کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

تاثیر بازی و اسباب بازی بر هوش کودک

تاثیر بازی و اسباب بازی بر هوش کودک
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/10/18 0 نظر 2,164 بازدید

تاثیر بازی و اسباب بازی بر هوش کودک، امروزه یکی از دغدغه‌های والدین است. که آیا این بازی و سرگرمی تاثیری هم بر هوش کودکشان خواهد گذاشت یا صرفا فقط یک تفریح و سرگرمی موقتی است. 

تاثیر بازی و اسباب‌بازی بر هوش کودک

آیا انتخاب بازی مهم است؟ آیا بازی می‌تواند بر هوش کودک تاثیر بگذارد؟ چه بازی‌هایی بر هوش کودک تاثیر می‌گذارد؟ چه اسباب بازی‌هایی برای تقویت هوش کودک مناسب است؟ بازی‌های آموزشی چه خصوصیاتی دارند؟ بازی و اسباب‌بازی چه تاثیری بر رشد هوشی کودک دارد؟ برای تقویت هوش کودک چه بازی‌هایی مناسب است؟ 

اسباب‌بازی جزئی از نیاز کودکان است و این چیزی غیر قابل انکار است. کودکان از بدو تولد عاشق بازی کردن هستند و هر از هر چیزی برای آنکه آنها را سرگرم کند استفاده می‌کنند. کودکان برای بازی کردن نیاز به ابزار و وسایل دارند حتی اگر وسایل مناسب این کار را پیدا نکنند ممکن است از هر چیزی به عنوان وسیله بازی و سرگرمی استفاده کنند. 

پس والدین باید توجه داشته باشند که اسباب‌بازی را از اسبابِ‌بازی تفکیک کنند. اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر نگاه کنیم و فرق میان اسباب‌بازی و اسبابِ‌بازی را بهتر متوجه شویم باید به شما بگوییم به لوازم و اشیایی که درون کارخانه‌جات اسباب‌بازی تولید می‌شود مانند ماشین، عروسک، توپ و ... اسباب‌بازی می‌گویند که بازی کردن با آنها تنها جنبه تفریحی و سرگرمی دارد که اکثر والدین از این اسباب‌بازی‌ها برای کودکانشان خریداری می‌کنند. اما تا چه حد این اسباب‌بازی‌ها جنبه آموزشی و پرورش استعداد را در کودک فراهم می‌کند؟ اسبابِ‌بازی وسیله‌ای است که کودک را وادار به تفکر و تعقل می‌کند و به کودک می‌آموزد که با روش‌های خلاقانه می‌تواند از یک شی استفاده کند. از جمله این اسبابِ‌بازی‌ها می‌توانیم به خاک، کاغذ سنگ ... اشاره کنیم. این نوع شاید از نظر شما هیچ جنبه بازی و سرگرمی نداشته باشند اما به راحتی می‌توانید از آنها برای پرورش هوش و خلاقیت و آموزش کودکتان استفاده کنید.

والدین و مربیان باید توجه داشته باشند که اسباب‌بازی‌ها را با توجه به سن عقلی و جسمی کودکان انتخاب کنند. اسباب‌بازی باید به گونه‌ای باشد که در کودکان رغبت ایجاد کند و بتواند استعدادهای او را شکوفا سازد. اسباب بازی‌ باید به گونه‌ای باشد که به کودک بیاموزد که چطور از دست و پایش استفاده کند. به کودک بیاموزد که چگونه چشمی بینا و گوشی شنوا داشته باشد. 

حتما بخوانید: بازی و اسباب‌بازی مناسب کودکان 1 تا 5 ساله

تاثیر بازی و اسباب بازی بر هوش کودک

بازی و اسباب‌بازی چه تأثیری بر رشد کودکان دارد؟

امروزه، بازی به عنوان یکی از عوامل مهم در آماده‌سازی کودک به منظور نقش‌پذیری در آینده به شمار می‌آید و علاوه بر این که عامل تخلیه انرژی اضافه کودک و آرام نگاه داشتن او است، در تندرستی روحی، روانی، و رشد تفکر و تخیل کودک نیز نقش دارد و به ویژه در هفت سال اول زندگی کودک از نقش آموزشی غیرمستقیم برخوردار است.

بازی یکی از اساسی‌ترین جنبه‌های زندگی کودک محسوب می‌شود و در واقع به کودک این فرصت را می‌دهد تا خود را برای ورود به دنیای بزرگسالی آماده کند. از این لحاظ شرایط محیطی بازی، آزادی کودک در بازی، نوع اسباب‌بازی مورد استفاده و مدت زمانی که صرف بازی می‌کند، اهمیت بسیار شایانی در روند رشد شخصیت و آموزش‌های تربیتی کودک دارد. بازی و اسباب‌بازی برای کودکان بسیار مهم است. به طوری که آنها بیشترین ساعات بیداری خود را به بازی و فعالیت می‌پردازند. انتخاب اسباب‌بازی مناسب برای کودکان در هر سنی به جهت پرورش تفکر، تخیل و سرگرمی و لذت و مهم‌تر از همه یادگیری کودک و آشناسازی او با مفاهیم و دنیای پیرامون، بسیار حایز اهمیت است.

به نظر کارشناسان، اگر اسباب‌بازی‌های کودک به دقت انتخاب شود موجب بالا رفتن کیفیت بازی و رشد شخصیت کودک می‌شود. اسباب‌بازی‌های آموزشی، نقش مهمی در رشد کودکان پیش دبستانی دارند زیرا موجب بالا رفتن هوش، مهارت‌های اجتماعی و همچنین رفتارهای احساسی کودکان می‌شوند. اسباب‌بازی در کنار سایر بازی‌ها در رشد و خلاقیت کودکان نقش به سزایی را ایفا می‌کند. مادران از ابتدای دوران شیرخوارگی از طریق اسباب‌بازی‌هایی مثل «جغجغه» با رنگ‌های درخشان و براق می‌توانند موجب تحریک حواس پنج‌گانه کودک شوند. بازی‌هایی مثل «دالی موشه» و «قایم موشک» در تقویت هوش و خلاقیت کودکان موثرند. در انتخاب اسباب‌بازی باید به سن کودک توجه شود. اگر اسباب‌بازی مطابق با سن کودک برای او خریداری شود، بالا بردن قدرت تفکر و خلاقیت او کمک شایانی خواهد کرد. اسباب‌بازی‌های آموزشی مثل کره هوش، جورچین‌ها و خانه‌سازی برای کودکان یک سال به بالا مناسب است و از سه سالگی به بعد نقش اسباب‌بازی‌هایی مانند عروسک، ماشین، تفنگ و بازی‌های تقلیدی مثل خاله‌بازی می‌تواند قوه تخیل کوک را افزایش دهند. انجام بازی‌های هوش و طرح معما، برای به کارگیری فکر کودک، باعث می‌شود تا کودک قوه فکر و تخیل خود را به کار بیندازد، جوانب مختلف مسأله را در نظر بگیرد و سعی در حل مسأله کند. کودکی که مسایل مختلفی را به شکل بازی یا معما حل می‌کند، در برخورد با مسایل زندگی، مسایل علمی و غیره به همین شکل عمل می‌کند زیرا که یاد گرفته است که مسأله را از زاویه‌های مختلف نگاه کند و راه حل مناسب برای آنها بیابد. این موضوع نقش زیادی در تقویت اراده و نگرش مثبت کودک به مسائل مختلف دارد و در رشد هوش او نیز موثر است. کودکان در سه سال اول زندگی به سرعت علاقه خود را به یک نوع اسباب‌بازی از دست می‌دهند و در این سنینه به اسباب‌بازی‌های متنوع و زیاد نیاز دارند. در این سن هر نوع وسیله‌ای می‌تواند برای کودک اسباب‌بازی باشد، حتی یک در قابلمه. والدین باید توجه داشته باشند که گاهی یک اسباب‌بازی ساده که شباهت به چیز خاصی ندارد قوه خلاقیت کودک را بیشتر تحریک می‌کند. به عنوان مثال اگر یک تکه چوب در اختیار کودک باشد کودک آن را به جای عصا، شمشیر، تفنگ، اسب و غیره به کار می‌برد، در حالی که وقتی از یک شمشیر پلاستیکی استفاده می‌کند این قابلیت‌ها را ندارد. در طبیعت منبع بی‌زوال و بی‌انتهایی از اسباب‌بازی برای کودکان وجود دارد، مانند بازی با آب، شن، چوب، برگ و بسیاری منابع بی‌خطر دیگر که موجب رشد جسمی، عاطفی، شخصیتی و ذهنی کودک می‌شود و زمینه بروز خشونت را در وی بسیار کاهش می‌دهد. در بیشتر مواقع کودک دلیل بازی کردن خود را نمی‌تواند بیان نماید ولی نمی‌تواند بدون بازی کردن زندگی کند.

امروزه ثابت شده است، کودکانی که به درستی و اندازه کافی در دوران کودکی بازی نکرده‌اند از رشد ذهنی و اجتماعی درستی برخوردار نیستند. اگرچه میل به بازی در سنین بالا کم کم کاهش پیدا می‌کند و کارهای روزمره زندگی و مسئولیت‌ها جای آن را می‌گیرد، اما اعتقاد روان‌شناسان بر این است که انسان تا پایان عمر تمایل به بازی و تجربه کردن دوباره دوران کودکی خود را دارد.

حتما بخوانید: مبانی طراحی فرزند 4 تا 7 سالگی

تاثیر بازی و اسباب بازی بر هوش کودک

ویژگی‌ اسباب‌بازی مناسب

امروزه والدین به راحتی برای کودکان خود اسباب‌بازی خریداری می‌کنند زیرا اسباب‌بازی در همه جا و قابل دسترس است اما به همین میزان هیچ پیش زمینه فکری برای آن ندارند که این اسباب‌بازی چقدر می‌تواند به تقویت هوش کودک دلبندشان کمک کند. متاسفانه بسیاری از والدین هنوز هم فقط جنبه‌های سرگرمی اسباب‌بازی را می‌بینند و تنها ساعتی سرگرم شدن کودک با چند وسیله برایشان دلچسب‌تر به نظر می‌رسد. این دسته از والدین در هنگام خرید اسباب‌بازی به این موضوع فکر نمی‌کنند که کودکشان دوره یادگیری زندگی‌اش را سپری می‌کند و باید به او در کنار سرگرمی آموزش دهند. از این رو است که از نظر محققان خرید اسباب‌بازی و وسایل بازی باید از ویژگی خاصی برخوردار باشد. 

ویژگی‌های اسباب‌بازی مناسب

1- با سن عقلی و جسمی کودک مناسب باشد.

2- اسباب‌بازی باعث شود تا کودک وادار به فکر کردن شود.

3- اسباب‌بازی خوب اسباب‌بازی است که با واقعیت زندگی انسانی نزدیک باشد.

4- اسباب‌بازی باعث رشد جسمی و حرکتی در کودک شود.

5- اسباب‌بازی مناسب است که باعث افزایش حواس کودک شود.

6- اسباب‌بازی مناسب است که حس کنجکاوی و خلاقیت کودک را برانگیزد.

برای خرید محصول (شادی و خلاقیت) بر روی لینک کلیک کنید 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: کار گروهی درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

کودکان سربه هوا

کودکان سربه هوا

کودکان سربه هوا کودکانی که سر به هوا هستند و مدام به این سو و آن سو می‌روند، همیشه باعث دردسر خانواده هستند. وقتی والدین، ناگهان می‌بینند کودکشان در کنارشان نیست بسیار مضطرب می‌شوند.

تقویت هوش زبانی و کلامی با بازی

تقویت هوش زبانی و کلامی با بازی

تقویت هوش زبانی و کلامی با بازی می‌تواند به کودک شما کمک کند تا در آینده شغلی و اجتماعی خود به یک فرد موفق تبدیل شود. و آغاز آن از دوران کودکی شکل می‌گیرد.

هفته پانزدهم نوزادی

هفته پانزدهم نوزادی

هفته پانزدهم نوزادی اگر تغذیه فرزند شما با شیشه شیر انجام می‌شود، نوک پستانک آن را از نظر ساییدگی و پارگی کنترل کنید و همیشه با پستانکی به فرزند خود شیر دهید که از آهسته‌ترین سرعت جریان برخوردار باشد زیرا شیر خوردن از سرشیشه‌های دارای سرعت بیشتر ممکن است موجب خفگی شیرخوار شوند. دستورالعمل‌های نگهداری صحیح شیر خود یا شیر خشک را رعایت کنید. فرزند خود را در بسترش، با شیشه شیر تنها نگذارید.

هفته سی وششم نوزادی

هفته سی وششم نوزادی

هفته سی وششم نوزادی

کودکی که به بازی‌های کامپیوتری معتاد شده است

کودکی که به بازی‌های کامپیوتری معتاد شده است

.کودکی که به بازی‌های کامپیوتری معتاد شده است باید واقع بین باشیم، بازی‌های کامپیوتری جالب هستند و کودکان توسط آن‌ها مهارت‌هایی که به دست می‌آورند.

هفته پنجاه و دوم نوزادی

هفته پنجاه و دوم نوزادی

هفته پنجاه و دوم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید