کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

چرا شیر مادر مفید است؟

چرا شیر مادر مفید است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/10 0 نظر 714 بازدید

چرا شیر مادر مفید است؟

شیردهی برای خود و کودکتان مجانی، راحت، سالم و گزینه خیلی خوبی است. درواقع یک کار طبیعی-ست. حداقل 90 درصد خانم‌‌هایی که می‌‌خواهند شیر بدهند، میتوانند. بنابراین تعجبی ندارد که دست-اندرکاران بهداشت و سازمان بهداشت جهانی شیردهی را به خانم‌‌ها خیلی توصیه می‌‌کنند. در این جاست که ما وارد میدان می‌‌شویم. این که دیگر باردار نیستید معنی‌‌اش این نیست که نباید دیگر به رژیم غذایی خود توجه کنید.

       چرا شیر مادر مفید است؟                                                  

شیردهی برای خود و کودکتان مجانی، راحت، سالم و گزینه خیلی خوبی است. درواقع یک کار طبیعی ست. حداقل 90 درصد خانم‌‌هایی که می‌‌خواهند شیر بدهند، میتوانند. بنابراین تعجبی ندارد که دست-اندرکاران بهداشت و سازمان بهداشت جهانی شیردهی را به خانم‌‌ها خیلی توصیه می‌‌کنند. در این جاست که ما وارد میدان می‌‌شویم. این که دیگر باردار نیستید معنی‌‌اش این نیست که نباید دیگر به رژیم غذایی خود توجه کنید. درواقع رژیم غذایی شما بیش از همیشه برای سلامت خود و کودکتان اهمیتی حیاتی دارد. روند تولید شیر به اندازه روند بارداری بر بدن فشار می‌‌آورد. بدن شما بیش از آنچه تصور می‌‌کنید به موادغذایی نیازمند است و مواد غذای زیادی هست که خود و کودک در حال رشدتان را در دوران شیردهی تقویت می‌‌نماید.

                                                             فواید شیر مادر
چرا شیردهی؟


امروزه فواید شیردهی به کودک خوب معلوم است. ارزش غذایی شیر مادر خیلی بیشتر از شیرخشک است. علاوه بر این، اقتصادی و بهداشتی بوده و راحت است. غیر از این که کودکان پرورش یافته با شیر مادر بعدها در تست‌‌های شناختی از دیگر کودکان بهتر عمل می‌‌کنند.

حتما بخوانید: در دوران بارداری هات داگ نخورید!


شیر مادر به کودک ایمنی بیشتری می‌‌بخشد. پزشکان مدت زیادی است دریافته‌‌اند که کودکان تغذیه شده با شیر مادر نسبت به دیکران کمتر دچار عفونت می‌‌شوند. آنها به این نتیجه رسیده‌‌اند که شیر مادر بهداشتی‌‌تر است چون شیشه شیر به راحتی به باکتری‌‌ها و ویروس‌‌ها آلوده می‌‌گردد ولی حقیقت این است که مواد موجود در شیر مادر کودک را سالم نگه می‌‌دارد. شیر مادر مواد زیادی از جمله پادتن و پروبیوتیک‌‌هایی دارد که به سیستم ایمنی کودک کمک می‌‌کنند.

                                            فواید شیر مادر
نیازهای غذایی برای شیرسازی و شیردهی کودک


چون افراد با هم فرق دارند برای داشتن یک برنامه غذایی ایده‌‌آل با ماما یا متخصص زنان همکاری نزدیک بکنید.نیازهای غذایی شما در زمان شیردهی خیلی فرق می‌‌کند. این جدول در زمینه شیردهی سالم راهنمایی غذایی خواهد کرد. سپس درباره این‌‌ها در این فصل بع تفصیل خواهید خواند.

حتما بخوانید: مضرات قندهای مصنوعی بر بارداری سالم

ویتامین‌‌های کلیدی    مواد معدنی کلیدی
ویتامین B6: روزانه 2 میلی‌‌گرم    پتاسیم: روزانه 5100 میلی‌‌گرم
فولات: روزانه 500 میکروگرم     کلسیم: روزانه 1000 میلی‌‌گرم
ویتامین B12: روزانه 8/2 میکروگرم    فسفر: روزانه 700 میلی‌‌گرم
ویتامین C: 120 میلی‌‌گرم    منیزیم: روزانه 310 میلی‌‌گرم
ویتامین A: روزانه 4200 واحد بین‌‌المللی    آهن: روزانه 9 میلی‌‌گرم
ویتامین D: روزانه 5 میکروگرم    روی: روزانه 12 میلی‌‌گرم
ویتامین E: روزانه 19 میلی‌‌گرم     
ویتامین K: روزانه 90 میکروگرم     

                                                          فواید شیر مادر
پروبیوتیک‌‌ها به عنوان یک شکم پرکن


محققان دانشگاه ترکی ( شهری در جنوب) فنلاند در کنفرانس اروپایی در زمینه چاقی در آمستردام هلند در سال 2009 گزارش دادند که ممکن است مصرف پروبیوتیک‌‌ها بعد از زایمان چربی‌‌های شکم را در مادران جدید کاهش دهد. در این تحقیق محققان 256 خانم را به 3 گروه تقسیم کردند. یک گروه مشاوره‌‌های غذایی داشته و پروبیوتیک مصرف می‌‌کردند. گروه دیگر مشاوره غذایی داشته و یک قرص بی‌‌اثر مصرف می‌‌کردند و گروه سوم هیچ‌‌کدام را نداشتند. در خانم‌‌هایی که پروبیوتیک مصرف می‌‌کردند چربی‌‌های شکم کمی کاهش داشت. تحقیقات بیشتری در آینده به صحت و سقم این یافته‌‌ها پی برده و کار آنها را بیان خواهد کرد.


کودک در چند ماهه اول زندگی خود نمی‌‌تواند در مقابل موجودات خارجی مانند باکتری‌‌ها و ویروس‌‌ها واکنش ایمنی موثر بنماید. در رحم، جفت پادتن‌‌ها را به کودک منتقل کرده و به او ایمنی زیادی می‌‌بخشد ولی کودکان شیرخوار حفاظت اضافی را از پادتن‌‌ها، سلول‌‌های ایمنی و پروبیوتیک‌‌های شیر مادر تامین می‌‌کنند. این اجزاء تشکیل‌‌دهنده شیر مادر به کودک کمک کرده تا خود را در مقابل عفونت حفظ کرده، مقدار لازم پروبیوتیک‌‌های دستگاه گوارش خود را افزایش داده ، به کار معده و روده بهبود ببخشد و حتی می‌‌تواند به او کمک کند آهن بیشتری جذب نماید. 

حتما بخوانید: خواص ماست در دوران بارداری


سینه‌‌ها 


تشریح سینه‌‌ها مادر پیچیده‌‌تر از آن است که شما فکر می‌‌کنید. سینه که غده شیر هم نامیده می‌‌شود، از سلول‌‌های تولیدکننده شیر و سیستمی از مجراها تشکیل شده است. سر پستان دارای 15 تا 20 مجرای شیر است که شیر را از سلول‌‌های تولیدکننده شیر به سر پستان می‌‌رسانند.

                                                                               فواید شیر مادر
در دوران بارداری خصوصا سه ماهه اول و سوم حجم و وزن سینه-ها افزایش می‌‌یابند. بسیاری از خانم‌‌ها فکر میکنند که برای جای دادن سینه‌‌ها به کرست بزرگتری نیاز دارند ولی این فقط اندازه سینه نیست که تغییر می‌‌کند. ناگهان در اثر بالا آمدن سینه پیراهن معمولی شما هم تنگ‌‌تر می‌‌شود. شما درمی‌‌یابید که در تمام دوران بارداری باید لباس‌‌هایتان را تغییر دهید و همچنان که این کار را می‌‌کنید سینه‌‌ها باز هم تنگ‌‌تر می‌‌شوند. در سه ماهه سوم بزرگ‌‌تر شدن سینه‌‌ها در اثر سلولهای تولیدکننده شیر و تشکیل کلستروم colostrams( آغوز) است. در واقع سینه یک خانم در اوایل سه ماهه دوم توانایی تولید شیر را پیدا می‌‌کنند که خبر خوبی برای خانم‌‌هایی است که زایمان زودرس دارند.

حتما بخوانید: باید و نبایدهای خوردن چای در دوران بارداری


معلوم شده است که جفت نقش مهمی در رشد سینه دارد. چرا که هورمونی شبیه هورمون تخمدان را به مقدار زیاد ترشح می‌‌کند. (لاکتوژن، پرولاکتین و گونادوتروپین کوریونیک). در دوران بارداری سینه‌‌ها از 400 تا 600 گرم وزن پیدا کرده و به اندازه دو فنجان می‌‌شود و چیزهای دیگری هم در راه است، در زمان شیردهی وزن هر سینه تقریبا به 600 تا 800 گرم میرسد و همچنان که آماده شیردهی می‌‌شوید به فکر کرست‌‌های بزرگتری باشید. 

برای خرید محصول (طراحی فرزند تولد تا 2 سالگی) بر روی لینک کلیک کنید 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: هدف کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین پژوهشگران و دانشمندان متخصص با نمودارهای واضح و در تعدادی از پژوهش‌ها این را ثابت کرده‌اند که تأثیر رویدادهای گذشته در هر مرحله از زندگی بر روی آینده فرد بسیار زیاد است.  

هفته اول بارداری

هفته اول بارداری

در هفته اول بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته اول بارداری و نکات مهم درباره نخستین روزهای بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

ریلکسیشن و تمرینات ورزشی دوران بارداری

ریلکسیشن و تمرینات ورزشی دوران بارداری

ریلکسیشن و تمرینات ورزشی دوران بارداری  صاف بایستید. به علت کمر درد و عدم تعادل، نگهداشتن بدن در یک وضعیت مناسب مشکلتر است. ولی باید با این وجود هنگام انجام تمرینات ورزشی کمر و شانه هایتان را صاف نگهدارید تا ماهیچه هایتان کشیده شوند و آسیب نبینند.

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟

چگونه اضافه وزن دوران بارداری را کنترل کنیم؟ امروزه 12 تا 15 کیلوگرم توصیه می شود. اگر شما ورزشکار هستید و ساعات زیادی را صرف کم کردن وزن و انجام نرمشهای مختلف کرده اید این مقدار اضافه وزن خیلی زیاد به نظر می رسد. اما در حقیقت بیشتر این اضافه وزن مربوط به کودک، جفت، مایع جنینی، بزرگ شدن رحم و سینه ها و افزایش میزان خون می شود. آنچه که واقعا مربوط به خود شما می شود چربی اضافه نیست بلکه کمک می کند تا کودکی سالم و سرحال داشته باشید. مثلاً در سه ماهه اول فقط چند کیلو اضافه وزن خواهید داشت که بیشتر آن به علت افزایش خون شماست.
سایز قبل از دوران بارداریتان نیز بر اضافه

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم کروموزوم‌ها نیز داستانی دارند. این داستان در اکتشافی خلاصه می‌شود که دو دانشمند بزرگ جیمز واتسون و فرانسیس کریک به آن دست یافتند. آن‌ها در سال 1953 جایزه نوبل را به دست آوردند به دلیل اکتشافی که به کرموزومهای رنگی نامگذاری شده بود. تعداد این کروموزوم‌ها به 46 کروموزوم در هر سلول می‌رسد و به قول دیگر 23 جفت. 22 جفت از این تعداد یکنواخت شبیه به هم هستند اما تنها جفت باقی‌مانده وظیفه مهم تعین جنسیت جنین را برعهده دارد.

حرکت جنین  از لذت تا ترس

حرکت جنین از لذت تا ترس

حرکت جنین از لذت تا ترس شاید یک از لذت بخش ترین اتفاقات دوران بارداری حرکات جنین باشد. لذتی که گاهی همراه با هیجان و حتی ترس به سراغ مادران باردار می‌آید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 6

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید