قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

والدین در برابر کودک تیزهوش خود چه وظایفی دارند؟

چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/23 0 نظر 801 بازدید

یک سوال بسیار مهم در برابر پرورش کودکان باهوش اینکه

والدین در برابر کودک تیزهوش خود چه وظایفی دارند؟

 

افراد تیزهوش، کودکان و جوانانی هستند که در سطوح پیش‌دبستانی، ابتدایی یا متوسطه در زمینه‌های هوش، خلاقیت، توانایی در زمینه هنرهای نمایشی، ورزشی و توانایی رهبری و موارد مشابه، استعدادهایی دارند که نشانهٔ قابلیت آموزش و عملکرد آنها در سطوح بالا است و از این‌رو به خدمات و فعالیت‌های بیشتری نیاز دارند که به وسیله مدرسه تأمین نمی‌شود. والدین می‌توانند از آزمون‌های مربوط به گنجینه لغات به توانایی علمی کودک و عملکرد او در مدرسه پی ببرند. توانایی‌های مربوط به درک نشانه‌ها و استدلال منطقی نیز با زمینه‌های هوش ارتباط دارند و می‌توان از آنها به عنوان شاخص‌های سنجش هوش کودک استفاده کرد. خلاقیّت، یکی از ویژگی‌های کودکان تیزهوش است ولی ممکن است کودک، از نظر ذهنی بسیار تیزهوش باشد ولی خلاّق نباشد. منظور از خلاّقیّت، ظرفیت سازماندهی دوباره اطلاعات و تجارب، از دانسته‌های قبلی است. مثلاً کودکی که بدون آموزش متوجه می‌شود که جمع عدد 1 با 2، می‌شود 3، در حال انجام یک عمل خلاّقانه است یا هنگامی که کودکی از ترکیب دو رنگ، رنگ جدیدی را کشف می‌کند خلاقیّت خود را تقویت کرده است.

توانایی‌های کودکان تیزهوش شامل گسترهٔ مطلوب گنجینهٔ لغات، روخوانی خوب، تفکر منطقی و استدلالی انعطاف‌پذیر، توانایی بیان، نوشتن و حافظهٔ دقیق، یادگیری با حداقل تلاش، تفکر با هدف جستجوی راه‌حل‌های متفاوت برای مسایل، علاقه‌مندی به پیچیدگی در ایده‌ها و قوانین، قدرت برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی،خلاقیّت خوب و قوه بصری و تخیل قوی، قدرت ابتکار، کنجکاوی زیاد، گسترهٔ خوب دامنه اطلاعات و علایق، درک قوی زیبایی‌شناسی، توجه به جزئیات، عملکرد کلی فوق‌العاده در زمینه‌های تحصیلی، هنری، ورزشی، قدرت خوب رهبری، توجه و تمرکز با دامنه وسیع، انتقادپذیری، قابل اعتماد بودن، برخورداری از احساس مسئولیت اجتماعی، داشتن حس بذله‌گویی، وجود روحیه تعاون و تشریک مساعی، درک روابط فضایی از طریق بازی با اشکال و طرح‌های متنوع، ثبات احساسات، اعتماد به نفس خوب، انرژی متناسب و فعال بودن، رشد زودرس در زمینه صحبت کردن در دوران کودکی و بازی با کودکان بزرگ‌تر می‌شود.

غنی‌سازی و آموزش جهشی جزو روش‌هایی است که در آموزش کودکان تیزهوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش غنی‌سازی، از مطالب اضافه در زمینه‌های مختلف علمی، هنری و ورزشی در آموزش کودک استفاده می‌شود. معمولاً این روش با توجه به تنوع زمینه‌های مختلف آموزشی برای همه کودکان، به ویژه کودکان تیزهوش استفاده می‌شود. آموزش جهشی امروزه کاربرد چندانی در آموزش کودکان تیزهوش ندارد زیرا کودکانی که جهش می‌کنند از نظر رشد جسمانی، اجتماعی و عاطفی با کودکانی که کلاس بالاتر را می‌گذرانند تفاوت دارند. این تفاوت باعث بروز احساس انزوا و بیگانگی در کودکان تیزهوش می‌شود و اغلب این کودکان، بعد از جهش، در دوست‌یابی دچار مشکل می‌شوند. چون احتمالاً هوش اجتماعی آنها نسبت به کودکان هم کلاس پایین‌تر است و ممکن است در جمع هم‌کلاسی‌ها پذیرش خوبی نداشته باشند و در نتیجه، منزوی شوند.

کودکان تیزهوش اغلب متوجه می‌شوند که مدارس رسمی، تسهیلات ضروری برای کمک به تأمین نیازهای خاص آنها را در اختیارشان قرار نمی‌دهند. این کودکان در صورت عدم شناسایی، ممکن است به عنوان کودکان بیش فعال و نافرمان شناخته شوند. کودکان بزرگ‌تر هم در صورت عدم درک مناسب از سوی والدین و محیط آموزشی، پرخاشگر می‌شوند. معمولاً این گونه کودکان یاد می‌گیرند که با محیط خود در جنگ دایمی باشند و به کودکان و نوجوانانی ناسازگار و پرخاشگر تبدیل می‌شوند یا برعکس به افرادی سازگار و مطیع تبدیل خواهند شد و به همین دلیل توانایی‌های خود را مخفی می‌کنند. گروهی از این کودکان و نوجوانان، با مسئولان مدرسه یا والدین خود درگیر می‌شوند و اغلب، عوارض روان‌شناختی متعدد، ازجمله اضطراب و افسردگی در آنها بروز می‌کند و در جامعه تنها هستند و معتقدند دیگران آنها را به اندازه کافی درک نمی‌کنند. در تیزهوشان نوجوانی که تسلیم ملاحظات اجتماعی خود می‌شوند، نتایج غم‌انگیزتر است. آنها ممکن است در آینده تعهد واقعی نسبت به شغل خود نداشته باشند یا از شغلی به شغل دیگر، در جستجوی رضایتی دست نیافتنی پرسه بزنند.

اولین مسئولیت والدین، شناسایی کودکان تیزهوش است. این کودکان، حق دارند مانند تمام همسالان خود، «کودک» باشند و باید احساس کنند می‌توانند گریه کنند، به بازی‌های کودکانه بپردازند و فریاد بزنند. کودکان تیزهوش باید بدانند که والدینشان، آنها را در برابر حملات غیرمنصفانه و بی‌عدالتی‌های دیگران، به ویژه هم‌کلاسی‌ها یا اولیای مدرسه محافظت می‌کنند.

از سوی دیگر کودکان تیزهوش نباید صرفاً به دلیل تیزهوشی خود از امتیاز خاصی برخوردار شوند یا محرومیتی بر آنها تحمیل شود. کودکان تیزهوش از نظر جامعهٔ اطراف خود قابل احترام‌اند ولی الزاماً قابل معاشرت شناخته نمی‌شوند. والدین می‌توانند به کودکان خود برای رهایی از این موقعیت‌های ناخوشایند کمک کنند. به عنوان مثال آنها می‌توانند به کودکان خود برای پیدا کردن دوست مناسب و دارای علایق مشترک و توانایی‌های مشابه کمک کنند. استفاده از بازی‌های کمک آموزشی که به وفور در تمامی مراکز کمک آموزشی موجود است به کودکان کمک می‌کند. بازدید از مکان‌های فرهنگی، مثل نمایشگاه‌ها، موزه‌ها و جشنواره‌ها موجب افزایش اطلاعات عمومی این کودکان می‌شود. خرید کتاب، اشتراک مجلات مخصوص کودکان، شریک کردن کودک در فعالیت‌ها، با هدف کسب مهارت‌های زندگی، مانند صحبت دربارهٔ موادغذایی، در هنگام مراجعه به سوپرمارکت، کمک کردن به تهیه غذا به وسیله کودکان، کمک به کودک برای کسب مفاهیم ساده ریاضی یا آموزش خرد کردن موادغذایی یا کار کردن با مقدار کمی پول و استفاده از وسایل کمک آموزشی حتی 2 یا 3 سال جلوتر نیز به کودک یاری بیشتری خواهد داد.

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته پانزدهم نوزادی

هفته پانزدهم نوزادی

هفته پانزدهم نوزادی اگر تغذیه فرزند شما با شیشه شیر انجام می‌شود، نوک پستانک آن را از نظر ساییدگی و پارگی کنترل کنید و همیشه با پستانکی به فرزند خود شیر دهید که از آهسته‌ترین سرعت جریان برخوردار باشد زیرا شیر خوردن از سرشیشه‌های دارای سرعت بیشتر ممکن است موجب خفگی شیرخوار شوند. دستورالعمل‌های نگهداری صحیح شیر خود یا شیر خشک را رعایت کنید. فرزند خود را در بسترش، با شیشه شیر تنها نگذارید.

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

چگونه با همدلی، پایه‌ی پرورش هیجان و موفقیت فرزندمان را قوی کنیم؟

چگونه با همدلی، پایه‌ی پرورش هیجان و موفقیت فرزندمان را قوی کنیم؟

چگونه با همدلی، پایه‌ی پرورش هیجان و موفقیت فرزندمان را قوی کنیم؟ معنای همدلی، همراه و همسو شدن با احساسات طرف مقابل نیست. این اشتباه بزرگی است که بسیاری از خانواده‌ها دچار آن می‌شوند. همدلی یعنی توانایی درک احساسات دیگران. زمانی که ولدین دارای این ویژگی باشند، زمان بروز هیجانات در فرزندشان، می‌توانند خود را جای او قرار داده و احساسش را درک کنند و تصمیم بسیار بهتری اتخاذ نمایند. اگر والدین به فرزندان‌شان بفهمانند که احساسات آن‌ها را درک می‌کنند، هیجانات کودک اعتبار خواهد گرفت و این ارزش و اعتبار به او کمک خواهد کرد تا نحوه‌ی آرام کردن خود را بیاموزد.

روش پرورش هیجانی چه تأثیرات در کودک می‌گذارد.

روش پرورش هیجانی چه تأثیرات در کودک می‌گذارد.

روش پرورش هیجانی چه تأثیرات در کودک می‌گذارد. اگر بخواهیم رفتارهای کودکان پرورش یافته توسط مربی‌های هیجانی را با کودکان پرورش یافته در سه گروه دیگر مقایسه کنیم، خواهیم دید که دسته‌ی اول از لحاظ جسمانی و روانی سالم‌تر و از نظر پیشرفت تحصیلی در جایگاهی بهتر قرار دارند. این دسته از کودکان با دوستان خود راحت‌تر کنار می‌آیند، مشکلات رفتاری کمتر در آن‌ها دیده می‌شود و به ندرت دیده می‌شود که به پرخاشگری و تنش رو بیاورند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید