌هایی که صدایی آرام و ظاهری زیبا دارند به کودک 1 ماهه یادآوری می‌کنند که وقتی خواب و استراحت است. وقتی که برای اولین بار این اسباب‌بازی را در تخت کودک می‌گذارید، با اشاره به حرکات و نورهای آن سعی کنید که به آن توجه کند. اگر اسباب‌بازی صدا و یا چراغ دارد، تنظیمات آن را به گونه‌ای قرار دهید که صدایش ملایم و نورهایش کمی درخشان باشند تا کودک از آن لذت ببرد. تنظیمات مربوط به صدا را تغییر دهید تا ببینید که کودک با کدام یک از آنها آرام‌تر می‌شود و سپس ده دقیقه برای خودتان وقت بگذارید و به آن گوش کنید؛ گوش کردن به موسیقی برای شما هم آرامش‌بخش خواهد بود.

3. اسباب‌بازی‌های نرم برای کودکان 1 ماهه

نوزادان 1 ماهه خیلی زود چهره‌ها را تشخیص و نسبت به آنها واکنش نشان می‌دهند. به تدریج که قدرت تمرکز آنها بیشتر می‌شود، دیدن یک چهره آشنا برایشان لذت‌بخش و آرامش‌بخش خواهد بود. بافت نرم و راحت یک اسباب‌بازی نیز می‌تواند آرامش‌بخش باشد به خصوص زمانی که بچه‌ها در آغوش والدین‌شان نیستند.

وقتی که کوک 1 ماهه هوشیار است و به پشت خوابیده، اسباب‌بازی یا عروسک را با یک دست فاصله در معرض دیدش قرار دهید. دیدن صورت عروسک و لمس بافت نرم پارچه آن برایش لذت‌بخش خواهد بود. فراموش نکنید وقتی کودک خواب است تمام اسباب‌بازی‌های نرم را از تخت‌خوابش خارج کنید تا امکان خفگی اتفاقی وجود نداشته باشد.

تقریباً در اواخر یک ماهگی می‌توانید فرزندتان را به راحتی در آغوش بگیرید و به او شیر بدهید. کودک را ببوسید و صدای کوکو برایش دربیاورید. بعد عروسک‌هایش را کنارش بخوابانید تا بافت نرم آنها را روی پوست خود حس کند. عروسک را در مقابل نوزاد 1 ماهه بالا و پایین ببرید و سپس کمی آن را به سمت چپ و راست ببرید و ببینید آیا می‌تواند با چشمان خود آن را دنبال کند. اگر عروسک جغجغه دارد، آن را به آرامی برای کودک تکان دهید تا سرش را به سمت صدا بچرخاند.

حتما بخوانید: افزایش توانایی‌های فرزندان در مدیریت زندگی و کسب‌وکار

4. آینه بی‌خطر برای نوزادان 1 ماهه

خیلی پیش از آنکه بچه‌ها از روی آینه تشخیص دهند چه کسی می‌خندد، بیشتر دوست دارند که به انعکاس تصویر خودشان خیره شوند و از چیزی که در آنجا می‌بینند لذت ببرند. این باعث تقویت خودشناسی و رشد احساسی می‌شود. این کار همچنین زمانی که کودک برای لمس آینه به سمت آن می‌رود باعث تقویت هماهنگی دست و چشم نوزاد 1 ماهه می‌شود. زاویه دید کودک را بررسی کنید و ببینید که دقیقاً چه چیزی را می‌بینید. چند چیز جالب برای دیدن کودک پیدا کنید.

با اشاره به تصویر نوزاد در آینه به رشد حس خودشناسی او کمک کنید و سپس همین کار را با تصویر خودتان در آینه تکرار نمایید. با کودک صحبت کنید: مامان رو می‌بینی؟ دیگه کیو می‌بینی؟ به ویژگی‌ها و بخش‌های مختلف صورت خود اشاره کنید. چشمای منو می‌بینی؟ چشمای خودتو می‌بینی؟ اینجان! به این صورت کم کم و به تدریج ارتباط‌ها برای بچه مفهوم پیدا می‌کنند. با اشاره به یک مورد دیگر (برای مثال، حلقه‌ای که در دست دارید) به تقویت دیدن و مفهوم انعکاس‌ها کمک کنید. به سراغ سایر آینه‌های منزل بروید و اجازه دهید کودک ببیند انعکاس‌های شما در آینه‌های دیگر به چه شکلی هستند. شاید کم کم دوست داشته باشید که با کودک 1 ماهه بازی کنید. وقتی کودک آماده بود و توانست صورت خود را بالا بیاورد آینه را در مقابلش قرار دهید تا خودش را در آینه از زاویه جدیدی ببیند.

 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: خراب کردن اسباب بازی درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چرا در بارداری کاهو بخورم؟

چرا در بارداری کاهو بخورم؟

چرا در بارداری کاهو بخورم؟ رو به سیزی بیاورید. کاهو هرچه پررنگ‌‌تر باشد بهتر است. کاهو به خاطر فواید برگ‌‌های سبز تیره‌‌اش برای میز شام مردم شمال آمریکا دارد محبوبیت بیشتری پیدا می‌‌کند. یک فنجان کاهو که به عنوان سالاد میل شود دارای حدود 2000 واحد بین‌‌المللی ویتامین A، 12 میلی‌‌گرم ویتامین ، بیش از نیمی از ویتامین K مورد نیاز شما و تقریبا 700 میکروگرم فولات و 5/0میلی‌‌گرم آهن است.
 

اسباب بازی مناسب کودکان 1 تا 5 ساله

اسباب بازی مناسب کودکان 1 تا 5 ساله

اسباب بازی مناسب کودکان 1 تا 5 ساله باید به گونه‌ای انتخاب شود که برای پرورش هوش و توانایی‌ها و استعدادهای او مناسب باشد. پس این امر بسیار مهم است که هر اسباب بازی باید متناسب با سن کودک شما خریداری شود. 

هفته بیست و نهم نوزادی

هفته بیست و نهم نوزادی

هفته بیست و نهم نوزادی اکنون، احتمالاً فرزندتان دوست دارد خودش غذا بخورد و ممکن است به غذا چنگ بزند و آن را در دهان خود قرار دهد و یا قاشق را از شما بگیرد و غذای داخل آن را در دهانش بگذارد و در نتیجه، صورت و لباس خود را کثیف کند.

مرحله دوم زایمان ( فشار و تولد نوزاد )

مرحله دوم زایمان ( فشار و تولد نوزاد )

مرحله دوم زایمان بالاخره می شنوید که کاملاً باز شده اید و کودک از قسمت آخر کانال زایمان عبور کرده است. موی سر کودکتان برای دیگران و برای شما (با آینه) قابل مشاهده است. حالا می توانید زور و فشار را وارد کنید.

مسائل پس از زایمان

مسائل پس از زایمان

مسایل پس از زایمان پس از زایما چه طبیعیو چه سزارین مسایلی چون خون ریزی برای مادر پیش می آید که عادی است ولی باید با مشورت پزشک سلامت هر دو مورد معاینه قرار گیرد

خواص شوید در دوران شیردهی

خواص شوید در دوران شیردهی

خواص شوید در دوران شیردهی شما ممکن سات فکر کنید شوید فقط برای ترشی است ولی این گیاه همه کاره سرشار از موادغذایی بوده و در بازسازی بدن، تولید شیر و سالم نگه داشتن کودک کمک می‌کند. شوید تازه منبع خوب فیبر، نیاسین، فسفر، مس، ریبوفلاوین، ویتامین B6، فولات، آهن و پتاسیم است. همه این موادغذایی از رشد و نمو سالم خود و کودکتان پشتیبانی میکنند. مهم‌تر از همه این که شوید تازه منبع چهار ماده غذایی، دارای اهمی...

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 7

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید