قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

از هفته ی پنجم تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟

از هفته ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/08/20 0 نظر 237 بازدید

از هفته ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟

هفته پنجم: حالا سلول های کروی که به اندازه یک دانه سیب می باشند جنین شده اند. جفت و بند ناف که از طریق آن کودک مواد غذایی و اکسیژن را دریافت می کند مشغول کارند. بسیاری از خانم ها در این زمان نسبت به بارداری خود شک دارند که برای اطمینان می توانند یک آزمایش حاملگی خانگی انجام دهند. با پزشک خود تماس بگیرید تا در اولین ملاقات در مورد معالجاتی که در حال حاضر انجام می دهید با شما صحبت کند تا مطمئن شوید این معالجات در طی دوران بارداری برایتان خطری ندارد. مصرف اسید فولیک را حتی قبل از اولین ملاقات با پزشک شروع کنید. هفته پنجم تا دهم زمان حساسی برای نمو کودک است.

از هفته ی پنجم  تا دوازدهم بارداری در بدن چه روی می دهد؟

هفته پنجم بارداری

حالا سلول های کروی که به اندازه یک دانه سیب می باشند جنین شده اند. جفت و بند ناف که از طریق آن کودک مواد غذایی و اکسیژن را دریافت می کند مشغول کارند. بسیاری از خانم ها در این زمان نسبت به بارداری خود شک دارند که برای اطمینان می توانند یک آزمایش حاملگی خانگی انجام دهند. با پزشک خود تماس بگیرید تا در اولین ملاقات در مورد معالجاتی که در حال حاضر انجام می دهید با شما صحبت کند تا مطمئن شوید این معالجات در طی دوران بارداری برایتان خطری ندارد. مصرف اسید فولیک را حتی قبل از اولین ملاقات با پزشک شروع کنید. هفته پنجم تا دهم زمان حساسی برای نمو کودک است.

دوران بارداری

 
 هفته ششم

جنین بیشتر شبیه به یک بچه وزغ است تا یک انسان. قلبش شروع به تپش کرده و اندازه اش از یک دانه گل شقایق بزرگتر نیست. دیگر اندام های اصلی که شامل کلیه ها و کبد می شوند شروع به نمو می کنند و لوله عصبی (که مغز و نخاع را به هم متصل می کند) بسته است. تغییرات فیزیکی بارداری عبارتند از: حالت تهوع، دردناک شدن سینه ها، خستگی، تکرر ادرار . اولین معاینه بارداری معمولا بین هفته ششم و دهم انجام می گیرد. 

حتما بخوانید: تاثیر وضو بر بارداری سالم


 هفته هفتم

جنین به اندازه یک تمشک کوچک است و نسبت به بدنش سر بزرگی دارد. دو نقطه سیاه در قسمتی که چشم ها و سوراخ های بینی شروع به تشکیل شدن می کنند، دو حفره در جای گوشها به وجود می آید و جوانه های برآمده ای که بعدا به دستها و پاها تبدیل خواهند شد. 


هفته هشتم

حالا جنین به اندازه یک دانه انگور است و انگشتان دستها و پاها متمایز و بین آنها کمی پرده دار و پوستش به نازکی کاغذ است. و حالا رحم شما به اندازه یک هلو بزرگ شده است.
 


هفته نهم

حالا اندازه سینه های مادر بزرگتر می شود و باید از لباس زیر مناسبتری استفاده شود. جنین که در این مرحله که به اندازه یک توت فرنگی است فتوس  نامیده می شود و دائما در حال حرکت است اگر چه برای مدتی مادر آن را احساس نمی کند.


 هفته دهم 

فتوس از نظر شکل و اندازه کمی شبیه یک میگوی متوسط است. در این زمان اندام های تناسلی تشکیل می شوند اگر چه در این هفته از طریق سونوگرافی نمی توان تعیین جنسیت کرد. معمولا بین هفته دهم تا دوازدهم آزمایش CVS  انجام می شود. 

دوران بارداری


 هفته یازدهم 

رحم شما به اندازه یک گریپ فروت شده، قد جنین 5 سانتی متر و وزنش کمتر از 28 گرم است و در حال بلعیدن (مایع آمنیوتیک) و لگدزدن است. اندام های اصلی کاملاً رشد کرده اند. هر روز اندام های کوچک مانند ناخنها و موها کاملتر می شوند. از این به بعد، صدای تپش سریع قلب به وسیله داپلر  (گوشی پزشکی که از طریق امواج صوتی صدای قلب جنین را منتقل می کند) شنیده شود. 

حتما بخوانید: خواص خرما در دوران بارداری


 هفته دوازدهم

حالت تهوع کم کم از بین می رود و نیروی از دست رفته به حالت اول بر میگردد. رحم از نقطه ای که در حالت عادی در کف لگن قرار گرفته است به سمت جلو و مرکز شکم حرکت می کند و در این حالت فشار روی مثانه کمتر می شود. حالا قد جنین در حدود 6 سانتیمتر است و از جوانه های دندان تا ناخن انگشتان پا کاملاً شکل گرفته است. در طی شش ماه آینده رشد می کند و بزرگتر و قویتر می شود تا بتواند زنده بماند. با توجه به گذشتن حساسترین مراحل رشد، بعد از هفته دوازدهم خطر سقط تا حد زیادی کاهش می یابد.


در بدن خانم باردار چه روی می دهد؟


آیا من باردار هستم؟


برخی از خانم های باهوش ادعا می کنند که تقریبا از همان لحظات اول متوجه بارداری خود شده اند، در حالی که برخی دیگر حتی پس از گذشت چند هفته هم متوجه نمی شوند. آنهایی که زودتر متوجه می شوند بطور شگفت آوری از نشانه هایی که در بدنشان رخ می دهد مانند زمان دقیق تخمک گذاری اطلاع می یابند. اگر چه چنین مواردی نسبتا نادر است. گاهی اوقات ممکن است علائم بارداری ظاهر نشده و نادیده گرفته شود. مثلاً مانند وقتی که خونریزی مداوم فرد را گمراه می کند و تصور می کند عادت ماهیانه شده است در حالی که اینطور نبوده. همچنین قاعدگی نامنظم، فشار روحی سنگین یا شیردهی (اگر اخیر صاحب فرزندی شده باشد) باعث می شوند تخمک گذاری در زمان نامشخصی انجام گیرد.

دوران بارداری


به هر حال اکثر خانم ها روی بعضی از نشانه های اصلی که تقریبا در سه ماهه اول خیلی زود بروز می کنند، تکیه دارند. اولین نشانه قطع عادت ماهیانه است. گاهی اوقات ممکن است در زمانی که قرار است عادت ماهیانه شوید متوجه لکه خونی شوید. این لکه خونریزی جایگزینی نامیده می شود که در اثر ریزش چند سلول دیواره رحم هنگامی که بلاستوسیست (قسمتی از سلول تخم که به جنین تبدیل می شود) رحم را سوراخ می کند، ایجاد می شود. بهرحال در طول روزهایی که به باردار بودن خود مطمئن نیستند ممکن است هر روز احساس کنید عادت ماهیانه خواهید شد. ممکن است سینه های حساس داشته و کمی دچار گرفتگی عضلات شوید. بسیاری از خانم ها به اشتباه تصور می کنند که اینها علائم آنفولانزا یا یک بیماری بدتر از آن هستند.

حتما گوش کنید: کودک آداب نمی داند!


در طول یک هفته جایگزینی تخمک بارور در رحم سینه ها حساس، دردناک و متورم می شوند و ممکن است هنگام خوابیدن روی شکم آسیب نبینند. شاید نیاز زیادی به خواب داشته باشید تا حدی که حتی برداشتن دستگاه کنترل تلویزیون برایتان کاری بسیار دشوار باشد. به علت تکرر ادرار بیشتر از قبل حتى ساعتی یکبار به دستشویی می روید. از هفته پنجم یا ششم حالت تهوع شروع می شود. بررسی انجام شده روی هورمونهای دوران بارداری نشان می دهد این حالت می تواند از یک تهوع نامعلوم و زودگذر به استفراغ که در طول شبانه روز تکرار می شود متغیر باشد (به صفحه 22 "بخش حالات شایع، بیماری حاملگی " مراجعه شود) ممکن است بوهایی مانند بوی گوشت در حال سرخ شدن، سیر، شامپوی مورد علاقه تان که قبلا برای شما خوشایند بوده اند، ناگهان حال شما را بهم بزند.

پرزهای چشایی که به تازگی حساس شده اند به حس شامه حساس جدید کمک می کنند. مزه های آشنا ممکن است فلز گونه و یا ناخوشایند بنظر برسند. برای خانم هایی که به خوردن قهوه و شکلات میل دارند غالبا اولین طعم ناخوشایند طعم قهوه و شکلات خواهد بود.

بارداری


چون هر خانم دوران بارداری خاص خود را دارد شدت و ضعف اثر هر یک از این علائم بر شما متغیر است و اگر خوش شانس باشید ممکن است حتی بعضی از آنها نداشته باشید.
اگر فکر می کنید باردار هستید و هنوز قرص ضدبارداری مصرف می کنید یک آزمایش تشخیص حاملگی در خانه انجام دهید یا بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر نتیجه آزمایش مثبت بود بدون اینکه منتظر نظر پزشک باشید مصرف قرصها را قطع کنید و اگر بعدا متوجه شدید (نتیجه آزمایش اشتباه بود) باردار نبوده اید می توانید بقیه دوره را از روش دیگر جلوگیری استفاده کنید. اگر چه بعید است که مصرف قرصهای ضد بارداری به مدت یک یا دو هفته به جنین در حال نمو صدمه بزند.


تشخیص بارداری


این روزها بیشتر خانم ها بعضی از این علائم را کنار می گذارند و به سوی وسایل آزمایش خانگی حاملگی هجوم می آورند. این وسایل در داروخانه ها و سوپر مارکت ها بصورت مجاز به فروش می رسند. از دهه هفتاد که این وسایل به بازار آمده اند بطور شگفت آوری پیشرفت کرده اند و اگر آزمایش با آنها بطور صحیح انجام شود نتیجه آن تقریبا 99 درصد درست است. همچنین ارزان و به راحتی قابل استفاده اند و خیلی سریع فقط در چند دقیقه نتیجه را معلوم می کنند. در آسان ترین نوع آنها شما کافی است ادرار را داخل یک لیوان یکبار مصرف ریخته و نوار را داخل آن بگذارید.

حتما بخوانید: نامگذاری ماه های جنین

در اثر فعل و انفعالاتی که مواد شیمیایی نوار با ادرار انجام می دهند اگر هورمون HCG در ادرار باشد دو خط رنگی روی نوار ایجاد می شود. این هورمون از جفت ترشح می شود و از هفته اول بارداری هر دو سه روز یکبار چند برابر می شود. برای اطمینان بهتر است این آزمایش را چند روز بعد از موعد عادت ماهیانه انجام دهید. بیشترین تجمع هورمون HCG در ادرار اول صبح است. بلافاصله پس از انجام آزمایش نتیجه را بخوانید زیرا اگر 10 تا 20 دقیقه بیشتر از زمانی که در دستورالعمل آزمایش ذکر شده، صبر کنید ممکن است حتی اگر باردار نباشید جواب منفی به مثبت تبدیل شود. 

دوران بارداری


اگر خیلی زود این آزمایش را انجام دهید یا قاعدگی نامنظم و یا بارداری خارج از رحم داشته باشید حتی اگر باردار باشید نتیجه آزمایش منفی خواهد بود. در صورت مثبت بودن آزمایش برای اطمینان بیشتر بهتر است آن را تکرار کنید. اگر چه نتایج منفی اشتباه بیشتر از نتایج مثبت اشتباه است. داروهای بارداری حاوی هورمون HCG (مانند بعضی از داروهایی که برای عفونت مجاری ادرار و افسردگی استفاده می شوند) ممکن است نتیجه مثبت اشتباهی بدهد، اگر از هر یک از این داروها را مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

تاثیر انتی بیوتیک ها در تشخیص بارداری


آنتی بیوتیکها هیچ اثری در نتیجه این آزمایش ندارند. صحیح بودن نتیجه آزمایش خانم های بیشتر از چهل سال نیز به علت تغییرات هورمونی سالهای قبل از یائسگی نیز مطمئن نیست.
اگر نسبت به بارداری خود تردید داشتید بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید. او می تواند بطور قطعی در این مورد نظر دهد. بطور مثال یک معاینه داخلی نشان خواهد داد آیا دهانه رحم کاملاً بسته و رنگ آن به وضوح کبود است یا خیر. هنگام بارداری دهانه رحم کبود می شود و این نشانه این است که جریان خون در این ناحیه افزایش یافته است. چون هورمون HCG هم در خون و هم در ادرار شما وجود دارد با یک آزمایش سرم خون می توان وجود هورمون را تشخیص داد. شنیده شدن یک صدای اضافی از هفته 6 تا 9 نشانه ی صدای تپش قلب یک کودک است. از هفته 10 تا 12 (البته گاهی اوقات از هفته 7) ضربان قلب را می توان از طریق داپلر یا گوشی پزشکی شنید.

حتما بخوانید: خواص گوشت بر باروری


محاسبه تاریخ زایمان برای تعیین تاریخ تخمینی زایمان

 

اولین روز آخرین عادت ماهیانه تان را روی جدول زیر پیدا کنید. تاریخها در کادرهای رنگی زیر تاریخ زایمان شما یعنی 9 ماه و 7 روز بعد از آخرین عادت ماهیانه است، تقریبا از هر 20 کودک فقط 1 کودک دقیقاً در همین تاریخ و اکثر آنها 2 هفته قبل یا بعد از تاریخ تعیین شده متولد می شوند.

بارداری


31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    فروردین
8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    19    9    8    دی
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    اردیبهشت
9    8    7    6    5    4    3    2    1    31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14  13 12    11    10    9    بهمن
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    خرداد
11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    اسفند
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    تیر
11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12        فروردین
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    مرداد
11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12        اردیبهشت
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1  

حتما بخوانید: تاثیر همنشین بر سلامت روحی جنین دردوران بارداری

 شهریور
12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    خرداد
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    مهر
10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12            تیر
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    آبان
9    8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11            مرداد
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    آذر
8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10            شهریور
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    دی
8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9        مهر
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    بهمن
8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9        آبان
31    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9    8    7    6    5    4    3    2    1    اسفند
8    7    6    5    4    3    2    1    30    29    28    27    26    25    24    23    22    21    20    19    18    17    16    15    14    13    12    11    10    9        آذر


برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: ازبین بردن اعتماد به نفس کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

آیا شما می دانید که هوش  از مادران به ارث برده می‌شود؟

آیا شما می دانید که هوش از مادران به ارث برده می‌شود؟

آیا شما می دانید که هوش از مادران به ارث برده می‌شود؟ فقط یکی از والدین باعث به ارث رسیدن هوش به فرزند می‌شود و آن هم مادر است و هوش از طریق ژن خاصی که بر روی کروموزوم X وجود دارد به کودک منتقل می‌شود.  

خواص نخود در بارداری

خواص نخود در بارداری

خواص نخود در بارداری نخود یکی از بهترین غذاهایی است که می‌‌‌‌‌توان در دوران بارداری میل کرد. این دانه‌‌‌‌‌های خوشمزه پر از مواد مغذی است که شما و کودک تان می‌‌‌‌‌توانید برای دوران بارداری سالم از آن لذت ببرید. علاوه بر این‌‌‌‌‌ها آن را می‌‌‌‌‌توان به راحتی در سالاد ماکارونی، سوپ فلفل و دیگر غذاها ریخت.

هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته یازدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته یازدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

در دوران بارداری مراقب چه چیزهایی باشیم؟

در دوران بارداری مراقب چه چیزهایی باشیم؟

در دوران بارداری مراقب چه چیزهایی باشیم؟ چرا وقتی مجبور نیستید خود را به خطر می اندازید؟ از مواد زیر طی دوران بارداری پرهیز کنید، بعضی از اینها سمهای شناخته شده اند و بعضی دیگر جای بحث دارند و احتمال خطر نقصهای مادرزادی را افزایش می دهند. 12 هفته اول، هنگامی که دستگاههای حساس بدن کودک در حال شکل گیری هستند، مراقبت های ویژه ضروری است.
• علائم قرمز: چیزهایی که باید از آنها پرهیز کرد

در دوران بارداری چقدر ورزش کافی است؟

در دوران بارداری چقدر ورزش کافی است؟

در دوران بارداری چقدر ورزش کافی است؟ میانه روی یک کلمه قابل اجرا است. انجام بیش از حد تمرینات ورزشی مسیر خون و اکسیژن را تغییر می دهد و از کودک در حال رشد دور می کند. بیشتر متخصصان پیشنهاد می کنند میزان ضربان قلب را پایین تر از 140 بار در دقیقه نگه دارید. (برای پیدا کردن ضربان قلب نبض خود را در ناحیه گردن یا مچ دست برای 6 ثانیه بشمارید بعد عدد به دست آمده را در 10 ضرب کنید.) به جسمتان توجه کنید، اگر هنگام انجام تمرینات ورزشی از شدت نفس نفس زدن قادر به صحبت کردن نیستید، خیل

تقویت هوش جنین (قسمت دوم)

تقویت هوش جنین (قسمت دوم)

روش های مناسب تقویت هوش جنین و نوزاد با روش های مناسب بعد از تولد یک نوزاد باهوش داشته باشید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 12

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید