کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

چه عواملی باعث سقط جنین می‌شود؟

چه عواملی باعث سقط جنین  می‌شود؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/04 0 نظر 693 بازدید

چه عواملی باعث سقط جنین می‌شود؟  تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم‌های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداری‌شان خاتمه می‌یابد. اما به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود.

چه عواملی باعث سقط جنین می‌شود؟

شاید اگر اصطلاحات یا جملاتی نظیر "سقط خود به خود" و یا "بارداری که خودش به طور طبیعی قبل از هفته بیستم پایان یافت " را روی پرونده پزشکی‌تان ببینید برایتان خیلی ناگوار باشد. تقریبا 1/4 تا 1/3 خانم‌های باردار قبل از هفته دوازدهم بارداری‌شان خاتمه می‌یابد. به هر حال اجازه ندهید این آمار باعث ترس و وحشت شما شود، در سال‌های اخیر درصد سقط بالا رفته است زیرا تست حاملگی خانگی حاملگی را زودتر تشخیص می‌دهد در حالی که در گذشته بسیاری از چنین بارداری‌هایی قبل از تشخیص از بین می‌رفت. اگر چه سقط یک واقعه طبیعی در زندگی و تولید مثل است ولی بیشتر خانم‌ها آن را بیش از یک یا دو بار تجربه نمی‌کنند. 

علائم سقط عبارتند از : خونریزی مداوم همراه با درد و در نتیجه دفع لخته‌های بزرگ خون یا بافت قرمز یا خاکستری. (جنین یا کودک قابل تشخیصی دفع نمی‌شود.) بدن به حالت قبل از بارداری بر می‌گردد و تهوع، حساسیت سینه‌ها و خستگی از بین می‌رود. همیشه در صورت داشتن درد شدید پزشک خود را مطلع کنید. او می‌تواند از طریق سونوگرافی، آزمایش خون و معاینه دهانه رحم از لحاظ علائم باز شدن آن موقعیت را ارزیابی کند.

بعد از خونریزی چکار باید کرد؟

اگر قرار باشد بارداری خاتمه یابد ممکن است از شما خواسته شود که کار خاصی انجام ندهید تا همه آن‌چه که در رحم وجود دارد دفع شود و خونریزی و درد خاتمه یابد. اگر در هفته هفتم یا هشتم باشید خونریزی یک‌هفته تا ده روز طول می‌کشد ولی اگر در هفته‌های بعدی در سه ماهه اول رخ دهد احتمالاً بیشتر طول می‌کشد. بعد از آن دوباره معاینه خواهید شد تا پزشک مطمئن شود هیچ بافتی در رحم باقی نمانده است. ممکن است پزشک کورتاژ  انجام دهد. کورتاژ یک جراحی کوچک است که در آن پزشک دهانه رحم را باز می‌کند و بافت داخلی رحم را به آرامی می‌تراشد یا از طریق دستگاه مکش آن را تخلیه می‌کند تا خطر عفونت یا خونریزی ناشی از بازمانده‌های بارداری کاهش یابد. 

چه عاملی باعث سقط جنین می‌شود؟

اگر‌چه معمولا مشخص کردن دلیل آن به طور دقیق کار دشواری است ولی علت‌های زیادی برای آن وجود دارد. در همه احتمالات، علتی وجود ندارد که شما مقصر باشید. این یک مسأله مهم است که باید یادآوری شود. بیشتر سقط‌های اوایل بارداری دلیل بیولوژیکی دارند، ناهنجاری‌های کروموزومی از همان آغاز بارداری باعث می‌شوند جنین به طور طبیعی رشد نکند. کمبود هورمونی و در معرض عفونت‌ها و مسمومیت‌ها قرار گرفتن درصد کم‌تری را به خود اختصاص می‌دهد. خودتان را از این‌که هنگام سواری به اسب‌تان آهسته لگد نزده‌اید و یا از این‌که یک پیاده روی طولانی داشته اید، سرزنش نکنید. اگر چه این واقعیت دارد که شیوه زندگی سالم به یک بارداری سالم کمک می‌کند ولی سقط در سه ماهه اول بسیار شایع است.

 

چه عواملی باعث سقط جنین می‌شود؟

 

این را بدانید این‌ها را نمی‌گوییم تا غصه نخورید. واقعا واقعه غم‌انگیزی است که خیلی با سرعت از کودک متولد نشده‌تان جدا شوید. بعد با خود فکر می‌کنید "چرا من؟" و "چه باید می‌کردم؟" شاید برای از دست‌دادن تصاویر بارداری که در ذهن خود رسم کرده بودید و برای کودکی که از دست رفته است، بی‌تابی کنید. ممکن است کج خلق و گوشه‌گیر شوید. ممکن است از گفتن این خبر به مردم عاجز باشید، و گفتن کار مشکلی باشد و تحمل عباراتی را که برای همدری با شما می‌گویند را نداشته باشید. صحبت کردن با دیگران مخصوص خانم‌های دیگری که قبلا سقط داشته‌اند به شما آرامش می‌دهد. (شاید از شنیدن ماجراهایی که از مادران، خویشاوندان، همکاران و دوستان‌تان در مورد آن‌چه که هرگز نمی‌دانید، تعجب خواهید کرد.)

علائم سقط

حتی اگر احساس می‌کنید از لحاظ جسمی مشکلی ندارید ولی بهتر است زمانی را برای استراحت خود اختصاص دهید تا کاملاً بهبود یابید.

1- اگر بعد از سقط علائمی از افسردگی (مانند بی‌خوابی، بی‌حالی و عدم تمرکز) در شما ظاهر شد، غیرعادی نیست و باید این علائم را در معاینه بعد از سقط به پزشک اطلاع دهید.
2- مشاوره هم می‌تواند به شما کمک کند. شاید بهترین توصیه این باشد که به خود یاد آوری کنید که سقط یک مسأله کاملاً معمولی است. با وجود همه احتمالات این بدین معنا نیست که شما هرگز مادر نخواهید شد.

اولین سقط ونتایج آن

از طرفی دیگر بعد از اولین سقط، احتمال سقط‌های بعدی هم به اندازه اولی است و حتی بعد از دو سقط خطر سقط سوم فقط کمی افزایش می‌یابد. چون سقط امری بسیار عادی است بیشتر پزشکان تا زمانی که شما دو سقط یا بیشتر نداشته باشید شما را بیمار در معرض خطر نمی‌دانند و برایتان آزمایشات ویژه درخواست نمی‌کنند. این کار شاید ناامید کننده باشد ولی عاقلانه است. گاهی اوقات سقط‌های مکرر الگویی را به وجود می‌آورند که نشانه‌های مهمی را به پزشک می‌دهد. علاوه بر این اگر اولین سقط شما به دلیل بیولوژیکی باشد شانس آوردهاید، و آزمایشات گسترده‌ای که در حال حاضر انجام می‌شود می‌تواند بارداری بعدی شما را به تعویق بیاندازد یا از نگرانی و صرف هزینه‌های غیرضروری جلوگیری کند. در بیشتر موارد به شما توصیه می‌شود قبل از حاملگی مجدد صبر کنید تا قاعدگی بعدی شما شروع و تمام شود. اگر‌چه بعضی از خانم‌ها مایلند بلافاصله بعد از سقط باردار‌شوند ولی از لحاظ فیزیکی و روحی به نفع شماست که شش ماه تا یک سال بعد از سقط در سه ماهه اول صبر کنید. و بهترین کار این است که دوباره از اول شروع کنید.

حتما بخوانید: دلایل خون‌ریزی در سه ماه اول بارداری چیست؟
 


برای خرید محصول (تقویت هوش جنین دوران بارداری) برروی لینک کلیک کنید

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: تمرکز نداشتن در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

رفع خستگی در دوران بارداری

رفع خستگی در دوران بارداری

رفع خستگی در دوران بارداری عبارت "خواب سنگین" معنی جدیدی به خود می‌گیرد. این خستگی غیرقابل تصور راهی است که بدن شما برای نشان دادن وضعیت جدیدش در نظر گرفته و در حقیقت در این زمان بدن شدیدا مشغول کار است.

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد در تمام آموزش هایم به اهمیت 1000 روز نخست زندگی انسان اشاره کرده‌ام  هنوز وقتی از والدین حاضر در سمینارها و کارگاه ها در خصوص  1000 روز نخست زندگی، می پرسم همگی به روزهای پس از تولد اشاره می کنند. در صورتی که اگر مطابق باورهایم به شما نگویم که زندگی انسان از سال ها قبل از تولدش شروع شده است، اما قاطعانه خواهم گفت که منظور از هزار روز اول زندگی ،حدود  270 روز دوران جنینی و 730 روز شامل دو سال نخست پس از تولد است که پرونده‌ی بیش از 90 درصد از اتفاقات زندگی افراد در تمام طول سال های زندگی اش بسته می شود.

حالات شایع سه ماه سوم بارداری

حالات شایع سه ماه سوم بارداری

حالات شایع سه ماه سوم بارداری رشد سریع کودک در سه ماهه آخر بدین معناست که برای کودک جای کم‌تری برای هر فعالیتی وجود دارد و باعث ایجاد واکنش‌هایی از سمت کودک می‌شود.

نگرانی های شغلی در دوران بارداری

نگرانی های شغلی در دوران بارداری

نگرانی های شغلی در دوران بارداری عاقلانه ترین کار این است که هنگامی که آماده گفتن خبر بارداریمان به همکارانتان شدید اول به رئیس تان بگیرید. این فقط یک روش خوب است که او این خبر را از زبان دیگران نشود. و مطمئنا نمی خواهید قبل از اینکه این خبر از دهانتان خارج شود توسط شکم برآمده تان گفته شود. البته این بدین معنا نیست که رئیس شما باید این خبر را زودتر از شوهر یا مادرتان بداند.

تاثیر لقمه بر بارداری سالم

تاثیر لقمه بر بارداری سالم

تاثیر لقمه بر بارداری سالم کمتر مساله‌‌‌ای است که بتواند به اندازه لقمه حرام شبهه‌‌‌ناک، انسان را از درک سعادت محروم کند و در عین حال- و متاسفانه- در این روزها شاید کمتر مساله شرعی باشد که به این اندازه مورد غفلت واقع شده باشد. اهمیت توجه به حلال و حرام لقمه.......

چه لباسی برای یک خانم باردار مناسب است؟

چه لباسی برای یک خانم باردار مناسب است؟

چه لباسی برای یک خانم باردار مناسب است؟ چه موقع باید پوشیدن لباس حاملگی را شروع کنید؟ بسیاری از خانم ها تا ماه چهارم همان لباس های معمولی شان را می پوشند ولی قانون قطعی در این مورد وجود ندارد. اول طرفین شکمتان کمی جلوتر می آید، شلوار برایتان تنگ می شود و پوشش بالاتنه به سمت بالا کشیده می شود. حتی قبل از اینکه علائم ظاهری حاملگی پدیدار شوند در ماه سوم یا سه ماهه دوم متوجه خواهید شد که با پوشیدن شلوار حاملگی احساس راحتی بیشتری می کنید اگر چه لباسها

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید