قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چرا شیر مادر مفید است؟

چرا شیر مادر مفید است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/10 0 نظر 112 بازدید

چرا شیر مادر مفید است؟

شیردهی برای خود و کودکتان مجانی، راحت، سالم و گزینه خیلی خوبی است. درواقع یک کار طبیعی-ست. حداقل 90 درصد خانم‌‌هایی که می‌‌خواهند شیر بدهند، میتوانند. بنابراین تعجبی ندارد که دست-اندرکاران بهداشت و سازمان بهداشت جهانی شیردهی را به خانم‌‌ها خیلی توصیه می‌‌کنند. در این جاست که ما وارد میدان می‌‌شویم. این که دیگر باردار نیستید معنی‌‌اش این نیست که نباید دیگر به رژیم غذایی خود توجه کنید.

       چرا شیر مادر مفید است؟                                                  

شیردهی برای خود و کودکتان مجانی، راحت، سالم و گزینه خیلی خوبی است. درواقع یک کار طبیعی ست. حداقل 90 درصد خانم‌‌هایی که می‌‌خواهند شیر بدهند، میتوانند. بنابراین تعجبی ندارد که دست-اندرکاران بهداشت و سازمان بهداشت جهانی شیردهی را به خانم‌‌ها خیلی توصیه می‌‌کنند. در این جاست که ما وارد میدان می‌‌شویم. این که دیگر باردار نیستید معنی‌‌اش این نیست که نباید دیگر به رژیم غذایی خود توجه کنید. درواقع رژیم غذایی شما بیش از همیشه برای سلامت خود و کودکتان اهمیتی حیاتی دارد. روند تولید شیر به اندازه روند بارداری بر بدن فشار می‌‌آورد. بدن شما بیش از آنچه تصور می‌‌کنید به موادغذایی نیازمند است و مواد غذای زیادی هست که خود و کودک در حال رشدتان را در دوران شیردهی تقویت می‌‌نماید.

                                                             فواید شیر مادر
چرا شیردهی؟


امروزه فواید شیردهی به کودک خوب معلوم است. ارزش غذایی شیر مادر خیلی بیشتر از شیرخشک است. علاوه بر این، اقتصادی و بهداشتی بوده و راحت است. غیر از این که کودکان پرورش یافته با شیر مادر بعدها در تست‌‌های شناختی از دیگر کودکان بهتر عمل می‌‌کنند.

حتما بخوانید: در دوران بارداری هات داگ نخورید!


شیر مادر به کودک ایمنی بیشتری می‌‌بخشد. پزشکان مدت زیادی است دریافته‌‌اند که کودکان تغذیه شده با شیر مادر نسبت به دیکران کمتر دچار عفونت می‌‌شوند. آنها به این نتیجه رسیده‌‌اند که شیر مادر بهداشتی‌‌تر است چون شیشه شیر به راحتی به باکتری‌‌ها و ویروس‌‌ها آلوده می‌‌گردد ولی حقیقت این است که مواد موجود در شیر مادر کودک را سالم نگه می‌‌دارد. شیر مادر مواد زیادی از جمله پادتن و پروبیوتیک‌‌هایی دارد که به سیستم ایمنی کودک کمک می‌‌کنند.

                                            فواید شیر مادر
نیازهای غذایی برای شیرسازی و شیردهی کودک


چون افراد با هم فرق دارند برای داشتن یک برنامه غذایی ایده‌‌آل با ماما یا متخصص زنان همکاری نزدیک بکنید.نیازهای غذایی شما در زمان شیردهی خیلی فرق می‌‌کند. این جدول در زمینه شیردهی سالم راهنمایی غذایی خواهد کرد. سپس درباره این‌‌ها در این فصل بع تفصیل خواهید خواند.

حتما بخوانید: مضرات قندهای مصنوعی بر بارداری سالم

ویتامین‌‌های کلیدی    مواد معدنی کلیدی
ویتامین B6: روزانه 2 میلی‌‌گرم    پتاسیم: روزانه 5100 میلی‌‌گرم
فولات: روزانه 500 میکروگرم     کلسیم: روزانه 1000 میلی‌‌گرم
ویتامین B12: روزانه 8/2 میکروگرم    فسفر: روزانه 700 میلی‌‌گرم
ویتامین C: 120 میلی‌‌گرم    منیزیم: روزانه 310 میلی‌‌گرم
ویتامین A: روزانه 4200 واحد بین‌‌المللی    آهن: روزانه 9 میلی‌‌گرم
ویتامین D: روزانه 5 میکروگرم    روی: روزانه 12 میلی‌‌گرم
ویتامین E: روزانه 19 میلی‌‌گرم     
ویتامین K: روزانه 90 میکروگرم     

                                                          فواید شیر مادر
پروبیوتیک‌‌ها به عنوان یک شکم پرکن


محققان دانشگاه ترکی ( شهری در جنوب) فنلاند در کنفرانس اروپایی در زمینه چاقی در آمستردام هلند در سال 2009 گزارش دادند که ممکن است مصرف پروبیوتیک‌‌ها بعد از زایمان چربی‌‌های شکم را در مادران جدید کاهش دهد. در این تحقیق محققان 256 خانم را به 3 گروه تقسیم کردند. یک گروه مشاوره‌‌های غذایی داشته و پروبیوتیک مصرف می‌‌کردند. گروه دیگر مشاوره غذایی داشته و یک قرص بی‌‌اثر مصرف می‌‌کردند و گروه سوم هیچ‌‌کدام را نداشتند. در خانم‌‌هایی که پروبیوتیک مصرف می‌‌کردند چربی‌‌های شکم کمی کاهش داشت. تحقیقات بیشتری در آینده به صحت و سقم این یافته‌‌ها پی برده و کار آنها را بیان خواهد کرد.


کودک در چند ماهه اول زندگی خود نمی‌‌تواند در مقابل موجودات خارجی مانند باکتری‌‌ها و ویروس‌‌ها واکنش ایمنی موثر بنماید. در رحم، جفت پادتن‌‌ها را به کودک منتقل کرده و به او ایمنی زیادی می‌‌بخشد ولی کودکان شیرخوار حفاظت اضافی را از پادتن‌‌ها، سلول‌‌های ایمنی و پروبیوتیک‌‌های شیر مادر تامین می‌‌کنند. این اجزاء تشکیل‌‌دهنده شیر مادر به کودک کمک کرده تا خود را در مقابل عفونت حفظ کرده، مقدار لازم پروبیوتیک‌‌های دستگاه گوارش خود را افزایش داده ، به کار معده و روده بهبود ببخشد و حتی می‌‌تواند به او کمک کند آهن بیشتری جذب نماید. 

حتما بخوانید: خواص ماست در دوران بارداری


سینه‌‌ها 


تشریح سینه‌‌ها مادر پیچیده‌‌تر از آن است که شما فکر می‌‌کنید. سینه که غده شیر هم نامیده می‌‌شود، از سلول‌‌های تولیدکننده شیر و سیستمی از مجراها تشکیل شده است. سر پستان دارای 15 تا 20 مجرای شیر است که شیر را از سلول‌‌های تولیدکننده شیر به سر پستان می‌‌رسانند.

                                                                               فواید شیر مادر
در دوران بارداری خصوصا سه ماهه اول و سوم حجم و وزن سینه-ها افزایش می‌‌یابند. بسیاری از خانم‌‌ها فکر میکنند که برای جای دادن سینه‌‌ها به کرست بزرگتری نیاز دارند ولی این فقط اندازه سینه نیست که تغییر می‌‌کند. ناگهان در اثر بالا آمدن سینه پیراهن معمولی شما هم تنگ‌‌تر می‌‌شود. شما درمی‌‌یابید که در تمام دوران بارداری باید لباس‌‌هایتان را تغییر دهید و همچنان که این کار را می‌‌کنید سینه‌‌ها باز هم تنگ‌‌تر می‌‌شوند. در سه ماهه سوم بزرگ‌‌تر شدن سینه‌‌ها در اثر سلولهای تولیدکننده شیر و تشکیل کلستروم colostrams( آغوز) است. در واقع سینه یک خانم در اوایل سه ماهه دوم توانایی تولید شیر را پیدا می‌‌کنند که خبر خوبی برای خانم‌‌هایی است که زایمان زودرس دارند.

حتما بخوانید: باید و نبایدهای خوردن چای در دوران بارداری


معلوم شده است که جفت نقش مهمی در رشد سینه دارد. چرا که هورمونی شبیه هورمون تخمدان را به مقدار زیاد ترشح می‌‌کند. (لاکتوژن، پرولاکتین و گونادوتروپین کوریونیک). در دوران بارداری سینه‌‌ها از 400 تا 600 گرم وزن پیدا کرده و به اندازه دو فنجان می‌‌شود و چیزهای دیگری هم در راه است، در زمان شیردهی وزن هر سینه تقریبا به 600 تا 800 گرم میرسد و همچنان که آماده شیردهی می‌‌شوید به فکر کرست‌‌های بزرگتری باشید. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مصرف تره تیزک آبی در بارداری

مصرف تره تیزک آبی در بارداری

مصرف تره تیزک آبی در بارداری بولاغ اوتی، ترد و فلفلی است و افزودنی خوبی برای هر نوع سالاد محسوب می‌‌‌شود و برای کمک به بدن در حال تغییر شما و کودک در حال رشدتان پر از مواد غذایی است. بولاغ اوتی منبع خوب پروتئین، فولات مس، منیزیم، منگنز، پتاسیم، ویتامین K و فسفر است. همه‌‌‌اش این‌‌‌ها نبود، آن مواد دیگری هم دارد.
 

هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری

در هفته چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.    

هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری

در هفته ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

مصرف قزل آلای نقره ای در بارداری

مصرف قزل آلای نقره ای در بارداری

مصرف قزل آلای نقره ای در بارداری ماهی قزل‌‌‌آلا یکی از سالم ترین غذاها برای دوران بارداری است. قزل‌‌‌آلای دریایی سالم‌‌‌ترین نوع قزل‌‌‌آلا خوشمزه‌‌‌ترین آن هم قزل‌‌‌الای نقره‌‌‌ای است. قزل‌‌‌آلای نقره‌‌‌ای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، پروتئین و ویتامین‌‌‌ها بوده که غذای کاملی برای سه ماهه سوم است.

آداب غذا خوردن در دوران بارداری

آداب غذا خوردن در دوران بارداری

آداب غذا خوردن در دوران بارداری
نخستین نکته برای رعایت دستورهای بهداشتی درباره خوردن، توجه به این حقیقت لازم است که در نظام آفرینش "خوردن" ابزاری برای زندگی است نه آنکه زندگی ابزاری برای خوردن، چنان که در حکمتی منسوب به امام علی آمده است:

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری

تاثیر مصرف کافئین در دوران بارداری وقت آن رسیده است که فنجان قهوه‌‌‌تان را کنار بگذارید. با تحقیقات جدیدی که نشان می‌‌‌دهد قهوه آثاری منفی بر بارداری دارد، نگرانی‌‌‌ها در مورد خطر مصرف آن در این دوران دارد، افزایش می‌‌‌یابد. مشکل‌‌‌ترین بخش مرتبط با قهوه نیز همین است. چون قهوه هم مانند قندهای مصنوعی ممکن است در بسیاری از منابع غذایی پنهان باشد و ما متوجه آن نباشیم. این منابع غذایی عبارتند از: اسپرسو، شکلات داغ، بستنی قهوه‌‌‌دار، نوشابه‌‌‌های .....

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید