کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/05/31 0 نظر 803 بازدید

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین

عمل سزارین به وسیله بیهوشی یا بی حسی موضعی صورت می گیرد که تحت نظر متخصص بیهوشی انجام می شود

انواع بیهوشی و بی حسی در عمل سزارین


 رایج‌ترین شکل و نوع درمان بیهوشی یا بی‌حسی در زایمان سزارین، انجام بی‌حسی نخاعی یا مهره‌ای ستون فقرات است. هر دوی این بی‌حسی‌ها موجب بی‌حس شدن از سینه به پایین تا نوک انگشتان پا می‌شود؛ اما می‌توانید بیدار و به هوش بمانید و لحظه‌ی تولد نوزاد خود را ببینید. ممکن است برخی فشارها و کشش‌ها را در حین عمل حس کنید؛ اما دردی احساس نخواهید کرد. گاهی اوقات متخصص بیهوشی قبل از برداشتن سوند نوعی آرام بخش داخل سوند اپیدورال یا نخاعی تزریق می‌کند تا درد بعد از عمل را به حداقل برساند یا از آن جلوگیری کند.
 اگر عمل سزارین اورژانسی باشد و وقت کافی برای تزریق اپیدورال (نخاعی) یا تزریق مهره‌ای وجود نداشته باشد، بیهوشی عمومی انجام می‌شود. بدین ترتیب در طول عمل زایمان به خواب عمیقی رفته و بیهوش می‌شوید. گرچه بیهوشی عمومی فقط در برخی موارد انجام می‌شود و به دلیل برخی عوارض، داروی بیهوشی برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

                                                                         بیهوشی در سزارین


نگاهی به دلایل عمل سزارین


 دلایلی که پزشک گاهی مجبور است از زایمان سزارین برای تولد نوزاد بهره بگیرد، متعدد است؛ اما همه‌ی آن‌ها به خاطر به دنیا آوردن نوزاد، در سالم‌ترین و بی‌خطرترین شرایط ممکن است و به علاوه سلامت شما نیز حفظ می‌شود. عمل سزارین اغلب از قبل برنامه‌ریزی می‌شود یا گاهی بدون انتخاب و برنامه‌ریزی قبلی به دلیل مشکلات ایجاد شده و ناتوانی فرد در زایمان طبیعی است و گاهی هم در مواقع بسیار اورژانسی انجام می‌شود، وقتی سلامت مادر یا نوزاد در خطر باشد.

حتما بخوانید: تست غربالگری در دوران بارداری


 اگر پزشک احساس کند که به زایمان سزارین نیاز دارید، حتما این مسئله را با شما در میان می‌گذارد، اگر سزارین انتخابی باشد، از قبل فرصت زیادی برای پرسش و پاسخ دارید. اگر به تشخیص پزشک، روند زایمان طبیعی مقدور نباشد یا نوزاد شما بیشتر در شرایط غیر معمولی قرار گرفته باشد، شما و پزشک‌تان فرصت کافی برای بحث در مورد موافقت و مخالفت‌های خود برای سزارین یا زایمان طبیعی خواهید داشت. هر دوی این زایمان‌های طبیعی و سزارین ممکن است خطراتی برای‌تان داشته باشند که پزشک پس از بحث در مورد بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها، روش ایده‌آل را برایتان انتخاب می‌کند. اما اگر سزارین اورژانسی باشد، بحث بین شما و پزشک‌تان بسیار کوتاه و سریع و معمولاً در راه رفتن به اتاق عمل انجام می‌گیرد.

                                                              بیهوشی در سزارین


اگر شرایط اورژانسی و فوری شد و با عجله به اتاق عمل سزارین برده شدید، به هیچ وجه ترس و هراس به خود راه ندهید. پزشکان و ماماها برای چنین شرایط اورژانسی‌ای به خوبی آموزش دیده‌اند.
 پزشک ممکن است به یکی از دلایل بی‌شماری که وجود دارد، پیشنهاد انجام سزارین را بدهد که برخی از متداول‌ترین آن‌ها در زیر آورده شده است:

حتما بخوانید: فکر زایمان


    نوزاد در وضعیت غیر معمولی قرار گرفته باشد (مثلا در وضعیت ته (پریچ) یا عرضی در رحم قرار گرفته باشد، 
    قرارگیری جفت در موقعیت نامناسب؛
     پیش از این، عمل جراحی رحم داشته‌اید که می‌تواند شامل یک عمل سزارین قبلی یا مثلاً عمل برداشتن فیبروم رحم باشد 
    بارداری سه یا چندقلویی
 دلایل زایمان سزارین برنامه ریزی نشده، نه اورژانسی:
    بزرگ بودن اندازه‌ی سر نوزاد در مقایسه با لگن مادر که به عدم تناسب سری‌لگنی مادر معروف است (CPD) یا اینکه وضعیت سر نوزاد، زایمان طبیعی را ناممکن کند؛ 
     علائم و نشانه‌هایی مبنی بر تحمل نداشتن نوزاد برای زایمان طبیعی؛
     شرایط پزشکی خاص مادر که انجام زایمان طبیعی را برای او خطرناک می‌کند، برای مثال مادر مبتلا به بیماری قلبی جدی؛
    ایجاد وقفه و مشکل در روند زایمان طبیعی

                                                                  بی حسی در عمل سزارین


 دلایلی برای زایمان سزارین اضطراری


    خونریزی بیش از حد؛
     بند ناف نوزاد هنگام پاره شدن کیسه‌ی آب وارد دهانه‌ی رحم شده باشد؛ 
     کندی طولانی مدت ضربان قلب نوزاد.
مبارک باشد. بالاخره تمام شد! 

حتما بخوانید: عوارض آزاردهنده ی سه ماه دوم بارداری


پس از تولد نوزاد، خانم‌ها ممکن است احساسات مختلفی داشته باشند و گستره‌ی این احساسات متفاوت و نامشخص است. بیشتر اوقات وجودتان غرق در شادی و خوشحالی تولد نوزادتان است یا از سالم و سرحال بودنش احساس آرامش می‌کنید. اما اگر نوزاد به مراقبت‌های پزشکی بیشتر پس از تولد نیاز داشته باشد و نتوانید فوراً او را در آغوش بکشید، شاید خیلی ناراحت یا ناامید شوید. به خاطر داشته باشید که خیلی زود نوزادتان را به شما می‌دهند تا در آغوش بکشید و تا پایان عمر در کنار خود داشته باشید. بعضی خانم‌ها از اینکه فوراً باید نوزاد خود را در آغوش بگیرند و از او مراقبت کنند، احساس ترس و خستگی می‌کنند. اگر چنین احساساتی داشتید، اصلا خود را گناهکار ندانید، زیرا تمامی این احساسات کاملا طبیعی‌اند. لحظه‌ای به این فکر کنید که چه کار بزرگی را با موفقیت انجام داده‌اید.

                                                                          سزارین


 لرزهای پس از زایمان


 تقریبا اکثر خانم‌ها پس از وضع حمل، بدن‌شان بی‌دلیل شروع به لرزیدن می‌کند. همسران و همراهان آن‌ها تصور می‌کنند که سردشان است و پتوی بیشتری رویشان می‌اندازند و البته گاهی همین کار موجب کاهش لرزش آن‌ها می‌شود، اما این لرزش از سرما نیست. هنوز علت این پدیده معلوم نیست، ولی تقریبا در همه‌ی دنیا پیش می‌آید؛ حتی در خانم‌هایی که زایمان سزارین هم انجام می‌دهند. بعضی از خانم‌ها از اینکه نوزاد کوچک خود را پس از زایمان در آغوش بکشند، عصبی می‌شوند، اگر چنین حسی دارید، از همسر یا پرستار و ماما بخواهید تا زمانی که آمادگی آن را پیدا نکرده اید، نوزاد را نگه دارد.
 و به هیچ وجه از این لرزشی که بدون کنترل و اراده‌ی شما در بدن‌تان ایجاد می‌شود، احساس نگرانی نکنید، زیرا خیلی زود در عرض چند ساعت رفع خواهد شد. 
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رابطه عاطفی باکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان

مدت زمان بارداری و تاریخ زایمان بطور متوسط دوران بارداری 280 روز طول می کشد. یک دوره 9 ماهه که هر ماه تقریبا 5/4  هفته است. نود و پنج درصد کودکان با دو هفته فاصله از این تاریخ متولد می شوند. بیشتر پزشکان برای محاسبه مدت بارداری، روز اول آخرین قاعدگی (LMP)  را معیار قرار می دهند. در یک نمونه دوره 28 روزه، حاملگی حدود روز چهاردهم صورت می گیرد در هفته چهلم (دوره کامل) شما فقط 38 هفته باردار بوده اید.

چگونگی  نحوه برخورد با علائم سه ماه دوم بارداری

چگونگی نحوه برخورد با علائم سه ماه دوم بارداری

چگونگی نحوه برخورد با علائم سه ماه دوم بارداری تمرینات ورزشی و کششی عضلات واریس را کاهش می‌دهد. هنگام نشستن از گذاشتن پایی روی پای دیگر خودداری کنید و جوراب های ساق بلند که باعث قطع جریان خون می‌شوند،نپوشید. 

فضیلت شیر دادن به نوزاد

فضیلت شیر دادن به نوزاد

فضیلت شیر دادن به نوزاد در دو دهه اخیر به دنبال دستیابی مجامع علمی جهان به شناخت نو و همه جانبه نسبت به ارزش، اهمیت و نقش شیر مادر در تامین سلامت و بقای کودک، شاهد رویکرد جهانی به ترویج تغذیه با شیر مادر بوده-ایم. تقریبا هر ماهه اطلاعات جدیدی که حاکی از بی‌‌‌‌‌مانندی شیرمادر برای حفظ و ارتقای سلامت و رشد و تکامل مطلوب کودکان و حتی باقی ماندن آثار استثنایی آن بر سلامت دوران بزرگسالی کسانی که دوران .........  

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری

عوارض آزار دهنده در سه ماه دوم بارداری در سه ماه دوم بارداری علائمی در اکثر خانم‌ها به وجود می‌آید که باعث رنجش و ناراحتی آنان می‌شود که خون ریزی لثه یا گرفتگی بینی موردی از آن‌ها است.

نوزادان در سه ماهگی

نوزادان در سه ماهگی

ویژگی نوزادان در سه ماهگی آیا می دانید نوزادان در سه ماهگی چقدر شگفت انگیز هستند؟

نحوه به کارگیری هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستانی

نحوه به کارگیری هوش های چندگانه در کلاس های پیش دبستانی

نحوه به کارگیری هوش‌های چندگانه در کلاس‌های پیش دبستانی انجمن ملی آموزش کودکان پیش دبستانی برای به کارگیری روش‌های متناسب با رشد و انطباق با سبک‌ها به نیازهای کودکان پاسخ دهند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 5

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید