قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/08 0 نظر 109 بازدید

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری

غذاهای دریایی منبع خوب پروتئین و آهن بوده و اسیدهای چرب امگا3 موجود در بسیاری از ماهی‌ها می‌تواند به افزایش رشد مغز کودک کمک کند. درواقع یک مطالعه در بریتانیا نشان داد که کمبود غذاهای دریایی در دوران بارداری می‌تواند به مهارت کلامی ضعیف، مشکلات رفتاری و دیگر مسائل رشد در دوران کودکی منجر شود ولی بعضی از ماهی‌ها و صدف‌ها دارای جیوه پی‌سی‌بی (PCBs) و دیگر آلوده‌کننده‌ها بوده و به ا....

میزان استفاده از غذاهای دریایی در دوران بارداری


غذاهای دریایی منبع خوب پروتئین و آهن بوده و اسیدهای چرب امگا3 موجود در بسیاری از ماهی‌ها می‌تواند به افزایش رشد مغز کودک کمک کند. درواقع یک مطالعه در بریتانیا نشان داد که کمبود غذاهای دریایی در دوران بارداری می‌تواند به مهارت کلامی ضعیف، مشکلات رفتاری و دیگر مسائل رشد در دوران کودکی منجر شود ولی بعضی از ماهی‌ها و صدف‌ها دارای جیوه پی‌سی‌بی (PCBs) و دیگر آلوده‌کننده‌ها بوده و به این دلیل است که غذاهای دریایی در لیست غذاهای مشکل‌دار دوران بارداری آمده است. آیا این خطرها از فواید آن بیشتر است؟! اجازه دهید ببینیم.

                                 غذاهای دریایی
جیوه


بسیاری از خانم‌ها در مورد خوردن ماهی به خاطر جیوه آن نگرانی دارند. جیوه خیلی زیاد ممکن است به دستگاه عصبی درحال رشد کودک شما آسیب برساند ولی یک خبر خوش هم هست: و آن این که اگر غذایی سالم و متوازن بخورید، خوردن جیوه خیلی زیاد غیرممکن می‌شود حتی اداره غذا و داروی آمریکا می‌گوید که خانم‌های باردار می‌توانند با ایمنی دو وعده غذای کنسرو ماهی تون را در هفته بخورند( شایع است که ماهی تون دارای جیوه است) علاوه بر این فواید چربی‌های خوب آن که اسیدهای چرب امگا3 نام دارند بر خطرات آن فزونی دارد. اگر باز هم نگرانی دارید راه‌هایی برای کاهش نگرانی شما وجود دارد. اولا از خوردن ماهی‌های بزرگتر و سن‌دارتر بپرهیزید و چون ممکن است جیوه بیشتری داشته باشند.

حتما بخوانید: نکات مهم استفاده از گوشت در دوران بارداری

نیزه ماهی، کوسه ماهی و ماهی سیرو و تاج ماهی ماهی‌های بزرگی هستند که عمری طولانی‌تر دارند لذا در دوران بارداری از خوردن آنها خودداری نمائید و به جای آنها ماهی آزاد، کنسرو ماهی تون، ماهی پوالاک، میگو بخورید که همه در لیست قابل قبول برای دوران بارداری قرار دارند ولی در این لیست فقط ماهی آزاد و تون دارای منابع خوب اسیدهای چرب امگا 3 مهم برای رشد صحیح مغز و چشم‌های کودک شما هستند. ماهی‌های تون و آزاد در لیست 100 غذای خوب دوران بارداری قرار دارند که در صفحات قبل مورد بحث قرار گرفته‌اند. 

                                غذاهای دریایی
سوشی  (sushi)


سوشی غذای خوبی برای مصرف ماهی است ولی نه برای دوران بارداری. ماهی خام میتواند دارای باکتری-های مضر، انگل‌ها و ویروس‌ها باشد.

حتما بخوانید: مضرات الکل بر بارداری سالم


به خانم‌های باردار توصیه می‌شود که از خوردن سوشی و دیگر ماهی‌های خام خودداری کنند. در استفاده از غذاهای دریایی دودی و یخچالی عم با ممنوعیت مواجه هستند جز این که حرارت داده شوند (مثلا اگر در یک قابلمه پخته شوند) اگر خیلی میل دارید، غذاهای دریایی دودی کنسرو شده خطر کمتری دارند و اگر نمی‌توانید از خوردن سوشی چشم‌پوشی کنید. بگوئید به جای گوشت خام از سبزیجات استفاده کنند تا در خطر آلودگی قرار نگیرید.


صدف خام


خوردن صدف خام هم مانند اغلب محصولات حیوانی برای دوران بارداری خوب نیست چون ممکن است دارای باکتری‌هایی باشد که شما و کودک‌تان را بیمار سازد. اغلب بیماری‌های ایجاد شده با غذاهای دریایی از طریق صدف‌های نیم‌پز ایجاد میشوند. پختن صدف دریایی راه خوبی برای جلوگیری از عفونت است ولی پختن، جلو آلودگی‌های مرتبط با خزه‌ها و شوجه‌های سرخ رنگ را نمی‌گیرد. غذای دریای را از یک فروشنده معتبر بخرید و اگر صدف می‌خرید در مورد خزه‌ها و شوجه‌های قرمز سوال کنید و صدف‌هایی که موقع پختن از هم باز نمی‌شوند را نخورید. مهم‌تر از همه این که اگر غذاهای دریایی بوی ماهی می-دهد، احتمالا تازه نیستند پس به خاطر سلامتی خود آنها را دور بیاندازید (خوردن صدف برای مسلمانان حرام شده است.)

                                               غذاهای دریایی
بهترین ماهی


بهترین ماهی برای خوردن نوع تازه آن است پس دنبال ماهی‌ای بروید که نقاط و لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی آن نبوده و لایه‌ای براق روی آنها نباشد. 

حتما بخوانید: باید و نبایدهای خوردن چای در دوران بارداری


خطر پنهان


تخم‌مرغ خام شما غذایی نیست که ممکن است به سلمونلا آلوده باشد. سلمونلا معمولا در غذاهایی یافت می‌شود که تهیه‌شان درست و بهداشتی نبوده است. در اینجا لیستی از غذاهایی هست که بخاطر مسمومیت با سلمونلا مشکل دارند.


   گوشت خام یا نیم‌پز خصوصا ماکیان‌ها
    کلم فندقی و خربزه گرمک
    تخم‌مرغ خام و نیم پز
    لبنیات غیر پاستوریزه مانند شیر نجوشانده یا غیر پاستوریزه، پنیر غیر پاستوریزه، دسرهای خامه‌دار و سس‌های خامه‌دار
    پس‌مانده‌های حیوانات( ما می‌دانیم شما آنها را نمی‌خورید ولی شاید به آنها دست می‌زندی) 
    ماهی و میگو
    انواع سس‌ها

                                                                    غذاهای دریایی

واقعیت اثبات شده 


پنیر حقیقتا یکی از مشکل‌دارترین غذاها برای دوران بارداری است. یادتان باشد که لبنیاتی مانند شیر و انواع پنیر پاستوریزه بخش سالمی از غذاهای دوران بارداری شما را تشکیل می‌دهند. ولی بهتر است که از خوردن پنیرهای آلوده به باکتری‌ها یا شیر نجوشیده یا غیر پاستوریزه خودداری کنید.

حتما بخوانید: باید و نبایدهای خوردن چای در دوران بارداری


ماهی موقع پختن باید درونش هم به حرارت 60 درجه سانتیگراد برسد. وقتی ماهی ورقه ورقه می‌شود پخته شده اگر ماهی آزاد درست می‌کنید وقتی قطرات روغن سفید روی آن جمع شد پخته شده است. ماهی آزاد یکی از سالمترین غذاها برای شما است چون دارای مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا بوده که برای خود و کودکتان مفید است. ماهی تون، ماهی مکرل (مهی خال‌دار)، ساردین و کولی منابع خوب این چربی‌ها هستند. بعضی از آنها کوچکند یعنی مقدار جیوه آنها هم کم است

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

تمامی ما از آغاز دوران تحصیل این نصیحت معروف پدر و مادرهایمان را به خاطر داریم: "خوب درس بخون تا واسه ی خودت کسی بشی" اما شاید هیچ کدام از این پدر مادرها به ما یاد ندادند که این "خوب درس خواندن" یعنی چه!

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

حالات شایع سه ماه سوم بارداری

حالات شایع سه ماه سوم بارداری

حالات شایع سه ماه سوم بارداری رشد سریع کودک در سه ماهه آخر بدین معناست که برای کودک جای کمتری برای هر فعالیتی وجود دارد و باعث ایجاد واکنشهایی می شود:
• کمردرد. هر چه دوران بارداری پیش می رود کمردرد بیشتر می شود. علت آن این است که این بدن از وضعیت طبیعی خود خارج می شود و برای جادادن شکم انحنای ستون مهره ها بیشتر می شود زیرا ماهیچه هایی که به طور طبیعی کمر را صاف نگه می دارند، نرم می شوند. ب

در دوران بارداری چقدر ورزش کافی است؟

در دوران بارداری چقدر ورزش کافی است؟

در دوران بارداری چقدر ورزش کافی است؟ میانه روی یک کلمه قابل اجرا است. انجام بیش از حد تمرینات ورزشی مسیر خون و اکسیژن را تغییر می دهد و از کودک در حال رشد دور می کند. بیشتر متخصصان پیشنهاد می کنند میزان ضربان قلب را پایین تر از 140 بار در دقیقه نگه دارید. (برای پیدا کردن ضربان قلب نبض خود را در ناحیه گردن یا مچ دست برای 6 ثانیه بشمارید بعد عدد به دست آمده را در 10 ضرب کنید.) به جسمتان توجه کنید، اگر هنگام انجام تمرینات ورزشی از شدت نفس نفس زدن قادر به صحبت کردن نیستید، خیل

نقش فولیک اسید در باروری سالم

نقش فولیک اسید در باروری سالم

نقش فولیک اسید در باروری سالم فولات در مراحل آغازین رشد جنین اهمیت زیادی دارد. جنین درحال رشد در روزها و هفته‌‌‌‌های اول برای تشکیل قالب‌‌‌‌بندی اساسی خود به فولات نیاز دارد. بدون اسید فولیک کافی ستون فقرات به طور مناسب شکل نگرفته و به اسپینا بیفیدا خواهد انجامید. این که فولات واقعا چقدر به تشکیل ستون فقرات و بسته شدن نخاع کمک میکند، کاملا معلوم نشده است. با این حال دانشمندان دقیقا میدانند که فولات آسیب به DNA نقاط تیره سلولها را کاهش داده

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم

نکات برجسته سه ماه دوم بارداری را بشناسیم در اینجا به تغییراتی که برای شما اتفاق می افتد و چگونگی رشد کودک نگاهی گذرا داریم و نیز به آنچه که شما طی سه ماهه دوم انتظار آن را دارید، می پردازیم:

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری

در هفته سی ام بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی ام بارداری و نکات مهم درباره هفته سی ام بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

چگونه در دوران بارداری از آرامش خیال لذت ببرید؟

چگونه در دوران بارداری از آرامش خیال لذت ببرید؟

چگونه در دوران بارداری از آرامش خیال لذت ببرید؟ سلامتی عمومی در اواسط دوران بارداری بطور طبیعی احساسات شما را هم تحت تأثیر قرار می دهد. توانایی بهتر خوردن، بهتر خوابیدن و ورزش کردن همه به آرامش ذهن کمک می کنند.
در بسیاری از فرهنگها احساس اولین حرکت کودک نقطه عطف دوران بارداری در نظر گرفته می شود. هنگامی که حرکت او را در درون خود حس می کنید، یا حرکات او را از طریق صفحه نمایش دستگاه سونوگرافی می بینید، به مرحله علاقه و وابستگی به او می رسید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید