طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

انواع زایمان

انواع زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/30 0 نظر 307 بازدید

انواع زایمان

چند نوع زایمان داریم اجباری و القایی و تحریکیو تشدیدی از این جمله اند

انواع زایمان

اوضاع را به جلو پیش ببرید: القای درد زایمان اجباری 


زایمان القایی یا تحریکی یعنی پزشک قبل از شروع طبیعی درد‌‌‌‌‌ها، زایمان را آغاز کند. زمانی که پزشک ادامه‌‌‌‌‌ی بارداری را برای جنین یا مادر خطرناک‌‌‌‌‌تر از خطر زایمان زودرس تشخیص دهد، این عمل انجام می‌‌‌‌‌شود. 
مشکلات و بیماری‌‌‌‌‌هایی که بروز آن‌‌‌‌‌ها در بدن مادر انجام زایمان القایی را اجباری می‌‌‌‌‌کند: 
    مسمومیت بارداری
    وجود برخی بیماری‌‌‌‌‌های خاص چون دیابت یا کلستاز که احتمال پیشرفت آن‌‌‌‌‌ها پس از زایمان وجود داشته باشد؛ 
    وجو عفونت در مایع آمنیوتیک کیسه‌‌‌‌‌ی آب مثل عفونت پرده‌‌‌‌‌های جنینی(کوریو آمنیوتیک)؛ 

                                                    انواع زایمان

 


    خطر مرگ جنین 


خطرات بالقوه و بیماری‌‌‌‌‌های احتمالی تهدیدکننده‌‌‌‌‌ی سلامت نوزاد که انجام زایمان القایی را الزامی می‌‌‌‌‌کند: 
    ادامه‌‌‌‌‌ی بارداری پس از موعد مقرر زایمان، یعنی عبور سن بارداری از 41 تا 42 هفته که این مسئله خطر مرگ جنین را افزایش می‌‌‌‌‌دهد؛ 
    پارگی کیسه‌‌‌‌‌ی آب قبل از شروع دردهای زایمان که در این شرایط جنین در معرض خطر عفونت قرار می‌‌‌‌‌گیرد؛ 
    محدودیت رشد داخل رحمی)؛ 

حتما بخوانید: جوش و خارش در بارداری


    مشکوک به ماکروسومیا(وزن جنین بیشتر از 4 کیلوگرم یا بیشتر باشد)؛ 
    ناسازگاری ارهاش همراه با عوارض
    کمبود مایع آمنیوتیک(اولیگوهیدرآمنیوس)؛ 
    تنفس مکونیوم، خوردن مدفوع یا ورود به درون دستگاه تنفسی جنین در زمان دم؛ 
    آزمایش‌‌‌‌‌های سلامت جنینی که نشان می‌‌‌‌‌دهند جنین ممکن نیست در رحم به اندازه‌‌‌‌‌ی کافی رشد کند. 
اگر تا هفته‌‌‌‌‌ی 41 زایمان نکنید، پزشکتان نوعی آزمایش واژینال انجام می‌‌‌‌‌دهد تا دهانه‌‌‌‌‌ی رحم را تحریک به ترشح هورمون‌‌‌‌‌های آغاز کننده‌‌‌‌‌ی زایمان کند که این عمل به رفت و روب غشای کیسه‌‌‌‌‌ی آب معروف است. اگر نخواهید این روش را انتخاب کنید، تاریخی برای انجام زایمان تحریکی یا القایی تعیین می‌‌‌‌‌شود. 
این حق را دارید که انجام زایمان تحریکی را در زمانی که از موعد زایمان‌‌‌‌‌تان گذشته است رد کند، اما این کار سلامت نوزادتان را بیشتر تهدید خواهد کرد و البته ما رد این نوع زایمان را به‌‌‌‌‌هیچ‌‌‌‌‌وجه توصیه نمی‌‌‌‌‌کنیم. 

                                                       انواع زایمان


زایمان تحریکی(القایی) 


روش انجام زایمان تحریکی بستگی به حالت و شرایط دهانه‌‌‌‌‌ی رحم دارد. اگر دهانه‌‌‌‌‌ی رحم رسیده نباشد(یعنی به‌‌‌‌‌قدر کافی نرم و شل و باز نشده باشد)، پزشک ممکن است از داروها و روش‌‌‌‌‌های گوناگونی برای رسیدن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم بهره بگیرد. گاهی‌‌‌‌‌اوقات این روش به‌‌‌‌‌تنهایی به زایمان منجر می-شود. 

حتما بخوانید: آزمایش سندرم دان در بارداری


رایج‌‌‌‌‌ترین عاملی که برای رسیدن و آماده‌‌‌‌‌شدن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم استفاده می‌‌‌‌‌شود نوعی پروستاگلاندین است(ماده‌‌‌‌‌ای که به نرم‌‌‌‌‌شدن بافت دهانه‌‌‌‌‌ی رحم کمک می‌‌‌‌‌کند و موجب شروع انقباضات رحمی می-شود) که به‌‌‌‌‌شکل ژل یا قرص استفاده می‌‌‌‌‌شود. ماما یا پزشک پروستاگلاندین را داخل واژن قرار می-دهد تا موجب آغاز انقباضات با شدت متوسط شود. داروی دیگری که برای رسیدن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم استفاده می‌‌‌‌‌شود و البته کمتر متداول است میزوپروستول نام دارد که به همان شکل داروی قبلی استفاده می‌‌‌‌‌شود. اگر دهانه‌‌‌‌‌ی رحم هنوز خوب رسیده و آماده نباشد، نمی‌‌‌‌‌توانید آن را مثل گوجه یا موز چند روزی لب پنجره قرار دهید تا برسد. اگر به زایمان تحریکی نیاز داشته باشید، احتمالا همان روز عصر در بیمارستان بستری خواهید شد و به شما هنگام خواب پروستاگلاندین داده می‌‌‌‌‌شود تا صبح رحم‌‌‌‌‌تان برسد. سپس پزشک می‌‌‌‌‌تواند به‌‌‌‌‌هنگام صبح داروی اکسی‌‌‌‌‌توسین(نوعی هورمون مصنوعی شبیه به همان ماده‌‌‌‌‌ی طبیعی‌‌‌‌‌ای که بدن به‌‌‌‌‌هنگام زایمان آزاد می‌‌‌‌‌کند) را برای شروع زایمان تحریکی به شما بدهد. 
اگر دهانه‌‌‌‌‌ی رحم تقریبا رسیده باشد، صبح روز بعد پزشکتان زایمان القایی یا همان تحریکی را با استفاده از داروی اکسی‌‌‌‌‌توسین یا با روش پاره‌‌‌‌‌کردن کیسه‌‌‌‌‌ی آب آغاز می‌‌‌‌‌کند. پزشک عمل شکاف‌‌‌‌‌دادن کیسه‌‌‌‌‌ی آب را با قلاب کوچک پلاستیکی در طول یک معاینه داخلی انجام می‌‌‌‌‌دهد. این عمل معمولا دردناک نیست. پس از شکافته‌‌‌‌‌شدن کیسه‌‌‌‌‌ی آب، دوزی از داروی اکسی‌‌‌‌‌توسین به‌‌‌‌‌ورت وریدی تزریق می‌‌‌‌‌شود تا بدن را تحریک به آغاز زایمان کند. دوز دارو در ابتدا بسیار کم و بعد در فواصل منظم به-تدریج افزایش پیدا می‌‌‌‌‌کند تا میزان انقباضات به حد کافی برسد. گاهی‌‌‌‌‌اوقات چند ساعت پس از شروع تزریق، زایمان القایی آغاز می‌‌‌‌‌شود اما ممکن است این نوع زایمان خیلی طولانی‌‌‌‌‌تر از زایمان معمولی شود. گاهی زایمان تحریکی ممکن است دو روز به طول بینجامد. 

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری

                                                             انواع زایمان
یک باور اشتباه عمومی وجود دارد که اکسی‌‌‌‌‌توسیم موجب دردناک‌‌‌‌‌تر شدن زایمان می‌‌‌‌‌شود، اما اصلا این‌‌‌‌‌طور نیست. اکسی‌‌‌‌‌توسین مشابه همان هورمون طبیعی که بدن در هنگام زایمان تولید می‌‌‌‌‌کند، تزریق می‌‌‌‌‌شود تا زایمان کاملا طبیعی صورت گیرد. 


زایمان تشدیدی 


پزشکان همچنین می‌‌‌‌‌توانند از اکسی‌‌‌‌‌توسین برای تشدید علائم زایمان در حال وقوع و تسریع آن بهره بگیرند. اگر انقباضات رحمی به‌‌‌‌‌هنگام زایمان کافی نباشد یا زمان زایمان به‌‌‌‌‌صورتی غیرطبیعی طولانی شود، پزشک از اکسی‌‌‌‌‌توسین برای پیشرفت بهتر زایمان استفاده می‌‌‌‌‌کند. البته انقباضاتی که درنتیجه-ی این ماده تولید می‌‌‌‌‌شوند، به‌‌‌‌‌هیچ‌‌‌‌‌وجه قوی‌‌‌‌‌تر یا دردناک‌‌‌‌‌تر از انقباضاتی نیستند که درنتیجه‌‌‌‌‌ی روند طبیعی زایمان به‌‌‌‌‌وجود می‌‌‌‌‌آیند. 
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: بهره هوشی بالا درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی بارداری طلایی

بسته آموزشی بارداری طلایی

به عنوان انسانی که در قرن بیستم زندگی می‌کند و همچنان که به دنبال تکنولوژی و فن آوری‌های بروز هستید آیا تربیت و سطح فرهنگی و اجتماعی شما نیز با آن ارتقا پیدا می‌کند. یک انسان موفق شخصی است که بتواند در تمام جوانب زندگی پیشرفت کند. همان‌طور که سابق بر این انسان‌ها از چاهارپایان برای گذران زندگی و یا رفتن به مراتع استفاده می‌کردند امروزه نیز همه انسان‌های شاغل از وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. اما در این میان نحوه برخورد ما به عنوان یک انسان قرن بیستمی درباره تربیت و پرورش فرزندانمان کجا قرار دارد؟

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

خطر دیابت بارداری برای جنین

خطر دیابت بارداری برای جنین

خطر دیابت بارداری برای جنین کمتر از 3 درصد از خانم های باردار به نوعی دیابت که مخصوص دوران بارداری است مبتلا می شوند. در همه دیابتها بدن نمی تواند به اندازه کافی انسولین تولید کند. انسولین هورمونی است که از پانکراس (لوزالمعده) ترشح می شود و به بدن اجازه می دهد گلوکز را به سوخت مفید تبدیل کند. در دوران بارداری بدن مادر باید انسولین بیشتری تولید کند تا انرژی مورد نیاز برای رشد کودک تأمین شود (مخصوصا از اواسط بارداری به بعد).

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری در سه ماه دوم بارداری علایمی در اکثر خانم ها به وجود می آید که باعث رنجش و ناراحتی آنان می شود مانند خون ریزی لثه یا گرفتگی بینی

غذای مغز کودک در دوران بارداری

غذای مغز کودک در دوران بارداری

غذای مغز کودک در دوران بارداری روغن ماهی موجود در شاه ماهی هم برای مغز کودک شما مفید است. تحقیقات منتشره در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نشان داده است: خانم­های بارداری که ماهی بیشتر می­خوردند، کودکانشان رشد مغزی بیشتری داشتند.

در بارداری آب آلو خشک بخورید!

در بارداری آب آلو خشک بخورید!

در بارداری آب آلو خشک بخورید! وقتی درباره آب آلو خشک فکر می‌‌‌‌کنید احتمالا به فکر یبوست می‌‌‌‌افتید و علتش این است که ما آن را به عنوان یکی از سالم‌‌‌‌ترین گزینه‌‌‌‌های کمک به رفع شکایات دوران بارداری آورده‌‌‌‌ایم. یبوست یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم‌‌‌‌های باردار از آن رنج می‌‌‌‌برند. یک لیوان آب آلو درست کرده و میل نموده و خود را از این مشکل برهانید.  

دلایل حاملگی خارج از رحم

دلایل حاملگی خارج از رحم

دلایل حاملگی خارج از رحم  در موارد نادر، تخمک بارور شده جایی در خارج از رحم، معمولا در لوله های رحم لانه گزینی و شروع به رشد می کند. (جایگزینی در حفره شکمی و تخمدانها هم امکان دارد ولی خیلی نادر است) نتیجه آزمایش حاملگی مثبت و در آغاز همه علائم بارداری طبیعی ظاهر می شود. بعد از چند هفته جنین بزرگتر از حدی می شود که لوله های رحم بتوانند آن را در خود جای دهند. خانم باردار ممکن است احساس درد ناگهانی بکند و بعد خونریزی واژینال و حالت بیهوشی به او دست دهد

افزایش باروری با خوردن کاسنی فرنگی

افزایش باروری با خوردن کاسنی فرنگی

افزایش باروری با خوردن کاسنی فرنگی
کاسنی فرنگی نوعی سبزی سالادی است که بیشتر شبیه کاهو است و مزه خوب داشته و سالاد را خوشمزه میکند. کاسنی دارای موادغذایی مانند فولات است که باروری را افزایس میدهد. دو فنجان کاسنی 142 میکروگرم فولات دارد. 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 2

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید