قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 2,798 بازدید

در هفته بیست و سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

وضعیت جنین در هفته بیست و سوم بارداری

طول جنین به 5/27 تا 29 سانتی‌متر و وزنش به 450 تا 500 گرم رسیده است.

1- لانوگو (کرک‌های بدن جنین؛ هفته 13؛ فرزند) به اندازه‌ای پر رنگ شده که به وسیلهٔ سونوگرافی قابل مشاهده است. به طور معمول لانوگو در طول آخرین هفته‌های بارداری می‌ریزد.

2- حس شنوایی فرزند شما در طول سه ماههٔ دوم بارداری تکامل می‌یابد. اکنون جنین در پاسخ به صداهای بلند (مانند صدای جارو برقی) حرکت می‌کند.

3- عروق ریوی فرزند شما در حال رشد و آ ماده شدن برای تنفس هستند.

4- فرزندتان می‌تواند عضلات انگشتان دست و پا، بازوها و ساق‌های خود را به طور منظم حرکت دهد و در نتیجه، شما حرکات پر قدرت‌تر فرزندتان را حس خواهید کرد.

5- اگر در این هفته، زایمان زودرس صورت بگیرد، جنین متولد شده در صورت استفاده از امکانات تخصصی پزشکی قادر به زنده ماندن خواهد بود ولی ممکن است ناتوانی‌های خفیف تا شدیدی داشته باشد.

وضعیت مادر در هفته بیست و سوم بارداری

بسیاری از زنان در طول این هفته دچار اِدِم (خیز) مچ پاها و روی پاها می‌شوند و باید در این مورد، به پزشک مراجعه کنند. ورم مـزبور، گاهی ناشی از پِرِه اکلامپسـی است (per ـ eclampsia؛ مسمومیت مراحل انتهایی حاملگی است که با افزایش فشار خون، وجود پروتئین در ادرار و خیز یا ادم مشخص می‌شود). پره اکلامپسی می‌تواند رشد جنین را محدود کند و سلامتی مادر را به خطر بیندازد. درمان‌های شایع پره اکلامپسی عبارتند از: رعایت رژیم غذایی، ورزش، کاهش استرس و درمان دارویی تحت نظر پزشک. استراحت در بستر یا زایمان زودرس نیز ممکن است توصیه شود. در پره اکلامپسی شدیدتر ممکن است دو بینی، تاری دید، دیدن نقاط تیره یا جرقه‌های نورانی، حساسیت به نور، یا کاهش بینایی موقت، درد شدید حساسیت قسمت بالای شکم یا استفراغ وجود داشته باشند.

بین 20 تا 50 در صد زنان باردار، در سه ماههٔ دوم حاملگی دچار بواسیر (همورویید) می‌شوند که با خارش و درد مقعد و خونریزی از این ناحیه همراه است. نشستن در آب گرم یا مالیدن عصارهٔ گیاه‌هاماملیس (نارون کوهی) به محل ابتلا می‌تواند ناراحتی را کاهش دهد. به دلیل آنکه یبوست می‌تواند موجب تشدید بواسیر شود باید از غذاهای پر فیبر استفاده نمود.

حتما بخوانید: چطور کودکان را در خانه سرگرم کنیم

علائم بارداری در هفته بیست و سوم بارداری

از هفته بیست و سوم بارداری رحم کاملاً بر روی مثانه می‌نشیند و این وضعیت می‌تواند موجب نشت ادرار، به ویژه در هنگام سرفه، عطسه یا خنده شود. در این صورت باید مشخص شود که مایع خارج شده، ادرار است یا مایع آمنیون. مایع آمنیون، شفاف و بی‌بو است. اگر مطمئن نیستید که مایع مزبور ادرار است یا مایع آمنیون، یادآوری می‌شود که مایع آمنیون به نشت خود ادامه می‌دهد ولی نشت ادرار ادامه نمی‌یابد. همچنین نشت ادرار به وسیلهٔ انجام ورزش کِگِل (Kegel) متوقف می‌شود. برای انجام این ورزش، روی زمین دراز بکشید و یک بالش در زیر سر و یک بالش در زیر زانوها قرار دهید و یک پا را روی پای دیگر بگذارید و آنها را محکم به هم فشار دهید. عضلات باسن را سفت کنید و مانند زمانی که می‌خواهید جلوی ادرار کردن خود را بگیرید، عضلات شکم را سفت کنید و به آرامی‌نفس بکشید. این کار را پنج تا ده بار و هر بار به مدت 5 ثانیه انجام دهید. با این کار، عضلات شکم را سفت کنید و به آرامی نفس بکشید. این کار ر ا پنج تا ده بار و هر بار به مدت 5 ثانیه انجام دهید. با این کار، عضلات کف لگن تقویت می‌شوند و در نتیجه، از نشت ادرار جلوگیری به عمل می‌آید. پس از مدتی در انجام این ورزش مهارت پیدا می‌کنید و می‌توانید حتی در حالت نشسته و ایستاده و در زمان راه رفتن نیز آن را انجام دهید.

آزمایش در بارداری

در این هفته اگر از نظر پزشکی مشکلی نداشته باشید به احتمال زیاد سونوگرافی برای شما تجویز نمی شود. اما یک آزمایش خون از شما گرفته می شود تا میزان آلفافتوپرونئین و گنادوتروپین خون شما اندازه گیری شود. این آزمایش نشان می دهد که آیا جنین شما دچار سندرم داون یا نقص لوله عصبی هست یا خیر.

حتما بخوانید: بهره هوشی چیست؟

تغذیه در بارداری

نان، جوانه گندم و حبوبات. نانی که از آرد گندم و پوست آن تهیه می‌شود به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای است و ارزش غذایی و ویتامین زیاد دارد ولی نانی که از آرد سفید به دست می‌آید ارزش غذایی کمتری دارد زیرا در پوست گندم مقدار زیادی آهن و ویتامین‌های گوناگون از گروهو E یافت می‌شود. کمی ویتامین B در بدن انسان سبب ورم و درد اعصاب، کم اشتهایی و حالت تهوع و اختلالات گوارشی می‌شود. در موقعبارداری احتیاج بدن به ویتامین زیادتر می‌شود. به عقیده بسیاری از پزشکان کمبود ویتامین B و E در نیمه اول بارداری در انسان سبب سقط جنینو در نیمه دوم بارداری سبب تندرستی نوزاد می‌شود. بنابراین لازم است علاوه بر نان سفید از نان‌های دارای پوست غلات مانند جو، نان سیاه و یا انواع بیسکویت‌های سبوس‌دار استفاده کرد.

مراقبت های پزشکی در هفته بیست و سوم بارداری

در صورت خیز پاها، از جوراب واریس (از صبح تا هنگام خواب شب) استفاده کنید و کفش‌های راحت بپوشید.

در صورت تورم شدید یا ناگهانی پاها یا مچ پاها، تورم متوسط دست‌ها، تورم صورت یا پف آلود شدن اطراف چشم‌ها به پزشک مراجعه کنید.

در زمان راه رفتن، پاها را موازی با یکدیگر قرار دهید. کج بودن پاها به سمت بیرون و داخل، علت اصلی درد مفاصل پایینی ستون مهره‌ها است. در هنگام پیاده‌روی، باید زانوها کمی خمیده و قسمت بالای بدن و ستون مهره‌ها صاف و کشیده باشد. کمر نباید دارای انحنا باشد. شانه‌ها و بازوها باید در وضعیت راحت قرار داشته باشند. از به همراه بردن کیف و سایر وسایل خودداری کنید زیرا توازن بدن را به هم می‌زنند. در هنگام راه رفتن نفس عمیق بکشید.

در هنگام ایستادن، وزن بدن باید بر روی انگشتان پاها، کف، پاشنه و لبه‌های خارجی پاها به طور مساوی توزیع شود. قوس‌های داخلی کف پا، باید کمی از سطح زمین فاصله داشته باشند. زانوها باید در حالت راحت و با خمیدگی بسیار کم قرار بگیرند. سر باید در امتداد ستون مهره‌ها قرار بگیرد و به هیچ سمتی خم نشود.

سوار شدن به ترن هوایی پارک‌های تفریحی برای زنان باردار توصیه نمی‌شود زیرا استارت‌ها و توقف‌های ناگهانی آن موجب وارد آمدن ضربه‌های محکم به داخل رحم می‌شود که می‌توانند جدا شدن زودرس جفت از رحم شوند.

مراجعهٔ مرتب و طبق برنامه به پزشک یا ماما را فراموش نکنید. معمولاً این جلسات باید حداقل هر 4 هفته یک بار تکرار شوند.

ورزش در بارداری

ورزش‌های کششی را همچنان ادامه دهید.

در این هفته، روزی 25 دقیقه پیاده‌روی و 20 دقیقه نرمش علایم داشته باشید

یکی دیگر از ورزش هایی که در دوران بارداری می توانید انجام دهید ورزش کگل است زیرا این ورزش به تقویت عضلات ناحیه لگنی کمک شایانی می کند. روش انجام این ورزش به این گونه است که شما ماهیچه های لگنی خود را سفت و منقبض می کنید و این کار را به مدت 5 ثانیه ادامه می دهید و سپس یک استراحت کوتاه 5 ثانیه ای به خود می دهید و بعد دوباره این حرکت را با همان میزان زمان تا 10 بار تکرار کنید.

حتما بخوانید: تست هوش های چندگانه و افزایش هر یک از هوش ها

طب سنتی در بارداری

کاسنی، سرشار از ویتامین A، کلسیم و آهن است. ریشه و برگ این گیاه همچنین می‌تواند موجب کاهش ورم خفیف و تغذیهٔ کبد شود. در مورد موثر بودن این گیاه اطلاعات قابل اعتمادی در دست نیست.

گیاه بابونه سرشار از کلسیم و منیزیم است و به بهبود بی‌خوابی و التهاب مفاصل نیز کمک می‌کند. دربارهٔ تأثیر این گیاه، اطلاعات کافی در دست نیست.

وظیفه پدران در دوران بارداری

سعی کنید پیش از تولد نوزاد خود احساس دلبستگی را هم در خود و هم در جنین ایجاد کنید زیرا جنین از روزهای اول قادر به درک احساسات شما و مادرخود است.ایجاد دلبستگی در جنین بسیار سودمند است زیرا این حس هرچه بگذرد بیشتر و بیشتر می شود و پس از دوران تولد و زندگی حس صمیمیت بیشتر بین شما و فرزندتان شکل میگیرد. و شما می توانید بعد از تولد به راحتی به فرزند خود ابراز علاقه کنید زیرا دیگر بیان احساساتتان دشوار نیست.

روابط زناشویی در بارداری

یکی دیگر از فواید روابط زناشویی در دوران بارداری زایمانی آسان و راحت است زیرا در روابط زناشویی ارگاسم زن باعث می شود انقباض کف لگنی افزایش پیدا می کند و عضلاتی که نقش اساسی در زایمان ایفا می کنند به مرور تقویت می شود. پس تقویت عضلات پایین تنه باعث کاهش زمان زایمان می شود.

باید و نبایدهای بارداری

یکی از بایدهای دروان بارداری این است که باید کوشش کنید همچنان شاد باشید و غم خوردن را برای زمان دیگری بگذارید زیرا غم و غصه یا اندوهگین بودن شما تاثیر مستقیمی بر روی رفتار جنین در آینده دارد و در اوایل بارداری حتی خطر سقط را نیز به همراه دارد.

یکی دیگر از نبایدهای دوران بارداری این است که به هیچ وجه سعی نکنید وزن خود را اضافه کنید زیرا این امر نه تنها برای سلامتی شما و جنین خطرناک است بلکه باعث زایمان زودرس نیز می شود. پس به اندازه بخورید و به اندازه استراحت کنید.

خلاقیت در بارداری

یکی دیگر از وسایلی که حتما موقع خرید باید آن را از قلم نندازید خریدن یک ساک لوازم نوزادی است زیرا از این به بعد هرجا که بخواهید بروید به یک کیف مجهز بزرگ نیاز دارید.

توجه داشته باشید این کیف دارای جیب های زیادی باشد. که بتوانید لوازم را از یکدیگر تفکیک کنید و مرتب در کنار هم داشته باشید. اگر می توانید کیفی انتهاب کنید که بعد از دوران نوزادی نیز بتوانید از آن استفاده کنید. رنگ و شکل کیف را جوری انتخاب نکنید که زنانه یا مردانه بنظر برسد چون گاهی ممکن است همسرتان آن را به دوش بیاندازد.

شعر بارداری هفته بیست و سوم

سلام به تو امیدم /                     بچه ی نازنینم

هفته ی بیست و سوم /             از راه رسید ؛ دردونه 
برای خونه ی ما /                   تویی ؛ گل و گلدونه

الهی که بخندی /                 توی تموم عمرت
مامان بشه فدای /              پوست چروک و سرخت 

صداهای بلند و /                تو میشنوی ؛ با گوشِت
نی نی مهربونم /                 قربون عقل وهوشت


عزیز من ، اگرچه /            این روزا ، خیلی سخته
احساس مادر شدن /              به سختی هاش ، می ارزه

 احساس مادر شدن /              یعنی که باشی ؛ عاشق
خداروشکر ،  شدم من /               لایق درک این حس


دعا بکن سالم بیای ؛ به دنیا
خوشگل من ، دوست دارم یه دنیا

 

نکته مهم بارداری در هفته بیستم و چهارم را از دست ندهید.


برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

 

 پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: متفاوت ترین والدین

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

تناسب‌اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری در قرن نوزدهم بارداری به عنوان شرایطی حساس تلقی می‌شد که خانم باردار بایستی در یک اتاق روی یک صندلی راحتی حبس باشد. 

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

در هفته سی و چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری

در هفته نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و پنجم بارداری

در هفته بیست و پنجم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و پنجم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و پنجم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته دوم بارداری

هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری چه اتفاقاتی در بدن ما رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته دوم بارداری و نکات مهم درباره دومین هفته از روزهای بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته بیست و ششم بارداری

هفته بیست و ششم بارداری

در هفته بیست و ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید