طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته سی ونهم نوزادی

هفته سی ونهم نوزادی
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 779 بازدید

هفته سی ونهم نوزادی

هفته سی ونهم نوزادی


تغذیه نوزاد

استفاده از پیش‌بند در هنگام غذا خوردن کودک کار مفیدی است هرچند گاهی بچه‌ها با بستن پیش‌بند موافق نیستند. اگر فرزند شما به نوع خاصی از پیش‌بند علاقه ندارد، نوع دیگری را جایگزین نمایید.

 

خواب نوزاد

در این سن، فرزند شما می‌تواند کاملاً در تختخواب خود بچرخد و حرکت کند. این کار، عادی است و مشکلی ایجاد نمی‌کند، البته در صورتی که نکات ایمنی به وسیله شما رعایت شده باشد.

 

بازی

بازی‌های موزیکال همیشه مورد علاقه بچه‌ها هستند. می‌توانید با خرید اسباب‌بازی‌های موزیکال یا با در دسترس قرار دادن ابزارهای موسیقی موجود در منزل، کودک را سرگرم کنید و او را به آشنایی با ریتم علاقه‌مند سازید.

 

نکته

بر طبق توصیه آکادمی متخصصان کودکان آمریکا، بچه‌های زیر 2 سال نباید تلویزیون تماشا کنند که این موضوع، شامل دیدن نوارهای ویدیویی، CD یا DVDهای مخصوص کودکان نیز می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که شیرخوارانی که به تماشای تلویزیون می‌پردازند، دیرتر از شیرخوارانی که تلویزیون نمی‌بینند به مهارت‌های تکلمی دست می‌یابند. این موضوع حتی در صورتی که کودک فقط صدای تلویزیون را بشنود نیز صادق است.

 

  • دادن اشیا از یک دست به دست دیگر، مهارتی است که اکثر والدین به آن توجه نمی‌کنند. این مهارت از قسمت مرکزی مغز فرزندتان منشاء می‌گیرد و با همکاری بدن کودک به مرحلهٔ عمل درمی‌آید. کنترل یک طرف بدن و سپس، سمت دیگر آن، مهارت بسیار مهمی است. چنان چه تا این سن فرزندتان قادر به انجام این کار نیست، او را به نزد پزشک متخصص کودکان ببرید.
  • غان و غون کردن همراه با تغییر تون، به معنی نوعی مکالمهٔ آزمایشی و ساختگی است. ممکن است متوجه شوید که فرزندتان با الگوی مکالمه‌ای، با عروسک خود «حرف می‌زند» و تون صدایش را نیز تغییر می‌دهد. این، یکی از دلایل اهمیت صحبت کردن با نوزاد، بلافاصله پس از تولد است زیرا فراگیری تکلم از همین زمان آغاز می‌شود.
  • در این سن، توانایی تحمل وزن بر روی ساق‌ها و بدون حمایت دیگران آغاز شده است. ممکن است کودک این کار را با گرفتن اثاثیه داخل اتاق انجام دهد و یا چند قدم راه برود، البته راه رفتن مهارتی است که بسیاری از کودکان، در این سن به آن دست نمی‌یابند.
  • خطرات بروز خفگی و پیشگیری از آن، از منزل آغاز می‌شود ولی باید در همه جا مورد توجه قرار گیرد. اتومبیلی را که فرزند خود را به وسیله آن به بیرون از منزل می‌برید از نظر دارا بودن وسایلی که ممکن است موجب خفگی کودک شوند کنترل کنید. قطعات بزرگ غذا، اشیای کوچک و گرد، غذاهای سفت و بسیاری از چیزهای دیگر می‌توانند موجب خفگی کودک شوند.
  • تمام مسایل ایمنی مرتبط با تختخواب کودک را به دقت بررسی کنید. هرگز تختخواب کودک را در نزدیک پنجره قرار ندهید.

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی:  بروز احساسات درکودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته چهل ودوم نوزادی

هفته بیست وهفتم نوزادی

هفته بیست وهفتم نوزادی

هفته بیست وهفتم نوزادی بعد از 8 ماهگی می‌توانید زردهٔ تخم‌مرغ را به فرزند خود بدهید ولی هنوز نباید سفیده آن به کودک داده شود. سفید تخم‌مرغ حساسیت‌زایی بیشتری دارد و نباید کودک به هیچ شکل پیش از یک سالگی آن را مصرف نماید. مصرف عسل، قبل از یک سالگی، کودک را در خطر ابتلا به بیماری بوتولیسم قرار می‌دهد. از پزشک متخصص اطفال در مورد سایر غذاهای حساسیت‌زا سؤال کنید.

هفته چهارم نوزادی

هفته چهارم نوزادی

هفته چهارم نوزادی معمولاً از این هفته، تغذیه نوزاد بهتر می‌شود و ممکن است نوزاد در بین هر بار شیر خوردن به مدت طولانی‌تری بخوابد. تعداد دفعات شیر خوردن به حداقل 8 بار در طول روز می‌رسد ولی در بسیاری از نوزادان بیشتر است. در هفته چهارم، نوزادان حداقل یک بار در طول شب شیر می‌خورند. توجه داشته باشید که چنان چه به زور، مقدار بیشتر شیر به نوزاد بدهید، این کار موجب خوابیدن بیشتر نوزاد در ساعات شب نمی‌شود بلکه ممکن است استفراغ نوزاد را به دنبال داشته باشد.

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 4 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 4 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 4 ماهه بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 4 ماهه: در این مرحله، کودکان کم کم استفاده هدفمند از دستان خود را آغاز می‌کنند. لمس کردن، حس کردن و گرفتن، همگی راه‌هایی برای کشف و سیاحت دنیای جدید برای کودک هستند

هفته پنجم نوزادی

هفته پنجم نوزادی

هفته پنجم نوزادی اگر به فرزند خود شیرخشک می‌دهید، باید نوع مناسب آن را با نظر پزشک مشخص کنید. ممکن است فرزند شما نسبت به بعضی شیرخشک‌ها آلرژی داشته باشد و به دنبال خوردن شیرخشک دچار درد و ناراحتی شود. بعضی عوارض ناشی از شیرخشک عبارت است :

مسائل پس از زایمان

مسائل پس از زایمان

مسایل پس از زایمان پس از زایما چه طبیعیو چه سزارین مسایلی چون خون ریزی برای مادر پیش می آید که عادی است ولی باید با مشورت پزشک سلامت هر دو مورد معاینه قرار گیرد

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید