قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

مدت زمان مناسب شیردهی چقدر است؟

مدت زمان  مناسب شیردهی چقدر است؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/11 0 نظر 114 بازدید

مدت زمان  مناسب شیردهی چقدر است؟

سال‌‌‌ها است که در مورد زمان از شیر گرفتن کودک و غذاخور کردن او بحث می‌‌‌شود. در سال 2001 یک گروه کارشناسان مشاوره در سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسیدند که وارد کردن غذاهای مکمل به غذای کودک بعد از شش ماهگی هم برای مادر و هم برای کودک چندین فایده دارد.
در کشورهای در...

                                                 مدت زمان  مناسب شیردهی چقدر است؟


سال‌‌‌ها است که در مورد زمان از شیر گرفتن کودک و غذاخور کردن او بحث می‌‌‌شود. در سال 2001 یک گروه کارشناسان مشاوره در سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسیدند که وارد کردن غذاهای مکمل به غذای کودک بعد از شش ماهگی هم برای مادر و هم برای کودک چندین فایده دارد.

                                                         دوران شیردهی
در کشورهای درحال توسعه خطر بیماری‌‌‌های گوارشی کودکان بیشتر است و این کار زمان شیردهی را طولانی‌‌‌تر می‌‌‌نماید. در کشورهای صنعتی در مورد کودکانی که فقط از شیر مادر تغذیه می‌‌‌کنند، این نگرانی وجود دارد که آنها ممکن است کمبود روی و آهن داشته باشند چون شیر مادر این مواد را به اندازه کافی ندارد. توصیه کارشناسان کنونی این است که در حدود 6ماهگی آهن و روی را به غذاهای کودک اضافه کنید.

حتما بخوانید: چرا شیر مادر مفید است؟


ورزش


خانم‌‌‌های شیرده مسلما می‌‌‌توانند ورزش کنند ولی اگر سزارین یا دیگر مشکلات طبی داشته‌‌‌اید که ممکن است بر توانایی شما به بازگشت به حالت اولیه تاثیر داشته باشد، در ورزش احتیاط کنید. متخصص زنان یا پرستار مامانی می‌‌‌تواند زمان شروع یه انجام ورزش‌‌‌های عادی را به شما بگوید.


یادتان باشد که کار را به آهستگی شروع کنید. شما باید با یک بدن جدید کار بکنید که در نه ماهه گذشته تغییرات زیادی کرده است. در مورد انتظارات خود واقع‌‌‌گرا بوده و به راحتی وارد برنامه عادی خود بشوید. در مرود اثر ورزش بر شیردهی تحقیقات نشان داده که ورزش ظاهرا هیچ اثری بر شیرسازی ندارد. خانم‌‌‌های شیرده ورزشکار باید مایعات کافی مصرف کنند چون کم آبی بدن می‌‌‌تواند بر شیرسازی اثر بگذارد و چون در زمان ورزش بدن‌‌‌شان به کالری بیشتری نیاز دارد، باید غذاهای بیشتری مصرف کنند.

                                                                            دوران شیردهی

واقعیت اثبات شده


چربی‌‌‌ای که مصرف می‌‌‌کنید ظرف 6 ساعت بعد از آن در شیرشان پیدا می‌‌‌شود. 

حتما بخوانید: فواید خوردن آب سالم در دوران بارداری

واقعیت اشبات شده


سازمان بهداشت جهانی و یونیسف توصیه می‌‌‌کنند خانم‌‌‌ها باید حداقل 6ماه تا دو سال (و حتی بیشتر) به کودکشان شیر بدهند تا به سلامتی کودک خود کمک نمایند.

آهن و کودک شما 


غذاهای مخصوص کودکان بیشتر از شیر مادر، آهن دارند تا جایی که شایع است، می‌‌‌گویند شیر مادر آهن کافی ندارد.

                                                       دوران شیردهی

این درست نیست شیر مادر دارای مقدار زیادی آهن قابل جذب است. درواقع اغلب کودکان تا سن 6 ماهگی علاوه بر آهن موجود در شیر مادر به آهن اضافی دیگری نیاز ندارند. بنابراین کلا توصیه می‌‌‌شود که وقتی کودک به 6 ماهگی رسید، جامدات را تا حدی به غذای او اضافه کنید. بعضی از کودکان در سن 5 ماهگی علاقه زیادی به این نشان می‌‌‌دهند که غذاها را از بشقاب شما برداشته و با آن بازی کنند و دلیلی هم برای جلوگیری از آن‌‌‌ها وجود ندارد. هر غذایی را که بتوان با یک چنگال خرد نمود، برای بازی کردن آن‌‌‌ها و حتی خوردن آن‌‌‌ها خوب است. متخصص اطفال می‌‌‌تواند بگوید چه وقتی کودک شما آماده خوردن غذاهای جامد بوده و چه غذایی به او بدهید.
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی و ششم بارداری

هفته سی و ششم بارداری

در هفته سی و ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته سی و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری

در هفته سی یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته بیست و ششم بارداری

هفته بیست و ششم بارداری

در هفته بیست و ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

در هفته چهاردهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهاردهم  بارداری و نکات مهم درباره هفته چهاردهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته چهلم بارداری

هفته چهلم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید