کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

چرا پس از زایمان خوردن شیرینی خوب نیست؟

چرا پس از زایمان خوردن شیرینی خوب نیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/14 0 نظر 290 بازدید

چرا پس از زایمان خوردن شیرینی خوب نیست؟

محققان دانشگاه توکیو میگویند: افسردگی پس از زایمان ممکن است به خاطر پایین آمدن ناگهانی انسولین بعد از زایمان باشد. به نظر می‌‌‌‌‌آید پایین آمدن ناگهانی انسولین در اثر کاهش مقدار سروتونین (هورمون احساس خوش) مغز است. این اختلال با خوردن غذاهای گلوکزدار برطرف میشود. غذاهایی با شاخص گلسیمیک (glycemic) بالا غذاهایی هستند که مقدار زیادی قند را سریعا به جریان خون می-فرستند. محققان به این فرضیه رسیدند که خوردن غذاهای با شاخص گلسیمیک بالا سبب تحریک در تولید انسولین میشوند. 
برای تست این فرضیه دانش...

چرا پس از زایمان خوردن  شیرینی خوب نیست؟


محققان دانشگاه توکیو میگویند: افسردگی پس از زایمان ممکن است به خاطر پایین آمدن ناگهانی انسولین بعد از زایمان باشد. به نظر می‌‌‌‌‌آید پایین آمدن ناگهانی انسولین در اثر کاهش مقدار سروتونین (هورمون احساس خوش) مغز است. این اختلال با خوردن غذاهای گلوکزدار برطرف میشود. غذاهایی با شاخص گلسیمیک (glycemic) بالا غذاهایی هستند که مقدار زیادی قند را سریعا به جریان خون می فرستند. محققان به این فرضیه رسیدند که خوردن غذاهای با شاخص گلسیمیک بالا سبب تحریک در تولید انسولین میشوند. 

                                             شیرینی
برای تست این فرضیه دانشمندان مطالعه‌‌‌‌‌ای را انجام دادند که شامل 865 ژاپنی میشد تا ببینند آیا مقدار شاخص گلسیمیک غذاهای آنها با خطر افسردگی پس از زایمان آنها ارتباط دارد یا خیر. اگر میخواهید آب‌‌‌‌‌نبات بخورید، بدانید که این مطالعه به نتیجه قانع‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌ای در این زمینه نرسید. شما در نظر اول فکر میکنید که شیرینی خوردن از افسردگی بعد از زایمان جلوگیری میکند ولی جواب آن به این سادگی نیست. یادتان باشد مقدار انسولین مناسب خون با یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، تخمه‌‌‌‌‌ها، آجیل‌‌‌‌‌ها و غلات به دست آمده و حفظ میگردد. غذاهای دارای فیبر زیاد همیشه گزینه‌‌‌‌‌های خوبی هستند.

حتما بخوانید: خواص ماهی قباد در دوران شیردهی


مسایل دیگر


برای سازگار شدن با کودکی جدید و مشکلات عمده‌‌‌‌‌ای که در کار روزمره و الگوی خواب شما ایجاد میکند و تجربه مجموعه‌‌‌‌‌ای از تغییرات جدید در بدن خود، باید با چیزهای زیادی روبرو شوید. نگرانی در مورد وزن، مبارزه با خستگی و دلشوره در مورد انجام درست وظایف مادری بدون شک برای بسیاری از مادران طاقت‌‌‌‌‌فرسا و افسرده‌‌‌‌‌کننده است. اجازه دهید به هریک از این مسائل نظری دقیق‌‌‌‌‌تر بیاندازیم.

                              شیرینی
نگرانی در مورد وزن


بعد از زایمان، نگرانی در مورد وطن امری طبیعی است. بعضی خانم ها میبینند که بدن آنها سریعا به حالت اولیه بازگشت میکند درحالی که بعضی دیگر می‌‌‌‌‌بینند که این تغییرات وقت بیشتری می‌‌‌‌‌گیرد. اگر یادتان باشد که نه ماه طول کشید تا بدنتان از حالت طبیعی متحمل آن تغییرات افسانه‌‌‌‌‌ای شده و به حالت بارداری کامل برسد، انتظارات خود را درمورد بازگشت سریع تعدیل خواهید کرد. کارشناسان می‌‌‌‌‌گویند که در دوران بارداری پس از زایمان ممکن است ماهانه حدود 1800 تا 2200 گرم کاهش وزن داشته باشید بدون این که شیرتان کم شود ولی باید حداقل کمترین تعداد غذاهای توصیه شده را از هر گروه غذاها میل کنید. یادتان باشد که کاهش وزن باید تدریجی باشد.

حتما بخوانید: به کودکتان شیر مادر بدهید!


اثر گلسیمیک


شاخص گلسیمیک و بار گلسیمیک واحدهای اندازه‌‌‌‌‌گیری هستند که نشان میدهند یک غذا با چه سرعتی قندخون شما را افزایش میدهد. بار گلسیمیک واحدی بهتر از نشانه گلسیمیک است ولی یافتن آن دشوارتر است. برای اهداف این کتاب ما آنها را به جای هم استفاده خواهیم کرد. غذاهایی با اثر گلسیمیک پائین ( بار یا نشانه) فیبرشان زیاد بوده و باعث افزایش کند قندخون می‌‌‌‌‌شوند.

                                        شیرینی
غذاهایی دارای اثر گلسیمیک پائین برای افراد مبتلا به دیابت گزینه‌‌‌‌‌های خوبی هستند چون قندخون را نسبتا پائین، یکنواخت و کنترل شده نگه می‌‌‌‌‌دارند. غذاهای دارای اثر گلسیمیک بالا باعث افزایش سریع و تند قندخون می‌‌‌‌‌شوند و معمولا نیز زودی بعد از آن افت انرژی رخ میدهد. غلات قنددار، نان سفید، برنج،ماکارونی و شکر نمونه غذاهای دارای اثر گلسیمیک بالا هستند . از طرف دیگر تقریبا همه سبزیجات دارای اثر گلسیمیک پائین هستند.

حتما بخوانید: مضرات الکل بر بارداری سالم
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: قدرت طلبی در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خواص کیوی در دوران بارداری

خواص کیوی در دوران بارداری

خواص کیوی در دوران بارداری بریده‌‌‌های سبز خوشرنگ کیوی ممکن است چیز ساده‌‌‌ای باشند ولی کیوی یکی از سالم‌‌‌ترین غذاهای روی زمین و یکی از خوشمزه‌‌‌ترین غذاهای برطرف‌‌‌کننده مشکلات دوران بارداری است. آیا می‌‌‌دانید کیوی منبع بسیارعالی ویتامین C است؟

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

اصول تغذیه ی سه ماه دوم بارداری را بشناسیم زمانی که اشتهایتان بر می گردد، یک گرسنگی دائمی یا میل بخصوصی به خوردن در شما بوجود می آید. این میل که در سه ماهه اول بارداری شروع می شود ممکن است شدت و یا تغییر پیدا کند. خوردن وعده های کوچک غذا به تعداد زیاد به شما کمک می کند گرسنگی شدیدتان را کنترل کنید و این روش هضم غذا را هم آسان می کند. متوجه می شوید که خوراکیهایی که در کشوی میز کارتان گذاشته اید یا جعبه کشمشی که همیشه در کیف شما هست چقدر به شما کمک می کند.

خواص هویج دردوران بارداری

خواص هویج دردوران بارداری

خواص هویج دردوران بارداری
هویج فقط غذای خرگوش‌ها نیست و رنگ‌شان هم فقط نارنجی نیست بلکه به رنگ‌های سفید، زرد، قرمز و حتی ارغوانی هم موجود است. هویج دارای مواد غذایی خوب مانند ویتامین A ویتامین ، فیبر و ویتامین K است که آن را یک گیاه زودهضم و سالم نموده و می‌توان آن را در برنامه غذایی خود وارد کرد.
 

بهبودی پس از زایمان

بهبودی پس از زایمان

بهبودی پس از زایمان زمان بهبودی پس از زایمان هر زنی متفاوت از دیگری است ولی به طور حدودی بین شش تا هشت هفته طول می کشد تا تغییرات اساسی بدن به حالت قبل برگردد

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری

مواد معدنی مورد نیاز در دوران بارداری آهن مستقیما انرژی‌‌‌‌‌زا نیست ولی به عامل اصلی انرژی یعنی اکسیژن کمک می‌‌‌‌‌کند. اکسیژن از طریق خون از ریه‌‌‌‌‌ها به قسمت‌‌‌‌‌های مختلف بدن می‌‌‌‌‌رسد. گلبول‌‌‌‌‌های قرمز خون دارای هموگلوبین و هموگلوبین دارای آهن است.

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟

میل به خوردن خوراکی های شور در دوران بارداری به چه معناست؟ که میل به خوراکیهای شور بدین معناست که بدنم به نمک نیاز دارد؟ این نظریه شاید منطقی به نظر برسد ولی حقیقت ندارد. در واقع میل به غذاهای شور در خانم های باردار هنوز شناخته نشده است. علت این حالت بیشتر از این که نشانه کمبود غذایی باشد، این است که ما به علت تغییراتی که در پرزهای چشایی و حس بویایی مان بوجود آمده است به غذاهای بخصوصی میل پیدا می کنیم. نوسان احساسات در دوران بارداری میل به غذاهایی که تهیه آن راحت می باشد را هم بوجود می آورد. 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید