قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

انواع زایمان

انواع زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/30 0 نظر 238 بازدید

انواع زایمان

چند نوع زایمان داریم اجباری و القایی و تحریکیو تشدیدی از این جمله اند

انواع زایمان

اوضاع را به جلو پیش ببرید: القای درد زایمان اجباری 


زایمان القایی یا تحریکی یعنی پزشک قبل از شروع طبیعی درد‌‌‌‌‌ها، زایمان را آغاز کند. زمانی که پزشک ادامه‌‌‌‌‌ی بارداری را برای جنین یا مادر خطرناک‌‌‌‌‌تر از خطر زایمان زودرس تشخیص دهد، این عمل انجام می‌‌‌‌‌شود. 
مشکلات و بیماری‌‌‌‌‌هایی که بروز آن‌‌‌‌‌ها در بدن مادر انجام زایمان القایی را اجباری می‌‌‌‌‌کند: 
    مسمومیت بارداری
    وجود برخی بیماری‌‌‌‌‌های خاص چون دیابت یا کلستاز که احتمال پیشرفت آن‌‌‌‌‌ها پس از زایمان وجود داشته باشد؛ 
    وجو عفونت در مایع آمنیوتیک کیسه‌‌‌‌‌ی آب مثل عفونت پرده‌‌‌‌‌های جنینی(کوریو آمنیوتیک)؛ 

                                                    انواع زایمان

 


    خطر مرگ جنین 


خطرات بالقوه و بیماری‌‌‌‌‌های احتمالی تهدیدکننده‌‌‌‌‌ی سلامت نوزاد که انجام زایمان القایی را الزامی می‌‌‌‌‌کند: 
    ادامه‌‌‌‌‌ی بارداری پس از موعد مقرر زایمان، یعنی عبور سن بارداری از 41 تا 42 هفته که این مسئله خطر مرگ جنین را افزایش می‌‌‌‌‌دهد؛ 
    پارگی کیسه‌‌‌‌‌ی آب قبل از شروع دردهای زایمان که در این شرایط جنین در معرض خطر عفونت قرار می‌‌‌‌‌گیرد؛ 
    محدودیت رشد داخل رحمی)؛ 

حتما بخوانید: جوش و خارش در بارداری


    مشکوک به ماکروسومیا(وزن جنین بیشتر از 4 کیلوگرم یا بیشتر باشد)؛ 
    ناسازگاری ارهاش همراه با عوارض
    کمبود مایع آمنیوتیک(اولیگوهیدرآمنیوس)؛ 
    تنفس مکونیوم، خوردن مدفوع یا ورود به درون دستگاه تنفسی جنین در زمان دم؛ 
    آزمایش‌‌‌‌‌های سلامت جنینی که نشان می‌‌‌‌‌دهند جنین ممکن نیست در رحم به اندازه‌‌‌‌‌ی کافی رشد کند. 
اگر تا هفته‌‌‌‌‌ی 41 زایمان نکنید، پزشکتان نوعی آزمایش واژینال انجام می‌‌‌‌‌دهد تا دهانه‌‌‌‌‌ی رحم را تحریک به ترشح هورمون‌‌‌‌‌های آغاز کننده‌‌‌‌‌ی زایمان کند که این عمل به رفت و روب غشای کیسه‌‌‌‌‌ی آب معروف است. اگر نخواهید این روش را انتخاب کنید، تاریخی برای انجام زایمان تحریکی یا القایی تعیین می‌‌‌‌‌شود. 
این حق را دارید که انجام زایمان تحریکی را در زمانی که از موعد زایمان‌‌‌‌‌تان گذشته است رد کند، اما این کار سلامت نوزادتان را بیشتر تهدید خواهد کرد و البته ما رد این نوع زایمان را به‌‌‌‌‌هیچ‌‌‌‌‌وجه توصیه نمی‌‌‌‌‌کنیم. 

                                                       انواع زایمان


زایمان تحریکی(القایی) 


روش انجام زایمان تحریکی بستگی به حالت و شرایط دهانه‌‌‌‌‌ی رحم دارد. اگر دهانه‌‌‌‌‌ی رحم رسیده نباشد(یعنی به‌‌‌‌‌قدر کافی نرم و شل و باز نشده باشد)، پزشک ممکن است از داروها و روش‌‌‌‌‌های گوناگونی برای رسیدن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم بهره بگیرد. گاهی‌‌‌‌‌اوقات این روش به‌‌‌‌‌تنهایی به زایمان منجر می-شود. 

حتما بخوانید: آزمایش سندرم دان در بارداری


رایج‌‌‌‌‌ترین عاملی که برای رسیدن و آماده‌‌‌‌‌شدن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم استفاده می‌‌‌‌‌شود نوعی پروستاگلاندین است(ماده‌‌‌‌‌ای که به نرم‌‌‌‌‌شدن بافت دهانه‌‌‌‌‌ی رحم کمک می‌‌‌‌‌کند و موجب شروع انقباضات رحمی می-شود) که به‌‌‌‌‌شکل ژل یا قرص استفاده می‌‌‌‌‌شود. ماما یا پزشک پروستاگلاندین را داخل واژن قرار می-دهد تا موجب آغاز انقباضات با شدت متوسط شود. داروی دیگری که برای رسیدن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم استفاده می‌‌‌‌‌شود و البته کمتر متداول است میزوپروستول نام دارد که به همان شکل داروی قبلی استفاده می‌‌‌‌‌شود. اگر دهانه‌‌‌‌‌ی رحم هنوز خوب رسیده و آماده نباشد، نمی‌‌‌‌‌توانید آن را مثل گوجه یا موز چند روزی لب پنجره قرار دهید تا برسد. اگر به زایمان تحریکی نیاز داشته باشید، احتمالا همان روز عصر در بیمارستان بستری خواهید شد و به شما هنگام خواب پروستاگلاندین داده می‌‌‌‌‌شود تا صبح رحم‌‌‌‌‌تان برسد. سپس پزشک می‌‌‌‌‌تواند به‌‌‌‌‌هنگام صبح داروی اکسی‌‌‌‌‌توسین(نوعی هورمون مصنوعی شبیه به همان ماده‌‌‌‌‌ی طبیعی‌‌‌‌‌ای که بدن به‌‌‌‌‌هنگام زایمان آزاد می‌‌‌‌‌کند) را برای شروع زایمان تحریکی به شما بدهد. 
اگر دهانه‌‌‌‌‌ی رحم تقریبا رسیده باشد، صبح روز بعد پزشکتان زایمان القایی یا همان تحریکی را با استفاده از داروی اکسی‌‌‌‌‌توسین یا با روش پاره‌‌‌‌‌کردن کیسه‌‌‌‌‌ی آب آغاز می‌‌‌‌‌کند. پزشک عمل شکاف‌‌‌‌‌دادن کیسه‌‌‌‌‌ی آب را با قلاب کوچک پلاستیکی در طول یک معاینه داخلی انجام می‌‌‌‌‌دهد. این عمل معمولا دردناک نیست. پس از شکافته‌‌‌‌‌شدن کیسه‌‌‌‌‌ی آب، دوزی از داروی اکسی‌‌‌‌‌توسین به‌‌‌‌‌ورت وریدی تزریق می‌‌‌‌‌شود تا بدن را تحریک به آغاز زایمان کند. دوز دارو در ابتدا بسیار کم و بعد در فواصل منظم به-تدریج افزایش پیدا می‌‌‌‌‌کند تا میزان انقباضات به حد کافی برسد. گاهی‌‌‌‌‌اوقات چند ساعت پس از شروع تزریق، زایمان القایی آغاز می‌‌‌‌‌شود اما ممکن است این نوع زایمان خیلی طولانی‌‌‌‌‌تر از زایمان معمولی شود. گاهی زایمان تحریکی ممکن است دو روز به طول بینجامد. 

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری

                                                             انواع زایمان
یک باور اشتباه عمومی وجود دارد که اکسی‌‌‌‌‌توسیم موجب دردناک‌‌‌‌‌تر شدن زایمان می‌‌‌‌‌شود، اما اصلا این‌‌‌‌‌طور نیست. اکسی‌‌‌‌‌توسین مشابه همان هورمون طبیعی که بدن در هنگام زایمان تولید می‌‌‌‌‌کند، تزریق می‌‌‌‌‌شود تا زایمان کاملا طبیعی صورت گیرد. 


زایمان تشدیدی 


پزشکان همچنین می‌‌‌‌‌توانند از اکسی‌‌‌‌‌توسین برای تشدید علائم زایمان در حال وقوع و تسریع آن بهره بگیرند. اگر انقباضات رحمی به‌‌‌‌‌هنگام زایمان کافی نباشد یا زمان زایمان به‌‌‌‌‌صورتی غیرطبیعی طولانی شود، پزشک از اکسی‌‌‌‌‌توسین برای پیشرفت بهتر زایمان استفاده می‌‌‌‌‌کند. البته انقباضاتی که درنتیجه-ی این ماده تولید می‌‌‌‌‌شوند، به‌‌‌‌‌هیچ‌‌‌‌‌وجه قوی‌‌‌‌‌تر یا دردناک‌‌‌‌‌تر از انقباضاتی نیستند که درنتیجه‌‌‌‌‌ی روند طبیعی زایمان به‌‌‌‌‌وجود می‌‌‌‌‌آیند. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

پدر و مادر باید بدانند که تربیت از تولد شروع می‌شود و والدین بیشترین نقش را در 8 سال اول تولد دارند. بعد تا 12 سال این نقش کم رنگ، تا 18 سال کم رنگ تر و بعد از 18 سالگی تحت تأثیر عوامل محیطی، هم سالان و جامعه قرار می‌گیرند، والدین باید آگاه باشند با محکم کردن پایه‌های شخصیتی در همه‌ی زمینه‌های رشد، تنها در این سال‌ها فرصت دارند به تربیت فرزند خود بپردازند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

جنین می فهمد!  باور کنید!

جنین می فهمد! باور کنید!

جنین می فهمد!  باور کنید! امروزه علم ثابت کرده است که هر تجربه کوچک می تواند در ذهن و جسم ما فعل و انفعال شیمیایی بوجود آورد و این فرآیند در طی دوران بارداری و پس از تولد نیز ادامه خواهد داشت. تجربه های سازنده در طول بارداری سبب پیدایش اندام ها و ذهن سالم می شود، حال آنکه تجربه های مخرب، اندام ها و ذهن بیمار را می آفریند.

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان

پذیرش در بیمارستان و شروع زایمان به هر روشی که بخواهید زایمان کنید ابتدا باید در بیمارستان پذیرش شوید

فواید قارچ قرمز در دوران بارداری

فواید قارچ قرمز در دوران بارداری

فواید قارچ قرمز در دوران بارداری قارچ دارای بسیاری از مواد غذایی است که در دیگر  غذاها کمتر یافت می‌شود. این مواد عبارتند از سلنیوم و
 ویتامین‌های B. بدن با کمک این آنتی اکسیدان‌های قوی و ویتامین‌های انرژی بخش مسلح شده و آماده  تحمل سه ماهه سوم بارداری خواهد شد ولی چرا مخصوصا قارچ متمایل به قرمز را انتخاب کرده‌ایم؟ مواد

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

در هفته چهاردهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهاردهم  بارداری و نکات مهم درباره هفته چهاردهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

سوالات متداول قبل از بارداری

سوالات متداول قبل از بارداری

 سوالات متدوال قبل از بارداری یکی از دغدغه‌های امروز بسیاری از زنانی است که می‌خواهند بارداری بی‌خطر و جنینی سالم داشته باشند. ما در اینجا به 20 سوال مهم شما پاسخ خواهیم داد.

هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری

در هفته بیست و سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید