کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

از هفته‌ی پنجم تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟

از هفته‌ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/20 0 نظر 392 بازدید

از هفته‌ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می‌دهد؟ در هفته پنجم حالا سلول‌های کروی که به اندازه یک دانه سیب می‌باشند جنین شده‌اند. جفت و بند ناف که از طریق آن کودک مواد‌غذایی و اکسیژن را دریافت می‌کند مشغول کارند.

از هفته‌ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می‌دهد؟

هفته پنجم بارداری

حالا سلول‌های کروی که به اندازه یک دانه سیب می‌باشند جنین شده‌اند. جفت و بند ناف که از طریق آن کودک مواد‌غذایی و اکسیژن را دریافت می‌کند مشغول کارند. بسیاری از خانم‌ها در این زمان نسبت به بارداری خود شک دارند که برای اطمینان می‌توانند یک آزمایش حاملگی خانگی انجام دهند. با پزشک خود تماس بگیرید تا در اولین ملاقات در مورد معالجاتی که در حال حاضر انجام می‌دهید با شما صحبت کند تا مطمئن شوید این معالجات در طی دوران بارداری برایتان خطری ندارد. مصرف اسید‌فولیک را حتی قبل از اولین ملاقات با پزشک شروع کنید. هفته پنجم تا دهم زمان حساسی برای نمو کودک است.

هفته ششم

جنین بیشتر شبیه به یک بچه وزغ است تا یک انسان. قلبش شروع به تپش کرده و اندازه‌اش از یک دانه گل شقایق بزرگ‌تر نیست. دیگر اندام‌های اصلی که شامل کلیه‌ها و کبد می‌شوند شروع به نمو می‌کنند و لوله عصبی (که مغز و نخاع را به هم متصل می‌کند) بسته است. تغییرات فیزیکی بارداری عبارتند از: حالت تهوع، دردناک شدن سینه‌ها، خستگی، تکرر ادرار اولین معاینه بارداری معمولا بین هفته ششم و دهم انجام می‌گیرد. 

هفته هفتم

جنین به اندازه یک تمشک کوچک است و نسبت به بدنش سر بزرگی دارد. دو نقطه سیاه در قسمتی که چشم‌ها و سوراخ‌های بینی شروع به تشکیل شدن می‌کنند، دو حفره در جای گوش‌ها به وجود می‌آید و جوانه‌های برآمده‌ای که بعدا به دست‌ها و پاها تبدیل خواهند شد. 

هفته هشتم

حالا جنین به اندازه یک دانه انگور است و انگشتان دست‌ها و پاها متمایز و بین آن‌ها کمی پرده دار و پوستش به نازکی کاغذ است. و حالا رحم شما به اندازه یک هلو بزرگ شده است.

 

از هفته‌ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟

هفته نهم

حالا اندازه سینه‌های مادر بزرگ‌تر می‌شود و باید از لباس زیر مناسب‌تری استفاده شود. جنین که در این مرحله که به اندازه یک توت فرنگی است فتوس نامیده می‌شود و دائما در حال حرکت است اگر چه برای مدتی مادر آن را احساس نمی‌کند.

هفته دهم 

فتوس از نظر شکل و اندازه کمی شبیه یک میگوی متوسط است. در این زمان اندام‌های تناسلی تشکیل می‌شوند اگر چه در این هفته از طریق سونوگرافی نمی‌توان تعیین جنسیت کرد. معمولا بین هفته دهم تا دوازدهم آزمایش CVS  انجام می‌شود. 

هفته یازدهم

رحم شما به اندازه یک گریپ فروت شده، قد جنین 5 سانتی‌متر و وزنش کم‌تر از 28 گرم است و در حال بلعیدن (مایع آمنیوتیک) و لگدزدن است. اندام‌های اصلی کاملاً رشد کرده‌اند. هر روز اندام‌های کوچک مانند ناخن‌ها و موها کامل‌تر می‌شوند. از این به بعد، صدای تپش سریع قلب به وسیله داپلر  (گوشی پزشکی که از طریق امواج صوتی صدای قلب جنین را منتقل می‌کند) شنیده شود. 

هفته دوازدهم

حالت تهوع کم کم از بین می‌رود و نیروی از دست رفته به حالت اول بر‌می‌گردد. رحم از نقطه‌ای که در حالت عادی در کف لگن قرار گرفته است به سمت جلو و مرکز شکم حرکت میکند و در این حالت فشار روی مثانه کم‌تر می‌شود. حالا قد جنین در حدود 6 سانتی‌متر است و از جوانه‌های دندان تا ناخن انگشتان پا کاملاً شکل گرفته است. در طی شش ماه آینده رشد می‌کند و بزرگ‌تر و قوی‌تر می‌شود تا بتواند زنده بماند. با توجه به گذشتن حساس‌ترین مراحل رشد، بعد از هفته دوازدهم خطر سقط تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

حتما بخوانید: رفع خستگی در دوران بارداری

در بدن خانم باردار چه روی می‌دهد؟

آیا من باردار هستم؟

برخی از خانم‌های باهوش ادعا می‌کنند که تقریبا از همان لحظات اول متوجه بارداری خود شده‌اند، در حالی که برخی دیگر حتی پس از گذشت چند هفته هم متوجه نمی‌شوند. آن‌هایی که زودتر متوجه می‌شوند بطور شگفت‌آوری از نشانه‌هایی که در بدنشان رخ می‌دهد مانند زمان دقیق تخمک‌گذاری اطلاع می‌یابند. اگر چه چنین مواردی نسبتا نادر است. گاهی اوقات ممکن است علائم بارداری ظاهر نشده و نادیده گرفته شود. مثلاً مانند وقتی که خونریزی مداوم فرد را گمراه می‌کند و تصور می‌کند عادت ماهیانه شده است در حالی که این‌طور نبوده. همچنین قاعدگی نامنظم، فشار روحی سنگین یا شیردهی (اگر اخیرا صاحب فرزندی شده باشد) باعث می‌شوند تخمک‌گذاری در زمان نامشخصی انجام گیرد.

به هر حال اکثر خانم‌ها روی بعضی از نشانه‌های اصلی که تقریبا در سه ماهه اول خیلی زود بروز می‌کنند، تکیه دارند. اولین نشانه قطع عادت ماهیانه است. گاهی اوقات ممکن است در زمانی که قرار است عادت ماهیانه شوید متوجه لکه خونی شوید. این لکه خونریزی جایگزینی نامیده می‌شود که در اثر ریزش چند سلول دیواره رحم هنگامی که بلاستوسیست (قسمتی از سلول تخم که به جنین تبدیل می‌شود) رحم را سوراخ می‌کند، ایجاد می‌شود. به هرحال در طول روزهایی که به باردار بودن خود مطمئن نیستند ممکن است هر روز احساس کنید عادت ماهیانه خواهید شد. ممکن است سینه‌های حساس داشته و کمی دچار گرفتگی عضلات شوید. بسیاری از خانم‌ها به اشتباه تصور می‌کنند که این‌ها علائم آنفولانزا یا یک بیماری بدتر از آن هستند.

در طول یک هفته جایگزینی تخمک بارور در رحم، سینه‌ها حساس، دردناک و متورم می‌شوند و ممکن است هنگام خوابیدن روی شکم آسیب نبینند. شاید نیاز زیادی به خواب داشته باشید تا حدی که حتی برداشتن دستگاه کنترل تلویزیون برایتان کاری بسیار دشوار باشد. به علت تکرر ادرار بیشتر از قبل حتى ساعتی یک‌بار به دستشویی می‌روید. از هفته پنجم یا ششم حالت تهوع شروع می‌شود. بررسی انجام شده روی هورمون‌های دوران بارداری نشان می‌دهد این حالت می‌تواند از یک تهوع نامعلوم و زودگذر به استفراغ که در طول شبانه روز تکرار میشود متغیر باشد. ممکن است بوهایی مانند بوی گوشت در حال سرخ شدن، سیر، شامپوی مورد علاقه‌تان که قبلا برای شما خوشایند بوده‌اند، ناگهان حال شما را به‌هم بزند. پرزهای چشایی که به تازگی حساس شده‌اند به حس شامه حساس جدید کمک می‌کنند. مزه‌های آشنا ممکن است فلز گونه و یا ناخوشایند به نظر برسند. برای خانم‌هایی که به خوردن قهوه و شکلات میل دارند غالبا اولین طعم ناخوشایند طعم قهوه و شکلات خواهد بود. چون هر خانم دوران بارداری خاص خود را دارد شدت و ضعف اثر هر یک از این علائم بر شما متغیر است و اگر خوش شانس باشید ممکن است حتی بعضی از آن‌ها را نداشته باشید.

اگر فکر می‌کنید باردار هستید و هنوز قرص ضدبارداری مصرف می‌کنید یک آزمایش تشخیص حاملگی در خانه انجام دهید یا بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر نتیجه آزمایش مثبت بود بدون این‌که منتظر نظر پزشک باشید مصرف قرص‌ها را قطع کنید و اگر بعدا متوجه شدید (نتیجه آزمایش اشتباه بود) باردار نبوده‌اید می‌توانید بقیه دوره را از روش دیگر جلوگیری استفاده کنید. اگر چه بعید است که مصرف قرص‌های ضد بارداری به مدت یک یا دو هفته به جنین در حال نمو صدمه بزند.

 

تشخیص بارداری

تشخیص بارداری

این روزها بیشتر خانم‌ها بعضی از این علائم را کنار می‌گذارند و به سوی وسایل آزمایش خانگی حاملگی هجوم می‌آورند. این وسایل در داروخانه‌ها و سوپر مارکت‌ها بصورت مجاز به فروش می‌رسند. از دهه هفتاد که این وسایل به بازار آمده‌اند بطور شگفت‌آوری پیشرفت کرده‌اند و اگر آزمایش با آن‌ها بطور صحیح انجام شود نتیجه آن تقریبا 99 درصد درست است. همچنین ارزان و به راحتی قابل استفاده‌اند و خیلی سریع فقط در چند دقیقه نتیجه را معلوم می‌کنند. در آسان‌ترین نوع آن‌ها شما کافی است ادرار را داخل یک لیوان یک‌بار‌مصرف ریخته و نوار را داخل آن بگذارید.

حتما بخوانید: نامگذاری ماه های جنین

در اثر فعل و انفعالاتی که مواد شیمیایی نوار با ادرار انجام می‌دهند اگر هورمون HCG در ادرار باشد دو خط رنگی روی نوار ایجاد می‌شود. این هورمون از جفت ترشح می‌شود و از هفته اول بارداری هر دو سه روز یک‌بار چند‌برابر می‌شود. برای اطمینان بهتر است این آزمایش را چند روز بعد از موعد عادت ماهیانه انجام دهید. بیشترین تجمع هورمون HCG در ادرار اول صبح است. بلافاصله پس از انجام آزمایش نتیجه را بخوانید زیرا اگر 10 تا 20 دقیقه بیشتر از زمانی که در دستورالعمل آزمایش ذکر شده، صبر کنید ممکن است حتی اگر باردار نباشید جواب منفی به مثبت تبدیل شود. 

اگر خیلی زود این آزمایش را انجام دهید یا قاعدگی نامنظم و یا بارداری خارج از رحم داشته باشید حتی اگر باردار باشید نتیجه آزمایش منفی خواهد بود. در صورت مثبت بودن آزمایش برای اطمینان بیشتر بهتر است آن را تکرار کنید. اگر چه نتایج منفی اشتباه بیشتر از نتایج مثبت اشتباه است. داروهای بارداری حاوی هورمون HCG (مانند بعضی از داروهایی که برای عفونت مجاری ادرار و افسردگی استفاده می‌شوند) ممکن است نتیجه مثبت اشتباهی بدهد، اگر از هر یک از این داروها را مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

تاثیر آنتی بیوتیک‌ها در تشخیص بارداری

آنتی بیوتیک‌ها هیچ اثری در نتیجه این آزمایش ندارند. صحیح بودن نتیجه آزمایش خانم‌های بیشتر از چهل سال نیز به علت تغییرات هورمونی سال‌های قبل از یائسگی نیز مطمئن نیست.
اگر نسبت به بارداری خود تردید داشتید بلافاصله با پزشک‌تان تماس بگیرید. او می‌تواند به طور قطعی در این مورد نظر دهد. بطور مثال یک معاینه داخلی نشان خواهد داد آیا دهانه رحم کاملاً بسته و رنگ آن به وضوح کبود است یا خیر.

هنگام بارداری دهانه رحم کبود می‌شود و این نشانه این است که جریان خون در این ناحیه افزایش یافته است. چون هورمون HCG هم در خون و هم در ادرار شما وجود دارد با یک آزمایش سرم خون می‌توان وجود هورمون را تشخیص داد. شنیده شدن یک صدای اضافی از هفته 6 تا 9 نشانه ی صدای تپش قلب یک کودک است. از هفته 10 تا 12 (البته گاهی اوقات از هفته 7) ضربان قلب را می‌توان از طریق داپلر یا گوشی پزشکی شنید.

حتما بخوانید: خواص گوشت بر باروری

محاسبه تاریخ زایمان برای تعیین تاریخ تخمینی زایمان

اولین روز آخرین عادت ماهیانه‌تان را روی جدول زیر پیدا کنید. تاریخ‌ها در کادرهای رنگی زیر تاریخ زایمان شما یعنی 9 ماه و 7 روز بعد از آخرین عادت ماهیانه است، تقریبا از هر 20 کودک فقط 1 کودک دقیقاً در همین تاریخ و اکثر آن‌ها 2 هفته قبل یا بعد از تاریخ تعیین شده متولد می‌شوند.

 

محاسبه تاریخ زایمان برای تعیین تاریخ تخمینی زایمان


31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    فروردین
8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    19    9    8    دی
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    اردیبهشت
9    8    7    6    5    4    3    2    1    31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14  13 12    11    10    9    بهمن
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    خرداد
11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    اسفند
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    تیر
11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12        فروردین
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    مرداد
11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12        اردیبهشت
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1  

 شهریور
12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    خرداد
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    مهر
10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12            تیر
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    آبان
9    8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11            مرداد
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    آذر
8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10            شهریور
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    دی
8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9        مهر
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    بهمن
8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9        آبان
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    اسفند
8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9        آذر


برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: ازبین بردن اعتماد به نفس کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته هفتم بارداری

هفته هفتم بارداری

در هفته هفتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هفتم بارداری و نکات مهم درباره هفته هفتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟ در طول سه ماهه آخر بارداری بایستی با پزشکتان در مورد زایمان صحبت کنید. او به شما در مورد آنچه که هنگام زایمان اتفاق می افتد آگاهی میدهد. چه نشانه هایی را می شود دید؟ فاصله انقباضات باید چقدر باشد تا با پزشک تماس گرفت؟ آیا می توانید مستقیما به بیمارستان بروید اگر مطب پزشک در آن روز بسته بود؟ اگر کیسه آب پاره شد چه باید کرد؟ (به "آیا این همان نشانه است؟" مراجعه کنید.)

غذای مغز کودک در دوران بارداری

غذای مغز کودک در دوران بارداری

غذای مغز کودک در دوران بارداری روغن ماهی موجود در شاه ماهی هم برای مغز کودک شما مفید است. تحقیقات منتشرشده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نشان داده است خانم­‌های بارداری که ماهی بیشتر می­‌خوردند کودکانشان رشد مغزی بیشتری داشتند.

هفته بیست و دوم بارداری

هفته بیست و دوم بارداری

در هفته بیست و دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

سوخت رسانی برای رشد جنین

سوخت رسانی برای رشد جنین

سوخت رسانی برای رشد جنین «غذا خوردن به اندازه دو نفر»: این اصطلاحی است که ما همه به شوخی برای مقدار غذای یک خانم باردار استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم ولی مطمئنا گفته دقیقی نیست. اگر به بارداری به عنوان زمانی نگاه می‌‌‌‌‌‌‌‌کنید که هر چیزی که میل‌‌‌‌‌‌‌‌تان کشید را به هر مقدار که می‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید، بخورید به این مطلب با دقت گوش دهید: هدف شما نباید این باشد که دو برابر معمول غذا بخورید. 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 12

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید