کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

چه عواملی باعث سقط جنین می‌شود؟

چه عواملی باعث سقط جنین  می‌شود؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/04 0 نظر 814 بازدید

چه عواملی باعث سقط جنین می‌شود؟  تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم‌های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداری‌شان خاتمه می‌یابد. اما به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود.

چه عواملی باعث سقط جنین می‌شود؟

شاید اگر اصطلاحات یا جملاتی نظیر "سقط خود به خود" و یا "بارداری که خودش به طور طبیعی قبل از هفته بیستم پایان یافت " را روی پرونده پزشکی‌تان ببینید برایتان خیلی ناگوار باشد. تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم‌های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداری‌شان خاتمه می‌یابد. به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود، در سال‌های اخیر درصد سقط بالا رفته است زیرا تست حاملگی خانگی حاملگی را زودتر تشخیص می‌دهد در حالی که در گذشته بسیاری از چنین بارداری‌هایی قبل از تشخیص از بین می‌رفت. اگر چه سقط یک واقعه طبیعی در زندگی و تولید مثل است ولی بیشتر خانم‌ها آن را بیش از یک یا دو بار تجربه نمی‌کنند. 

علائم سقط عبارتند از : خونریزی مداوم همراه با درد و در نتیجه دفع لخته‌های بزرگ خون یا بافت قرمز یا خاکستری. (جنین یا کودک قابل تشخیصی دفع نمی‌شود.) بدن به حالت قبل از بارداری بر می‌گردد و تهوع، حساسیت سینه‌ها و خستگی از بین می‌رود. همیشه در صورت داشتن درد شدید پزشک خود را مطلع کنید. او می‌تواند از طریق سونوگرافی، آزمایش خون و معاینه دهانه رحم از لحاظ علائم باز شدن آن موقعیت را ارزیابی کند.

بعد از خونریزی چکار باید کرد؟

اگر قرار باشد بارداری خاتمه یابد ممکن است از شما خواسته شود که کار خاصی انجام ندهید تا همه آن‌چه که در رحم وجود دارد دفع شود و خونریزی و درد خاتمه یابد. اگر در هفته هفتم یا هشتم باشید خونریزی یک‌هفته تا ده روز طول می‌کشد ولی اگر در هفته‌های بعدی در سه ماهه اول رخ دهد احتمالاً بیشتر طول می‌کشد. بعد از آن دوباره معاینه خواهید شد تا پزشک مطمئن شود هیچ بافتی در رحم باقی نمانده است. ممکن است پزشک کورتاژ  انجام دهد. کورتاژ یک جراحی کوچک است که در آن پزشک دهانه رحم را باز می‌کند و بافت داخلی رحم را به آرامی می‌تراشد یا از طریق دستگاه مکش آن را تخلیه می‌کند تا خطر عفونت یا خونریزی ناشی از بازمانده‌های بارداری کاهش یابد. 

چه عاملی باعث سقط جنین می‌شود؟

اگر‌چه معمولا مشخص کردن دلیل آن به طور دقیق کار دشواری است ولی علت‌های زیادی برای آن وجود دارد. در همه احتمالات، علتی وجود ندارد که شما مقصر باشید. این یک مسأله مهم است که باید یادآوری شود. بیشتر سقط‌های اوایل بارداری دلیل بیولوژیکی دارند، ناهنجاری‌های کروموزومی از همان آغاز بارداری باعث می‌شوند جنین به طور طبیعی رشد نکند. کمبود هورمونی و در معرض عفونت‌ها و مسمومیت‌ها قرار گرفتن درصد کم‌تری را به خود اختصاص می‌دهد. خودتان را از این‌که هنگام سواری به اسب‌تان آهسته لگد نزده‌اید و یا از این‌که یک پیاده روی طولانی داشته اید، سرزنش نکنید. اگر چه این واقعیت دارد که شیوه زندگی سالم به یک بارداری سالم کمک می‌کند ولی سقط در سه ماهه اول بسیار شایع است.

 

چه عواملی باعث سقط جنین می‌شود؟

 

این را بدانید این‌ها را نمی‌گوییم تا غصه نخورید. واقعا واقعه غم‌انگیزی است که خیلی با سرعت از کودک متولد نشده‌تان جدا شوید. بعد با خود فکر می‌کنید "چرا من؟" و "چه باید می‌کردم؟" شاید برای از دست‌دادن تصاویر بارداری که در ذهن خود رسم کرده بودید و برای کودکی که از دست رفته است، بی‌تابی کنید. ممکن است کج خلق و گوشه‌گیر شوید. ممکن است از گفتن این خبر به مردم عاجز باشید، و گفتن کار مشکلی باشد و تحمل عباراتی را که برای همدری با شما می‌گویند را نداشته باشید. صحبت کردن با دیگران مخصوص خانم‌های دیگری که قبلا سقط داشته‌اند به شما آرامش می‌دهد. (شاید از شنیدن ماجراهایی که از مادران، خویشاوندان، همکاران و دوستان‌تان در مورد آن‌چه که هرگز نمی‌دانید، تعجب خواهید کرد.)

علائم سقط

حتی اگر احساس می‌کنید از لحاظ جسمی مشکلی ندارید ولی بهتر است زمانی را برای استراحت خود اختصاص دهید تا کاملاً بهبود یابید.

1- اگر بعد از سقط علائمی از افسردگی (مانند بی‌خوابی، بی‌حالی و عدم تمرکز) در شما ظاهر شد، غیرعادی نیست و باید این علائم را در معاینه بعد از سقط به پزشک اطلاع دهید.
2- مشاوره هم می‌تواند به شما کمک کند. شاید بهترین توصیه این باشد که به خود یاد آوری کنید که سقط یک مسأله کاملاً معمولی است. با وجود همه احتمالات این بدین معنا نیست که شما هرگز مادر نخواهید شد.

اولین سقط ونتایج آن

از طرفی دیگر بعد از اولین سقط، احتمال سقط‌های بعدی هم به اندازه اولی است و حتی بعد از دو سقط خطر سقط سوم فقط کمی افزایش می‌یابد. چون سقط امری بسیار عادی است بیشتر پزشکان تا زمانی که شما دو سقط یا بیشتر نداشته باشید شما را بیمار در معرض خطر نمی‌دانند و برایتان آزمایشات ویژه درخواست نمی‌کنند. این کار شاید ناامید کننده باشد ولی عاقلانه است. گاهی اوقات سقط‌های مکرر الگویی را به وجود می‌آورند که نشانه‌های مهمی را به پزشک می‌دهد. علاوه بر این اگر اولین سقط شما به دلیل بیولوژیکی باشد شانس آوردهاید، و آزمایشات گسترده‌ای که در حال حاضر انجام می‌شود می‌تواند بارداری بعدی شما را به تعویق بیاندازد یا از نگرانی و صرف هزینه‌های غیرضروری جلوگیری کند. در بیشتر موارد به شما توصیه می‌شود قبل از حاملگی مجدد صبر کنید تا قاعدگی بعدی شما شروع و تمام شود. اگر‌چه بعضی از خانم‌ها مایلند بلافاصله بعد از سقط باردار‌شوند ولی از لحاظ فیزیکی و روحی به نفع شماست که شش ماه تا یک سال بعد از سقط در سه ماهه اول صبر کنید. و بهترین کار این است که دوباره از اول شروع کنید.

حتما بخوانید: دلایل خون‌ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟
 


برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) برروی لینک کلیک کنید

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: تمرکز نداشتن در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی وهفتم بارداری

هفته سی وهفتم بارداری

در هفته سی و هفتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و هفتم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و هفتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری باید چگونه باشد؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری باید چگونه باشد؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری باید چگونه باشد؟ سه ماهه اول بارداری برای شما که باردار هستید ناامیدکننده است ولی به نظر دیگران شما خانم معمولی و خسته‌ای به نظر می‌رسید که احتمالا روز بدی را گذرانده است.
 

وضع حمل دو قلوها

وضع حمل دو قلوها

وضع حمل دو قلوها  تقریبا همیشه خانم‌هایی که سه قلو باردارند، سزارین می‌شوند؛ اما به تازگی برخی مطالعات نشان داده است که انجام زایمان طبیعی در شرایط بسیار خاص و ضوابط و مراقبت‌های بسیار شدید گاه امکان پذیر است. از آنجایی که تقریبا تمام سه قلوها از طریق سزارین متولد می‌شوند، مطالب زیر خطاب به بانوانی است که دوقلو باردارند

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

تناسب‌اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری در قرن نوزدهم بارداری به عنوان شرایطی حساس تلقی می‌شد که خانم باردار بایستی در یک اتاق روی یک صندلی راحتی حبس باشد. 

اولین آزمایش بارداری

اولین آزمایش بارداری

اولین آزمایش بارداری اگر به محض اینکه باردار می شوید از آن مطلع شوید زمان بیشتری برای باور آن دارید. ضروری تر از آن این است که وقت کافی برای حفظ سلامتی و تغییرات لازم در شیوه زندگی خود دارید تا مطمئن شوید که کودک شما به طور طبیعی رشد می کند. به همین دلیل به محض اینکه نسبت به باردار بودن خود شک کردید اولین نفری که باید در جریان قرار گیرد (غیر از همسرتان) پزشکتان می باشد. علاوه بر آن پزشک با بررسی وضع عمومی و ارائه توصیه های به موقع می تواند در اولین ملاقات بطور دقیق زمان زایمان را تعیین کند که بعد اگر زایمان پیش یا بعد از موعد داشته باشید این تاریخ از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

چرا شیر مادر مفید است؟

چرا شیر مادر مفید است؟

چرا شیر مادر مفید است؟ شیردهی برای خود و کودکتان مجانی، راحت، سالم و گزینه خیلی خوبی است. درواقع یک کار طبیعی-ست. حداقل 90 درصد خانم‌‌هایی که می‌‌خواهند شیر بدهند، میتوانند. بنابراین تعجبی ندارد که دست-اندرکاران بهداشت و سازمان بهداشت جهانی شیردهی را به خانم‌‌ها خیلی توصیه می‌‌کنند. در این جاست که ما وارد میدان می‌‌شویم. این که دیگر باردار نیستید معنی‌‌اش این نیست که نباید دیگر به رژیم غذایی خود توجه کنید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید