قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

خواص ماهی تون در بارداری

خواص ماهی تون در بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/24 0 نظر 316 بازدید

خواص ماهی تون در بارداری

 مطالعات نشان داده است خوردن مقدار زیادی ماهی (هفته‌ای 3 تا 4 وعده در دوران بارداری و شیردهی فواید بهداشتی زیادی دارد. ماهی تون راحت‌ترین ماهی برای وارد کردن به سبک زندگی پر کار است. یک کنسرو تون را در ظرف نهار خود گذاشته و روی سالاد خود ریخته تا مقدار زیادی پروتئین (42 گرم پروت با کیفیت بالا با کالری کمتر از 200)، چربی‌های خوب و دیگر مواد مغذی را به شما بدهد یا این که گوشت ماهی تون را به عنوان یک غذای بسیار خوب برای شام خود انتخاب کنید.

خواص ماهی تون در بارداری


 مطالعات نشان داده است خوردن مقدار زیادی ماهی (هفته‌ای 3 تا 4 وعده در دوران بارداری و شیردهی فواید بهداشتی زیادی دارد. ماهی تون راحت‌ترین ماهی برای وارد کردن به سبک زندگی پر کار است. یک کنسرو تون را در ظرف نهار خود گذاشته و روی سالاد خود ریخته تا مقدار زیادی پروتئین (42 گرم پروت با کیفیت بالا با کالری کمتر از 200)، چربی‌های خوب و دیگر مواد مغذی را به شما بدهد یا این که گوشت ماهی تون را به عنوان یک غذای بسیار خوب برای شام خود انتخاب کنید.

                                                                                  ماهی تون
ماهی تون در یک نگاه


مقدار مصرف: 1 قوطی (165 گرم)     کلسیم: 2%
کالری: 190    ویتامین A: 2%
چربی اشباع شده: صفر    ویتامین C: صفر
پروتئین: 42 گرم    آهن: 12%
فیبر: صفر    

حتما بخوانید: فواید کلم پیچ در بارداری

استخوان سالم 


مطالعات نشان داده است: زنان ژاپنی میزان پوکی استخوان کمتری دارند گرچه مقدار زیادی کلسیم مصرف نمی‌کنند. به راستی چرا؟ ماهی خصوصا ماهی‌های خیلی چرب مانند ماهی آزاد، قزل آلا و تون سرشار از ویتامین D هستند. مصرف ویتامین D زنان ژاپنی بیشتر است زیرا زیاد ماهی می‌خورند. (هر هفته بیش از 4 تا 5 دفعه بیش از زنان آمریکایی) محققان عقیده دارند مصرف ویتامین D زیاد، بدن را علیه پوکی استخوان حفاظت می‌کند و آخرین مطالعات نشان می‌دهد ویتامین D بدن را در مقابل بیماری-های قلبی و بعضی سرطان‌ها هم حفاظت می‌کند.


روغن‌های ضروری 


روغن‌های موجود در ماهی ضروری‌اند یعنی بدن شما نمی‌تواند آنها را بسازد و اگر آن‌ها را نخورید خود و کودک‌تان دارای کمبود خواهید بود. DHA به عنوان یک ماده غذایی ضروری برای کارکرد مناسب نرون‌ها توانایی یادگیری و نمو مغز) و دقت بینایی هم در کودکان و هم در بزرگ‌سالان مورد نیاز شدید مغز و شبکیه چشم است. در یک قوطی ماهی تون کنسرو شده در آب بیش از 300 میلی گرم DHA وجود دارد.

                                                                                                        ماهی تون


حالا ماهی بیشتری بخورید 


معمولا اهمیت اسیدهای چرب ضروری در سه ماهه سوم بارداری مورد بحث قرار می‌گیرد چون اکثریت این چربی‌ها در این دوره آخر بارداری (سه ماهه سوم) جذب می‌شوند ولی مقدار کافی DHA , EPA را زودتر از این در رژیم غذایی خود وارد کنید تا اگر چنان‌چه کودک قبل از موعد متولد شد، فرصت جذب کافی این چربی‌های خوب را داشته باشد. علاوه بر این‌ها 70 درصد رشد سلول‌های مغز کودک در رحم انجام می‌گیرد. کبد جنین تا 16 هفته بعد از تولد انقدر رشد نکرده تا اسیدهای چرب دارای زنجیرهای کوتاه‌تر مانند اسید آلفا لینولینک (ALA) که در روغن‌های نباتی مانند روغن دانه کتان یافت می‌شود به اسیدهای دارای زنجیره‌های بلندتر امگا 3 ایکوسپنتا انوئیک (EPA و DHA) تبدیل کند. 

حتما بخوانید: در بارداری زردچوبه بخورید!


غذاهای خوشمزه


کنسرو در آب یا در روغن؟ موقع خریدن کنسرو ماهی تون این اولین سوال سما است ولی باور کنید یا نکنید جواب دادن به این سوال آسان نیست. ماهی تون کنسروش شده در روغن به احتمال زیاد اسیدهای چرب امگا 3 خود را حفظ می‌کند ولی اگر روغن را نخورید آن اسیدهای چرب امگا 3 خود را حفظ می-کند ولی اگر روغن را نخورید آن اسیدهای چرب با آن روغن مصرف نخواهد شد که به جاب ریختن آن روغن آن را روی سالاد ریخته و مصرف کنید. ماهی تون کنسرو شده در آب امگا 3 کمتری دارد ولی اگر آب را بریزید و مصرف نکنید. آن امگا 3 را از دست نخواهید داد. پس اگر هم ماهی مصرف شده و هم روغن آن برای سالاد مصرف شود، هیچ چیزی را از دست نخواهید داد.


به عبارت دیگر رژیم غذایی شما در مصرف اسیدهای چرب ضروری کودک نقش دارد لذا وقت آن است که ماهی را در رژیم غذایی خود وارد کنید و اگر به تحرک بیشتر نیاز دارید، چنین کنید. تحقیقات نشان داده است، زنانی که کمبود DHA دارند به احتمال زیاد زایمان پیش رس یا کودکان سبک وزن داشته و این خانم‌ها به احتمال زیاد دچار اختلالات رفتاری و اخلاقی از جمله افسردگی پس از زایمان می‌شوند.


چربی‌های مناسب بخورید 


غذای معمول خانم‌های باردار آمریکای شمالی شامل مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 6 که در ذرت و روغن سویا یافت می‌شود (روزانه حدود 8000 میلی گرم)، مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 ALA که در روغن کتان و روغن کانولا یافت می‌شود (روزانه حدود 1300 میلی‌گرم) ولی مقادیر کم DHA (روزانه 80 میلی گرم) و EPA (به طور متوسط روزانه 35 میلی گرم) است. این مصرف کم خانم‌های امریکایی در مقایسه با مصرف خانم های ژاپنی اختلاف زیادی دارد.

حتما بخوانید: در بارداری ریحان بخورید!


خانم های باردار ماهی بیشتری بخورند


شما ممکن است به خاطر شنیدن گزارش‌های وجود حیوه و دیگر فلزات سنگین در محصولات  دریایی موقع خوردن ماهی مشکوک باشید.
نگرانی اصلی این است جیوه متیل که بعضی ماهی‌ها را آلوده می‌کند، می‌تواند باعث رشد ناقص مغز کودک گردد. چه کسی این خطر را دوست دارد؟ 

                                                                                                                    ماهی تون
خبر دست اول: مدیریت غذا و دارو توصیه می‌کند خانم باردار از خوردن گوشت گوسه، شمشیر ماهی، ماهی سرو و ماهی اسنچر (این ماهی‌ها گوشت خوارند) باید خودداری کنند. از این ماهی‌ها گذشته، دیگر ماهی‌ها نه تنها خطری ندارند بلکه برای دوران بارداری و رشد سالم مغز کودک اهمیت حیاتی نیز دارند. محققان طراز اول توصیه می‌کند خانم‌های باردار ماهی بخورند. فواید مقدار کافی اسید دو کوزاهگزانوئیک (DHA = Docosaher acnonic Acid) خطر بالقوه خوردن ماهی را برطرف می‌کند. 

حتما بخوانید: در بارداری هندوانه بخورید


DHA روغن اصلی مورد نیاز برای رشد و عملکرد خوب سلول‌های مغز است. مصرف DHA کافی در غذاها با افسردگی کمتر و بهره هوشی و توانایی یادگیری بیشتر ارتباط دارد و DHA که عمدتا در ماهی و غذاهای دریایی یافت می‌شود، اگر در دوران بارداری فقط هر 10 روز یک بار مصرف شود، کافی نیست. خوردن هفته‌ای 3 یا 4 بار ماهی تون نه تنها باعث رشد بیشتر مغز کودک گردیده بلکه کبد و دیگر ارگان-های او هم تقویت خواهد شد.

برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 


 

پیشنهاد ویژه فیلم اموزشی: ترس کودکان طلایی

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

شادی و خلاقیت - تولد تا هفت سالگی

زمانی می‌رسد که شما برای آنکه کودکتان بیشتر از قبل در اجتماع باشد و یا کارهای جدید را تجربه کند او را در مراکز آموزشی همچون مهدکودک و یا مراکز رشد و خلاقیت ثبت نام می‌کنید و یا حتی برای پرورش هوش او نیز برنامه ریزی‌های روزانه انجام می‌دهید و او را در کلاس‌هایی هوش نیز ثبت نام می‌کنید. اما در میان 10 کودکی که در این کلاس‌ها وجود دارد مربی چقدر زمان دارد تا تنها برای فرزند شما بگذارد و خلاقیت و هوش او را پرورش دهد؟

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

متاسفانه دنیای مدرن امروز در حال نابودی فرزندان ماست و شما به عنوان والدین مسئول وظیفه دارید تا کودکانتان را نجات دهید و آینده‌ای روشن برای آنها بسازید. و حل این مشکلات به سادگی و با راه کارهای سریع قابل حل شدن نیست. دنیای امروز دنیای تکنولوژی و پیشرفت علم است اما آیا رشد بیولوژیکی انسان نیز به همین سرعت پیشرفت کرده است؟ تضاد بین این عامل باعث شده تا کودکان توانایی‌های یادگیری و درست رفتار کردن را از دست بدهند.      

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

7 گام مهم  تا کارآفرینی کودکان

7 گام مهم تا کارآفرینی کودکان

7 گام مهم تا کارآفرینی کودکان کار آفرینی کودکان شاید اصطلاح جالبی باشد نوزادان و کودکان با میل و اشتیاق به سوی کشف کردن، ناشناخته‌ها به دنیا آمده‌اند  

کنترل بیماری ها قبل از بارداری

کنترل بیماری ها قبل از بارداری

کنترل بیماری‌ها قبل از بارداری برخی بیماری‌های موجود قبل از بارداری بر روی بارداری نیز تاثیر دارند و برخی از آن‌ها نیز بالعکس تاثیری ندارند که در این بحث می‌‍خواهیم به آن‌ها بپردازیم.

کودکانی که لکنت زبان دارند

کودکانی که لکنت زبان دارند

کودکانی که لکنت زبان دارند لکنت زبان یک مشکل گیج‌کننده و خسته‌کننده برای گوینده و شنونده است. نشانه‌های لکنت زبان عبارت است از: تکرارهای سریع اولین حرف کلمات، کشیدن بیش‌از حد صداها.

باورهای خرافی در مورد بارداری

باورهای خرافی در مورد بارداری

باورهای خرافی در مورد بارداری بارداری اسرار و حالت‌های خاصی دارد. میلیون‌ها خانم شاید این اسرار و حالات خاص را تجربه کرده باشند؛ اما پیش بینی اینکه هر خانمی با چه حالت‌هایی مواجه خواهد شد، سخت خواهد بود. شاید به همین دلیل و طی قرن‌ها افسانه‌ها و باورهای خرافی زیادی در مورد بارداری شکل گرفته تا بتوان آیندهی نامعلوم بارداری و برخی مسائل آن را پیش بینی کرد. در اینجا ده باور غلط دربارهی بارداری آورده ایم که همگی چرند و احمقانه‌اند.

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

هفته سی وهشتم نوزادی

در بارداری چی بخورم؟

در بارداری چی بخورم؟

در بارداری چی بخورم؟ غدا برای خود و کودک تان بیش از آنچه به نظر می‌‌آید، پیچیده است ولی با اطلاعات صحیح در مورد غذاها می‌‌توانید دوران بارداری سالمی داشته باشید. ما همه می‌‌دانیم که غذا و سلامتی ارتباط محکمی با هم دارند ولی در دوران بارداری، آنچه را که می‌‌خورید مهم‌‌تر از هر زمان دیگری است. نوع غذاها فقط در شما تاثیر ندارند بلکه بر کودک شما هم موثرند. 

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 3

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید