قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/26 0 نظر 142 بازدید

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟

 آیا تخم‌‌مرغ دوست دارید ولی به خاطر ترس کلسترول زیاد از آن دوری می‌‌کنید، پس در آخرین تحقیقات مربوط به تخم‌‌مرغ با من همراه باشید. ما همه می‌‌دانیم تخم مرغ پر از کلسترول است. در حقیقت در یک تخم مرغ بیش از 200 میلی گرم کلسترول وجود دارد که بیشتر آن در زرده است. ترس از تخم مرغ به  خاطر این است که فکر می‌‌کنیم خوردن کلسترول مقدار کلسترول خون ما را افزایش می-دهد

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟


 آیا تخم‌‌مرغ دوست دارید ولی به خاطر ترس کلسترول زیاد از آن دوری می‌‌کنید، پس در آخرین تحقیقات مربوط به تخم‌‌مرغ با من همراه باشید. ما همه می‌‌دانیم تخم مرغ پر از کلسترول است. در حقیقت در یک تخم مرغ بیش از 200 میلی گرم کلسترول وجود دارد که بیشتر آن در زرده است. ترس از تخم مرغ به  خاطر این است که فکر می‌‌کنیم خوردن کلسترول مقدار کلسترول خون ما را افزایش می دهد ولی این فکر غلط است.

                                     تخم مرغ
تخم مرغ در یک نگاه


مقدار مصرف: یک فنجان (99 گرم)     کلسیم: 7%
کالری: 211    ویتامین A: 14%
چربی اشباع شده: 4 گرم    ویتامین C: صفر
پروتئین: 17 گرم    آهن: 8%
فیبر: صفر    

حتما بخوانید: در دوران بارداری بوقلمون بخورید

واقعیت در مورد کلسترول 


سال‌‌ها است به ما گفته‌‌اند افرادی که رژیم کم کلسترولی دارند، باید از خوردن تخم‌‌مرغ خودداری کنند. دلیلش این فکر بود که مقدار زیاد کلسترول زرده تخم مرغ، کلسترول خون را افزایش می‌‌دهد ولی معلوم شده است مصرف کلسترول بر مقدار کلسترول خون اثر خیلی کمی دارد. عوامل دیگری مانند بقیه مواد رژیم غذایی هم اثر دارند (فیبر، آنتی اکسیدان‌‌ها و چربی‌‌های خوب از آن جمله‌‌اند). 
کلسترول بد نیست کلسترول به وسیله آنزیمی به نام HMG - COA در کبد ساخته می‌‌شود. بدن ما به مقدار زیادی کلسترول نیاز دارد و آن بخش مهمی از غشاء هورمون‌‌های سلولی، استروژن و تستسترون است. کبد روزانه حدود 1000 میلی گرم کلسترول تولید می‌‌کند در حالی که رژیم غذایی فقط چند صد میلی‌‌گرم کلسترول دارد. بنابراین کلسترول غذا فقط بخش کوچکی از مقدار کل کلسترول ما را تامین می-کند.

                                                              تخم مرغ
شکست افسانه کلسترول 


تحقیقات منتشر شده در مجله تغذیه در سال 2006 نشان می‌‌دهد خوردن تخم مرغ کلسترول خون را افزایش نمی‌‌دهد. مطالعه‌‌ای بر روی 33 مرد و زن بیش از 60 ساله انجام شده از آن‌‌ها خواسته شد مدت پنج هفته روزی یک تخم مرغ بخورند. وقتی محققان به مقدار کلسترول خون آن‌‌ها نگاه کردند، دیدند بین افرادی که تخم مرغ خورده بودند یا نخورده بودند، اختلافی نبود. علاوه بر این، همین نتایج را بین کلسترول بد و کلسترول خوب و تری گلیسیرید مشاهده کردند. 

حتما بخوانید: خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری


واقعیت اثبات شده 


رنگ تخم مرغ به نژاد مرغ بستگی دارد. بعضی نژادها تخم سفید می‌‌دهند، بعضی دیگر تخم مرغ قهوه‌‌ای رنگ یا حتی آبی، زیتونی یا صورتی می‌‌دهند. وقتی تخم‌‌مرغ می‌‌خرید، رنگ پوست آن یک مسأله زیبایی بوده اما مواد غذایی همه آن ها یکسان است. زرده آن‌‌ها هم زرد کم رنگ تا زرد پررنگ بوده و به پوست آن بستگی ندارد.


غذاهای خوشمزه 


مزایای تخم مرغ زیاد است. تخم مرغ کامل‌‌ترین غذا است ولی مزایای آن به طرز پختن آن بستگی دارد. دلیلش این است، هر چه کمتر زرده را در معرض اکسیژن قرار داده یا بپزید، کمتر اکسیده شده و تخم-مرغ بهتر خواهد بود. آب پز کردن یا جوشاندن بهترین راه است. 

                                                                                              تخم مرغ
البته اگر تخم‌‌مرغ را به هر طریقی بپزید، بهتر از نخوردن است ولی چرا املت، کوکو و کتلت نمی‌‌خورید؟ تخم مرغ را در روغن سرخ نکنید چون بد می‌‌شود.

حتما بخوانید: در بارداری زردچوبه بخورید!

شما به کلسترول نیازمندید


 اگر سن شما بیشتر از 60 است شاید این کتاب را نخوانید و فکر می‌‌کنید مطالب آن به شما ربطی ندارد ولی ما هم به کلسترول نیاز داریم و این نیاز برای خانم‌‌های باردار بیشتر است. هر سلول بدن شما کلسترول دارد چون کلسترول بخشی از ساختمان غشاء هر سلول را تشکیل می‌‌دهد. بدن مادر برای ساختن کودک میلیون‌‌ها سلول جدید تولید می‌‌کند و کلسترول برای هر یک لازم است. خوب است بدانید که شما می‌‌توانید ابر غذاهایی مانند تخم را بخورید و در مورد انباشته شدن کلسترول سرخرگ‌‌های خود هیچ نگرانی نداشته باشید و یادمان نرود، زرده تخم‌‌مرغ یکی از بهترین منابع کولین (که قبلا گفته شد) بوده که یک ماده غذایی مهم برای مغز است.


در حمل بار کمک کنید 


تخم مرغ منبع بسیار عالی پروتئین بوده و دارای اسیدهای آمینه ضروری است. در سه ماهه سوم عضلات شما باید حداکثر استفاده را از مواد غذایی ببرند. پروتئین موجود در غذاها به عضلات کمک می‌‌کنند تا این بار اضافی موجود در شکم را به این طرف و آن طرف حمل کنید.

                                                                                                              تخم مرغ

در حقیقت فشاری که در این سه ماهه بر عضلات وارد می شود مشابه یک وزنه 12 کیلویی است که به کمر شما بسته شده باشد و این، وضعیت مشکلی است. با خوردن منابع پروتئین‌‌دار خوب مانند تخم مرغ به بازسازی و تقویت عضلات خود کمک کنید. 

حتما بخوانید: بهترین غذاها برای سه ماه سوم بارداری


بعضی تخم‌‌مرغ‌‌ها چشم را تقویت می‌‌کنند. 


تخم‌‌مرغ همچنین دارای مواد غذایی دیگر از جمله آنتی‌‌اکسیدان لوتین (lutein) است. در یک تخم‌‌مرغ معمولی یک میلی گرم لوتین وجود دارد اما بعضی تخم‌‌مرغ‌‌ها تا 6 میلی گرم لوتین دارند. لوتین یک ماده غذایی درگیر در سلامت چشم است. چشمان کودک هنوز در حال تکمیل شدن هستند و شما می‌‌توانید با خوردن غذاهای خوب مانند تخم مرغ به تکمیل چشم‌‌های کودک خود کمک کنید.


 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

زمانی می‌رسد که شما برای آنکه کودکتان بیشتر از قبل در اجتماع باشد و یا کارهای جدید را تجربه کند او را در مراکز آموزشی همچون مهدکودک و یا مراکز رشد و خلاقیت ثبت نام می‌کنید و یا حتی برای پرورش هوش او نیز برنامه ریزی‌های روزانه انجام می‌دهید و او را در کلاس‌هایی هوش نیز ثبت نام می‌کنید. اما در میان 10 کودکی که در این کلاس‌ها وجود دارد مربی چقدر زمان دارد تا تنها برای فرزند شما بگذارد و خلاقیت و هوش او را پرورش دهد؟

تربیت بچه‌های دهه نودی

تربیت بچه‌های دهه نودی

متاسفانه دنیای مدرن امروز در حال نابودی فرزندان ماست و شما به عنوان والدین مسئول وظیفه دارید تا کودکانتان را نجات دهید و آینده‌ای روشن برای آنها بسازید. و حل این مشکلات به سادگی و با راه کارهای سریع قابل حل شدن نیست. دنیای امروز دنیای تکنولوژی و پیشرفت علم است اما آیا رشد بیولوژیکی انسان نیز به همین سرعت پیشرفت کرده است؟ تضاد بین این عامل باعث شده تا کودکان توانایی‌های یادگیری و درست رفتار کردن را از دست بدهند.      

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

فواید مصرف تخمه کدو در دوران بارداری

فواید مصرف تخمه کدو در دوران بارداری

فواید مصرف تخمه کدو در دوران بارداری اغلب کشورهای غربی یا غربی شده غذاهایی ندارند که تخمه در آن باشد. علیرغم نیاز ما به غذاهای سرپایی، جز این که عادت داشته باشیم در بین غذاها تخمه آفتابگردان بخوریم، هیچگاه تخمه کدو مصرف نمی‌‌‌‌‌کنیم که کار درستی نیست. تخمه‌‌‌‌‌ها پر از ویتامین‌‌‌‌‌ها، مواد معدنی، فیبر و پروتئین هستند که یکی از بهترین تخمه‌‌‌‌‌ها تخمه کدو است.

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه سوم بارداری آیا فکر می کردید روزی نیاز داشته باشید یاد بگیرید چگونه بایستید و بنشینید فقط به علت اینکه باردار هستید؟ ولی بهرحال این یک واقعیت است. نگهداشتن بدن در یک وضعیت مناسب و دقت در حرکات مخصوص حالا که مفاصل نرم هستند، بدن تعادل ندارد و کمر فشار زیادی را تحمل می کند. از اهمیت زیادی برخوردار است. با رعایت نکات زیر احساس بهتری می کنید و صدمه کمتری هم می بینید:
 ایستادن. تصور کنید هنگام راه رفتن سرتان به سقف کشیده می شود. خودبه خود چانه خود را جمع می کنید، شانه هایتان را بلند می کنید و باسن و شکم تان را جمع می کنند. مراقب باشید وزنتان بطور مساوی روی هر دو پا تقسیم شود. 

خواص کیوی در دوران بارداری

خواص کیوی در دوران بارداری

خواص کیوی در دوران بارداری بریده‌‌‌های سبز خوشرنگ کیوی ممکن است چیز ساده‌‌‌ای باشند ولی کیوی یکی از سالم‌‌‌ترین غذاهای روی زمین و یکی از خوشمزه‌‌‌ترین غذاهای برطرف‌‌‌کننده مشکلات دوران بارداری است. آیا می‌‌‌دانید کیوی منبع بسیارعالی ویتامین C است؟

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی

هفته یازدهم نوزادی برای گرم کردن شیر مادر نگهداری شده در یخچال و یا گرم کردن شیر خشک یا مایعات دیگری که به تغذیه کودک اختصاص دارد، از دستگاه مایکروفر استفاده نکنید زیرا بعضی از اجزای مفید شیر مادر به وسیله این دستگاه از بین می‌رود و نیز بخش‌های داغ ایجاد شده در مایعات می‌تواند موجب سوختگی کودک شود. برای گرم کردن شیشه شیر فرزند خود، آن را زیر آب گرم داخل لوله‌کشی بگیرید. اگرچه با این کار، شیشه دیرتر گرم می‌شود ولی برای شیرخوار بهتر است.

توصیه های مفید در مورد پخش خبر بارداری

توصیه های مفید در مورد پخش خبر بارداری

توصیه های مفید در مورد پخش خبر بارداری یا شما به عنوان یک زوج برای باور یا درک این خبر به زمان نیاز دارید؟ بعضی از والدین این واقعیت را به صورت یک راز می پندارند و ترجیح می دهند برملا نشود. بعضی از اینکه این خبر را زود به دیگران بدهند نگرانند و معتقدند بارداری ناموفق و بدیمن خواهد بود و بعضی دیگر می گویند اگر هم فرزندمان سقط شود به دیگران خواهیم گفت.
• اگر کودک شما سقط شود چه احساسی خواهید داشت؟ برای بعضی ها موضوع سقط جنین بسیار محرمانه است و ترجیح می دهند سه ماهه اول ر

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید