کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

کیسه ی آب در بارداری

کیسه ی آب در بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/07 0 نظر 673 بازدید

کیسه ی آب در بارداری

جنین در داخل کیسه‌ی آب که پر از مایع آمنیوتیک است رشد می‌کند. این مایع به مرور در طول بارداری افزایش می‌یابد و در هفته‌ی 34 به حداکثر حجم خود می‌رسد. پس از آن حجم مایع آمنیوتیک به مرور کاهش می یابد


 کیسه‌ی آب در بارداری


جنین در داخل کیسه‌ی آب که پر از مایع آمنیوتیک است رشد می‌کند. این مایع به مرور در طول بارداری افزایش می‌یابد و در هفته‌ی 34 به حداکثر حجم خود می‌رسد. پس از آن حجم مایع آمنیوتیک به مرور کاهش می‌یابد. در طول نیمه‌ی دوم بارداری مایع آمنیوتیک با ادرار جنین مخلوط است؛ یعنی جنین در کیسه‌ی آب ادرار می‌کند و سپس همین ادرار مخلوط با مایع آمنیوتیک را می‌بلعد. نگران نباشید این مسئله اصلا ضرری برای جنین نخواهد داشت، چرا که گردش این مایع در داخل شش‌های جنین حتی می‌تواند به رشد و تکامل آنها کمک کند. 

                                                             کیسه آب بارداری
گاهی اوقات ممکن است پزشک مردد شود که آیا میزان مایع آمنیوتیک بالای سطح متوسط است یا پایین‌تر و برای اطمینان از این مسئله و اتفاقات در حال وقوع یک سونوگرافی انجام دهد. افزایش یا کاهش جزئی سطح مایع آمنیوتیک، معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما تغییرات شدید در حجم این مایع می‌تواند علامت برخی مشکلات دیگر باشد.

حتما بخوانید: مراقبت های نوزاد


افزایش بیش از حد مایع آمنیوتیک


 اصطلاح پزشکی زیادبودن مایع آمنیوتیک، پلی هیدرآمنیوس یا هیدرآمنیوس است. این شرایط تقریبا زیاد اتفاق می‌افتد؛ حدودا از هر 10 بارداری یکی با چنین شرایطی مواجه می‌شود. این افزایش حجم اغلب کم است و پزشکان همیشه نمی‌توانند علت آن را کشف کنند؛ اما می‌دانند که افزایش اندک حجم آمنیوتیک مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند و ممکن است به علت بیماری دیابت یا بروز برخی بیماری‌های ویروسی مشخص در مادر باشد و در چنین شرایطی جنین ممکن است در بلعیدن مایع دچار مشکل و سختی شود، چرا که مقدار فراوانی مایع داخل کیسه‌ی آب را پر کرده است.

حتمابخوانید: زایمان زودرس


مادران باردار می‌پرسند...


پرسش: «آیا میزان مایع آمنیوتیک با مقدار آب مصرفی ما تعیین می‌شود؟» 
پاسخ: «خیر، میزان مایعات مصرفی مادر رابطهی کمی با سطح مایع کیسه‌ی آب دارد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مادر با مصرف مایعات و آب فراوان می‌تواند تأثیر بسیار اندکی در افزایش حجم مایع آمنیوتیک بگذارد؛ اما در هر صورت همیشه آب و مایعات کافی مصرف کنید.


 کاهش بیش از حد مایع آمنیوتیک


 اصطلاح پزشکی کاهش بیش از حد مایع آمنیوتیک کیسه‌ی آب اولیگوهیدرآمنیوس است. به طور طبیعی سطح مایع آمنیوتیک بین هفته‌های 34 تا 36، کاهش می‌یابد؛ اما اگر این کاهش به پایین‌تر از حد متوسط برسد، پزشک ممکن است آزمایشات دقیق تری انجام دهد. یکی از دلایل شایع کاهش زیاد مایع آمنیوتیک، پارگی کیسه‌ی آب است که موجب خروج مایع از بدن می‌شود. 

                                                           کیسه ی آب بارداری
کاهش سطح مایع آمنیوتیک تا قبل از هفته‌ی 34 ممکن است نشان دهنده‌ی وجود مشکلی در مادر یا جنین باشد. برای مثال بعضی از خانم‌هایی که فشار خون بالا یا لوپوس دارند، ممکن است جریان خون داخل رحم شان کمتر شود و خون کمتری به جفت و جنین برسد. زمانی که نوزاد خون کمتری دریافت کند، در نتیجه کلیه هایش ادرار کمتری تولید می‌کند و سطح مایع آمنیوتیک پایین‌تر خواهد آمد.

حتما بخوانید: مکانیسم شیردهی


 اگر کاهش مقدار مایع آمنیوتیک متوسط باشد، وضعیت سلامت نوزاد از نزدیک و به دقت تحت مراقبت و آزمایش‌های خاص قرار می‌گیرد. گاهی اوقات اولیگوهیدرآمنیوس علامت محدودشدن رشد جنین است و به ندرت نقص و ناهنجاری لوله و سیستم ادراری جنین را نشان می‌دهد. گاهی اوقات هم ممکن است نشانگر عملکرد نامناسب جفت باشد. 
اگر کاهش مقدار مایع آمنیوتیک داشته باشید، پزشک توصیه خواهد کرد که بیشتر استراحت کنید و پاهایتان را بالا نگه دارید تا خون بیشتری به رحم و جفت برسد و در نتیجه میزان دریافت خون و غذا و ادرار جنین افزایش پیدا کند و سطح مایع آمنیوتیک بالا بیاید. (فقط خوشحال باشید که الان مجبور نیستید او را پوشک کنید.)


پارگی زودرس کیسه‌ی آب 


پارگی زودرس کیسه‌ی آب که گاهی PROM  نامیده می‌شود، قبل از شروع دردهای زایمان اتفاق می‌افتد. پارگی زودرس کیسه‌ی آب می‌تواند نزدیک موعد زایمان و گاهی زودتر از هفته‌ی 37 اتفاق بیفتد.

                                                           کیسه آب در بارداری
    اگر کیسه آب پاره شود، پزشک ممکن است صبر کند تا خودتان به طور طبیعی دچار دردهای زایمان شوید و زایمان کنید یا اینکه به منظور جلوگیری از بروز عفونت‌های داخلی رحم، نوزاد را با زایمان القایی (تحریکی) به دنیا آورد. 

حتما بخوانید: فواید شیر مادر


    اگر زمان پارگی کیسهی آب به موعد زایمان تان خیلی نزدیک باشد و به نظر برسد عفونتی در رحم تان وجود ندارد، پزشک ممکن است با استفاده از برخی داروها (آنتی بیوتیک، توکولیتیک و استروئید) بارداری را تا جایی که ممکن است طولانی‌تر کند و در این مدت سونوگرافی‌های مرتبی انجام دهد و مدام قلب جنین را بررسی کند تا از سلامت او مطمئن شود. 
اگر فکر می‌کنید کیسه‌ی آبتان پاره شده و در معرض زایمان زودرس هستید، فوراً پزشک را مطلع کنید. او با انجام آزمایش‌هایی مطمئن می‌شود که واقعا کیسه‌ی آب پاره شده است یا خیر.

 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: سلام دادن کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 7 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا پایان 6 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز دنیا پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مراقبت های پزشکی نوزاد پس از تولد

مراقبت های پزشکی نوزاد پس از تولد

مراقبت های پزشکی نوزاد پس از تولد مراقبت های پزشکی نوزاد پس ازتولد که پرستاران اتاق زایمان معمولاً این اقدامات اولیه را بلافاصله بعد از زایمان در اتاق عمل انجام می دهند. اگر چه ممکن است انجام این کارها شما را بی حوصله کند. ولی معمولاً زیاد طول نمیکشد تولد کودک یک تغییر پرفشار محیطی برای اوست و کادر پزشکی باید بطور متناوب اولین ساعات زندگی او را کنترل کنند 

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3 درمان افسردگی پس از زایمان

اسیدهای چرب امگا 3  درمان افسردگی پس از زایمان اسیدهای  چرب امگا3 "چربی‌‌‌‌های شادی بخش" و "هدیه دریا" نامیده میشوند. مغز به طور طبیعی دارای مقدار زیادی از یک نوع اسید چرب امگا3 به نام اسید دوکوساهگزاانوئیک (DHA) است. وقتی مغز مقادیر زیادی از این چربی خوب را داشته باشد، به طور مطلوب کار کرده و به شما روشنی ذهن و خلق و خوئی سالم خواهد داد.
محققان توانسته‌‌‌‌اند ارتباط مصرف این چربی‌‌‌‌های سالم را با افس....

افزایش باروری با مصرف فلفل قرمز

افزایش باروری با مصرف فلفل قرمز

افزایش باروری با مصرف فلفل قرمز اگر میکوشید پدر و مادر بشوید، فلفل قرمز ادویه‌‌‌‌ای است که دارای مادغذایی موردنیاز شما است. فلفل قرمز سائیده یک چاشنی درست از فلفل قرمز است که معمولا به پنیر و به ترکیب ادویه جات، و به سوسیس اضافه گشته تا کم..........

چه غذاهایی اسید فولیک داره؟

چه غذاهایی اسید فولیک داره؟

چه غذاهایی اسید فولیک داره؟ در حالی که این دو اصطلاح غالبا به جای هم به کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌روند اما باید گفت فولات شکلی از ویتامین B هست که به‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور طبیعی در غذاهایی مانند نسبزیجات برگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌دار مسیر یافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود ولی اسید فولیک صورت مصنوعی آن است که در مکمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ویتامین یافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اسید فولیک مکمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها عملا از  فولات غذاها بهتر جذب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. 

هوش مالی شما چیست؟

هوش مالی شما چیست؟

هوش مالی شما چیست؟ هوش مالی به این که چقدر پول به دست می‌آوری ربطی نداره، بلکه به این مربوط می‌شه که چقدر پول را نگه می‌داری و اون پول چطوری برات کار می‌کنه.

تاثیر رشد جنین و نوزاد بر روی هوش

تاثیر رشد جنین و نوزاد بر روی هوش

تاثیر رشد جنین و نوزاد بر روی هوش

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 10

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید