قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

کیسه ی آب در بارداری

کیسه ی آب در بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/07 0 نظر 150 بازدید

کیسه ی آب در بارداری

جنین در داخل کیسه‌ی آب که پر از مایع آمنیوتیک است رشد می‌کند. این مایع به مرور در طول بارداری افزایش می‌یابد و در هفته‌ی 34 به حداکثر حجم خود می‌رسد. پس از آن حجم مایع آمنیوتیک به مرور کاهش می یابد


 کیسه‌ی آب در بارداری


جنین در داخل کیسه‌ی آب که پر از مایع آمنیوتیک است رشد می‌کند. این مایع به مرور در طول بارداری افزایش می‌یابد و در هفته‌ی 34 به حداکثر حجم خود می‌رسد. پس از آن حجم مایع آمنیوتیک به مرور کاهش می‌یابد. در طول نیمه‌ی دوم بارداری مایع آمنیوتیک با ادرار جنین مخلوط است؛ یعنی جنین در کیسه‌ی آب ادرار می‌کند و سپس همین ادرار مخلوط با مایع آمنیوتیک را می‌بلعد. نگران نباشید این مسئله اصلا ضرری برای جنین نخواهد داشت، چرا که گردش این مایع در داخل شش‌های جنین حتی می‌تواند به رشد و تکامل آنها کمک کند. 

                                                             کیسه آب بارداری
گاهی اوقات ممکن است پزشک مردد شود که آیا میزان مایع آمنیوتیک بالای سطح متوسط است یا پایین‌تر و برای اطمینان از این مسئله و اتفاقات در حال وقوع یک سونوگرافی انجام دهد. افزایش یا کاهش جزئی سطح مایع آمنیوتیک، معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما تغییرات شدید در حجم این مایع می‌تواند علامت برخی مشکلات دیگر باشد.

حتما بخوانید: مراقبت های نوزاد


افزایش بیش از حد مایع آمنیوتیک


 اصطلاح پزشکی زیادبودن مایع آمنیوتیک، پلی هیدرآمنیوس یا هیدرآمنیوس است. این شرایط تقریبا زیاد اتفاق می‌افتد؛ حدودا از هر 10 بارداری یکی با چنین شرایطی مواجه می‌شود. این افزایش حجم اغلب کم است و پزشکان همیشه نمی‌توانند علت آن را کشف کنند؛ اما می‌دانند که افزایش اندک حجم آمنیوتیک مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند و ممکن است به علت بیماری دیابت یا بروز برخی بیماری‌های ویروسی مشخص در مادر باشد و در چنین شرایطی جنین ممکن است در بلعیدن مایع دچار مشکل و سختی شود، چرا که مقدار فراوانی مایع داخل کیسه‌ی آب را پر کرده است.

حتمابخوانید: زایمان زودرس


مادران باردار می‌پرسند...


پرسش: «آیا میزان مایع آمنیوتیک با مقدار آب مصرفی ما تعیین می‌شود؟» 
پاسخ: «خیر، میزان مایعات مصرفی مادر رابطهی کمی با سطح مایع کیسه‌ی آب دارد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مادر با مصرف مایعات و آب فراوان می‌تواند تأثیر بسیار اندکی در افزایش حجم مایع آمنیوتیک بگذارد؛ اما در هر صورت همیشه آب و مایعات کافی مصرف کنید.


 کاهش بیش از حد مایع آمنیوتیک


 اصطلاح پزشکی کاهش بیش از حد مایع آمنیوتیک کیسه‌ی آب اولیگوهیدرآمنیوس است. به طور طبیعی سطح مایع آمنیوتیک بین هفته‌های 34 تا 36، کاهش می‌یابد؛ اما اگر این کاهش به پایین‌تر از حد متوسط برسد، پزشک ممکن است آزمایشات دقیق تری انجام دهد. یکی از دلایل شایع کاهش زیاد مایع آمنیوتیک، پارگی کیسه‌ی آب است که موجب خروج مایع از بدن می‌شود. 

                                                           کیسه ی آب بارداری
کاهش سطح مایع آمنیوتیک تا قبل از هفته‌ی 34 ممکن است نشان دهنده‌ی وجود مشکلی در مادر یا جنین باشد. برای مثال بعضی از خانم‌هایی که فشار خون بالا یا لوپوس دارند، ممکن است جریان خون داخل رحم شان کمتر شود و خون کمتری به جفت و جنین برسد. زمانی که نوزاد خون کمتری دریافت کند، در نتیجه کلیه هایش ادرار کمتری تولید می‌کند و سطح مایع آمنیوتیک پایین‌تر خواهد آمد.

حتما بخوانید: مکانیسم شیردهی


 اگر کاهش مقدار مایع آمنیوتیک متوسط باشد، وضعیت سلامت نوزاد از نزدیک و به دقت تحت مراقبت و آزمایش‌های خاص قرار می‌گیرد. گاهی اوقات اولیگوهیدرآمنیوس علامت محدودشدن رشد جنین است و به ندرت نقص و ناهنجاری لوله و سیستم ادراری جنین را نشان می‌دهد. گاهی اوقات هم ممکن است نشانگر عملکرد نامناسب جفت باشد. 
اگر کاهش مقدار مایع آمنیوتیک داشته باشید، پزشک توصیه خواهد کرد که بیشتر استراحت کنید و پاهایتان را بالا نگه دارید تا خون بیشتری به رحم و جفت برسد و در نتیجه میزان دریافت خون و غذا و ادرار جنین افزایش پیدا کند و سطح مایع آمنیوتیک بالا بیاید. (فقط خوشحال باشید که الان مجبور نیستید او را پوشک کنید.)


پارگی زودرس کیسه‌ی آب 


پارگی زودرس کیسه‌ی آب که گاهی PROM  نامیده می‌شود، قبل از شروع دردهای زایمان اتفاق می‌افتد. پارگی زودرس کیسه‌ی آب می‌تواند نزدیک موعد زایمان و گاهی زودتر از هفته‌ی 37 اتفاق بیفتد.

                                                           کیسه آب در بارداری
    اگر کیسه آب پاره شود، پزشک ممکن است صبر کند تا خودتان به طور طبیعی دچار دردهای زایمان شوید و زایمان کنید یا اینکه به منظور جلوگیری از بروز عفونت‌های داخلی رحم، نوزاد را با زایمان القایی (تحریکی) به دنیا آورد. 

حتما بخوانید: فواید شیر مادر


    اگر زمان پارگی کیسهی آب به موعد زایمان تان خیلی نزدیک باشد و به نظر برسد عفونتی در رحم تان وجود ندارد، پزشک ممکن است با استفاده از برخی داروها (آنتی بیوتیک، توکولیتیک و استروئید) بارداری را تا جایی که ممکن است طولانی‌تر کند و در این مدت سونوگرافی‌های مرتبی انجام دهد و مدام قلب جنین را بررسی کند تا از سلامت او مطمئن شود. 
اگر فکر می‌کنید کیسه‌ی آبتان پاره شده و در معرض زایمان زودرس هستید، فوراً پزشک را مطلع کنید. او با انجام آزمایش‌هایی مطمئن می‌شود که واقعا کیسه‌ی آب پاره شده است یا خیر.

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

شیر کاکایو در بارداری

شیر کاکایو در بارداری

شیر کاکایو در بارداری شیر خورده‌اید؟ شیر کاکائو چطور؟ حرکت کنید و یک لیوان شیر کاکائو بخورید. شیر کاکائو در دوران بارداری سالم‌تر از این است که مردم فکر می‌کنند. شیر کاکائو، شیر کم چربی با کمی کاکائو و شکر است. شیر پر از مقادیر زیادی از مواد مغذی سالم بوده که بدن شما در سه ماهه دوم به آن نیازمند است و کاکائو دارای آنتی اکسیدان زیاد بوده و برای اضافه کردن به هر غذایی خوب است. اگر شیر تنها را دوست ندارید

مصرف تره تیزک آبی در بارداری

مصرف تره تیزک آبی در بارداری

مصرف تره تیزک آبی در بارداری بولاغ اوتی، ترد و فلفلی است و افزودنی خوبی برای هر نوع سالاد محسوب می‌‌‌شود و برای کمک به بدن در حال تغییر شما و کودک در حال رشدتان پر از مواد غذایی است. بولاغ اوتی منبع خوب پروتئین، فولات مس، منیزیم، منگنز، پتاسیم، ویتامین K و فسفر است. همه‌‌‌اش این‌‌‌ها نبود، آن مواد دیگری هم دارد.
 

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری

تاثیر تلاوت قرآن در دوران بارداری تلاوت قرآن باید برنامه ثابت و مداوم دوران بارداری باشد:
پیامبر اکرم می‌فرمایند:
" نوروا بیوتکم بتلاوه القرآن... فان البیت اذا کثر فیه تلاوه القرآن کثر خیره و استع اهله و اضا لاهل السمائ کما تضی‌ئ السما لاهل الدنیا"
خانه‌های خود را به تلاوت قرآن روشن کنید... هرگاه در خانه‌ای قرآن زیاد تلاوت شود، خیر و برکت آن خانه زیاد میشود و اهل آن به وسعت می‌رسند و آن خانه برای اهل آسمان درخشندگی پیدا میکند؛ چنانکه ستارگان آسمان برای اه...

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم

8 راز بزرگ آفرینش جنین که هنوز هم بی پاسخ مانده‌اند - قسمت دوم کروموزوم‌ها نیز داستانی دارند. این داستان در اکتشافی خلاصه می‌شود که دو دانشمند بزرگ جیمز واتسون و فرانسیس کریک به آن دست یافتند. آن‌ها در سال 1953 جایزه نوبل را به دست آوردند به دلیل اکتشافی که به کرموزومهای رنگی نامگذاری شده بود. تعداد این کروموزوم‌ها به 46 کروموزوم در هر سلول می‌رسد و به قول دیگر 23 جفت. 22 جفت از این تعداد یکنواخت شبیه به هم هستند اما تنها جفت باقی‌مانده وظیفه مهم تعین جنسیت جنین را برعهده دارد.

تاثیر سخنان والدین بر(DNA)جنین

تاثیر سخنان والدین بر(DNA)جنین

تاثیر سخنان والدین بر(DNA)جنین تنها 10% از دی ان ای های انسان برای ساخت پروتئین استفاده می شود که برای دانشمندان غربی جالب توجه است و باقی 90% آن به عنوان "دی ان ای ناخواسته" تلقی می شود. از طرف دیگر پژوهشگران روسی متقاعد شده اند که طبیعت؛ معیوب و ناقص نیست و به همین دلیل هم به دنبال تحقیق به روی آن 90% دی ان ای ناخواسته، سرمایه گذاری کرده اند که این سرمایه گذاری به نتایج انقلابی نیز منتهی گشته است

نکات بارداری چند قلویی

نکات بارداری چند قلویی

نکات بارداری چند قلویی در قدیم پزشکان به مادرانی که دوقلو باردار بودند، توصیه می‌کردند که از هفته‌ی 24 تا 28 به بعد، بیشتر در رختخواب بمانند و استراحت کنند. اما اطلاعات و آمار نشان می‌دهد که احتمال زایمان زودرس در زنانی که استراحت مطلق می‌کردند و همچنین کم وزنی نوزادان این زنان، نسبت به دیگران به هیچ وجه کمتر نشده است

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید