قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

وقتی زن¬ها حرف می¬زنند

وقتی زن¬ها حرف می¬زنند
چکیده این مطلب : انتشار : 1395/09/14 0 نظر 1,532 بازدید

مردها آموزش ندیده¬اند که چگونه می¬توانند به طور مؤثر از احساسات و عواطف زن¬ها حمایت کنند. وقتی یک زن از احساساتش حرف می¬زند، مرد فرض می¬کند که همسرش برای حل مشکل خود تقاضای کمک می¬کند . به همین دلیل خود به خود مردها راه حلی برای مسائل او پیشنهاد می¬کنند.

چرا زنان در مورد مسائل پیرامون خود حرف می¬زنند


اینکه زن¬ها، مسائل¬شان را با هم در میان گذارند، در گذشته بسیار عادی بود. البته آن¬ها به طور مستقیم از یکدیگر تقاضای کمک نمی¬کردند ، اما با¬هم در پی همدردی و همکاری بودند و حل مسأله در درجة دوم اهمیت قرار داشت.

زن¬ها بی چون و چرا از یکدیگر حمایت می¬کردند بی¬آنکه در ازای آن انتظاری از هم داشته باشند. این تعاون و مشارکت ارتباطات را تقویت می-کرد هنگامی هم که زنی بیوه می¬شد، یکی از زن¬ها ، از او و فرزندانش حمایت می¬کرد.

صحبت در مورد مسائل، ابراز احساسات و افکار و آرزوها، روشی زنانه برای ایجاد صمیمیت و وفاداری بیشتر در اجتماع بود، امروزه، وقتی زنی نزد مشاور خانواده می¬رود، در جستجوی همین حمایت است.

بسیاری از مشاورین خانواده و روان¬شناسان به جای حل مشکل زن¬ها ، با علاقه به حرف¬های آن¬ها گوش می¬دهند. به این ترتیب زن¬ها حمایت و توانایی بیشتری را برای غلبه بر فشار و نگرانی¬ها بدست می¬آورند. وقتی زن-ها حرف می¬زنند و کسی به آن¬ها گوش می¬دهد بار مسائل آن¬ها کاهش می¬یابد. در نتیجه آن¬ها آرامش می¬یابند و به تدریج با مشکلات خود کنار می¬آیند.

وقتی مردها راه حلی پیشنهاد می¬کنند

به طور کلی مردها آموزش ندیده¬اند که چگونه می¬توانند به طور مؤثر از احساسات و عواطف زن¬ها حمایت کنند. وقتی یک زن از احساساتش حرف می¬زند، مرد فرض می¬کند که همسرش برای حل مشکل خود تقاضای کمک می¬کند . به همین دلیل خود به خود مردها راه حلی برای مسائل او پیشنهاد می¬کنند.

برای مثال، یک مأمور آتش¬نشانی را در نظر بگیرید. وقتی به او خبر   می-دهند که جایی آتش گرفته است ، او باید به سرعت از محل آتش سوزی و حجم آن اطلاعاتی به دست آورد. پرسیدن سؤالات زیاد و همدردی کردن بخشی از وظایف او نیست.

این صحنه را مجسم کنید. مأمور آتش¬نشانی، از جریان یک حریق با خبر می¬شود و بعد به کسی که به او اطلاع داده است می¬گوید:" خانه¬تان آتش گرفته، چه قدر وحشتناک. شما چه احساسی دارید؟" بدیهی است که این واکنش همدردی کاملا بی¬جا است.

وقتی مردی به حرف¬های همسرش گوش می¬دهد و احساس نا آرامی می-کند، به این معنا نیست که به صحبت¬های همسرش توجه ندارد¬. دلیل آن این است که تک تک سلول¬های بدنش به او می¬گویند:" اگر جایی آتش گرفته ، زودتر برویم و آن را خاموش کنیم." وقتی مشکلی وجود دارد، او می-خواهد هر چه زودتر برای حل آن کاری کند و از نظر مرد، صحبت کردن در مورد آن کافی نیست.

مردان امروزی باید درک کنند که زنان امروزی بیش از هر چیز دیگری به دنبال فرصتی هستند تا در مورد احساسات¬شان صحبت کنند و کسی بی-آنکه به حل مشکل آن¬ها توجه داشته باشد به حرف¬های¬شان گوش دهد. با برخوردی همدلانه، مرد می¬تواند به احساسات همسرش توجه کند.

وقتی زنی ناراحت است و در مورد مشکلاتش صحبت می¬کند مرد باید به خاطر داشته باشد که او این مشکل را ایجاد نکرده است¬، فرهنگ جامعه ایجاب می¬کند که زن فشار ناشی از دو نوبت کار تمام وقت را تحمل کند. او مجبور است هم در خانه کار کنند و هم برای تأمین مخارج زندگی بیرون از خانه مشغول باشد. وقتی مرد بداند که او دلیل ناراحتی و خستگی زنش نیست، دیگر خودش را سرزنش نمی¬کند، در نتیجه به جای آنکه در لاک دفاعی فرو رود به همدردی با همسرش و حمایت از او همت می¬گمارد.

مردها چگونه با مشکلات روبرو می شوند

معمولاً مردها با مشکلات و فشارهای زندگی به شکل دیگری برخورد می-کنند. در واقع به طور غریزی آن¬ها می¬خواهند به هدفی برسند.
مرد با روش¬هایی مثل رانندگی، ضربه زدن به توپ تنیس و تیراندازی، افکار و نگرانی¬هایش را برطرف می¬کند و برای انجام کارهایش برنامه ریزی می¬کند و سرانجام به امنیت و آرامش می رسد.

به خاطر بسپارید که شکارچی¬ها آرام و بی صدا حرکت می¬کردند و رد موقعیت مناسب ضربه را وارد می¬کردند. امنیت و آسایش خانواده به مدد مهارت مرد تأمین می¬شد. وقتی مردی گلولة کاغذی را به سبد کاغذهای باطله پرتاب می¬کند، بی آنکه بداند، همان کار شکارچی¬های قدیمی را انجام می¬دهد.

وقتی مردی بر قامت احساساتش جامة عمل می¬پوشاند ، احساس کنترل بیشتری می¬کند. وقتی مرد در هنگام ناراحتی قدم می¬زند به همان آرامشی می¬رسد که زن در مورد احساساتش به آن دست می¬یابد. با درک درست این تفاوت¬ها، زن و مرد می¬توانند به طور مؤثرتری از یکدیگر حمایت کنند.

 

 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید