طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

به چه بارداریی پر خطر گفته می شود؟

به چه بارداریی پر خطر گفته می شود؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/03 0 نظر 66 بازدید

به چه بارداریی پر خطر گفته می شود؟

به بارداریی پرخطر می گویند که از مسیر یک بارداری عادی منحرف شود. بعضی از خانم ها در دوران بارداریشان را بدین صورت آغاز می کنند، و بعضی دیگر تحت شرایط خاصی در معرض خطر هستند. اگر شما در معرض خطر باشید، توسط انجام آزمایشات و مشاوره های ویژه در مورد تغذیه، دارو یا شیوه زندگی تحت مراقبت های خاصی قرار خواهید گرفت. پزشکان این عنوان را متفاوت معنی می کنند.

به چه بارداریی پر خطر گفته می شود؟


به بارداریی پرخطر می گویند که از مسیر یک بارداری عادی منحرف شود. بعضی از خانم ها در دوران بارداریشان را بدین صورت آغاز می کنند، و بعضی دیگر تحت شرایط خاصی در معرض خطر هستند. اگر شما در معرض خطر باشید، توسط انجام آزمایشات و مشاوره های ویژه در مورد تغذیه، دارو یا شیوه زندگی تحت مراقبت های خاصی قرار خواهید گرفت. پزشکان این عنوان را متفاوت معنی می کنند.

بارداری پرخطر


در گذشته به مادرانی که برای اولین بار باردار شده باشند و سن آنها بیشتر از 30 باشد یا همه خانم ها با Rh منفی در معرض خطر گفته می شد. ولی امروزه هیچکدام از این موارد جزء این گروه نیستند. ابتلا به بیماریهای مزمن یا سابقه داشتن بیماریهای زنان معمولا جزو موارد پرخطر است. 

دانلود رایگان بازی گردش پول


 فشار خون بالا

داشتن فشار خون بالا قبل از بارداری به کلیه های مادر آسیب می رساند و باعث تولد جنین نارس و کم وزن می شود. همه راههایی که برای مادران با فشار خون بالا به کار می رود مانند تجویز داروهای ادرارآور، در دوران بارداری بی خطر نیستند. اگر فشار خونتان کمی بالاتر از حد معمول باشد می توانید کلا داروها را کنار بگذارید. در طول مدت بارداری باید فشار خون توسط پزشک و خودتان کنترل شود زیرا فشار خون معمولی خطر کمتری برای کودک دارد. فشارخون بالا احتیاج به مراقبت بیشتری دارد که احتمالا شامل استراحت و رژیم غذایی می شود.

مسمومیت بارداری چیست؟


حالتی که در اثر فشار خون بالا در سه ماهه دوم و سوم ایجاد می شود مسمومیت حاملگی نام دارد.

بارداری پرخطر


 دیابتها

 به علت پیشرفت علم پزشکی و کنترل دیابت مبتلایان به دیابت نوع اول (وابسته به انسولین) و نوع دوم (غیر وابسته به انسولین) دیگر از باردار شدن منع نمی شوند. برای درمان 6 ماه قبل از باردار شدن باید شروع به پایین آوردن میزان قند خون آنها کرد که تقریبا همه خطرات (که از عفونت مجاری ادرار تا سقط، تولد جنین مرده و نقصهای مادرزادی متغیر است) را کاهش می دهد. در دوران بارداری نیز یک رژیم غذایی صحیح و انجام تمرینات ورزشی همراه با کنترل دائمی میزان گلوگز خون برای کنترل این بیماری ضروری است.
نوع دیگر دیابت، دیابت حاملگی است که در سه ماهه دوم و سوم ایجاد می شود.

حتما بخوانید: سه ماه اول بارداری چی بخورم؟


 درد رماتیسمی مفاصل

رماتیسم آسیبی به کودک وارد نمی کند ولی معمولاً درد مفاصل در طی حاملگی از بین می رود. به هر حال غالباً طی یک یا چند ماه بعد از زایمان دوباره ظاهر می شود. داروهایی که معمولا برای این بیماری تجویز می شوند آسپرین و استروئیدها هستند که برای بیشتر خانم های باردار توصیه نمی شود، اما تا به حال در شرایط خاص پزشکی با مراقبت های دقیق به کار رفته اند. با متخصص زنان خود و یا یک متخصص دیگر مشورت کنید تا دوز دارویی را به حداقل ممکن برساند و به دنبال راههای دیگری برای رهایی از آن مانند استراحت باشید. در طول بارداری به همه توصیه ها و مساعدت ها برای مبارزه با بازگشت بیماری بعد از وضع حمل عمل کنید. احتمالا در خانه داری و مراقبت از کودک نیاز به کمک خواهید داشت. 


 صرع

 در دوران بارداری خبرهای خوبی در مورد این بیماری وجود دارد. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که در دوران بارداری فقط نیمی از افراد مبتلا به صرع دچار حمله مغزی می شوند. یک چهارم آنها کمتر از معمول و یک چهارم بیشتر از حد معمول، مخصوصا در اواخر سه ماهه سوم هنگامی که میزان هورمون پروژسترون به حداکثر می رسد، دچار آن می شوند.

بارداری پرخطر

خوشبختانه امروزه پزشکان شناخت بهتری نسبت به چگونگی کنترل حملات مغزی در دوران بارداری دارند. اگر چه نقصهای مادرزادی به بعضی از داروهای ضدصرع نسبت داده شده است. نسبتا احتمال خطر پایین است و فقط 2 تا 6 درصد بیشتر از حد طبیعی است. ممکن است پزشک شما توصیه کند دوز دارویی را کم و یا کاملاً قطع کنید. اگر طی دو سال گذشته دچار صرع شده اید بدون مشورت با پزشک داروهایتان را قطع نکنید. اسید فولیک که معمولا قبل از بارداری تجویز می شود خطر نقص های مادرزادی که در اثر مصرف دارو ایجاد می شود را کاهش می دهد و در طول مدت بارداری خواب و اجتناب از نگرانی به بعضی از خانم ها برای جلوگیری از صرع کمک می کند. 

دانلود رایگان: شیوه های تقویت هوش جنین


سن بالای 40 سال یا بیشتر در زایمان

بعضی از پزشکان سن 35 را نشانه خطر می دانند. اگر چه سن خود به خود شما را از گروه در معرض خطر بیرون نمی کند، آمار نشان داده است که بعضی از خطرات با افزایش سن افزایش می یابد. این خطرات عبارتند از: افزایش فشار خون بالا، فیبروم و دیابتها و بالا رفتن آمار نقصهای مادرزادی. معمولا مراقبت از شما با خانم های دیگر تفاوتی نخواهد داشت مگر اینکه شرایطی به نظر برسد که نیاز به مراقبت خاص را موجه گرداند. 


 سابقه سقط های مکرر

 در این صورت ممکن است در اوایل بارداری تحت مراقبت های دقیقتری قرار گیرید.

بارداری پرخطر


بارداری چند قلویی


اگر بیش از یک جنین در رحم داشته باشید به عنوان یک بیمار در معرض خطر در نظر گرفته خواهید شد. اگر رحم شما سریعتر از حالت طبیعی رشد کند، اگر بیش از یک ضربان قلب تشخیص داده شود، یا اگر حالت تهوع خیلی شدیدی داشته باشید در سه ماهه اول مشخص خواهد شد. و اگر داروهای باروری مصرف کرده باشید چندقلویی مشکوک خواهد بود. در بسیاری از موارد از هر 40 تا 45 تولد، یک دوقلویی گزارش شده است که در اواسط دوران بارداری توسط سونوگرافی قابل تشخیص است. از هر 860 تولد یک سه قلویی یا بیشتر گزارش شده است. به علت افزایش استفاده از درمان های باروری و اینکه تعداد بیشتری از خانم های بالاتر از 30 سال می خواهند مادر شوند (بیشتر احتمال حاملگی چندقلویی دارند.) حاملگی چند قلویی رو به افزایش است.

حتما بخوانید: تغذیه سه ماه اول بارداری


امروزه بیشتر دوقلوها و سه قلوها سالم متولد می شوند. به هر حال بعضی از خطرات سلامتی در مورد آنها وجود دارد. بارداری چندقلویی برای مادر تحریکات بیشتر، کم خونی، قطع جفت (جفت از دیواره رحم جدا می شود) و زایمان پیش از موعد (قبل از هفته 37) بیشتر بوجود می آید. نیمی از دوقلوها و تقریباً همه چندقلوها نارس به دنیا می آیند. کودکانی که نارس به دنیا می آیند وزن کمتری دارند و ممکن است ناتوانی هایی هم داشته باشند ولی همه آنها زیاد جدی نیست. همچنین مادر ناراحتی های فیزیکی بیشتری را در طول مدت بارداری تجربه می کند. به همین دلایل معاینات و آزمایشات بیشتری نسبت به کسی که بارداری یک قلویی دارد، برایش انجام خواهد شد. و نیز ممکن است به او توصیه شود بیشتر بخورد، اضافه وزن بیشتری داشته باشد، ویتامینهای اضافه تری برایش تجویز شود (مخصوصاً آهن) و کمتر ورزش کند. (یا حداقل با احتیاط بیشتری انجام دهد).


دو قلوهای ناهمسان

(نوع دیگری از دوقلوها که شباهتی به هم ندارند و می توانند دو جنس مخالف باشند) در صورتی بوجود می آیند که به جای یک تخمک دو تخمک از تخمدان آزاد می شود و هر یک با اسپرمی جداگانه بارور می شوند و هر دو جفت و کیسه جنینی جدا دارند.

دوقلوها


دو قلوهای همسان

 که از هر 250 تولد یک حالت دیده می شود هنگامی است که یک تخمک توسط یک اسپرم بارور می شود و در اوایل بارداری به دو بخش تقسیم می شود و به صورت دو جنین رشد می کنند. هیچکس نمی داند چرا این اتفاق می افتد. آنها معمولا جفت و کیسه جنینی واحدی دارند و چون از لحاظ ژنتیکی مثل هم هستند شباهت قابل توجهی به یکدیگر دارند.

حتما بخوانید: ترک کافئین در دوران بارداری


سه قلوها، مانند دوقلوها توسط باروری چند تخمک شکل می گیرند، توسط چند بار تقسیم سلول تخم، یا توسط ترکیب دو تا بوجود می آیند.


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت موفقیت در کودکان

 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان بطور متوسط دوران بارداری 280 روز طول می کشد. یک دوره 9 ماهه که هر ماه تقریبا 5/4  هفته است. نود و پنج درصد کودکان با دو هفته فاصله از این تاریخ متولد می شوند. بیشتر پزشکان برای محاسبه مدت بارداری، روز اول آخرین قاعدگی (LMP)  را معیار قرار می دهند. در یک نمونه دوره 28 روزه، حاملگی حدود روز چهاردهم صورت می گیرد در هفته چهلم (دوره کامل) شما فقط 38 هفته باردار بوده اید.

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟ شاید اگر اصطلاحات یا جملاتی نظیر "سقط خود به خود" و یا "بارداری که خودش به طور طبیعی قبل از هفته بیستم پایان یافت " را روی پرونده پزشکیتان ببینید، برایتان خیلی ناگوار باشد. تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداریشان خاتمه می یابد. به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود، در سالهای اخیر درصد سقط بالا رفته است زیرا تست حاملگی خانگی حاملگی را زودتر تشخیص می دهد در حالی که در گذشته بسیاری از چنین بارداریهایی قبل از تشخیص از بین می رفت. اگر چه سقط یک واقعه طبیعی در زندگی و تولید مثل است ولی بیشتر خانم ها آن را بیش از یک یا دو بار تجر

در بارداری زردچوبه بخورید!

در بارداری زردچوبه بخورید!

در بارداری زردچوبه بخورید! زردچوبه عضو اصلی پودر کاری است. این پودر نارنجی متمایل به زرد خوش رنگ گاهی اوقات به «ادویه شگفت» معروف است پس نتیجه اعلام شده در تحقیقات دانشگاه لندن که گزارش آن 300 صفحه می-رسد، جای شگفتی ندارد چرا که این تحقیقات نیز مانند ادعای مردم عام این ادویه را معجزه‌‌‌‌آسا نشان داده است. زردچوبه با خطر کم کردن بیماری‌‌‌‌های قلبی، سرطان، دیابت، پارکینسون و آب مروارید چشم مرتبط است.

خواص شاه ماهی در دوران بارداری

خواص شاه ماهی در دوران بارداری

خواص شاه ماهی در دوران بارداری اینجا احتمالا به این فکر رسیده‌‌‌اید که به نظر ما ماهی غذای خوبی برای دوره بارداری است. شاه ماهی معمولا مصرف نمی‌‌‌شود ولی ما توصیه می‌‌‌کنیم آن را مصرف کنید چرا که در هر 100 گرم شاه ماهی 2 گرم اسید ایک دوکوساهگزاآئونیک (DHA) وجود دارد که بیشترین مقدار روغن ماهی است. علاوه بر این چون شاه ماهی در آب‌‌‌های سرد زندگی می‌‌‌کند، مقدار جیوه آن هم خیلی کم است. 

داروهایی که مصرف آنها قبل از بارداری بر روی جنین تاثیر می‌گذارد

داروهایی که مصرف آنها قبل از بارداری بر روی جنین تاثیر می‌گذارد

داروهایی که مصرف آنها قبل از بارداری بر روی جنین تاثیر می‌گذارد گاهی اوقات خانم ها در هنگام مصرف قرص باردار می شوند و بعد نگران نقایص مادرزادی در جنین می شوند. موارد زیر برخی از داروهای شایعی است که خانم ها قبل از باردار شدن در مورد آن ها سوال می کنند.

پزشک متخصص زایمان

پزشک متخصص زایمان

پزشک متخصص زایمان  پزشک متخصص زایمان فردی دوره دیده و حرفه ای در زمینه زایمان و انواع وضع حمل می باشد  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید