کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

مشکلات پوستی یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری

مشکلات پوستی یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/22 0 نظر 210 بازدید

مشکلات پوستی یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری پوسته پوسته شدن پوست که این ورقه‌های نازک در دوران بارداری بیشتر می‌شوند و یا برای اولین‌بار روی پوست مخصوصاً روی سینه‌ها، گردن یا زیر بازوها به وجود می‌آیند. اگر در جایی باشند که با لباس تماس پیدا کنند آن ناحیه صدمه می‌بیند. این زوائد بعد از زایمان از بین می‌روند و علت آن هم هورمون‌ها هستند. 

مشکلات پوستی یک خانم باردار در سه ماه سوم بارداری

در سه ماه سوم بارداری بدن یک خانوم باردار دچار چه مشکلاتی می‌شود؟ آیا ترک‌های پوستی در این دوران طبیعی است؟

تغییرات پوست

در نظر داشته باشید خون اضافه و هورمون‌هایی که در بدن شما در حال گردش هستند به طریقی خود را آشکار می‌کنند. بهترین و شایع‌ترین نتیجه داشتن چهره‌ای سالم و پوست کم چربی است. و یا ممکن است یکی از تغییرات زیر در شما ظاهر شود: 

1- ماسک حاملگی

در دوران بارداری هورمون MSH  یا هورمون محرک ملانوسیت باعث می‌شود رنگ‌بندی پوست شدیدتر و عمیق‌تر شوند و در نتیجه کک و مک و خال‌ها نیز بیشتر شوند. ممکن است این دانه‌های قهوه‌ای رنگ روی بینی، گونه‌ها و پیشانی ظاهر شوند. (در بعضی از خانم‌ها که پوست تیره دارند این دانه‌ها به رنگ روشن هستند. اگر هنگام مصرف قرص‌های ضد بارداری این لکه‌ها در صورت‌تان ظاهر می‌شد، حالا احتمال این‌که دوباره به وجود بیابند بیشتر است. اگر در معرض نور آفتاب قرار‌گیرید این لکه‌ها بدتر می‌شوند. سعی‌نکنید آن‌ها را با مواد آرایشی سفید کنید. معمولاً این لکه‌ها بعد از زایمان ناپدید می‌شوند. 

2- خط وسط شکم

ممکن است یک روز در حدود ماه هفتم متوجه یک خط تیره عمودی که از  بالا به پایین در وسط شکم شما به وجود می‌آید، بشوید. شاید با مشاهده آن تعجب کنید ولی اصلا نترسید این خط در امتداد مسیری که ماهیچه‌ها به آرامی کنار می‌روند تا رحم را در خود جای دهند، به وجود می‌آید و بعد از زایمان از بین می‌رود. 

3- واریس

علت آن تجمع خون در رگ‌هایی است که بیش از حد کشیده شده‌اند. این حالت ظاهر خوبی ندارد ولی علامت خطر نیست. 

ترک شکم در دوران بارداری

4- رگ‌های عنکبوتی

از رگ‌های واریس کوچک‌تر است و معمولاً در صورت، گردن، بازوها و قسمت بالای قفسه سینه به وجود می‌آید. این شاخه‌های باریک رگ‌های خونی شکسته‌ای هستند که در دوران بارداری به علت هورمون‌ها و زیاد شدن مقدار خون حساس‌تر شده‌اند. در خانم‌هایی که پوست سفید و موی بور دارند بیشتر ظاهر می‌شود. معمولاً چند هفته بعد از زایمان ناپدید میشوند. 

5- ترک‌های روی شکم

در 50 درصد از خانم‌های باردار این خطوط قرمز یا بنفش که گاهی اوقات تو رفته هم هستند در قسمت پایین بدن در هر جایی ظاهر می‌شوند. به آن‌ها به عنوان نشانه‌های مادری نگاه کنید زیرا هیچ راهی برای از بین بردن آن‌ها وجود ندارد. این خطوط به علت تغییرات شیمیایی در بافت‌های ارتباطی پوست به وجود می‌آیند. بسیاری از آن‌ها به رنگ سفید نقره‌ای در می‌آیند و تا 6 ماه بعد از زایمان ناپدید می‌شوند ولی اگر بعد از زایمان از بین نرفت آن‌ها را می توان با اسید گلیکولیک (با تجویز پزشک) و یا لیزر کم‌تر کرد. هر دو این درمان‌ها فقط باید توسط متخصص پوست انجام شود. البته این درمان‌ها برای مادرانی که به کودک خود شیر می‌دهند، تجویز نمی‌شود. یک تحقیق نشان داده است که اسید رتونویک طول این خطوط را 14 درصد و عرض آن‌ها را 8 درصد کاهش می‌دهد. 

6- تغییر خال‌ها

یکی دیگر از تغییرات پیگمان‌های پوست، تیره‌تر شدن خال‌های بدن است. ولی اگر شکل، اندازه یا رنگ آن تغییر کرد به پزشک اطلاع دهید. 

7- قرمز‌ شدن کف دست

مانند این است که برای مدت طولانی کف زده‌اید. این حالت تقریباً در دو سوم خانم‌ها شایع است و بعد از بین می‌رود. به نظر می‌رسد علت آن افزایش طبیعی استروژن است. 

حتما بخوانید: خطر دیابت بارداری برای جنین

8- پوسته پوسته شدن پوست

این ورقه‌های نازک در دوران بارداری بیشتر می‌شوند و یا برای اولین بار روی پوست مخصوصاً روی سینه‌ها، گردن یا زیر بازوها به وجود می‌آیند. اگر در جایی باشند که با لباس تماس پیدا کنند آن ناحیه صدمه می‌بیند. این زوائد بعد از زایمان از بین می‌روند و علت آن هم هورمون‌ها هستند. 

9- خارش و خشکی پوست

علت اصلی این حالت شایع در خانم‌های باردار این است که پوست در حال کشیده‌شدن است مخصوصا پوست شکم جایی که شدت خارش بیشتر است. به جای خاراندن این ناحیه از لوسیون برای تسکین آن استفاده کنید. از صابون استفاده نکنید زیرا چربی طبیعی روی پوست را از بین می‌برد و نیز از مصرف محصولات بسیار معطر خودداری کنید زیرا خارش و خشکی پوست را تشدید می‌کنند. بلافاصله بعد از حمام از مرطوب کننده‌ها یا روغن بچه به منظور حفظ آب بدن استفاده کنید. 

10- باز شدن ناف

یکی از عجایب بارداری این است که همان‌طور که شکم به کناره‌ها کشیده می‌شود، ناف باز می‌شود، این هیچ علت دیگری ندارد و یک تغییر جالب است. همچنین فرصت خوبی است برای تمیز کردن و شستشوی کامل آن. 

 

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: ارتباط برقرار کردن با کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نرمش و ورزش در دوران بارداری

نرمش و ورزش در دوران بارداری

نرمش و ورزش در دوران بارداری در طی دوران بارداری خانم باردار باید به جای دو نفر ورزش کند و از بی تحرکی بپرهیزد

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان

واکنش های جسمی و احساسی پس از زایمان  واکنشهای جسمی در زایمان سزارین: اگر چه برای همه خانم ها سخت ترین روز، روز اول است ولی تغییرات فیزیکی طبیعی است درد زیادی را در محل شکاف روی شکمتان احساس می کنید و حرکت در رختخواب برایتان مشکل است. 

رویاهای دوران بارداری

رویاهای دوران بارداری

رویاهای دوران بارداری اغلب نگرانیها شب، زمانی که خانم باردار آسیب پذیرتر است به سراغ او می آید. خوشبختانه به دلیل جابجایی در خواب و یافتن یک وضعیت مناسب و راحت و رفت و آمدهای مکرر به دستشویی باعث می شود خانم های باردار به خواب سبک بروند که معمولاً خواب را در این مرحله می بینند. بنابراین رؤیاهایشان را واضحتر از وقتی که باردار نیستند می بینند و در اواخر بارداری به رؤیاهایی تبدیل می شوند که بیشتر دور از واقعیت و ناشی از افکار آنهاست و معمولاً در مورد موضوعات زیر خواب می بینند:

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری

در هفته پنجم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته پنجم بارداری و نکات مهم درباره هفته پنجم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید. ی

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری

خواص لوبیا سیاه در دوران بارداری لوبیای سیاه که مورد علاقه مکزیکی‌ها است، ماده‌ای خوشمزه و مقوی برای افزودن به غذاها است. «مجله کشاورزی و شیمی مواد غذایی» گزارش داد لوبیای سیاه از نظر ترکیبات آنتی اکسیدانی به نام انتوسیانین‌ها (anthocyanis) به اندازه انگور و قره قاط این ماده را دارد. لوبیای سیاه را به برنامه غذایی خود وارد کنید که دارای مواد غذایی مورد نیاز خود و کودک‌تان است

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید