کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

کودکی که در مواقع امتحان مضطرب و وحشت زده می‌شود

کودکی که در مواقع امتحان مضطرب و وحشت زده می‌شود
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/12/21 0 نظر 548 بازدید

کودکی که در مواقع امتحان مضطرب و وحشت زده می‌شود امتحان دادن، بعضی کودکان را می‌ترساند و آن‌ها را مضطرب و نگران می‌سازد. این کودکان، آن قدر مضطرب می‌شوند که هرچه را که خوانده‌اند فراموش می‌کنند.

کودکی که در مواقع امتحان مضطرب و وحشت زده می‌شود

چرا کودکان از امتحان می‌ترسند؟ آیا راهی برای از بین بردن این ترس وجود دارد؟

امتحان دادن، بعضی کودکان را می‌ترساند و آن‌ها را مضطرب و نگران می‌سازد. این کودکان، آن قدر مضطرب و هیجان زده می‌شوند که حتی ممکن است هر‌چه را که خوانده‌اند در هنگام امتحان فراموش کنند. آنچه اهمیت دارد این است که از همان اوایل دوران تحصیل این مشکل را در کودکتان شناسایی کنید و در مورد آن اقدام کنید؛ زیرا این حالت می‌تواند در کودک ماندگار شود و حتی در دوران تحصیلات دانشگاهی هم گریبان‌گیر او شود. روش‌هایی وجود دارند که می‌توانید با به کارگیری آن‌ها به کودک کمک کنید تا با احساساتش کنار بیاید و اضطراب و هیجان امتحان را از بین ببرد.

1- فضای مناسبی را در منزل به وجود آورید

باید برای کودکتان محیطی حمایت‌گر و دلگرم کننده به وجود آورید.

2- قابل پیش‌بینی باشید

آیا کودک شما جرأت می‌کند نمره‌های بدش را هم مثل نمره‌های خوب، به شما نشان دهد بی‌آن‌که از واکنش احتمالی شما بترسد؟ نشان دادن غرور و خوشحالی در مواقعی که با موفقیت کودک در زمینه تحصیل روبرو می‌شوید خوب است، ولی این رفتار درست نیست که به کودک بگویید که کم‌تر از «بهترین» پذیرفتنی نیست. توقعات واقع گرایانه داشته باشید، ولی از نشان دادن واکنش‌های افراطی هنگامی که احساس می‌کنید کودک آن طور که باید و شاید خوب عمل نکرده، بپرهیزید. بگویید: «خیلی خوب، بذار با هم به این ورقه امتحان نگاهی بکنیم. عجب! نمره تو 12 شده. ببینم این امتحان چه چیز سختی برای تو داشته؟» اطمینان یابید که کودکتان احساس می‌کند شما یک حمایت‌گر قابل اعتماد و در دسترس هستید و همیشه می‌خواهید به او کمک کنید.

3- جایزه بدهید

اگر کودک، برای درس خواندن حداکثر سعی‌اش را به کار می‌گیرد، او را تشویق کنید و به او جایزه بدهید حتی اگر نمراتش به اندازه تلاشش خوب نباشد. همچنین، اگر کودک اقدامی برای از بین بردن هیجانات و ترس و واهمه امتحان انجام می‌دهد، از جمله خوب درس خواندن، کسب آرامش، دوره کردن، خوب خوابیدن در شب قبل از امتحان، به او جایزه بدهید و او را تشویق کنید.

کودکی که در مواقع امتحان مضطرب و وحشت زده می‌شود

4- اطمینان یابید که کودکتان برای امتحان آماده است

برای این‌که به کودک کمک کنید تا بر احساس تشویش و نگرانی قبل از امتحان فایق آید، اطمینان یابید که به خوبی درس خوانده و آماده امتحان است. بعضی دانش آموزان باید چندین بار درس را دوره کنند تا احساس آرامش کنند.

5- به او کمک کنید تا برنامه درسی خوبی تنظیم کند

وقتی امتحانی در پیش است، کودک را تشویق کنید یک برنامه درسی مدون برای خود بنویسید که بتواند زودتر از موعد خود را آماده امتحان کند. مطلب درسی را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و هر روز بخشی را طبق برنامه برای مطالعه در نظر بگیرید.

6- به او کمک کنید تا آنچه را که باید بخواند، تعیین کند

اطمینان یابید که کودک از نحوه انتخاب پرسش‌های امتحانی اطلاع دارد. از او بپرسید امتحان به چه صورت است. آیا به صورت چند جوابی یا تشریحی یا شفاهی است؟ اطمینان یابید که او می‌داند هر یک از اشکال امتحان به چه صورتی است و چه کیفیتی دارد و چگونه باید از عهده آن برآید. با او درباره این‌که هر یک از انواع امتحان چه نوع درس خواندنی را می‌طلبد صحبت کنید.

حتما بخوانید: کودکم تکالیفش را انجام نمی‌دهد و درس نمی‌خواند

7- به کودک کمک کنید تا مهارت‌های مطالعه را بیاموزد

پس از این‌که فرزندتان مطالب مربوط به امتحان را مطالعه کرد، به او نشان دهید چگونه می‌تواند خودش را به وسیله سوال کردن در مورد مطلب بیازماید. به او آموزش دهید که چگونه نکات مهم را علامت‌گذاری کند، یادداشت بردارد و یا از روش‌های خاص مطالعه استفاده کند. به کودک بیاموزید که از روش فرانسیس رابینسون استفاده کند.

1) مرور: مطلب را به طور کلی یک بار به سرعت مرور کنید تا از محتویات آن آگاه شوید

2) طرح سؤال: به عنوان راهنمای مطالعه سوالاتی را طرح کنید تا در هنگام مطالعه، دنبال پاسخ آن‌ها بگردید.

3) خواندن: مطلب را بخوانید طوری که پاسخ سوالات خود را بیابید.

4) از بر گفتن: مطلب را از بر بگویید تا اطمینان یابید رئوس مطلب و پاسخ به سوالاتتان را به یاد سپرده‌اید.

5) دوره کردن: کل مطلب را در زمان دیگری دوره کنید.

8- روش‌های کسب آرامش را به کودک بیاموزید

به کودکتان کمک کنید که طرز کسب آرامش را بیاموزد تا بتواند با تنش و تشویش که قبل یا هنگام امتحان به وجود می‌آید، مبارزه کند. پس از این‌که کودک، روش‌ها را تمرین کرد، از او بخواهید که در حال باز‌‌دم کلمه: «آروم» را تکرار کند و نتیجه خوبی بگیرد. وقتی زمان امتحان فرا می‌رسد کودک می‌تواند همان کلمه را با استفاده از تکنیک کسب آرامش فوری تکرار کند تا خونسردی خود را بازیابد. برای این‌که روش‌های کسب آرامش مؤثر باشند و اضطراب را از بین ببرند، باید برای تمرین اهمیت زیادی قایل شوید.

9- از روش گفتگوی مثبت با خود استفاده کنید

افکار منفی کودک را با افکار مثبت جایگزین کنید.

10- یک فهرست تهیه کنید

از کودک بخواهید فهرستی از تمام افکار منفی که قبل از امتحان به ذهنش می‌آید، برای شما تهیه کند. برای نمونه: «خوب درس نخوانده‌ام.»، «هول خواهم شد.» «حواسم رو جمع نخواهم کرد.» «ذهنم مرا یاری نخواهد کرد.» سپس از او بخواهید فهرستی از متضادهای این عبارت‌ها را بنویسد: «من به اندازه کافی درس خوانده‌ام پس موفق خواهم شد.»، «حواسم رو جمع خواهم کرد و ذهنم هم مرا یاری خواهد کرد.»

کودکی که در مواقع امتحان مضطرب و وحشت زده می‌شود

11- به کودکتان بیاموزید که با خودش حرف بزند

از کودک بخواهید عبارت‌های مثبت و سازنده را هر وقت که احساس می‌کند افکار منفی به سراغش آمده اند، برای خودش تکرار کند. از او بخواهید این عبارت‌ها را در ابتدا با صدای بلند بگوید و بعد آرام و بی‌آن‌که کسی بشنود.

12- حساسیت کودک را نسبت به وضعیت امتحان از بین ببرید

این گام‌ها به کودک شما کمک خواهند کرد که کمتر تحت تأثیر امتحان قرار گیرد.

13- از کودک بخواهید در ذهن خود اتفاقی را که قرار است بیفتد به تصویر بکشد

او را راهنمایی کنید که دریابد قبل از امتحان احتمالا چه احساس‌هایی در او ایجاد خواهد شد. از او بخواهید تصور کند شب قبل از امتحان چه احساسی خواهد داشت؟ چگونه خواهد خوابید؟ چه وقت بیدار خواهد شد؟ چه زمانی به مدرسه خواهد رفت؟ ورقه‌ها چگونه پخش می‌شوند و ... از او بخواهید زمانی را تصور کند که سر جلسه امتحان به سوال یا مساله‌های برخورد کرده است که نمی‌تواند آن را پاسخ دهد. سپس، به او بگویید، درست برعکس این قضیه را پیش چشم بیاورد، به طوری که تصور کند امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشته و خیلی از این موضوع خوشحال است. در هر یک از مراحل، از کودک بخواهید هم جنبه منفی و هم مثبت مسائل را تصور کند. برای چندین روز، این گونه جلسات خیال پردازی را تکرار کنید و هر روز به جزییات بیشتری بپردازید و همیشه آخر کار را با موفقیت و خوشحالی به پایان ببرید.

14- از کودک بخواهید احساساتش را امتیازبندی کند

کودک را ترغیب کنید تا به احساسش از 0 تا 10 نمره بدهد و بدین گونه، شدت نگرانی و اضطراب خود را در امتحانات تخیلی اندازه بگیرد. آن قدر تمرین‌های خیال‌پردازی را ادامه دهید که به کم‌ترین امتیاز ممکن برسید. به کودک بگویید که وجود کمی نگرانی و هیجان، کاملا عادی است.

15- از کودک، امتحان آزمایشی بگیرید

چندین شب قبل از امتحان، از کودک، امتحان آزمایشی از سوالات مشابه و احتمالی بگیرید. قبل از امتحان آزمایشی از کودک بخواهید کسب آرامش کند. با توجه به نتیجه امتحان به او کمک کنید تا نقاط ضعفش را تقویت کند و در زمینه‌هایی که نیازمند مطالعه بیشتری است، بیشتر بکوشد.

برای خرید محصول (مدرسه بدون دردسر) بر روی لینک کلیک کنید

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

 اعتماد به نفس خیلی بالا

اعتماد به نفس خیلی بالا

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که در پارک، مهمانی و یا مراسمی که چندین کودک کنار هم هستند احساس کنید که با همه سعی و تلاش تان در خصوص تربیت و تأمین نیازهای مادی و معنوی فرزندتان؛ اما باز هم فرزندتان از سایر کودکانی که در آن محل قرار دارند، چیزی کم دارد که در آن لحظه حسرت آن را می خورد، در این هنگام چه حسی به شما دست می دهد؟          

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری نگه‌داشتن بدن در یک وضعیت مناسب و دقت در حرکات مخصوصا حالا که مفاصل نرم هستند و بدن تعادل ندارد و کمر فشار زیادی را تحمل می‌کند.

 پرورش هوش‌های چندگانه

 پرورش هوش‌های چندگانه

 پرورش هوش‌های چندگانه پروژه‌های آموزشی برنامه ریزی شده برای استفاده مهدهای کودک و مراکز آموزشی / بسیاری از این پروژه های در خانه نیز قابل اجراست

خواص شیر در دوران شیردهی

خواص شیر در دوران شیردهی

خواص شیر در دوران شیردهی
وقت آن رسیده که همراه با شام خود مقداری شیر هم بنوشید. وقتی که بدن شما دیوانه‌‌وار میکوشد تا برای نوزادتان شیر تهیه کند، موادمعدنی‌‌ای مانند کلسیم، منیزیم و فسفر را از جریان خون می‌‌گیرد. اگر غذاهای شما این موادمعدنی را به قدر کافی نداشته باشند استخوان‌‌هایتان مجبور خواهند شد مقداری از ذخیره خود را بدهند. به علاوه بدن برای کمک به تغذیه کودک به پروتئین و چربی زیادی نیاز دارد و شیر منبع بزرگ این مواد هم هست

هفته سی وهفتم نوزادی

هفته سی وهفتم نوزادی

هفته سی وهفتم نوزادی

هفته چهل وششم نوزادی

هفته چهل وششم نوزادی

هفته چهل وششم نوزادی

10 توصیه برای 10 برابر شدن هوش جنین

10 توصیه برای 10 برابر شدن هوش جنین

10 توصیه برای 10 برابر شدن هوش جنین عملکردهای نادرست مادران در دوران بارداری می‌تواند اثرات زیان‌بار و گاه جبران ناپذیری بر سلامت جسم و روان فرزندان‌شان بگذارد.  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید