قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/26 0 نظر 1,280 بازدید

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟

 آیا تخم‌‌مرغ دوست دارید ولی به خاطر ترس کلسترول زیاد از آن دوری می‌‌کنید، پس در آخرین تحقیقات مربوط به تخم‌‌مرغ با من همراه باشید. ما همه می‌‌دانیم تخم مرغ پر از کلسترول است. در حقیقت در یک تخم مرغ بیش از 200 میلی گرم کلسترول وجود دارد که بیشتر آن در زرده است. ترس از تخم مرغ به  خاطر این است که فکر می‌‌کنیم خوردن کلسترول مقدار کلسترول خون ما را افزایش می-دهد

چرا باید در بارداری تخم مرغ خورد؟


 آیا تخم‌‌مرغ دوست دارید ولی به خاطر ترس کلسترول زیاد از آن دوری می‌‌کنید، پس در آخرین تحقیقات مربوط به تخم‌‌مرغ با من همراه باشید. ما همه می‌‌دانیم تخم مرغ پر از کلسترول است. در حقیقت در یک تخم مرغ بیش از 200 میلی گرم کلسترول وجود دارد که بیشتر آن در زرده است. ترس از تخم مرغ به  خاطر این است که فکر می‌‌کنیم خوردن کلسترول مقدار کلسترول خون ما را افزایش می دهد ولی این فکر غلط است.

                                     تخم مرغ
تخم مرغ در یک نگاه


مقدار مصرف: یک فنجان (99 گرم)     کلسیم: 7%
کالری: 211    ویتامین A: 14%
چربی اشباع شده: 4 گرم    ویتامین C: صفر
پروتئین: 17 گرم    آهن: 8%
فیبر: صفر    

حتما بخوانید: در دوران بارداری بوقلمون بخورید

واقعیت در مورد کلسترول 


سال‌‌ها است به ما گفته‌‌اند افرادی که رژیم کم کلسترولی دارند، باید از خوردن تخم‌‌مرغ خودداری کنند. دلیلش این فکر بود که مقدار زیاد کلسترول زرده تخم مرغ، کلسترول خون را افزایش می‌‌دهد ولی معلوم شده است مصرف کلسترول بر مقدار کلسترول خون اثر خیلی کمی دارد. عوامل دیگری مانند بقیه مواد رژیم غذایی هم اثر دارند (فیبر، آنتی اکسیدان‌‌ها و چربی‌‌های خوب از آن جمله‌‌اند). 
کلسترول بد نیست کلسترول به وسیله آنزیمی به نام HMG - COA در کبد ساخته می‌‌شود. بدن ما به مقدار زیادی کلسترول نیاز دارد و آن بخش مهمی از غشاء هورمون‌‌های سلولی، استروژن و تستسترون است. کبد روزانه حدود 1000 میلی گرم کلسترول تولید می‌‌کند در حالی که رژیم غذایی فقط چند صد میلی‌‌گرم کلسترول دارد. بنابراین کلسترول غذا فقط بخش کوچکی از مقدار کل کلسترول ما را تامین می-کند.

                                                              تخم مرغ
شکست افسانه کلسترول 


تحقیقات منتشر شده در مجله تغذیه در سال 2006 نشان می‌‌دهد خوردن تخم مرغ کلسترول خون را افزایش نمی‌‌دهد. مطالعه‌‌ای بر روی 33 مرد و زن بیش از 60 ساله انجام شده از آن‌‌ها خواسته شد مدت پنج هفته روزی یک تخم مرغ بخورند. وقتی محققان به مقدار کلسترول خون آن‌‌ها نگاه کردند، دیدند بین افرادی که تخم مرغ خورده بودند یا نخورده بودند، اختلافی نبود. علاوه بر این، همین نتایج را بین کلسترول بد و کلسترول خوب و تری گلیسیرید مشاهده کردند. 

حتما بخوانید: خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری


واقعیت اثبات شده 


رنگ تخم مرغ به نژاد مرغ بستگی دارد. بعضی نژادها تخم سفید می‌‌دهند، بعضی دیگر تخم مرغ قهوه‌‌ای رنگ یا حتی آبی، زیتونی یا صورتی می‌‌دهند. وقتی تخم‌‌مرغ می‌‌خرید، رنگ پوست آن یک مسأله زیبایی بوده اما مواد غذایی همه آن ها یکسان است. زرده آن‌‌ها هم زرد کم رنگ تا زرد پررنگ بوده و به پوست آن بستگی ندارد.


غذاهای خوشمزه 


مزایای تخم مرغ زیاد است. تخم مرغ کامل‌‌ترین غذا است ولی مزایای آن به طرز پختن آن بستگی دارد. دلیلش این است، هر چه کمتر زرده را در معرض اکسیژن قرار داده یا بپزید، کمتر اکسیده شده و تخم-مرغ بهتر خواهد بود. آب پز کردن یا جوشاندن بهترین راه است. 

                                                                                              تخم مرغ
البته اگر تخم‌‌مرغ را به هر طریقی بپزید، بهتر از نخوردن است ولی چرا املت، کوکو و کتلت نمی‌‌خورید؟ تخم مرغ را در روغن سرخ نکنید چون بد می‌‌شود.

حتما بخوانید: در بارداری زردچوبه بخورید!

شما به کلسترول نیازمندید


 اگر سن شما بیشتر از 60 است شاید این کتاب را نخوانید و فکر می‌‌کنید مطالب آن به شما ربطی ندارد ولی ما هم به کلسترول نیاز داریم و این نیاز برای خانم‌‌های باردار بیشتر است. هر سلول بدن شما کلسترول دارد چون کلسترول بخشی از ساختمان غشاء هر سلول را تشکیل می‌‌دهد. بدن مادر برای ساختن کودک میلیون‌‌ها سلول جدید تولید می‌‌کند و کلسترول برای هر یک لازم است. خوب است بدانید که شما می‌‌توانید ابر غذاهایی مانند تخم را بخورید و در مورد انباشته شدن کلسترول سرخرگ‌‌های خود هیچ نگرانی نداشته باشید و یادمان نرود، زرده تخم‌‌مرغ یکی از بهترین منابع کولین (که قبلا گفته شد) بوده که یک ماده غذایی مهم برای مغز است.


در حمل بار کمک کنید 


تخم مرغ منبع بسیار عالی پروتئین بوده و دارای اسیدهای آمینه ضروری است. در سه ماهه سوم عضلات شما باید حداکثر استفاده را از مواد غذایی ببرند. پروتئین موجود در غذاها به عضلات کمک می‌‌کنند تا این بار اضافی موجود در شکم را به این طرف و آن طرف حمل کنید.

                                                                                                              تخم مرغ

در حقیقت فشاری که در این سه ماهه بر عضلات وارد می شود مشابه یک وزنه 12 کیلویی است که به کمر شما بسته شده باشد و این، وضعیت مشکلی است. با خوردن منابع پروتئین‌‌دار خوب مانند تخم مرغ به بازسازی و تقویت عضلات خود کمک کنید. 

حتما بخوانید: بهترین غذاها برای سه ماه سوم بارداری


بعضی تخم‌‌مرغ‌‌ها چشم را تقویت می‌‌کنند. 


تخم‌‌مرغ همچنین دارای مواد غذایی دیگر از جمله آنتی‌‌اکسیدان لوتین (lutein) است. در یک تخم‌‌مرغ معمولی یک میلی گرم لوتین وجود دارد اما بعضی تخم‌‌مرغ‌‌ها تا 6 میلی گرم لوتین دارند. لوتین یک ماده غذایی درگیر در سلامت چشم است. چشمان کودک هنوز در حال تکمیل شدن هستند و شما می‌‌توانید با خوردن غذاهای خوب مانند تخم مرغ به تکمیل چشم‌‌های کودک خود کمک کنید.

برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری)  بر روی لینک کلیک کنید 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: تمرکز نداشتن درکودکان

 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی زندگی

بسته آموزشی طراحی زندگی

1,990,000 تومان طراحی زندگی رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختیت رو ببین افراد زیادی هستن که برای آینده‌شون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی خودشون کاری کنن. در دوره طراحی زندگی من بهت می‌گم که چطور  با دانش و قوانین هستی شخصیت و آینده‌‌ات رو اونطور که لایقش هستی طراحی کنی  و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی خودت رو به بهترین شکل رقم بزنی.

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

زمانی می‌رسد که شما برای آنکه کودکتان بیشتر از قبل در اجتماع باشد و یا کارهای جدید را تجربه کند او را در مراکز آموزشی همچون مهدکودک و یا مراکز رشد و خلاقیت ثبت نام می‌کنید و یا حتی برای پرورش هوش او نیز برنامه ریزی‌های روزانه انجام می‌دهید و او را در کلاس‌هایی هوش نیز ثبت نام می‌کنید. اما در میان 10 کودکی که در این کلاس‌ها وجود دارد مربی چقدر زمان دارد تا تنها برای فرزند شما بگذارد و خلاقیت و هوش او را پرورش دهد؟

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سرما خوردگی در بارداری

سرما خوردگی در بارداری

سرماخوردگی در بارداری  بیشتر مردم حداقل سالی یک بار سرما می‌خورند، بنابراین این حقیقت که همه‌ی خانم‌های باردار دست کم یک بار در طول بارداری سرما می‌خورند تعجب آور نیست. هیچ چیز در بارداری بیشتر از خستگی و کوفتگی و احتقان خون نمی‌تواند یک سرماخوردگی معمولی را شدیدتر از حد معمول نشان دهد.

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری باید چگونه باشد؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری باید چگونه باشد؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری باید چگونه باشد؟ سه ماهه اول بارداری برای شما که باردار هستید ناامیدکننده است ولی به نظر دیگران شما خانم معمولی و خسته‌ای به نظر می‌رسید که احتمالا روز بدی را گذرانده است.
 

هفته سی و یکم نوزادی

هفته سی و یکم نوزادی

هفته سی و یکم نوزادی

چگونه مادری خلاق باشیم

چگونه مادری خلاق باشیم

چگونه مادری خلاق باشیم مگر مادرها چه کار می‌کنند؟ هر روز که از خواب بیدار می‌شوند، دست و روی بچه را می‌شویند، پوشکش را عوض می‌کنند، می‌خوابانندش، با او بازی
می‌کنند، بهش شیر می‌دهند و این می‌شود کل زندگی‌شان! یک‌سری کارهای روزمره که هر روز و هر روز باید انجام دهند.

 

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 7 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 7 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 7 ماهه اسباب‌بازی‌ها در تقویت مهارت‌های کنجکاوی و تفکر کودک و همچنین مهارت‌های جسمی مانند به طرف اشیا رفتن، گرفتن و حتی شاید سینه‌خیز رفتن نقش مهمی بازی می‌کنند

تغذیه کنترل شده در سه ماه دوم بارداری

تغذیه کنترل شده در سه ماه دوم بارداری

تغذیه کنترل شده در سه ماه دوم بارداری اضافه وزن زیاد هر 24 ساعت یکبار است. اصلا رژیم نگیرید و غذایتان را کم نکنید. حتما ورزش کنید. حتی اگر مدت آن کوتاه باشد بهتر از این است که اصلا ورزش نکنید. حفظ آب در بدن مخصوصاً در تابستان مانند این است که وزن شما سریع اضافه می شود. حتی اگر از یک معاینه تا معاینه بعدی هم وزنتان افزایش یابد دلیل خطرناکی نیست، پزشک شما علائم مشکلاتی مانند فشار خون بالا یا عدم تعادل قند بدن را کنترل می کند

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید