قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/31 0 نظر 349 بازدید

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین

عمل سزارین به وسیله بیهوشی یا بی حسی موضعی صورت می گیرد که تحت نظر متخصص بیهوشی انجام می شود

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین


 رایج‌ترین شکل و نوع درمان بیهوشی یا بی‌حسی در زایمان سزارین، انجام بی‌حسی نخاعی یا مهره‌ای ستون فقرات است. هر دوی این بی‌حسی‌ها موجب بی‌حس شدن از سینه به پایین تا نوک انگشتان پا می‌شود؛ اما می‌توانید بیدار و به هوش بمانید و لحظه‌ی تولد نوزاد خود را ببینید. ممکن است برخی فشارها و کشش‌ها را در حین عمل حس کنید؛ اما دردی احساس نخواهید کرد. گاهی اوقات متخصص بیهوشی قبل از برداشتن سوند نوعی آرام بخش داخل سوند اپیدورال یا نخاعی تزریق می‌کند تا درد بعد از عمل را به حداقل برساند یا از آن جلوگیری کند.
 اگر عمل سزارین اورژانسی باشد و وقت کافی برای تزریق اپیدورال (نخاعی) یا تزریق مهره‌ای وجود نداشته باشد، بیهوشی عمومی انجام می‌شود. بدین ترتیب در طول عمل زایمان به خواب عمیقی رفته و بیهوش می‌شوید. گرچه بیهوشی عمومی فقط در برخی موارد انجام می‌شود و به دلیل برخی عوارض، داروی بیهوشی برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

                                                                         بیهوشی در سزارین


نگاهی به دلایل عمل سزارین


 دلایلی که پزشک گاهی مجبور است از زایمان سزارین برای تولد نوزاد بهره بگیرد، متعدد است؛ اما همه‌ی آن‌ها به خاطر به دنیا آوردن نوزاد، در سالم‌ترین و بی‌خطرترین شرایط ممکن است و به علاوه سلامت شما نیز حفظ می‌شود. عمل سزارین اغلب از قبل برنامه‌ریزی می‌شود یا گاهی بدون انتخاب و برنامه‌ریزی قبلی به دلیل مشکلات ایجاد شده و ناتوانی فرد در زایمان طبیعی است و گاهی هم در مواقع بسیار اورژانسی انجام می‌شود، وقتی سلامت مادر یا نوزاد در خطر باشد.

حتما بخوانید: تست غربالگری در دوران بارداری


 اگر پزشک احساس کند که به زایمان سزارین نیاز دارید، حتما این مسئله را با شما در میان می‌گذارد، اگر سزارین انتخابی باشد، از قبل فرصت زیادی برای پرسش و پاسخ دارید. اگر به تشخیص پزشک، روند زایمان طبیعی مقدور نباشد یا نوزاد شما بیشتر در شرایط غیر معمولی قرار گرفته باشد، شما و پزشک‌تان فرصت کافی برای بحث در مورد موافقت و مخالفت‌های خود برای سزارین یا زایمان طبیعی خواهید داشت. هر دوی این زایمان‌های طبیعی و سزارین ممکن است خطراتی برای‌تان داشته باشند که پزشک پس از بحث در مورد بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها، روش ایده‌آل را برایتان انتخاب می‌کند. اما اگر سزارین اورژانسی باشد، بحث بین شما و پزشک‌تان بسیار کوتاه و سریع و معمولاً در راه رفتن به اتاق عمل انجام می‌گیرد.

                                                              بیهوشی در سزارین


اگر شرایط اورژانسی و فوری شد و با عجله به اتاق عمل سزارین برده شدید، به هیچ وجه ترس و هراس به خود راه ندهید. پزشکان و ماماها برای چنین شرایط اورژانسی‌ای به خوبی آموزش دیده‌اند.
 پزشک ممکن است به یکی از دلایل بی‌شماری که وجود دارد، پیشنهاد انجام سزارین را بدهد که برخی از متداول‌ترین آن‌ها در زیر آورده شده است:

حتما بخوانید: فکر زایمان


    نوزاد در وضعیت غیر معمولی قرار گرفته باشد (مثلا در وضعیت ته (پریچ) یا عرضی در رحم قرار گرفته باشد، 
    قرارگیری جفت در موقعیت نامناسب؛
     پیش از این، عمل جراحی رحم داشته‌اید که می‌تواند شامل یک عمل سزارین قبلی یا مثلاً عمل برداشتن فیبروم رحم باشد 
    بارداری سه یا چندقلویی
 دلایل زایمان سزارین برنامه ریزی نشده، نه اورژانسی:
    بزرگ بودن اندازه‌ی سر نوزاد در مقایسه با لگن مادر که به عدم تناسب سری‌لگنی مادر معروف است (CPD) یا اینکه وضعیت سر نوزاد، زایمان طبیعی را ناممکن کند؛ 
     علائم و نشانه‌هایی مبنی بر تحمل نداشتن نوزاد برای زایمان طبیعی؛
     شرایط پزشکی خاص مادر که انجام زایمان طبیعی را برای او خطرناک می‌کند، برای مثال مادر مبتلا به بیماری قلبی جدی؛
    ایجاد وقفه و مشکل در روند زایمان طبیعی

                                                                  بی حسی در عمل سزارین


 دلایلی برای زایمان سزارین اضطراری


    خونریزی بیش از حد؛
     بند ناف نوزاد هنگام پاره شدن کیسه‌ی آب وارد دهانه‌ی رحم شده باشد؛ 
     کندی طولانی مدت ضربان قلب نوزاد.
مبارک باشد. بالاخره تمام شد! 

حتما بخوانید: عوارض آزاردهنده ی سه ماه دوم بارداری


پس از تولد نوزاد، خانم‌ها ممکن است احساسات مختلفی داشته باشند و گستره‌ی این احساسات متفاوت و نامشخص است. بیشتر اوقات وجودتان غرق در شادی و خوشحالی تولد نوزادتان است یا از سالم و سرحال بودنش احساس آرامش می‌کنید. اما اگر نوزاد به مراقبت‌های پزشکی بیشتر پس از تولد نیاز داشته باشد و نتوانید فوراً او را در آغوش بکشید، شاید خیلی ناراحت یا ناامید شوید. به خاطر داشته باشید که خیلی زود نوزادتان را به شما می‌دهند تا در آغوش بکشید و تا پایان عمر در کنار خود داشته باشید. بعضی خانم‌ها از اینکه فوراً باید نوزاد خود را در آغوش بگیرند و از او مراقبت کنند، احساس ترس و خستگی می‌کنند. اگر چنین احساساتی داشتید، اصلا خود را گناهکار ندانید، زیرا تمامی این احساسات کاملا طبیعی‌اند. لحظه‌ای به این فکر کنید که چه کار بزرگی را با موفقیت انجام داده‌اید.

                                                                          سزارین


 لرزهای پس از زایمان


 تقریبا اکثر خانم‌ها پس از وضع حمل، بدن‌شان بی‌دلیل شروع به لرزیدن می‌کند. همسران و همراهان آن‌ها تصور می‌کنند که سردشان است و پتوی بیشتری رویشان می‌اندازند و البته گاهی همین کار موجب کاهش لرزش آن‌ها می‌شود، اما این لرزش از سرما نیست. هنوز علت این پدیده معلوم نیست، ولی تقریبا در همه‌ی دنیا پیش می‌آید؛ حتی در خانم‌هایی که زایمان سزارین هم انجام می‌دهند. بعضی از خانم‌ها از اینکه نوزاد کوچک خود را پس از زایمان در آغوش بکشند، عصبی می‌شوند، اگر چنین حسی دارید، از همسر یا پرستار و ماما بخواهید تا زمانی که آمادگی آن را پیدا نکرده اید، نوزاد را نگه دارد.
 و به هیچ وجه از این لرزشی که بدون کنترل و اراده‌ی شما در بدن‌تان ایجاد می‌شود، احساس نگرانی نکنید، زیرا خیلی زود در عرض چند ساعت رفع خواهد شد. 
 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته شانزدهم نوزادی

هفته شانزدهم نوزادی

هفته شانزدهم نوزادی می‌توانید در این هفته، موضوع دادن غلات (سرئال) به فرزند خود را دوباره ارزیابی کنید. چنان چه فرزندتان به خوبی شیر می‌خورد و به طور صحیح رشد می‌کند، معمولاً نیازی به شروع غلات نیست. شروع خلی زود هر نوع غذای جامد می‌تواند برای فرزندتان مضر باشد. بعضی از شیرخواران با شروع غلات و سایر غذاهای جامد دچار ناراحتی روده‌ای و برخی مبتلا به یبوست می‌شوند. بعضی از شیرخواران با خوردن این نوع غذاها مبتلا به آلرژی می‌شوند

هفته بیست ویکم نوزادی

هفته بیست ویکم نوزادی

هفته بیست ویکم نوزادی

اولین معاینه و مشاوره ی پس از زایمان

اولین معاینه و مشاوره ی پس از زایمان

اولین معاینه و مشاوره ی پس از زایمان بیشتر پزشکان از بیماران خود می خواهند که شش هفته پس از زایمان خودشان برای معاینه حتما مراجعه کنند البته کسانی که سزارین شده اند باید زودتر از این موقع برای معاینه مراجعه کنند

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

مکانیسم شیردهی

مکانیسم شیردهی

مکانیسم شیردهی افزایش  جریان هورمون استروژن در طول دوره ی بارداری موجب رشد حیرت انگیرپستان ها می شود اما تولید شیر اصلی تا پس از تولد نوزاد آغاز نمی شود

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته چهل و یکم نوزادی

هفته چهل و یکم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید