قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/04 0 نظر 502 بازدید

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟

شاید اگر اصطلاحات یا جملاتی نظیر "سقط خود به خود" و یا "بارداری که خودش به طور طبیعی قبل از هفته بیستم پایان یافت " را روی پرونده پزشکیتان ببینید، برایتان خیلی ناگوار باشد. تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداریشان خاتمه می یابد. به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود، در سالهای اخیر درصد سقط بالا رفته است زیرا تست حاملگی خانگی حاملگی را زودتر تشخیص می دهد در حالی که در گذشته بسیاری از چنین بارداریهایی قبل از تشخیص از بین می رفت. اگر چه سقط یک واقعه طبیعی در زندگی و تولید مثل است ولی بیشتر خانم ها آن را بیش از یک یا دو بار تجر

چه عاملی باعث سقط جنین در اوایل بارداری می شود؟


شاید اگر اصطلاحات یا جملاتی نظیر "سقط خود به خود" و یا "بارداری که خودش به طور طبیعی قبل از هفته بیستم پایان یافت " را روی پرونده پزشکیتان ببینید، برایتان خیلی ناگوار باشد. تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداریشان خاتمه می یابد. به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود، در سالهای اخیر درصد سقط بالا رفته است زیرا تست حاملگی خانگی حاملگی را زودتر تشخیص می دهد در حالی که در گذشته بسیاری از چنین بارداریهایی قبل از تشخیص از بین می رفت. اگر چه سقط یک واقعه طبیعی در زندگی و تولید مثل است ولی بیشتر خانم ها آن را بیش از یک یا دو بار تجربه نمی کنند. 

سقط در بارداری


علائم سقط عبارتند از : خونریزی مداوم همراه با درد و در نتیجه دفع لخته های بزرگ خون یا بافت قرمز یا خاکستری. (جنین یا کودک قابل تشخیصی دفع نمی شود.) بدن به حالت قبل از بارداری بر می گردد و تهوع، حساسیت سینه ها و خستگی از بین می رود. همیشه در صورت داشتن درد شدید پزشک خود را مطلع کنید. او می تواند از طریق سونوگرافی، آزمایش خون و معاینه دهانه رحم از لحاظ علائم باز شدن آن موقعیت را ارزیابی کند.

دانلود رایگان مبانی طراحی فرزند

بعد از خونریزی چیکار کنید؟

اگر قرار باشد بارداری خاتمه یابد ممکن است از شما خواسته شود که کار خاصی انجام ندهید تا همه آنچه که در رحم وجود دارد دفع شود و خونریزی و درد خاتمه یابد. اگر در هفته هفتم یا هشتم باشید خونریزی ی هفته تا ده روز طول میکشد ولی اگر در هفته های بعدی در سه ماهه اول رخ دهد احتمالاً بیشتر طول می کشد. بعد از آن دوباره معاینه خواهید شد تا پزشک مطمئن شود هیچ بافتی در رحم باقی نمانده است. ممکن است پزشک کورتاژ  انجام دهد. کورتاژ یک جراحی کوچک است که در آن پزشک دهانه رحم را باز می کند و بافت داخلی رحم را به آرامی می تراشد یا از طریق دستگاه مکش آن را تخلیه می کند تا خطر عفونت یا خونریزی ناشی از بازمانده های بارداری کاهش یابد. 

سقط در بارداری


چه عاملی باعث سقط می شود؟

اگر چه معمولا مشخص کردن دلیل آن به طور دقیق کار دشواری است ولی علتهای زیادی برای آن وجود دارد. در همه احتمالات، علتی وجود ندارد که شما مقصر باشید. این یک مسأله مهم است که باید یادآوری شود. بیشتر سقطهای اوایل بارداری دلیل بیولوژیکی دارند، ناهنجاریهای کروموزومی از همان آغاز بارداری باعث می شوند جنین به طور طبیعی رشد نکند. کمبود هورمونی و در معرض عفونتها و مسمومیت ها قرار گرفتن درصد کمتری را به خود اختصاص می دهد. خودتان را از اینکه هنگام سواری به استان آهسته لگد نزده اید و یا از اینکه یک پیاده روی طولانی داشته اید، سرزنش نکنید. اگر چه این واقعیت دارد که شیوه زندگی سالم به یک بارداری سالم کمک می کند ولی سقط در سه ماهه اول بسیار شایع است.

حتما بخوانید: رابطه جنسی در دوران بارداری


اینها را نمی گوییم تا غصه نخورید. واقعا واقعه غم انگیزی است که خیلی با سرعت از کودک متولد نشده تان جدا شوید. بعد با خود فکر میکنید "چرا من؟" و "چه باید می کردم؟" شاید برای از دست دادن تصاویر بارداری که در ذهن خود رسم کرده بودید و برای کودکی که از دست رفته است، بی تابی کنید. ممکن است کج خلق و گوشه گیر شوید. ممکن است از گفتن این خبر به مردم عاجز باشید، کار مشکلی باشد و تحمل عباراتی را که برای همدری با شما می گویند، نداشته باشید. صحبت کردن با دیگران مخصوص خانم های دیگری که قبلا سقط داشته اند به شما آرامش می دهد. (شاید از شنیدن ماجراهایی که از مادران، خویشاوندان، همکاران و دوستانتان در مورد آنچه که هرگز نمی دانید، تعجب خواهید کرد.)

سقط جنین

علائم سقط

حتی اگر احساس می کنید از لحاظ جسمی مشکلی ندارید ولی بهتر است زمانی را برای استراحت خود اختصاص دهید تا کاملاً بهبود یابید. اگر بعد از سقط علائمی از افسردگی (مانند بیخوابی، بیحالی و عدم تمرکز) در شما ظاهر شد، غیرعادی نیست و باید این علائم را در معاینه بعد از سقط به پزشک اطلاع دهید.
مشاوره هم می تواند به شما کمک کند. شاید بهترین توصیه این باشد که به خود یاد آوری کنید که سقط یک مسأله کاملاً معمولی است. با وجود همه احتمالات این بدین معنا نیست که شما هرگز مادر نخواهید شد.

حتما بخوانید: ترک کافئین در دوران بارداری

اولین سقط ونتایج آن


از طرفی دیگر بعد از اولین سقط، احتمال سقط های بعدی هم به اندازه اولی است و حتی بعد از دو سقط خطر سقط سوم فقط کمی افزایش می یابد. چون سقط امری بسیار عادی است بیشتر پزشکان تا زمانی که شما دو سقط یا بیشتر نداشته باشید شما را بیمار در معرض خطر نمی دانند و برایتان آزمایشات ویژه درخواست نمی کنند. این کار شاید ناامید کننده باشد ولی عاقلانه است. گاهی اوقات سقطهای مکرر الگویی را به وجود می آورند که نشانه های مهمی را به پزشک می دهد. علاوه بر این اگر اولین سقط شما به دلیل بیولوژیکی باشد شانس آورده اید، و آزمایشات گسترده ای که در حال حاضر انجام می شود می تواند بارداری بعدی شما را به تعویق بیاندازد یا از نگرانی و صرف هزینه های غیرضروری جلوگیری کند. در بیشتر موارد به شما توصیه می شود قبل از حاملگی مجدد صبر کنید تا قاعدگی بعدی شما شروع و تمام شود.

سقط جنین

اگر چه بعضی از خانم ها مایلند بلافاصله بعد از سقط باردار شوند ولی از لحاظ فیزیکی و روحی به نفع شماست که شش ماه یا یک سال بعد از سقط در سه ماهه اول صبر کنید. و بهترین کار این است که دوباره از اول شروع کنید.

حتما بخوانید: دلایل خون ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟
 


برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) برروی لینک کلیک کنید

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: تمرکز نداشتن در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

آیا کنترل درد زایمان با دارو ممکن است؟

آیا کنترل درد زایمان با دارو ممکن است؟

آیا کنترل درد زایمان با دارو ممکن است؟ آیا کنترل درد زایمان بادارو ممکن است؟ زیرا برای بعضی از خانم ها مخصوصاً آنهایی که نسبت به درد کم طاقت هستند و یا آنهایی که زایمانشان طولانی است داروهای مسکن و آرام بخش، زایمان را قابل تحمل تر می کند. البته در زایمان سزارین هم استفاده از دارو ضروری است.

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

در هفته شانزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته شانزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

در بارداری ریحان  بخورید!

در بارداری ریحان بخورید!

در بارداری ریحان  بخورید! همه مردم ریحان را دوست دارند. ریحان برای مردم ایتالیا بخش ضروری غذاها بوده و به عنوان سس سالادهم مصرف می‌‌‌‌شود. ریحان دارای مواد مغذی مورد نیاز شما و کودک تان است.  

مرحله اول زایمان

مرحله اول زایمان

مرحله اول زایمان مرحله اول باز شدن دهانه رحم است که طولانی ترین مرحله است و بیشتر اقدامات اولیه در آن انجام می شود. این مرحله امکان دارد دو ساعت تا دو روز طول بکشد. انقباضات رحم باید دهانه رحم را 10 سانتی متر باز کنند تا کودک بتواند از راه واژن متولد شود.

خواص کنجد در دوران بارداری

خواص کنجد در دوران بارداری

خواص کنجد در دوران بارداری وقتی درباره غذاهای سالم برای سه ماهه سوم خود فکر می‌کنید، احتمالا کنجد به نظر شما می‌آید ولی کنجد خیلی مغذی بوده و بسیاری از مواد غذایی مانند کلسیم، آهن و فیبر را که در این دوره خیلی به آن نیاز دارید برای شما تامین می‌کند. کنجد خوشمزه بوده و فراوان هم هست. ریختن آن روی سالاد و چیزهای سرخ کردنی آسان می‌باشد و می‌توانید همراه با صبحانه یا غذاهای سرپایی بخورید. خوشبختانه در ایران آن راه روی نان هم می‌پاشند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید