کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

کودکی که در مواقع امتحان مضطرب و وحشت زده می‌شود

کودکی که در مواقع امتحان مضطرب و وحشت زده می‌شود
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/21 0 نظر 297 بازدید

کودکی که در مواقع امتحان مضطرب و وحشت زده می‌شود امتحان دادن، بعضی کودکان را می‌ترساند و آن‌ها را مضطرب و نگران می‌سازد. این کودکان، آن قدر مضطرب می‌شوند که هرچه را که خوانده‌اند فراموش می‌کنند.

کودکی که در مواقع امتحان مضطرب و وحشت زده می‌شود

چرا کودکان از امتحان می‌ترسند؟ آیا راهی برای از بین بردن این ترس وجود دارد؟

امتحان دادن، بعضی کودکان را می‌ترساند و آن‌ها را مضطرب و نگران می‌سازد. این کودکان، آن قدر مضطرب و هیجان زده می‌شوند که حتی ممکن است هر‌چه را که خوانده‌اند در هنگام امتحان فراموش کنند. آنچه اهمیت دارد این است که از همان اوایل دوران تحصیل این مشکل را در کودکتان شناسایی کنید و در مورد آن اقدام کنید؛ زیرا این حالت می‌تواند در کودک ماندگار شود و حتی در دوران تحصیلات دانشگاهی هم گریبان‌گیر او شود. روش‌هایی وجود دارند که می‌توانید با به کارگیری آن‌ها به کودک کمک کنید تا با احساساتش کنار بیاید و اضطراب و هیجان امتحان را از بین ببرد.

1- فضای مناسبی را در منزل به وجود آورید

باید برای کودکتان محیطی حمایت‌گر و دلگرم کننده به وجود آورید.

2- قابل پیش‌بینی باشید

آیا کودک شما جرأت می‌کند نمره‌های بدش را هم مثل نمره‌های خوب، به شما نشان دهد بی‌آن‌که از واکنش احتمالی شما بترسد؟ نشان دادن غرور و خوشحالی در مواقعی که با موفقیت کودک در زمینه تحصیل روبرو می‌شوید خوب است، ولی این رفتار درست نیست که به کودک بگویید که کم‌تر از «بهترین» پذیرفتنی نیست. توقعات واقع گرایانه داشته باشید، ولی از نشان دادن واکنش‌های افراطی هنگامی که احساس می‌کنید کودک آن طور که باید و شاید خوب عمل نکرده، بپرهیزید. بگویید: «خیلی خوب، بذار با هم به این ورقه امتحان نگاهی بکنیم. عجب! نمره تو 12 شده. ببینم این امتحان چه چیز سختی برای تو داشته؟» اطمینان یابید که کودکتان احساس می‌کند شما یک حمایت‌گر قابل اعتماد و در دسترس هستید و همیشه می‌خواهید به او کمک کنید.

3- جایزه بدهید

اگر کودک، برای درس خواندن حداکثر سعی‌اش را به کار می‌گیرد، او را تشویق کنید و به او جایزه بدهید حتی اگر نمراتش به اندازه تلاشش خوب نباشد. همچنین، اگر کودک اقدامی برای از بین بردن هیجانات و ترس و واهمه امتحان انجام می‌دهد، از جمله خوب درس خواندن، کسب آرامش، دوره کردن، خوب خوابیدن در شب قبل از امتحان، به او جایزه بدهید و او را تشویق کنید.

کودکی که در مواقع امتحان مضطرب و وحشت زده می‌شود

4- اطمینان یابید که کودکتان برای امتحان آماده است

برای این‌که به کودک کمک کنید تا بر احساس تشویش و نگرانی قبل از امتحان فایق آید، اطمینان یابید که به خوبی درس خوانده و آماده امتحان است. بعضی دانش آموزان باید چندین بار درس را دوره کنند تا احساس آرامش کنند.

5- به او کمک کنید تا برنامه درسی خوبی تنظیم کند

وقتی امتحانی در پیش است، کودک را تشویق کنید یک برنامه درسی مدون برای خود بنویسید که بتواند زودتر از موعد خود را آماده امتحان کند. مطلب درسی را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و هر روز بخشی را طبق برنامه برای مطالعه در نظر بگیرید.

6- به او کمک کنید تا آنچه را که باید بخواند، تعیین کند

اطمینان یابید که کودک از نحوه انتخاب پرسش‌های امتحانی اطلاع دارد. از او بپرسید امتحان به چه صورت است. آیا به صورت چند جوابی یا تشریحی یا شفاهی است؟ اطمینان یابید که او می‌داند هر یک از اشکال امتحان به چه صورتی است و چه کیفیتی دارد و چگونه باید از عهده آن برآید. با او درباره این‌که هر یک از انواع امتحان چه نوع درس خواندنی را می‌طلبد صحبت کنید.

حتما بخوانید: کودکم تکالیفش را انجام نمی‌دهد و درس نمی‌خواند

7- به کودک کمک کنید تا مهارت‌های مطالعه را بیاموزد

پس از این‌که فرزندتان مطالب مربوط به امتحان را مطالعه کرد، به او نشان دهید چگونه می‌تواند خودش را به وسیله سوال کردن در مورد مطلب بیازماید. به او آموزش دهید که چگونه نکات مهم را علامت‌گذاری کند، یادداشت بردارد و یا از روش‌های خاص مطالعه استفاده کند. به کودک بیاموزید که از روش فرانسیس رابینسون استفاده کند.

1) مرور: مطلب را به طور کلی یک بار به سرعت مرور کنید تا از محتویات آن آگاه شوید

2) طرح سؤال: به عنوان راهنمای مطالعه سوالاتی را طرح کنید تا در هنگام مطالعه، دنبال پاسخ آن‌ها بگردید.

3) خواندن: مطلب را بخوانید طوری که پاسخ سوالات خود را بیابید.

4) از بر گفتن: مطلب را از بر بگویید تا اطمینان یابید رئوس مطلب و پاسخ به سوالاتتان را به یاد سپرده‌اید.

5) دوره کردن: کل مطلب را در زمان دیگری دوره کنید.

8- روش‌های کسب آرامش را به کودک بیاموزید

به کودکتان کمک کنید که طرز کسب آرامش را بیاموزد تا بتواند با تنش و تشویش که قبل یا هنگام امتحان به وجود می‌آید، مبارزه کند. پس از این‌که کودک، روش‌ها را تمرین کرد، از او بخواهید که در حال باز‌‌دم کلمه: «آروم» را تکرار کند و نتیجه خوبی بگیرد. وقتی زمان امتحان فرا می‌رسد کودک می‌تواند همان کلمه را با استفاده از تکنیک کسب آرامش فوری تکرار کند تا خونسردی خود را بازیابد. برای این‌که روش‌های کسب آرامش مؤثر باشند و اضطراب را از بین ببرند، باید برای تمرین اهمیت زیادی قایل شوید.

9- از روش گفتگوی مثبت با خود استفاده کنید

افکار منفی کودک را با افکار مثبت جایگزین کنید.

10- یک فهرست تهیه کنید

از کودک بخواهید فهرستی از تمام افکار منفی که قبل از امتحان به ذهنش می‌آید، برای شما تهیه کند. برای نمونه: «خوب درس نخوانده‌ام.»، «هول خواهم شد.» «حواسم رو جمع نخواهم کرد.» «ذهنم مرا یاری نخواهد کرد.» سپس از او بخواهید فهرستی از متضادهای این عبارت‌ها را بنویسد: «من به اندازه کافی درس خوانده‌ام پس موفق خواهم شد.»، «حواسم رو جمع خواهم کرد و ذهنم هم مرا یاری خواهد کرد.»

کودکی که در مواقع امتحان مضطرب و وحشت زده می‌شود

11- به کودکتان بیاموزید که با خودش حرف بزند

از کودک بخواهید عبارت‌های مثبت و سازنده را هر وقت که احساس می‌کند افکار منفی به سراغش آمده اند، برای خودش تکرار کند. از او بخواهید این عبارت‌ها را در ابتدا با صدای بلند بگوید و بعد آرام و بی‌آن‌که کسی بشنود.

12- حساسیت کودک را نسبت به وضعیت امتحان از بین ببرید

این گام‌ها به کودک شما کمک خواهند کرد که کمتر تحت تأثیر امتحان قرار گیرد.

13- از کودک بخواهید در ذهن خود اتفاقی را که قرار است بیفتد به تصویر بکشد

او را راهنمایی کنید که دریابد قبل از امتحان احتمالا چه احساس‌هایی در او ایجاد خواهد شد. از او بخواهید تصور کند شب قبل از امتحان چه احساسی خواهد داشت؟ چگونه خواهد خوابید؟ چه وقت بیدار خواهد شد؟ چه زمانی به مدرسه خواهد رفت؟ ورقه‌ها چگونه پخش می‌شوند و ... از او بخواهید زمانی را تصور کند که سر جلسه امتحان به سوال یا مساله‌های برخورد کرده است که نمی‌تواند آن را پاسخ دهد. سپس، به او بگویید، درست برعکس این قضیه را پیش چشم بیاورد، به طوری که تصور کند امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشته و خیلی از این موضوع خوشحال است. در هر یک از مراحل، از کودک بخواهید هم جنبه منفی و هم مثبت مسائل را تصور کند. برای چندین روز، این گونه جلسات خیال پردازی را تکرار کنید و هر روز به جزییات بیشتری بپردازید و همیشه آخر کار را با موفقیت و خوشحالی به پایان ببرید.

14- از کودک بخواهید احساساتش را امتیازبندی کند

کودک را ترغیب کنید تا به احساسش از 0 تا 10 نمره بدهد و بدین گونه، شدت نگرانی و اضطراب خود را در امتحانات تخیلی اندازه بگیرد. آن قدر تمرین‌های خیال‌پردازی را ادامه دهید که به کم‌ترین امتیاز ممکن برسید. به کودک بگویید که وجود کمی نگرانی و هیجان، کاملا عادی است.

15- از کودک، امتحان آزمایشی بگیرید

چندین شب قبل از امتحان، از کودک، امتحان آزمایشی از سوالات مشابه و احتمالی بگیرید. قبل از امتحان آزمایشی از کودک بخواهید کسب آرامش کند. با توجه به نتیجه امتحان به او کمک کنید تا نقاط ضعفش را تقویت کند و در زمینه‌هایی که نیازمند مطالعه بیشتری است، بیشتر بکوشد.

برای خرید محصول (مدرسه بدون دردسر) بر روی لینک کلیک کنید

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

بسته آموزشی طراحی زندگی

بسته آموزشی طراحی زندگی

1,990,000 تومان طراحی زندگی رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختیت رو ببین افراد زیادی هستن که برای آینده‌شون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی خودشون کاری کنن. در دوره طراحی زندگی من بهت می‌گم که چطور  با دانش و قوانین هستی شخصیت و آینده‌‌ات رو اونطور که لایقش هستی طراحی کنی  و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی خودت رو به بهترین شکل رقم بزنی.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟  آیا تخم‌‌مرغ دوست دارید ولی به خاطر ترس کلسترول زیاد از آن دوری می‌‌کنید، پس در آخرین تحقیقات مربوط به تخم‌‌مرغ با من همراه باشید. ما همه می‌‌دانیم تخم مرغ پر از کلسترول است. در حقیقت در یک تخم مرغ بیش از 200 میلی گرم کلسترول وجود دارد که بیشتر آن در زرده است. ترس از تخم مرغ به  خاطر این است که فکر می‌‌کنیم خوردن کلسترول مقدار کلسترول خون ما را افزایش می-دهد

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 1 ماهه هر چیزی که بچه‌های یک ماهه در اولین سال زندگی خود یاد می‌گیرند با حس کردن شروع می‌شود. تحریک حسی واقعاً نواحی مهم و کلیدی ذهن کودک یک ماهه را روشن می‌کند.

هفته نهم نوزادی

هفته نهم نوزادی

هفته نهم نوزادی هنگامی با فرزند خود بازی کنید که به خوبی استراحت کرده و گرسنه نیست. در بعضی از بچه‌ها، مناسب‌ترین زمان بازی، هنگام صبح، به دنبال خواب طولانی‌تر و بعد از خوردن شیر است. بسیاری از شیرخواران، در این سن، زمان علاقه‌مندی خود به بازی کردن را با لبخند زدن یا غان و غون کردن اعلام می‌کنند. بازی کردن با شیرخوار، بلافاصله قبل از زمان خواب شب او، انتخاب مناسبی نیست.

هفته سی وپنجم نوزادی

هفته سی وپنجم نوزادی

هفته سی وپنجم نوزادی

ناتوانی کودکان در کنترل ادرار در روز

ناتوانی کودکان در کنترل ادرار در روز

ناتوانی کودکان در کنترل ادرار در روز شما باید در انتظار آن باشید که کودک، حتی هنگامی که کاملا به توالت رفتن عادت کرده است، گهگاه ولی نه به طور منظم در زمان بیداری شلوارش را خیس کند.

قوانین ثروتمند شدن

قوانین ثروتمند شدن

شاید همه ما روزی به دنبال غول چراغ جادو برای رسیدن به ثروتی افسانه ای بودیم  ولی این رو باید بدونیم که افسانه غول چراغ جادو رو خیلی ها در دنیای واقعی عینی کردن و اون اشخاص قوانینی رو رعایت کردن که ما برای شما در سایت کودکان طلایی بهش رسیدیم هفت قانون مهم ثروتمند شدن   راز ثروت - هفت قانون ثروتمندشدن قوانین الهی ثروتمند شدن ( کاربردی)  قانون کائنات برای کسب ثروت و موفقیت

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید