قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 2,736 بازدید

در هفته بیست و هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

 

وضعیت جنین در هفته بیست و هشتم بارداری

طول جنین به 37 تا 6/37 سانتی‌متر و وزنش به 1005 تا 1135گرم رسیده است.

مژه‌های جنین رشد کرده‌اند.

میلیاردها نورون در مغز نوزاد شما به وجود آمده‌اند. چین و شکن‌های مغز جنین نیز در حال رشد و توسعه هستند.

چربی بدن جنین همچنان در حال افزایش است.

در ویزیت قبل از زایمان بعدی، پزشک یا ماما می‌توانند به شما بگویند که آیا زایمان فرزندتان با «سر» انجام می‌شود یا با «پا» یا با «ته» (زایمان در وضعیت بریچ؛ breech). زایمان جنین‌هایی که در وضعیت «ته» (بریچ) در رحم قرار گرفته‌اند ممکن است به انجام عمل سزارین نیاز پیدا کند. البته هنوز 2 ماه وقت وجود دارد تا وضعیت قرار گفتن فرزندتان در رحم تغییر کند. بنابراین اگر در حال حاضر فرزند شما در وضعیت ته (بریچ) قرار دارد نگران نباشید. اکثر جنین‌ها، وضعیت قرار گرفتن خود در رحم را تغییر می‌دهند.

هفته بیست وهشتم بارداری شده و اکنون عنبیهٔ چشم فرزند شما به اندازه کافی رنگدانه (پیگمان) دارد که موجب رنگی شدن آن شود. اکثر نوزادان دارای پوست روشن با چشمان آبی به دنیا می‌آیند و غالب نوزادان دارای پوست تیره، در هنگام تولد، چشمانی قهوه‌ای رنگ دارند. به هر حال رنگ نهایی و واقعی چشمان نوزاد تا چند ماه پس از تولد مشخص نمی‌شود.

وضعیت مادر در هفته بیست و هشتم بارداری

همان‌گونه که قبلاً ذکر شد (هفته 23؛ مادر)، پِرِه اکلامپسی از مشکلاتی است که احتمال دارد بارداری را دچار عارضه نماید. پره‌اکلامپسی می‌تواند به طور ناگهانی آغاز شود و ممکن است به ویژه در مراحل اولیه با علایمی‌همراه نباشد. وقتی در یک حاملگی (از جمله حاملگی اول) پره اکلامپسی ایجاد شود، احتمال بروز آن در حاملگی‌های بعدی بیشتر می‌شود. سایر عوامل خطر بروز این بیماری عبارتند از: ابتلای مزمن به افزایش فشار خون، وجود اختلالات انعقادی خاص، دیابت، بیماری کلیوی، یا بیماری‌های خود ایمنی (مثل لوپوس)، وجود سابقهٔ پره اکلامپسی در بستگان نزدیک (مادر، خواهر، مادر بزرگ، عمه، خاله)، چاق بودن (دارا بودن شاخص تودهٔ بدنی 30 یا بیشتر)، حاملگی دو یا چند قلویی، سن زیر 20 یا بالای 40 سال.

شما در این هفته یعنی هفته بیست وهشتم بارداری می‌توانید رحم خود را در 75/8 سانتی‌متری بالای ناف لمس کنید. در این زمان میزان افزایش وزن شما به حدود 7/7 تا 11 کیلوگرم رسیده است.

ممکن است خارش پوست ناحیه شکم، یبوست، بی‌خوابی، سوزش سردل و احتقان بینی به طور شایع موجود باشند.

گرفتگی و دردهای کرامپی ساق پا ممکن است در سه ماههٔ سوم بارداری به دلیل بیشتر شدن وزن و تغییر جریان خون، شیوع بیشتری داشته باشد.

گاهی در این هفته‌ها، به طور طبیعی ترشح مایع زردرنگ آغوز (کولوستروم) از پستان‌ها دیده می‌شود.

 

حتما بخوانید: شادی و خلاقیت از تولد تا هفت سالگی

علائم بارداری در هفته بیست و هشتم بارداری

در هفتهٔ 28 تا 36، باید هر 2 هفته یک بار به پزشک یا ماما مراجعه کنید. یک ماه قبل از تاریخ زایمان، این کار باید هر هفته یک بار انجام شود. بر حسب عوامل خطر احتمالی، پزشک یا ماما برای شما آزمایش ویروس ایدز (HIV)، سیفیلیس، کشت از نظر کلامیدیا و گُنوره (سوزاک) درخواست خواهند کرد. همچنین اگر آزمایش غربالگری گلوکز شما مثبت بوده (هفته 24، مادر) و هنوز مورد آزمایش پیگیری از این نظر قرار نگرفته‌اید باید آزمایش تحمل گلوکز 3 ساعته برایتان انجام شود.

آزمایش در بارداری

چنان‌چه در آزمایش خون به عمل آمده در نخستین ویزیت، مشخص شده که Rh خون شما منفی است باید به منظور پیشگیری از ساخته شدن پادتن‌ها (آنتی بادی)هایی که به خون فرزندتان حمله خواهند کرد آمپول ایمونوگلبولین Rh تزریق کنید (اگر پس از تولد، مشخص شود که گروه خون نوزاد، Rh مثبت است باید یک آمپول ایمونوگلبولین Rh دیگر هم به شما تزریق شود). عدم پیشگیری از این عارضه موجب مشکلاتی مانند زردی و کم خونی برای نوزاد خواهد شد.

حتما بخوانید: تربیت بچه های دهه نودی

تغذیه در بارداری

گرفتگی و دردهای کرامپی ساق پا ممکن است در سه ماههٔ سوم بارداری به دلیل بیشتر شدن وزن و تغییر جریان خون، شیوع بیشتری داشته باشد.

در هفته بیست وهشتم بارداری فشار ناشی از جنین در حال رشد بر اعصاب و رگ‌های خون ساق پای مادر می‌تواند موجب ناراحتی شود و دردهای کرامپی ایجاد نماید.

برای درمان و پیشگیری از بروز این دردها، اقدامات زیر را انجام دهید:

به طور منظم ورزش‌های کششی ساق پا را انجام دهید.

به پشت دراز بکشید و ساق‌ها را بالا نگاه دارید.

در ساعات روز جوراب واریس بپوشید.

ساق و پای خود را ماساژ دهید.

ساق‌ها را به طور موضعی گرم کنید.

در صورت مداوم یا شدید بودن درد به پزشک مراجعه نمایید.

 

مراقبت های پزشکی در هفته بیست و هشتم بارداری

ممکن است هر 30 ثانیه احساس دفع ادرار نمایید که علت آن قرار داشتن جنین در وضعیتی است که به مثانه شما فشار وارد می‌آورد. وضعیت خوابیدن خود را تغییر دهید تا در نتیجه، وضعیت قرارگیری جنین تغییر یابد. همچنین می‌توانید در هنگام ادرار کردن کمی به جلو خام شوید تا ادرار داخل مثانه به طور کامل تخلیه شود.

ورزش در بارداری

اگر تا کنون دربین غذاهایی که مصرف می کردید ماست رو از قلم انداخته بودید بهتر است از الان شروع به خوردن ماست کنید. زیرا این ماده غذایی سرشار از کلسیم، پروتئین، چربی کم و مغذی است که برای بدن مادر و رشد و استخوان بندی جنین بسیار مفید است.

حتما بخوانید: چگونه می توان بدون دعوا درباره اختلاف نظرها صحبت کرد؟

طب سنتی در بارداری

همانطور که گفتیم خوردن سبزیجات و میوه ها در دوران بارداری در طب سنتی بسیار توصیه شده. سیب نیز یکی از آن دست میوه هایی است که بر خوردن آن تاکید می کنند زیرا دارای فوایدی چون :

  1. از بین برنده یبوست
  2. کاهش فشار خون
  3. کاهش ورم پا
  4. افزایش اشتها
  5. جلوگیری از شکسته شدن DNA
  6. رشد سالم جنین
  7. کاهش درد رحمی
  8. کاهش تهوع
  9. کاهش خطر چاقی
  10. کاهش زمان زایمان زود رس

وظیفه پدران در دوران بارداری

ممکن است شما با فکر کردن به پدر شدن نگرانی آزادی هایی که اکنون دارید بشوید و خود را در بند ببینید. اما برخی دیگر از شما پدر شدن را راهی جدید برای شروعی با قدرت می دانید. اما اینکه پدر شدن خوب است یا بد بستگی به دیدگاه شما دارد. هرچه مثبت تر باشید مطمئنن این تغییر برای شما جذاب تر است و بهترین راه حل این است که آگاهی خود را نسبت به این اتفاق مهم در زندگی تان بالا ببرید.

روابط زناشویی در بارداری

در دوران بارداری به دلیل تغییر و تحولات در سیستم بدن و حالا و شرایط خاصی که برای مادران بوجود می آید این امکان وجود دارد که سیستم دفاعی بدنشان پایین بیاید و با کمترین مراقبت دچار بیماری و سرماخوردگی شوند پس برای اینکه سیستم دفاعی بدن خود را بالا ببرید بهتر است به روابط زناشویی در دوران بارداری ادامه دهید. زیرا روابط زناشویی در این دوران آنتی بادی های بدن را افزایش می دهد.

باید و نبایدهای بارداری

یکی از بایدهای دوران بارداری این است که در صورت وجود خارش مداوم یا شدید پوست شکم یا سایر نواحی بدن به پزشک مراجعه نمایید. پوشیدن لباس‌های راحت و گشاد، استحمام با آب ولرم، عدم استفاده از صابون در محل خارش و مالیدن محلول‌های نرم‌کننده توصیه می‌شود.

یکی دیگر از نبایدهای دوران بارداری این است که در طول دوران بارداری از هر نوع سوراخ کردن پوست ناحیه شکم، ناف، نوک پستان یا اندام تناسلی خودداری کنید. با بزرگ‌تر شدن شکم و پستان‌ها، این سوراخ‌ها به طور کامل جوش نمی‌خورند و اغلب بزرگ‌تر و مستعد ابتلا به عفونت می‌شوند.

 

خلاقیت در بارداری

کار با دماسنج جیوه ای خیلی سخت نیست ولی کمی دقت لازم است. شما باید ابتدا دماسنج را تکان دهید تا مایع جیوه ای آن به مخزن باز گردد اگر می ترسید که دماسنج از دستتان رها شود دم دست خود یک متکا بگذارید و چندبار دماسنج را به متکا بزنید تا جیوه به مخزن بازگردد. اگر از بهداشت آن مطمن نیستید می توانید با کمی الکل و پنبه آنرا کاملا ضدعفونی کنید و کمی صبر کنید تا اثر الکل از روی دماسنج برود و سپس آن را به آرامی زیر زبان نوزاد بگذارید البته به دلیل اینکه نوزاد قدرت کافی برای نگهداشتن لب ها روی هم برای مدت طولانی ندارد توصیه می شود که از دیگر دماسنج ها مانند دماسنج های مقعدی استفاده نمایید.

شعر بارداری هفته بیست و هشتم


سلام عسل مامان 
فدای اون ، قد و بالات ، نی نی جون 
 الآن شدی ، اندازه ی بادمجون

اومد جوجو ، هفته ی بیست وهشتم
 دونه ی من ، داری میشی ، تو گندم 

گندم دونه دونه ،    ای بچه ی نمونه /     مامان پیشت می مونه 
 قدر تو رو می دونه /        برات قصه می خونه


وقته خوابه قربون اون چشمای بازت برم 
 ببندشون مامان ، میخوام برات لالایی بگم 

لالا   لالا   گل لاله                     بخواب ای شادی خانه
لالا   لالا  گل پونه                       نی نی یکی یه دونه 
لالا  لالا  گل نسرین                   دیگه داری میشی سنگین
لالا   لالا گل مریم                       نشینه رو چشات شبنم  
لالا   لالا  گل نرگس                        نبینم داغتو هرگز    
لالا   لالا   لالا   لایی                       لالا  لالا   گل مایی   

 

نکته مهم بارداری در هفته بیستم و نهم را از دست ندهید.


برای خرید محصول تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رابطه عاطفی باکودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم تشخیص گروه خون و Rh (معمول و ثابت). اولین آزمایش خون گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر

هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری

در هفته پانزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته پانزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری شامل بهداشت فردی در دوران بارداری، ورزش در دوران بارداری، موارد پزشکی در دوران بارداری و تغذیه در دوران بارداری ست. این مقاله مجموعه‌ای کامل از سوالاتی است که مادران باردار در طول مدت بارداری با آنها مواجه می‌شوند. 

هفته چهل و دوم بارداری

هفته چهل و دوم بارداری

در هفته چهل و دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهل و دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهل و دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

در هفته بیست و یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته سی وهفتم بارداری

هفته سی وهفتم بارداری

در هفته سی و هفتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و هفتم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و هفتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید