کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

پس از زایمان در بیمارستان چه می گذرد؟

پس از زایمان در بیمارستان چه می گذرد؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/01 0 نظر 798 بازدید

پس از زایمان در بیمارستان چه می گذرد؟

پس از تولد نوزاد و اطمینان پزشک از سلامت او شروع به شستن و تمیزکردن نوزاد می کنند 

پس از زایمان در بیمارستان چه می گذرد؟


 پس از تولد نوزاد و اطمینان پزشک از سلامت او (سلامت نوزاد معمولاً با تست آپگار تعیین می‌شود)، پرستاران بیمارستان شروع به شستن و تمیز کردن نوزاد می‌کنند تا او راحت‌تر بتواند با دنیای بیرون رحم سازگار شود. نوزادان هم درست مثل پروانه‌هایی هستند که تازه از پیله‌ی خود بیرون می‌آیند و باید خود را با شرایط و وضعیت جدیدشان وفق دهند. آن‌ها به یکباره خود را در دنیای جدیدی می‌بینند که مجبورند خودشان به تنهایی در آن نفس بکشند.

                                                               پس از زایمان
 در بیمارستان یک دستبند شناسایی هویت به دست نوزاد بسته می‌شود تا به راحتی شناسایی شود. در همه‌ی بیمارستان‌ها مادران هم دستبندی به دست می‌کنند که مشخصات نوزادشان روی آن نوشته شده است. همچنین در بیمارستان‌ها اقدامات امنیتی بسیاری اتخاذ می‌شود تا هیچ اشتباهی رخ ندهد و نوزادان با هم جا به جا نشوند و به هر کسی حق ورود به بخش زایمان و نوزادان داده نمی‌شود.


آماده‌سازی نوزاد برای ورود به دنیای بیرون از رحم


 در چند ساعت ابتدایی پس از تولد نوزاد، اتفاقات بسیاری رخ می‌دهد. نوزاد دچار تغییر بسیار مهمی شده است و باید خود را با این تغییرات وفق دهد. پرستاران و پزشکان اقدامات فوری مناسبی را برای ورود هرچه بهتر نوزاد به دنیای جدید اتخاذ می‌کنند.

حتما بخوانید: انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین


گرم و خشک نگه داشتن نوزاد


 از آنجایی که دمای بدن نوزاد خیلی سریع پس از تولد افت می‌کند، بنابراین گرم نگه داشتن او پس از تولد بسیار مهم است. اگر نوزاد سردش شود، در نتیجه اکسیژن مورد نیاز بدنش افزایش می‌یابد. به همین دلیل یک ماما فوراً نوزاد را خشک کرده، در دستگاه گرم کن یا پتویی گرم می‌پیچد و پس از آن مجدد دمای بدنش را کنترل می‌کند. معمولاً پرستار یا ماما، نوزاد را هم در پتویی گرم می‌پیچد و هم کلاهی به سرش می‌کند تا حرارت بدن که بیشتر از قسمت سر از دست می‌رود، حفظ شود.


 افزایش ذخیره‌ی ویتامین کا


 وجود ویتامین کا در بدن انسان، به منظور تولید ماده‌ی مؤثر در انعقاد خون اهمیت بسیاری دارد. این ویتامین و ماده‌ی مهم منعقدکننده‌ی خون از طریق جفت عبور نمی‌کند و به آسانی به نوزاد نمی‌رسد و از آنجایی که کبد نوزادان کامل نیست نمی‌تواند مقدار کافی از این ماده را تولید کند. در نتیجه میزان ویتامین کا بدن نوزادان، بسیار کم است و کمبود همین ویتامین می‌تواند موجب بروز بیماری‌های تخریب‌کننده‌ی عروق خونی شود. البته این بیماری نادر است، اما رساندن ویتامین کا کافی به بدن نوزاد، از اقدامات پیشگیرانه‌ی مهم به شمار می‌آید. با توجه به سیاست‌های هر بیمارستانی، معمولاً نوزاد مقداری ویتامین کا را به وسیله‌ی تزریق دریافت می‌کند.


آشنایی با دستگاه گوارش در حال رشد نوزاد


 بیشتر نوزادان از یک هفتگی به بعد 6 تا 10 مرتبه در طول روز ادرار می‌کنند؛ اما میزان دفع مدفوع آن‌ها با توجه به مصرف شیر مادر یا شیرخشک متفاوت است. معمولاً نوزادی که شیر مادر می‌خورد، تقریبا دو بار یا بیشتر در روز مدفوع می‌کند، در حالی که نوزاد شیرخشکی، تنها یک یا دوبار در روز مدفوع می‌کند.

                                                          بیمارستان پس از زایمان
 اگر اولین مدفوع نوزاد غلیظ، چسبناک و مثل قیر سیاه بود تعجب نکنید، چرا که این مسئله کاملا طبیعی است. به این مدفوع ابتدایی نوزاد کلونیوم گفته می‌شود. نود درصد نوزادان در همان 24 ساعت ابتدایی تولد و تقریبا بقیه ظرف 36 ساعت اول، اولین دفع خود را انجام می‌دهند. بعدا رنگ مدفوع نوزاد روشن‌تر و بافت آن هم طبیعی‌تر می‌شود. نوزادان شیر خشکی، مدفوعی تقریبا سخت‌تر با رنگ زرد مایل به سبز دارند؛ اما نوزادانی که شیر مادر می‌خورند، مدفوع شان دانه دانه و زردرنگ است.
 بیشتر نوزادان در عرض چند ساعت ابتدایی زندگی خود ادرار می‌کنند؛ اما برخی تا روز دوم ادرار نمی‌کنند. خروج ادرار و مدفوع از بدن نوزاد، نشانه‌ی خوبی از عملکرد مناسب دستگاه گوارش و سلامت روده‌هاست.

حتما بخوانید: انواع زایمان


ختنه‌ی نوزاد


 ختنه نوعی عمل جراحی برای برداشتن یک لایه از پوست سر آلت نوزادان پسر است. بعضی از خانواد‌ه‌ها این کار را به خاطر اعتقادات مذهبی یا فرهنگی خود انجام می‌دهند. اگر تصمیم به این کار دارید، پزشک زایمان یا اطفال یک یا دو روز بعد از تولد پسرتان این کار را با بی‌حسی انجام می‌دهد. دکتر بعد از ختنه، آلت را با گاز استریل آغشته به وازلین می‌بندد، وقتی این گاز بعد از چهار ساعت افتاد، سر آلت قرمز و کمی متورم می‌شود. اگر گاز نیفتاد، آن را نکشید، با مقداری آب ولرم آن را نرم کنید. در هر بار تعویض پوشک مقداری پماد ضد باکتری یا وازلین بمالید تا آلت نرم و ترمیم شود. آلت معمولاً ظرف یک هفته بهبود می‌یابد. در صورت تغییر رنگ آلت و تورم غیر عادی به پزشک اطلاع دهید.


حضور در بخش مراقبت‌های ویژه‌ی نوزادان


 در طول مدت زمانی که شما و نوزادتان پس از زایمان در بیمارستان به سر می‌برید (که اغلب ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد)، بیشتر نوزادان تمام یا اکثر وقت خود را در کنار مادران‌شان خواهند بود، اما گاهی اوقات نوزادان نیازمند برخی مراقبت‌های ویژه هستند و باید در بخش مراقبت‌های ویژه‌ی شیرخوران (NICU) یا (SCEU) بستری و نگهداری شوند؛ جایی که به دستگا‌ه‌های پیشرفته و نمایشگرهای حرفه‌ای و پیچیده و دستگا‌ه‌های تنفسی مجهزند. همچنین متوجه می‌شوید که این بخش برای نوزادانی است که آمادگی رفتن به اتاق نوزادان سالم را ندارند، اما شرایطشان بحرانی نیست و به مراقبت‌های خیلی ویژه و خاص نیاز ندارند. این بخش به بخش آماده‌سازی تدریجی نیز معروف است.

حتما بخوانید: معاینات دوره ی بارداری در سه ماه سوم


 اگر پزشک متخصص نوزادان تشخیص دهد که نوزاد باید در بخش مراقبت‌های ویژه‌ی نوزادان نگهداری شود، به معنای آن نیست که نوزاد مشکل جدی و نگران کننده‌ای دارد. نوزاد را در دستگاه مراقبت ویژه قرار می‌دهند تا فقط برای مدت کوتاهی تحت مراقبت‌های دقیق قرار گیرد. مهم‌ترین و شایع‌ترین دلیل نگهداری نوزاد در دستگاه شامل موارد زیر است:

                                                                      پس از زایمان


    نوزاد نارس به دنیا آمده باشد؛ 
     وزن نوزاد کافی نباشد و این کمبود وزن نیاز به جبران داشته باشد؛ 
     نوزاد به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد؛ برای مثال اگر مادر در طول زایمان دچار تب یا پارگی طولانی مدت قبل از زایمان شده باشد، ممکن است به آنتی بیوتیک احتیاج پیدا کند؛ 
     پزشک متخصص نوزادان تشخیص دهد که تنفس نوزاد کمی با مشکل و سختی انجام می‌گیرد و به همین دلیل برای مدتی باید در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نظر باشد؛
     نوزاد تب یا صرع داشته باشد یا دچار حمله‌ی قلبی شود؛ 
     نوزاد کم خونی داشته باشد؛ 
     نوزاد با نقص یا ناهنجاری مادرزادی متولد شده باشد؛
    نوزاد نیاز به جراحی داشته باشد.
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رابطه عاطفی باکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی وسوم نوزادی

هفته سی وسوم نوزادی

هفته سی وسوم نوزادی

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری

مسمومیت در سه ماه سوم بارداری مسمومیت دوران بارداری یک حالت دارای رشد سریع است که در آن فشار خون بالا رفته و در ادرار پروتئین یافت می‌شود. تورم، افزایش وزن ناگهانی، سردرد تغییر در بینایی از علائم بالقوه آن است. 

ویژگی های کودکان باهوش

ویژگی های کودکان باهوش

ویژگی های کودکان باهوش، کودکان باهوش در برخورد با موقعیت‌ها و اطلاعات مبهم و غیرمعمول و نامتناسب با یکدیگر احساس ناراحتی نمیکنند و به آسانی با این موارد سازگاری می‌یابند.

مرحله دوم زایمان ( فشار و تولد نوزاد )

مرحله دوم زایمان ( فشار و تولد نوزاد )

مرحله دوم زایمان بالاخره می شنوید که کاملاً باز شده اید و کودک از قسمت آخر کانال زایمان عبور کرده است. موی سر کودکتان برای دیگران و برای شما (با آینه) قابل مشاهده است. حالا می توانید زور و فشار را وارد کنید.

چه اقداماتی  باید پس از تصمیم به بارداری انجام داد؟

چه اقداماتی باید پس از تصمیم به بارداری انجام داد؟

چه اقداماتی  باید پس از تصمیم به بارداری انجام داد؟ به مجموعه اقداماتی که یک خانم باید زمان قبل از بارداری انجام دهد تا نه ماه بارداری بدون مشکل و فرزندی سالم داشته باشد برنامه ریزی قبل از بارداری می‌گویند.  

ترک کافئین در دوران بارداری

ترک کافئین در دوران بارداری

ترک کافئین در دوران بارداری ترک کافئین. دم کشیده یا دم نکشیده؟ از لحاظ علمی هنوز ثابت نشده است که آیا مصرف کافئین در دوران بارداری صلاح است یا خیر. بعضی از مطالعات می گویند بین مصرف قهوه و سقط، نوزاد کم وزن و نقصهای مادرزادی مانند کام شکافته ارتباط وجود دارد. پژوهشگران دیگر بر این عقیده اند که روش شناسی در این تحقیق نقص دارد (عوامل خطرناکی مانند سیگار و الکل در نظر گرفته نشده اند) و اگر کافئین خطرناک باشد فقط در دوزهای خیلی بالا مشکل ایجاد می کنند. از طرف دیگر، کافئین هیچ فایده ای برای جنین ندارد و تنها یک محرک است که متابولیسم و ضربان قلب شما را افزایش می دهد و به جنین فشار وارد می کن

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید