کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/18 0 نظر 1,142 بازدید

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 1 ماهه هر چیزی که بچه‌های یک ماهه در اولین سال زندگی خود یاد می‌گیرند با حس کردن شروع می‌شود. تحریک حسی واقعاً نواحی مهم و کلیدی ذهن کودک یک ماهه را روشن می‌کند.

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 1 ماهه

چه اسباب بازی‌هایی مناسب کودکان 1 ماهه است؟ بهترین اسباب بازی برای کودکان 1 ماهه چیست؟ از چه اسباب بازی برای بالا بردن هوش کودکان استفاده کنیم؟ چه بازی‌هایی به هوش کودک 1 ماهه کمک می کند؟ آیا اسباب بازی خریدن برای کودکان 1 ماهه درست است؟ از چه سنی برای کودک باید اسباب بازی خرید؟ آیا می‌توانیم با کودک 1 ماهه بازی کنیم؟  

اسباب‌بازی مناسب برای نوزادان 1 ماهه

آویز بالا گهواره‌ای یکی از آن اسباب بازی‌های مناسب برای نوزادان یک ماهه است. قطعات متحرک این اسباب بازی توجه کودک 1 ماهه را جلب می‌کند. آویز را در ارتفاعی نصب کنید که نوزاد بتواند آن را ببیند. بهترین انواع آویز، آنهایی است که هرچند روز یک بار قابل تعویض باشند.

هر چیزی که بچه‌های یک ماهه در اولین سال زندگی خود یاد می‌گیرند با حس کردن شروع می‌شود. تحریک حسی واقعاً نواحی مهم و کلیدی ذهن کودک یک ماهه را روشن می‌کند. در این قسمت نکات مفیدی دربارهٔ اسباب‌بازی‌ها، فعالیت‌ها و رفتار والدین ذکر می‌شود که در زمینهٔ تحریک حس‌های مختلف کودک و رشد آنها کمک می‌کنند.

حتما بخوانید: بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 2 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

1. اسباب بازی و اشیای متحرک برای نوزادان 1 ماهه

یک شی در حال حرکت خیلی جذاب‌تر به نظر می‌رسد و به نوزاد 1 ماهه شما کمک می‌کند تا تمرکز دید و قدرت بینایی خود را تقویت نماید. دیدن اشیایی که حرکت می‌کنند همزمان با ردیابی چشمی و در صورتی که موسیقی یا صدا هم پخش کند به تقویت مهارت‌های فرزندتان کمک خواهد کرد. ضمناً ریتم آرامش‌بخش تصاویر و صداهای تکرارشونده می‌تواند به او یادآوری کند که زمان استراحت است. موسیقی می‌تواند برای کودک 1 ماهه آرامش‌بخش باشد و این تنها به زمانی که برای خوابیدن آماده می‌شود محدود نمی‌شود. با پخش انواع موسیقی‌های مختلف کمک کنید موسیقی به یکی از بخش‌های زندگی فرزندتان تبدیل شود. دیدن این که واکنش‌های او تغییر می‌کند جالب خواهد بود!

از آواز خواندن یا هم‌آوایی با موسیقی‌ها خجالت نکشید. نوزاد 1 ماهه هم همراه با شما شروع و صداهای بیشتری تولید می‌کند! هرجا حس کردید خسته شده است جهت حرکت، حالت و در صورت امکان رنگ آن و یا سایر خصوصیاتش را تغییر دهید.

از همان ابتدا نوزاد 1 ماهه به صدای شما گوش می‌کند و به آن واکنش نشان می‌دهد. از این ارتباط برای اشاره شفاهی به موارد مربوط به آنچه می‌بینید استفاده کنید. توجه کنید که چه چیزهایی برای کودک جذاب هستند و وقتی که فهمیدید مورد خاصی توجه کودک را بیشتر جلب می‌کند، کمی بیشتر بر روی آن تمرکز کنید تا علاقه به دیدن در کودک تقویت شود.

2. جعبه موسیقی تخت‌خواب برای نوزادان 1 ماهه

نوزادان از همان آغاز، شنوایی خوبی دارند، پس پخش موسیقی یا صداهای آرام و گوش‌نواز از همان ابتدا راه بسیار خوبی برای تقویت مهارت‌های شنوایی و نیز آرام کردن نوزاد 1 ماهه است. یک اسباب‌بازی که موسیقی و نور را باهم ترکیب می‌کند می‌تواند بیشتر از یک حس را هوشیار کند و با حرکاتی که دارد کودک را تشویق نماید تا مهارت‌های ردیابی چشمی خود را تقویت کند.

اسباب‌بازی‌هایی که صدایی آرام و ظاهری زیبا دارند به کودک 1 ماهه یادآوری می‌کنند که وقتی خواب و استراحت است. وقتی که برای اولین بار این اسباب‌بازی را در تخت کودک می‌گذارید، با اشاره به حرکات و نورهای آن سعی کنید که به آن توجه کند. اگر اسباب‌بازی صدا و یا چراغ دارد، تنظیمات آن را به گونه‌ای قرار دهید که صدایش ملایم و نورهایش کمی درخشان باشند تا کودک از آن لذت ببرد. تنظیمات مربوط به صدا را تغییر دهید تا ببینید که کودک با کدام یک از آنها آرام‌تر می‌شود و سپس ده دقیقه برای خودتان وقت بگذارید و به آن گوش کنید؛ گوش کردن به موسیقی برای شما هم آرامش‌بخش خواهد بود.

3. اسباب‌بازی‌های نرم برای کودکان 1 ماهه

نوزادان 1 ماهه خیلی زود چهره‌ها را تشخیص و نسبت به آنها واکنش نشان می‌دهند. به تدریج که قدرت تمرکز آنها بیشتر می‌شود، دیدن یک چهره آشنا برایشان لذت‌بخش و آرامش‌بخش خواهد بود. بافت نرم و راحت یک اسباب‌بازی نیز می‌تواند آرامش‌بخش باشد به خصوص زمانی که بچه‌ها در آغوش والدین‌شان نیستند.

وقتی که کوک 1 ماهه هوشیار است و به پشت خوابیده، اسباب‌بازی یا عروسک را با یک دست فاصله در معرض دیدش قرار دهید. دیدن صورت عروسک و لمس بافت نرم پارچه آن برایش لذت‌بخش خواهد بود. فراموش نکنید وقتی کودک خواب است تمام اسباب‌بازی‌های نرم را از تخت‌خوابش خارج کنید تا امکان خفگی اتفاقی وجود نداشته باشد.

تقریباً در اواخر یک ماهگی می‌توانید فرزندتان را به راحتی در آغوش بگیرید و به او شیر بدهید. کودک را ببوسید و صدای کوکو برایش دربیاورید. بعد عروسک‌هایش را کنارش بخوابانید تا بافت نرم آنها را روی پوست خود حس کند. عروسک را در مقابل نوزاد 1 ماهه بالا و پایین ببرید و سپس کمی آن را به سمت چپ و راست ببرید و ببینید آیا می‌تواند با چشمان خود آن را دنبال کند. اگر عروسک جغجغه دارد، آن را به آرامی برای کودک تکان دهید تا سرش را به سمت صدا بچرخاند.

حتما بخوانید: افزایش توانایی‌های فرزندان در مدیریت زندگی و کسب‌وکار

4. آینه بی‌خطر برای نوزادان 1 ماهه

خیلی پیش از آنکه بچه‌ها از روی آینه تشخیص دهند چه کسی می‌خندد، بیشتر دوست دارند که به انعکاس تصویر خودشان خیره شوند و از چیزی که در آنجا می‌بینند لذت ببرند. این باعث تقویت خودشناسی و رشد احساسی می‌شود. این کار همچنین زمانی که کودک برای لمس آینه به سمت آن می‌رود باعث تقویت هماهنگی دست و چشم نوزاد 1 ماهه می‌شود. زاویه دید کودک را بررسی کنید و ببینید که دقیقاً چه چیزی را می‌بینید. چند چیز جالب برای دیدن کودک پیدا کنید.

با اشاره به تصویر نوزاد در آینه به رشد حس خودشناسی او کمک کنید و سپس همین کار را با تصویر خودتان در آینه تکرار نمایید. با کودک صحبت کنید: مامان رو می‌بینی؟ دیگه کیو می‌بینی؟ به ویژگی‌ها و بخش‌های مختلف صورت خود اشاره کنید. چشمای منو می‌بینی؟ چشمای خودتو می‌بینی؟ اینجان! به این صورت کم کم و به تدریج ارتباط‌ها برای بچه مفهوم پیدا می‌کنند. با اشاره به یک مورد دیگر (برای مثال، حلقه‌ای که در دست دارید) به تقویت دیدن و مفهوم انعکاس‌ها کمک کنید. به سراغ سایر آینه‌های منزل بروید و اجازه دهید کودک ببیند انعکاس‌های شما در آینه‌های دیگر به چه شکلی هستند. شاید کم کم دوست داشته باشید که با کودک 1 ماهه بازی کنید. وقتی کودک آماده بود و توانست صورت خود را بالا بیاورد آینه را در مقابلش قرار دهید تا خودش را در آینه از زاویه جدیدی ببیند.

برای خرید محصول (طراحی فرزند تولد تا 2 سالگی) بر روی لینک کلیک کنید 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: خراب کردن اسباب بازی درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

زمانی می‌رسد که شما برای آنکه کودکتان بیشتر از قبل در اجتماع باشد و یا کارهای جدید را تجربه کند او را در مراکز آموزشی همچون مهدکودک و یا مراکز رشد و خلاقیت ثبت نام می‌کنید و یا حتی برای پرورش هوش او نیز برنامه ریزی‌های روزانه انجام می‌دهید و او را در کلاس‌هایی هوش نیز ثبت نام می‌کنید. اما در میان 10 کودکی که در این کلاس‌ها وجود دارد مربی چقدر زمان دارد تا تنها برای فرزند شما بگذارد و خلاقیت و هوش او را پرورش دهد؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

آموزشِ پرورشِ خلاقیت کودکان

آموزشِ پرورشِ خلاقیت کودکان

آموش پرورش خلاقیت در کودکان  "خلاقیت" شکل کنترل شده یا محدود شده ­ای از تخیل می­ باشد. "خلاقیت"، نه تنها به دلیل لذت آنی آن، بلکه از نظر نتیجه نهایی نیز حائز اهمیت است. این نتیجه­ ی نهایی، معمولاً شکلی به خود می ­گیرد که دیگران نیز می­توانند آن را ببینند. "خلاقیت"، ممکن است شامل: خلق یک نقاشی، یک لباس، یک قطعه جدید موسیقی یا پخت یک غذای جدید یا شیرینی باشد. به واسطه خلاقیت؛ شخص می­ تواند به پیشرفت­های انسانی خود بیفزاید و همچنین افرادی که دارای قوه­ ی خلاقیت هستند نسبت به کسانی که فاقد خلاقیت هستند معمولاً به پیشرفت­های بیشتری در زندگی نایل می ­شوند.

محدودیت گذاری برای کودک

محدودیت گذاری برای کودک

محدودیت گذاری برای کودک، چطور برای فرزندان مان محدودیت بگذاریم که مشکلی درست نشود؟ منطقه‌ای که در آن، انجام بعضی رفتارها قابل قبول نیست. 

افکار و عکس العمل‌ها در سه ماه اول بارداری

افکار و عکس العمل‌ها در سه ماه اول بارداری

افکار و عکس العمل‌ها در سه ماه اول بارداری بعد از حاملگی شما آن‌قدر به هیجان می‌آیید که گویی برنده جایزه‌ای شده‌اید، البته حق هم دارید. اما از هر نظر که زندگی شما تغییر‌کند منطقی است ذهن‌تان هم مانند جسم‌تان در حال تغییر باشد.

هفته چهاردهم نوزادی

هفته چهاردهم نوزادی

هفته چهاردهم نوزادی هنگامی که به فرزند خود شیر می‌دهید به او نگاه کنید، سرش را نوازش کنید و با انگشتانش بازی کنید و با او مشغول حرف زدن شوید یا برایش آواز بخوانید. مشاهده خواهید نمود که حتی در صورت پر بودن دهان به شما لبخند می‌زند.

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری تلاوت قرآن باید برنامه ثابت و مداوم دوران بارداری باشد:
پیامبر اکرم می‌فرمایند:
" نوروا بیوتکم بتلاوه القرآن... فان البیت اذا کثر فیه تلاوه القرآن کثر خیره و استع اهله و اضا لاهل السمائ کما تضی‌ئ السما لاهل الدنیا"
خانه‌های خود را به تلاوت قرآن روشن کنید... هرگاه در خانه‌ای قرآن زیاد تلاوت شود، خیر و برکت آن خانه زیاد میشود و اهل آن به وسعت می‌رسند و آن خانه برای اهل آسمان درخشندگی پیدا میکند؛ چنانکه ستارگان آسمان برای اه...

کودکی که آزار داده می‌شود و  زود رنج است

کودکی که آزار داده می‌شود و  زود رنج است

کودکی که آزار داده می‌شود و  زود رنج است کودکان، می‌توانند نسبت به یکدیگر بسیار بی‌رحم باشند. راه علاج کودکانی که معمولاً توسط کودکان دیگر اذیت می‌شوند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 18

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید