کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

نشانه های شروع زایمان چیست؟

نشانه های شروع زایمان چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/26 0 نظر 300 بازدید

نشانه های شروع زایمان چیست؟

در فیلمها زایمان بطور شگفت آور و آشکاری شروع می شود. خانم ناگهان شکمش را می گیرد و به شوهرش میگوید وقتش رسیده است و با این خبر او را به هیجان می آورد. در زندگی واقعی مخصوصاً برای مادرانی که برای بار اول بارداری را تجربه می کنند صحنه زایمان خیلی کندتر آشکار می شود. اگر تا بحال زایمان را تجربه نکرده باشید چگونه آغاز آن را تشخیص می دهید؟ خوشبختانه بدن شما چندین علامت ایجاد می کند.

نشانه های شروع زایمان چیست؟

علائم زایمان


در فیلمها زایمان بطور شگفت آور و آشکاری شروع می شود. خانم ناگهان شکمش را می گیرد و به شوهرش میگوید وقتش رسیده است و با این خبر او را به هیجان می آورد. در زندگی واقعی مخصوصاً برای مادرانی که برای بار اول بارداری را تجربه می کنند صحنه زایمان خیلی کندتر آشکار می شود. اگر تا بحال زایمان را تجربه نکرده باشید چگونه آغاز آن را تشخیص می دهید؟ خوشبختانه بدن شما چندین علامت ایجاد می کند. در زایمانهای اول آنقدر این علائم به تدریح بوجود می آیند که ممکن است شک پیدا کنید که آیا واقعا این نشانه زایمان است یا خیر. ولی ممکن است خیلی سریع و ناگهانی اتفاق بیفتد.

شروع زایمان


علائم زایمان چیست؟


 کودک در شکم پایین می افتد. چند هفته تا چند ساعت به زایمان سر کودک داخل دهانه رحم قرار می گیرد. 

حتما بخوانید: چگونه آماده زایمان شوم؟


ترشحات مخاطی (همراه با خون). این مخاط غلیظ در طول دوران بارداری از دهانه رحم بر علیه عفونتها محافظت می کند. معمولاً چند روز قبل هنگامی که دهانه رحم شروع به باز شدن می کند این ترشحات به بیرون می ریزند. ممکن است غلیظ و کمی خون آلود باشد و یا اگر به داخل واژن بریزند شما فقط متوجه می شوید که ترشحات واژن افزایش یافته و رنگ آن از سفید به صورتی یا قهوه ای متغیر است. یا ممکن است چند روز قبل ترشحات واژن غلیظ تر از معمول شود. اگر این ترشحات بعد از شروع درد زایمان خارج شوند شاید اصلا متوجه آن نشوید. 

شروع زایمان


 شروع انقباضات رحم را به شکل یک بطری تصور کنید که سر آن دهانه رحم است. برای اینکه کودک متولد شود دهانه بطری باید به اندازه یک شیشه سس مایونز باز شود. انقباض، جمع و شل شدن غیر ارادی ماهیچه های بلندی است که دور رحم را احاطه کرده است. وقتی این ماهیچه ها جمع می شوند، ماهیچه های قسمت پایین رحم و اطراف دهانه رحم را می کشند و کوتاهتر می کنند و باعث می شوند آنها کم کم باز شوند. در این حالت دهانه رحم به اندازه کافی برای خروج کودک باز می شود.
در آغاز ممکن است این انقباضات بدون درد باشد. سپس شدیدتر می شوند. طول هر انقباض به مرحله زایمان بستگی دارد و بین 30 تا 90 ثانیه متغیر است. در آغاز با وقفه های نسبتا منظمی بوجود می آید (هر 10 تا 20 دقیقه یکبار) بعد فاصله وقفه ها کمتر می شود.

دانلود رایگان : شیوه های تقویت هوش جنین


هنگامی که پزشکتان تماس میگیرید شما را در مورد چگونگی انقباضات در جریان خواهد گذاشت. معمولاً هنگامی که فاصله بین انقباضات منظم می شود (حدود 5 تا 10 دقیقه یکبار، البته به فاصله شما از بیمارستان، هنگام روز و سابقه شما در زایمان نیز بستگی دارد). همیشه هنگامی که کیسه آب پاره می شود به پزشک اطلاع دهید. اگر حاملگی پر خطر دارید و یا علائم زایمان قبل از هفته 37 ظاهر شد، به محض اینکه متوجه شدید در حال زایمان هستید به پزشک اطلاع دهید. (زایمان قبل از هفته 37 زایمان پیش از موعد در نظر گرفته می شود، که جنین در معرض خطر قرار می گیرد). بهر حال اگر شک هم داشتید با پزشک تماس بگیرید با معاینه داخلی می توان تشخیص داد که دهانه رحم در حال باز شدن است یا خیر، اگر فکر میکنید که وقت زایمان نیست یا فقط در مراحل اول آن هستید، به خانه برگردید و منتظر علائم واضحتری باشید. 

نوع زایمان


پاره شدن کیسه آب در رحم. جنین در کیسه محتوی مایع آمنیوتیک شناور است. هنگامی که کیسه پاره می شود (ممکن است چند ساعت قبل از زایمان و یا هر زمان دیگری در دوران بارداری اتفاق بیفتد) شما صدایی ناگهانی مانند برداشتن چوب پنبه سر یک بطری می شنوید و بعد مایع گرمی (به مقدار زیاد) از واژن بیرون می ریزد و اگر سر کودک جلو مسیر آن را بگیرد، فقط مقدار کمی از آن خارج می شود. یک چهارم آن که خارج شود، بدنتان شروع به ساختن مایع آمنیوتیک جدید می کند تا زمان زایمان فرا رسد. (شما احساس قشنگی می کنید و باید مقدار زیادی آب و مایعات رقیق بیاشامید تا جایگزین مایع از دست رفته شود. اگر در خانه بودید یک حوله تمیز بین پاها قرار دهید تا مایع را جذب کند. هنگام راه رفتن می توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید. بعضی از خانم ها ترجیح می دهند در ماه آخر یک کاور پلاستیکی در لباس زیر خود قرار دهند.

حتما بخوانید: رویاهای دوران بارداری


به مایعی که خارج می شود نگاه کنید. رنگ آن باید روشن باشد. اگر در آن نشانه هایی از رنگ سبز یا قهوه ای مشاهده کردید، مایع آمنیوتیک حاوی مدفوع یا ادرار دوران جنینی کودک است. این علامت استرس جنینی است و حتما هنگامی که با پزشک تماس می گیرید به او بگوید.


اگر از پاره شدن کیسه جنینی مطمئن نباشید پزشک می تواند یک یا دو آزمایش در این مورد انجام دهد. اول نمونه ایی از آب را روی یک کاغذ مخصوص قرار می دهد اگر تغییر رنگ داد، مایع آمنیوتیک یک شکل سرخس مانند مشخص به خود می گیرد

نشانه های شروع زایمان


علیرغم خیالات خانم ها در مورد این علامت شگفت آور زایمان، در بسیاری از موارد کیسه آب تا زمان واقعی زایمان پاره نمی شود. و اغلب توسط خود پزشک با یک وسیله قلاب مانند مخصوص و بدون درد پاره می شود که به آن آمنیوتومی  میگویند. فقط از هر 10 خانم در 1 نفر کیسه آب قبل از شروع انقباضات قابل تشخیص و قابل توجه پاره می شود. (که به آن پاره شدن پیش از موعد کیسه آب  می گویند).

حتما بخوانید: درباره طراحی فرزند


ترکیب عوامل زیر باعث بوجود آمدن این حالت می شود: انقباضات رحم، کشیده شدن کیسه آب و تورم آن. هنگامی که کیسه آب پاره می شود انتظار افزایش شدت انقباضات رحم را داشته باشید.
آنچه که بعد از آن اتفاق می افتد بستگی به پزشکتان دارد. هنگامی که کیسه آب نزدیک یا در موعد زایمان پاره می شود. در 90 درصد خانم ها زایمان در کمتر از 12 تا 24 ساعت شروع می شود.

اما به علت اینکه تحقیقات نشان می دهند که اگر کودک در کمتر از این مدت زمان متولد نشود در معرض خطر عفونت در مایع آمنیوتیک قرار می گیرد، بسیاری از پزشکان اگر زایمان خود به خود شروع نشود (4 تا 6 ساعت بعد از پاره شدن کیسه آب) از روش تحریک زایمان استفاده میکنند. بسیاری از پزشکان معتقدند اگر احتیاطهای زیر انجام شود (معاینه داخلی صورت نگیرد، در وان حمام نگیرند و نزدیکی نداشته باشند . همه اینها باعث ایجاد میکرب در محیط استریل رحم می شوند) خطر عفونت کمتر می شود و تا دو روز بعد از آن صبر می کنند تا فاز زایمان به خودی خود شروع شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که درصد عفونتها در بین نوزادانی که کیسه آب زودتر از موعد زایمان پاره می شود، به همان میزان زایمانهای طبیعی و تحریک شده است.

نشامههای شروع زایمان


پزشک شما باید بداند چه موقع کیسه آب پاره می شود. معاینات پزشک در این زمان به مرحله زایمان و قرار گرفتن سر جنین در دهانه رحم بستگی دارد. یک وضعیت نادر ولی خطرناک این است که بند ناف جلوتر از سر کودک در دهانه رحم قرار گیرد. در این حالت ذخیره  اکسیژن کودک به خطر می افتد و زایمان به روش سزارین حتمی می شود. در هر حال اگر سر کودک کاملاً پایین آمده باشد ممکن است به شما توصیه شود در منزل بمانید تا مراحل زایمان به اوج خود برسد. 


 علائم احتمالی دیگر در زایمان

 

علائم دیگری که نشان می دهند زایمان در راه است عبارتند از: چند روز قبل از زایمان انقباضات بدون درد قابل توجه تر و تکراری تر می شود. در شکمتان کمی احساس درد شبیه به درد قاعدگی می کنید. درد در ناحیه پایین کمر نیز شایع است (اگر چه بیشتر خانم ها این نوع کمر درد را در سر تا سر سه ماهه سوم دارند). بعضی از خانم ها به مدت یک یا دو روز متوجه دردهای ناگهانی در قسمت بالای رانها می شوند که دلیل آن فشار سر کوک روی لگن است که اعصاب آن ناحیه را تحت فشار قرار می دهد. شاید در قسمت سر و بالا تنه نوعی حالت داغ شدن ناگهانی (گُر گرفتن) را داشته باشید که کمی ناراحت کننده است حتی ممکن است باعث عرق کردن بشود. وقتی زایمان بسیار نزدیک شده ممکن است که حالتی شبیه به اسهال داشته باشید و مجبور باشید مرتبا به توالت بروید.

دانلود رایگان: شیوه های تقویت هوش جنین

با توجه به همه این گرفتاریهای روزهای آخر این روزها همچنین نوعی انرژی زیاد را نیز برای مادر همراه دارند. در این زمان ممکن است که بخواهید مرتباً همه چیز بخصوص لوازم کودک را تمیز و مرتب کنید و کلاً فعالیت زیادی داشته باشید. ولی در هر حال زیاده روی نکنید و انرژی خود را برای زمان زایمان ذخیره کنید چرا که در آن زمان به آن بسیار نیازمند خواهید بود.

شروع زایمان
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: تقویت کار گروهی در کودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

سرما خوردگی در بارداری

سرما خوردگی در بارداری

سرماخوردگی در بارداری  بیشتر مردم حداقل سالی یک بار سرما می‌خورند، بنابراین این حقیقت که همه‌ی خانم‌های باردار دست کم یک بار در طول بارداری سرما می‌خورند تعجب آور نیست. هیچ چیز در بارداری بیشتر از خستگی و کوفتگی و احتقان خون نمی‌تواند یک سرماخوردگی معمولی را شدیدتر از حد معمول نشان دهد.

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری

ترس ها و نگرانی های دوران بارداری آیا می توانم به خوبی از عهده آن بر آیم؟ چقدر صدمه به همراه دارد؟ آیا در انجام یک زایمان کامل شکست می خوردم؟ شاید ترس از زایمان بیشترین نگرانی را برای مادران به همراه داشته باشد. شما تا در موقعیت زایمان قرار نگیرید نمی توانید بدانید که چگونه است و نیز همه چیز تحت کنترل شما نیست. (این مسأله در مورد مادرانی که یکبار زایمان را تجربه کرده اند نیز صدق می کند، زیرا هر زایمان خصوصیات ویژه خود را دارد.)

تقویت باروری با خوردن گندم سیاه

تقویت باروری با خوردن گندم سیاه

تقویت باروری با خوردن گندم سیاه به گندم سیاه معمولا غله میگویند. درحالی که دانه یک گیاه بوته‌ای پهن برگ است ولی غلات واقعی مانند ذرت و گندم در خانواده علف ها قرار دارند. گندم سیاه را به صورت بلغور یا پوست کنده یا آرد و یا به صورت مخلوط کیک تاوه‌ای در فروشگاه‌ها پیدا میکنید. آن را به صورت کیسه‌ای یا فله‌ای خریده و در غذاهای خود مصرف کنید تا باروری خود را افزایش دهید.

تغییر ژن جنین‌  از خوب به عالی

تغییر ژن جنین‌ از خوب به عالی

تغییر ژن جنین‌ از خوب به عالی اپی ژنتیک Epigenetic، چگونگی رشد ما را در مسیرهای گوناگون بررسی می‌کند، چگونه بعضی اشخاص کامیاب هستند در صورتی‌که انسان‌های دیگر با بیماری‌های مزمن دست به گریبانند. واقعیت آن است که چیزهای ساده‌ای وجود دارد که شما می‌توانید نه تنها برای کمک به رشد جنین در رحم‌تان انجام دهید، بلکه به او فرصتی برای یک زندگی سالم و رضایت بخش در آینده می‌دهید. 

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان به هر روشی که بخواهید زایمان کنید ابتدا باید در بیمارستان پذیرش شوید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید