کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

سونوگرافی در دوران بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/26 0 نظر 625 بازدید

سونوگرافی در دوران بارداری

در دوران بارداری سونوگرافی بهترین کمک را به مادر و پزشک می کند تا از سلامت جسمانی مادر و جنین آگاه شوند و در صورت لازم تدابیری را بیندیشند

سونوگرافی در دوران بارداری


در مراجعه به پزشک، اغلب انجام یک سونوگرافی توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در سونوگرافی از امواج صدا برای مشاهده و بررسی وضعیت نوزاد استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌شود که روشی کاملا بی‌‌‌‌‌‌‌‌درد و بی‌‌‌‌‌‌‌‌خطری برای شما و ونوزادتان است. با سونوگرافی می‌‌‌‌‌‌‌‌توان چگونگی رشد و اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌ی نوزاد را مشاهده و بررسی کرد. بعدها در حدود هفته‌‌‌‌‌‌‌‌ی بیستم، سونوگرافی مجدد نوشته می‌‌‌‌‌‌‌‌شود تا جزئیات بیشتر بدن نوزاد مشاهده شود. با این سونوگرافی می‌‌‌‌‌‌‌‌توان مشکلات احتمالی ستون فقرات نوزاد، دست و پا، قلب و دیگر اعضای او را چک کرد.


در برخی از بیمارستان‌‌‌‌‌‌‌‌ها، هر خانم بارداری می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند دو سونوگرافی یکی در 12 تا 14 هفتگی و دیگری در 20 هفتگی انجام دهد. اگر به هر دلیلی در معرض خطر جدی‌‌‌‌‌‌‌‌ای قرار داشته باشید(اگر در سوابق خانوادگی‌‌‌‌‌‌‌‌تان سندرم دان وجود دارد.سن‌‌‌‌‌‌‌‌تان بالای 35 یا 37 سال است، در اولین سونوگرافی ناهنجاری یا نقصی مشاهده شده است). مجددا برای شما آزمایش سونوگرافی تجویز می‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
اطلاعات و موضوعات زیر در سه‌‌‌‌‌‌‌‌ماهه‌‌‌‌‌‌‌‌ی اول بارداری بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌شود:

                                                      سونوگرافی در بارداری


زمان دقیق وضع حمل:

در اولین سونوگرافی، معمولا بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌شود که اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌ی جنین با توجه به تاریخ آخرین عادت ماهانه کوچک‌‌‌‌‌‌‌‌تر، بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌تر یا مناسب است. جواب سونوگرافی در سه‌‌‌‌‌‌‌‌ماهه‌‌‌‌‌‌‌‌ی اول، بسیار دقیق‌‌‌‌‌‌‌‌تر از دیگر سونوگرافی‌‌‌‌‌‌‌‌هاست و دقیق‌‌‌‌‌‌‌‌تر زمان زایمان را مشخص می‌‌‌‌‌‌‌ کند

 

حتما بخوانید: نرمش بدون افراط در بارداری


نقص جنین:

اگرچه یک سونوگرافی دقیق برای تشخیص نقص ظاهری نوزاد، معمولا بعد از 15 تا 20 هفتگی انجام شدنی است، اما برخی مشکلات را می‌‌‌‌‌‌‌‌توان با انجام سونوگرافی واژینال حتی بین هفته‌‌‌‌‌‌‌‌های 11 تا 12 تشخیص داد. در این هفته‌‌‌‌‌‌‌‌ها بیشتر مغز، ستون فقرات، دست و پا، شکم و مجاری ادراری و گوارش را می‌‌‌‌‌‌‌‌توان از طریق سونوگرافی واژینال مشاهده کرد.


شرایط تخمدان:

با انجام سونوگرافی، می‌‌‌‌‌‌‌‌توان هر نوع نقص یا کیست در تخمدان‌‌‌‌‌‌‌‌ها را تشخیص داد. گاهی اوقات می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند حتی کیست‌‌‌‌‌‌‌‌های ریزی به نام کیست توده‌‌‌‌‌‌‌‌ی لوتئال را هم نشان دهد، این کیست در محلی که تخم آزاد می‌‌‌‌‌‌‌‌شود شکل می‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد و پس از گذشت سه یا چهار ماه، به مرور از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌رود. دو نوع کیست دیگر تخمدان به کیست‌‌‌‌‌‌‌‌های درموئید و کیست‌‌‌‌‌‌‌‌های ساده معروف‌‌‌‌‌‌‌‌اند که به بارداری مربوط نمی‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و ممکن است تصادفی در طول بارداری ظاهر و در سونوگرافی دیده شوند، اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌ی کیست و نشانه‌‌‌‌‌‌‌‌های آن تعیین می‌‌‌‌‌‌‌‌کند که آیا نیازی به برداشتن آن هست یا نه و چه زمان این کار باید انجام شود.
وجود غده‌‌‌‌‌‌‌‌های فیبروم: این غده‌‌‌‌‌‌‌‌ها فیبروم رحیمی نامیده می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. این توده‌‌‌‌‌‌‌‌های خوش خیم در نتیجه‌‌‌‌‌‌‌‌ی رشد بی‌‌‌‌‌‌‌‌رویه‌‌‌‌‌‌‌‌ی عضله‌‌‌‌‌‌‌‌ی رحم ظاهر می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. 


محل و موقعیت بارداری:

گاهی اوقات بارداری ممکن است در خارج از رحم اتفاق بیفتد که به بارداری خارج رحمی معروف است(مبحث مربوط به بارداری خارج رحمی را مطالعه کنید).
حالا در روز ملاقات با پزشک دیگر نوبت شماست!
روز ملاقات با پزشک فرصت مناسبی است تا پاسخ تمام سوالاتی که در ذهن خود دارید را بگیرید. پرسش-هایتان ممکن است درباره‌‌‌‌‌‌‌‌ی این موارد باشد:
-بارداری چه تأثیری می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند روی مشکلات پزشکی شما داشته باشد؟
-امکان زایمان در منزل وجود دارد و آیا اصلا این کار برای شما و نوزاد بی‌‌‌‌‌‌‌‌خطر است؟
-چه نوع ورزش و نرمش‌‌‌‌‌‌‌‌هایی را می‌‌‌‌‌‌‌‌توان در طول دوران بارداری انجام داد؟

                                                      سونوگرافی در دوران بارداری
-بیمارستان چه کلاس‌‌‌‌‌‌‌‌ها و دوره‌‌‌‌‌‌‌‌ای آموزشی قبل از زایمانی را برگزار می‌‌‌‌‌‌‌‌کند؟
-در چه مناطقی در نزدیکی شما دوره‌‌‌‌‌‌‌‌ها یا کلاس‌‌‌‌‌‌‌‌هایی برای خانم‌‌‌‌‌‌‌‌های باردار وجود دارد؟
البته سوالات دیگری هم ممکن است در ذهن شما باشد که ما در اینجا به آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها اشاره نکرده‌‌‌‌‌‌‌‌ایم. اگر قبل از بارداری بیماری یا مشکل پزشکی خاصی داشته باشید(فصل 16 را مطالعه کنید). می‌‌‌‌‌‌‌‌توانید از دکتر بپرسید که چه نوع آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌ها یا معاینه‌‌‌‌‌‌‌‌های اضافه‌‌‌‌‌‌‌‌ای را باید انجام دهید. برای مثال در برخی بیمارستان‌‌‌‌‌‌‌‌ها، پزشکان متخصصی هستند تا به خانم‌‌‌‌‌‌‌‌های بارداری که بیماری و مشکلات پزشکی دارند رسیدگی کنند، چرا که شرایط این خانم‌‌‌‌‌‌‌‌ها در طول بارداری ممکن است کمی متفاوت تر از زنان دیگر باشند.

حتما بخوانید: حق و حقوق دوران باردای


همیشه قبل از مراجعه به پزشک، سوالات خود را آماده کنید، چرا که به خصوص پس از مشاهده‌‌‌‌‌‌‌‌ی جنین خود برای اولین سونوگرافی. ممکن است احساساتی و ذوق زده شوید و سوالات‌‌‌‌‌‌‌‌تان را فراموش کنید و گاهی هم بعضی سوال‌‌‌‌‌‌‌‌ها در راه بازگشت به ذهن‌‌‌‌‌‌‌‌تان می‌‌‌‌‌‌‌‌رسند. سوال‌‌‌‌‌‌‌‌های خود را بدون تردید وترس بپرسید، چرا که پزشک از پاسخ به آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها خوشحال خواهد شد و شاید بتواند پاسخ ها را کتبی داده یا شما را به فرد یا پزشک دیگری ارجاع دهد.

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: پرورش اعتماد به نفس درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

نام گذاری ماه های جنین

نام گذاری ماه های جنین

نامگذاری ماه های جنین خداوند در سوره مبارکه مومنون میفرماید:
" و لقد خلقنا الانسان من سلاله من طین. ثم جعلناه نطفه فی قرار مکین. ثم خلقنا النطفه علقه فخلقنا العلقه مضغه فخلقنا المضغه عظاما فکسونا العظام لحما ثم انشاناه خلقا اخر فتبارک الله احسن الخالقین"
و به یقین انسان را.....

نقش ماما در مراقبت های بارداری و زایمان

نقش ماما در مراقبت های بارداری و زایمان

نقش ماما در مراقبت‌های بارداری و زایمان مراکز مامایی نزدیک محل سکونت بهترین امکان برای مراقبت‌های بارداری است.

هفته سی ام  نوزادی

هفته سی ام نوزادی

هفته سی ام  نوزادی اکثر کودکان در این سنین دوست دارند خودشان مایعات را با لیوان بخورند. برای پیشگیری از ریخته شدن مایعات بر روی بدن و لباس فرزندتان، مقدار کمتری از مایع را در داخل لیوان بریزید. می‌توانید از لیوان‌های مخصوصی که برای جرعه جرعه خورد ساخته شده‌اند استفاده کنید.

شیر کاکائو در بارداری

شیر کاکائو در بارداری

شیر کاکایو در بارداری شیر خورده‌اید؟ شیر کاکائو چطور؟ حرکت کنید و یک لیوان شیر کاکائو بخورید. شیر کاکائو در دوران بارداری سالم‌تر از این است که مردم فکر می‌کنند. شیر کاکائو، شیر کم چربی با کمی کاکائو و شکر است. شیر پر از مقادیر زیادی از مواد مغذی سالم بوده که بدن شما در سه ماهه دوم به آن نیازمند است و کاکائو دارای آنتی اکسیدان زیاد بوده و برای اضافه کردن به هر غذایی خوب است. اگر شیر تنها را دوست ندارید

خطر دیابت بارداری برای جنین

خطر دیابت بارداری برای جنین

خطر دیابت بارداری برای جنین کمتر از 3 درصد از خانم های باردار به نوعی دیابت که مخصوص دوران بارداری است مبتلا می شوند. در همه دیابتها بدن نمی تواند به اندازه کافی انسولین تولید کند. انسولین هورمونی است که از پانکراس (لوزالمعده) ترشح می شود و به بدن اجازه می دهد گلوکز را به سوخت مفید تبدیل کند. در دوران بارداری بدن مادر باید انسولین بیشتری تولید کند تا انرژی مورد نیاز برای رشد کودک تأمین شود (مخصوصا از اواسط بارداری به بعد).

خوردن آجیل در دوران بارداری

خوردن آجیل در دوران بارداری

خوردن آجیل در دوران بارداری آجیل‌‌‌‌‌هایی با اندازه‌‌‌‌‌ها، شکل‌‌‌‌‌ها، رنگ‌‌‌‌‌ها و مزه‌‌‌‌‌های مختلف در بازار موجود است و هر کدام سرشار از مواد غذایی ای مانند موادمعدنی، پروتئین، فیبر، چربی‌‌‌‌‌های خوب و ویتامین هستند. از ذرات خیلی کم آن‌‌‌‌‌ها در غذاها گرفته تا خلال بادام در سالاد راه‌‌‌‌‌های خوبی برای مصرف در این سه ماه هستند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید