کودک درون

کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

انواع زایمان

انواع زایمان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/30 0 نظر 567 بازدید

انواع زایمان

چند نوع زایمان داریم اجباری و القایی و تحریکیو تشدیدی از این جمله اند

انواع زایمان

اوضاع را به جلو پیش ببرید: القای درد زایمان اجباری 


زایمان القایی یا تحریکی یعنی پزشک قبل از شروع طبیعی درد‌‌‌‌‌ها، زایمان را آغاز کند. زمانی که پزشک ادامه‌‌‌‌‌ی بارداری را برای جنین یا مادر خطرناک‌‌‌‌‌تر از خطر زایمان زودرس تشخیص دهد، این عمل انجام می‌‌‌‌‌شود. 
مشکلات و بیماری‌‌‌‌‌هایی که بروز آن‌‌‌‌‌ها در بدن مادر انجام زایمان القایی را اجباری می‌‌‌‌‌کند: 
    مسمومیت بارداری
    وجود برخی بیماری‌‌‌‌‌های خاص چون دیابت یا کلستاز که احتمال پیشرفت آن‌‌‌‌‌ها پس از زایمان وجود داشته باشد؛ 
    وجو عفونت در مایع آمنیوتیک کیسه‌‌‌‌‌ی آب مثل عفونت پرده‌‌‌‌‌های جنینی(کوریو آمنیوتیک)؛ 

                                                    انواع زایمان

 


    خطر مرگ جنین 


خطرات بالقوه و بیماری‌‌‌‌‌های احتمالی تهدیدکننده‌‌‌‌‌ی سلامت نوزاد که انجام زایمان القایی را الزامی می‌‌‌‌‌کند: 
    ادامه‌‌‌‌‌ی بارداری پس از موعد مقرر زایمان، یعنی عبور سن بارداری از 41 تا 42 هفته که این مسئله خطر مرگ جنین را افزایش می‌‌‌‌‌دهد؛ 
    پارگی کیسه‌‌‌‌‌ی آب قبل از شروع دردهای زایمان که در این شرایط جنین در معرض خطر عفونت قرار می‌‌‌‌‌گیرد؛ 
    محدودیت رشد داخل رحمی)؛ 

حتما بخوانید: جوش و خارش در بارداری


    مشکوک به ماکروسومیا(وزن جنین بیشتر از 4 کیلوگرم یا بیشتر باشد)؛ 
    ناسازگاری ارهاش همراه با عوارض
    کمبود مایع آمنیوتیک(اولیگوهیدرآمنیوس)؛ 
    تنفس مکونیوم، خوردن مدفوع یا ورود به درون دستگاه تنفسی جنین در زمان دم؛ 
    آزمایش‌‌‌‌‌های سلامت جنینی که نشان می‌‌‌‌‌دهند جنین ممکن نیست در رحم به اندازه‌‌‌‌‌ی کافی رشد کند. 
اگر تا هفته‌‌‌‌‌ی 41 زایمان نکنید، پزشکتان نوعی آزمایش واژینال انجام می‌‌‌‌‌دهد تا دهانه‌‌‌‌‌ی رحم را تحریک به ترشح هورمون‌‌‌‌‌های آغاز کننده‌‌‌‌‌ی زایمان کند که این عمل به رفت و روب غشای کیسه‌‌‌‌‌ی آب معروف است. اگر نخواهید این روش را انتخاب کنید، تاریخی برای انجام زایمان تحریکی یا القایی تعیین می‌‌‌‌‌شود. 
این حق را دارید که انجام زایمان تحریکی را در زمانی که از موعد زایمان‌‌‌‌‌تان گذشته است رد کند، اما این کار سلامت نوزادتان را بیشتر تهدید خواهد کرد و البته ما رد این نوع زایمان را به‌‌‌‌‌هیچ‌‌‌‌‌وجه توصیه نمی‌‌‌‌‌کنیم. 

                                                       انواع زایمان


زایمان تحریکی(القایی) 


روش انجام زایمان تحریکی بستگی به حالت و شرایط دهانه‌‌‌‌‌ی رحم دارد. اگر دهانه‌‌‌‌‌ی رحم رسیده نباشد(یعنی به‌‌‌‌‌قدر کافی نرم و شل و باز نشده باشد)، پزشک ممکن است از داروها و روش‌‌‌‌‌های گوناگونی برای رسیدن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم بهره بگیرد. گاهی‌‌‌‌‌اوقات این روش به‌‌‌‌‌تنهایی به زایمان منجر می-شود. 

حتما بخوانید: آزمایش سندرم دان در بارداری


رایج‌‌‌‌‌ترین عاملی که برای رسیدن و آماده‌‌‌‌‌شدن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم استفاده می‌‌‌‌‌شود نوعی پروستاگلاندین است(ماده‌‌‌‌‌ای که به نرم‌‌‌‌‌شدن بافت دهانه‌‌‌‌‌ی رحم کمک می‌‌‌‌‌کند و موجب شروع انقباضات رحمی می-شود) که به‌‌‌‌‌شکل ژل یا قرص استفاده می‌‌‌‌‌شود. ماما یا پزشک پروستاگلاندین را داخل واژن قرار می-دهد تا موجب آغاز انقباضات با شدت متوسط شود. داروی دیگری که برای رسیدن دهانه‌‌‌‌‌ی رحم استفاده می‌‌‌‌‌شود و البته کمتر متداول است میزوپروستول نام دارد که به همان شکل داروی قبلی استفاده می‌‌‌‌‌شود. اگر دهانه‌‌‌‌‌ی رحم هنوز خوب رسیده و آماده نباشد، نمی‌‌‌‌‌توانید آن را مثل گوجه یا موز چند روزی لب پنجره قرار دهید تا برسد. اگر به زایمان تحریکی نیاز داشته باشید، احتمالا همان روز عصر در بیمارستان بستری خواهید شد و به شما هنگام خواب پروستاگلاندین داده می‌‌‌‌‌شود تا صبح رحم‌‌‌‌‌تان برسد. سپس پزشک می‌‌‌‌‌تواند به‌‌‌‌‌هنگام صبح داروی اکسی‌‌‌‌‌توسین(نوعی هورمون مصنوعی شبیه به همان ماده‌‌‌‌‌ی طبیعی‌‌‌‌‌ای که بدن به‌‌‌‌‌هنگام زایمان آزاد می‌‌‌‌‌کند) را برای شروع زایمان تحریکی به شما بدهد. 
اگر دهانه‌‌‌‌‌ی رحم تقریبا رسیده باشد، صبح روز بعد پزشکتان زایمان القایی یا همان تحریکی را با استفاده از داروی اکسی‌‌‌‌‌توسین یا با روش پاره‌‌‌‌‌کردن کیسه‌‌‌‌‌ی آب آغاز می‌‌‌‌‌کند. پزشک عمل شکاف‌‌‌‌‌دادن کیسه‌‌‌‌‌ی آب را با قلاب کوچک پلاستیکی در طول یک معاینه داخلی انجام می‌‌‌‌‌دهد. این عمل معمولا دردناک نیست. پس از شکافته‌‌‌‌‌شدن کیسه‌‌‌‌‌ی آب، دوزی از داروی اکسی‌‌‌‌‌توسین به‌‌‌‌‌ورت وریدی تزریق می‌‌‌‌‌شود تا بدن را تحریک به آغاز زایمان کند. دوز دارو در ابتدا بسیار کم و بعد در فواصل منظم به-تدریج افزایش پیدا می‌‌‌‌‌کند تا میزان انقباضات به حد کافی برسد. گاهی‌‌‌‌‌اوقات چند ساعت پس از شروع تزریق، زایمان القایی آغاز می‌‌‌‌‌شود اما ممکن است این نوع زایمان خیلی طولانی‌‌‌‌‌تر از زایمان معمولی شود. گاهی زایمان تحریکی ممکن است دو روز به طول بینجامد. 

حتما بخوانید: سقط جنین در دوران بارداری

                                                             انواع زایمان
یک باور اشتباه عمومی وجود دارد که اکسی‌‌‌‌‌توسیم موجب دردناک‌‌‌‌‌تر شدن زایمان می‌‌‌‌‌شود، اما اصلا این‌‌‌‌‌طور نیست. اکسی‌‌‌‌‌توسین مشابه همان هورمون طبیعی که بدن در هنگام زایمان تولید می‌‌‌‌‌کند، تزریق می‌‌‌‌‌شود تا زایمان کاملا طبیعی صورت گیرد. 


زایمان تشدیدی 


پزشکان همچنین می‌‌‌‌‌توانند از اکسی‌‌‌‌‌توسین برای تشدید علائم زایمان در حال وقوع و تسریع آن بهره بگیرند. اگر انقباضات رحمی به‌‌‌‌‌هنگام زایمان کافی نباشد یا زمان زایمان به‌‌‌‌‌صورتی غیرطبیعی طولانی شود، پزشک از اکسی‌‌‌‌‌توسین برای پیشرفت بهتر زایمان استفاده می‌‌‌‌‌کند. البته انقباضاتی که درنتیجه-ی این ماده تولید می‌‌‌‌‌شوند، به‌‌‌‌‌هیچ‌‌‌‌‌وجه قوی‌‌‌‌‌تر یا دردناک‌‌‌‌‌تر از انقباضاتی نیستند که درنتیجه‌‌‌‌‌ی روند طبیعی زایمان به‌‌‌‌‌وجود می‌‌‌‌‌آیند. 
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: بهره هوشی بالا درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید

در دوران بارداری از این موارد اجتناب کنید هرگونه ناراحتی و استرس زن در طول بارداری بر جنین وی تاثیر میگذارد. اگر میخواهید فرزندی خوش اخلاق داشته  باشید از فکر و خیال و غم و غصه بی‌‌دلیل پرهیز کنید. در صورت ضرورت از آرام بخش-های ساده‌‌ای مثل ترکیب مساوی ع......

دلایل زایمان پیش از موعد

دلایل زایمان پیش از موعد

دلایل زایمان پیش از موعد  10%  زایمانها در ایالات متحده آمریکا زودتر از موعد یعنی قبل از هفته های 37 تا 42 انجام می شود. هنگامی که مراحل زایمان بعد از هفته 20 و قبل از هفته 37 شروع شود "زایمان پیش از موعد" نام دارد. در همه موارد قرار گرفتن در فاز زایمان قبل از موعد بلافاصله به تولد کودک منجر نمی شود. اگر همه اعضای بدن کودک در سلامتی کامل باشند و این حالت از اواسط حاملگی به بعد اتفاق بیفتد، می توان تولد کودک را به تعویق انداخت. (کودکی که زودتر از موعد به دنیا می آید "کودک نارس" نامیده می شود.)

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟

چگونه برای زایمان برنامه ریزی کنم؟ در طول سه ماهه آخر بارداری بایستی با پزشکتان در مورد زایمان صحبت کنید. او به شما در مورد آنچه که هنگام زایمان اتفاق می افتد آگاهی میدهد. چه نشانه هایی را می شود دید؟ فاصله انقباضات باید چقدر باشد تا با پزشک تماس گرفت؟ آیا می توانید مستقیما به بیمارستان بروید اگر مطب پزشک در آن روز بسته بود؟ اگر کیسه آب پاره شد چه باید کرد؟ (به "آیا این همان نشانه است؟" مراجعه کنید.)

همه چیز درباره زایمان سزارین

همه چیز درباره زایمان سزارین

همه چیز درباره زایمان سزارین درباره زایمان سزارین در عین حال منتقدان معتقدند که هنوز درصد کلی سزارین بالاست و بسیاری از آنها غیر ضروری است و تنها برای راحتی و سود بیشتر پزشکان و حمایتهای قانونی از آنها انجام می شود و علت آن این است که پزشکان طوری تعلیم دیده اند که زایمان را به عنوان یک بلای بالقوه می بینند تا یک رویداد طبیعی. 

دلایل حاملگی خارج از رحم

دلایل حاملگی خارج از رحم

دلایل حاملگی خارج از رحم  در موارد نادر، تخمک بارور شده جایی در خارج از رحم، معمولا در لوله های رحم لانه گزینی و شروع به رشد می کند. (جایگزینی در حفره شکمی و تخمدانها هم امکان دارد ولی خیلی نادر است) نتیجه آزمایش حاملگی مثبت و در آغاز همه علائم بارداری طبیعی ظاهر می شود. بعد از چند هفته جنین بزرگتر از حدی می شود که لوله های رحم بتوانند آن را در خود جای دهند. خانم باردار ممکن است احساس درد ناگهانی بکند و بعد خونریزی واژینال و حالت بیهوشی به او دست دهد

خواص نخود در بارداری

خواص نخود در بارداری

خواص نخود در بارداری نخود یکی از بهترین غذاهایی است که می‌‌‌‌‌توان در دوران بارداری میل کرد. این دانه‌‌‌‌‌های خوشمزه پر از مواد مغذی است که شما و کودک تان می‌‌‌‌‌توانید برای دوران بارداری سالم از آن لذت ببرید. علاوه بر این‌‌‌‌‌ها آن را می‌‌‌‌‌توان به راحتی در سالاد ماکارونی، سوپ فلفل و دیگر غذاها ریخت.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید