کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

آزمایشات سه ماه دوم بارداری

آزمایشات سه ماه دوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/10 0 نظر 500 بازدید

آزمایشات سه ماه دوم بارداری در آزمایشات سه ماهه دوم بارداری هر ماه یک‌بار معاینه انجام می‌گیرد. و هر بار وزن، فشار خون و ادرار کنترل می‌شود و نیز اندازه و وضعیت رحم، اندازه کودک، میزان رشد و وضعیت او مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آزمایشات سه ماه دوم بارداری

در سه ماه دوم بارداری چه آزمایشاتی باید انجام شود؟ در طول دوران بارداری هر چند وقت یک‌بار باید آزمایش داد؟

در یک بارداری طبیعی طی سه ماهه دوم هر ماه یک‌بار معاینه انجام می‌گیرد. و هر بار وزن، فشار خون و ادرار کنترل می‌شود و نیز اندازه و وضعیت رحم، اندازه کودک، میزان رشد و وضعیت او مورد بررسی قرار می‌گیرد و از هفته 20 تا 36، شکم شما از ناحیه زیر شکم تا قله رحم با نوار اندازه‌گیری (به سانتی متر) اندازه گیری می‌شود و بطور تخمینی با هفته‌های بارداریتان مقایسه می‌شود. احتمالا در این دوران معاینه داخلی نخواهید داشت مگر این که پزشک نسبت به مشکلی (مانند زایمان پیش از موعد ) تردید داشته باشد.

چگونه آزمایشات مهم سه ماه دوم بارداری را بشناسیم؟

1- آلفافتو پروتئین

این آزمایش بین هفته‌های 15 تا 20 انجام می‌شود (بهترین نتیجه را بین هفته‌های 16 تا 18 می‌دهد) و آزمایش سرم خون است و میزان AFP (پروتئینی است که توسط جنین تولید میشود) را در خون اندازه‌گیری می‌کنند. اگر بالاتر از حد معمول باشد امکان نقص در لوله عصبی مانند بیماری اسپاینابیفیدا را نشان می‌دهد. (نقصی در لوله عصبی است که بین استخوان‌هایی که نخاع را احاطه می‌کنند فاصله ایجاد می‌شود) یا بیماری دیگری که نشان می‌دهد مغز کاملاً رشد نکرده است.

پیشنهاد ویژه دانلود رایگان : شیوه‌های تقویت هوش جنین

میزان پایین AFP نشان می‌دهد که جنین مبتلا به سندرم داون  است. به هرحال این آزمایش برای تشخیص احتمال وجود این ناهنجاری‌ها انجام می‌شود و نمی‌تواند به تشخیص همه سندرم‌های داون و یا هر نوع نقص لوله عصبی کمک کند. احتمال این که اشتباه جواب مثبت بدهد نیز زیاد است. یعنی اکثریت جنین‌هایی که توسط این آزمایش بیمار تشخیص داده شده‌اند به هنگام تولد کاملاً سالم بوده‌اند. اگر نتیجه آزمایش AFP مشکوک باشد معمولا بعد از آن یک سونوگرافی برای تشخیص علت آن انجام می‌شود. مثلاً ستون مهره‌ها کنترل می‌شود و یا تاریخ زایمان را دوباره محاسبه می‌کنند که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا میزان AFP بسته به این‌که چقدر با تاریخ زایمان فاصله داشته باشید، متفاوت است. در 50 درصد موارد که نتیجه سونوگرافی قطعی نیست، آزمایش آمنیوسنتز درخواست می‌شود. 

2- تست غربالگری سه گانه

هنگامی که خونی را که برای انجام آزمایش AFP گرفته‌اند برای آزمایش‌های دیگر نیز به کار ببرند به آن تست غربالگری سه گانه می‌گویند. در معمولی ترین ترکیب میزان هورمون‌های استریول و hCG را اندازه‌گیری می‌کنند. مزیت این آزمایش این است که زمانی که آمنیوسنتز انجام شده است برای تشخیص سندرم داون بکار می‌رود و از AFP هم دقیق‌تر است. استریول در جفت و کبد نوزاد ساخته می‌شود و هنگامی که جنین مبتلا به سندرم داون باشد مقدار آن از حد معمول کم‌تر است و hCG هورمونی است که توسط جفت تولید می‌شود و در صورت ابتلا به سندرم داون مقدار آن بیشتر از حد معمول است. البته این آزمایش نمی‌تواند همه سندرم‌های داون را تشخیص دهد.  

حتما بخوانید: دردوران بارداری هوشیار بخوابید!

3- آزمایش هپاتیت B

این آزمایش خون برای تشخیص وجود ویروس هپاتیت B به کار می‌رود و این ویروس معمولا هنگام زایمان به کودک منتقل می‌شود. از هر 250 آمریکایی یک نفر ناقل این ویروس است، اگر‌چه ممکن است هیچ آثاری از بیماری را نداشته باشد. اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد کودک بلافاصله بعد از زایمان برای جلوگیری از عفونت واکسینه می‌شود. در طول دوران بارداری، ممکن است خانم مبتلا نیز واکسینه شود و تحت یک رژیم غذایی خاص و استراحت قرار گیرد. 

4- آزمایش گلوکز

حدود هفته 24 تا 28 و گاهی دیرتر برای تشخیص دیابت حاملگی آزمایش گلوکز انجام می‌شود. (اگر اضافه وزنتان بیشتر از حد معمول باشد و یا در خانواده سابقه دیابت داشته باشید زودتر انجام می‌شود.) دیابت حاملگی هنگامی به وجود می‌آید که هورمون‌هایی که توسط جفت تولید می‌شوند روش کار انسولین خون بدن مادر را تغییر می‌دهند. در 3 درصد بارداری‌ها این حالت به وجود می‌آید و غالباً (نه همیشه) در کسانی که بیش از 13 کیلوگرم اضافه وزن دارند و یا در خانواده سابقه دیابت دارند، به وجود می‌آید و معمولا بعد از زایمان ناپدید میشود. خطر دیابت حاملگی این است که ممکن است اندام بزرگ و غیر عادی پیدا کنید که به زایمان مشکل یا مشکلاتی مربوط به سلامتی خود و نوزادتان منجر می‌شود.

از شما خواسته می‌شود که از شب قبل از انجام آزمایش ناشتا باشید و غیر از آب چیزی نخورید و معمولا صبح اول وقت آزمایش انجام می‌شود. یک ساعت قبل از آزمایش بیمار باید یک محلول قندی مخصوص را بنوشد. بعد از یک ساعت نمونه خون را می‌گیرند و میزان قند خون را اندازه‌گیری می‌کنند. اگر نتیجه غیرعادی بود برای تشخیص نهایی همان آزمایش را منتها سه ساعت بعد از خوردن محلول انجام می‌دهند. درمان دیابت حاملگی شامل کنترل میزان قندخون از طریق رژیم غذایی و ورزش و گاهی تجویز انسولین می‌باشد. 

 

سونوگرافی در سه ماهه دوم بارداری

5- سونوگرافی

سونوگرافی در سه ماهه دوم بارداری برای محاسبه تاریخ زایمان یا کنترل چند قلویی و پیشرفت رشد کودک انجام می‌شود. سونولوژیست جنین را از نظر نقص‌های مادرزادی و جایگاه جفت مورد بررسی قرار می‌دهد. 

6- آمنیوسنتز

این آزمایش معمولا بین هفته 15 تا 18 انجام می‌شود اگر چه ممکن است زودتر یا دیرتر هم انجام شود. برخلاف آزمایش‌هایی که توسط خون مادر انجام می‌شود این یک آزمایش تشخیصی است که اطلاعات دقیقی را در مورد کودک در اختیار پزشک قرار می‌دهد زیرا مستقیما سلول‌های جنینی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. این آزمایش در صورتی پیشنهاد می‌شود که سن شما 35 یا بیشتر باشد، اگر در خانواده سابقه نقص‌های ژنتیکی زیادی وجود داشته باشد، و یا اگر نتیجه آزمایش AFP یا تست غربالگری سه گانه مشکوک باشد. این آزمایش در تشخیص مشکلات کروموزومی بیش از 99 درصد با موفقیت انجام می‌شود و نیز می‌تواند جنسیت جنین را نشان دهد. این کار تقریبا بدون درد است ولی با وجود این ترسناک است. پزشک با راهنمایی دستگاه سونوگرافی سوزن باریکی از طریق شکم وارد کیسه جنینی می‌کند. مقدار کمی (حدود 25 گرم) از مایع جنینی را به داخل سوزن می‌کشد. سلول‌هایی که از جنین جدا شده‌اند و در مایع قرار دارند برای تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی و دیگر مشکلات ژنتیکی (بسته به سابقه خانوادگی) مورد بررسی قرار می‌گیرند. این آزمایش ممکن است کمی خونریزی و انقباض عضلات شکم را به همراه داشته باشد. آمنیوسنتز آزمایشی نیست که بطور معمول در همه بارداری‌ها انجام شود زیرا از هر 200 مورد 1 مورد سقط وجود دارد که علتش خود آزمایش می‌باشد. توجه داشته باشید که خطر سقط به تجربه پزشک و مرحله بارداری که آزمایش در آن انجام می‌شود، بستگی دارد. 

حتما بخوانید: علائم سه ماه دوم بارداری

7- آزمایش FFN

این آزمایش جدید که هنوز در حال مطالعه است احتمال وقوع زایمان پیش از مورد را پیش بینی می‌کند. بعد از هفته 23 در مطب پزشک انجام می‌شود و شبیه به آزمایش پاپ اسمیر است. اگر پروتئین FFN در واژن مشاهده شود نشانه این است که جفت و کیسه جفتی در حال جداشدن هستند و احتمال زایمان پیش از موعد وجود دارد. این آزمایش زمانی بیشتر به پزشک کمک می‌کند که خانم باردار به داشتن انقباضات پیش از موعد مشکوک باشد تا خانمی که هیچ علائمی ندارد. 

آزمایشات سه ماه دوم بارداری

آزمایش PUBs

این آزمایش جدیدتر به تشخیص اختلالات خونی، اختلالات ژنتیکی، نارسازگاری Rh و عفونت‌ها (مانند توکسوپلاسموزیس) کمک می‌کند. انجام آن به این ترتیب است که سوزنی را (که از طریق سونوگرافی هدایت می‌شود) داخل بندناف می‌کنند تا سلول‌های خون جنین را بردارند. این آزمایش بعد از هفته 18 انجام می شود و 1 تا 2 درصد احتمال سقط را به همراه دارد. مزیت این آزمایش این است که نتیجه آن زود مشخص می‌شود (طی چند روز، در مقایسه با آزمایش آمنیوسنتز که 1 تا 2 هفته طول می‌کشد) به هرحال این آزمایش بطور گسترده در دسترس نیست.

چه کنم اگر ...

پزشک من در یک تیم پزشکی است آیا بایستی همه پزشکانی را که در آن تیم هستند و احتمال زایمان را انجام می‌دهند، ملاقات کنم؟ در این موارد اگر روز زایمان شما روز کشیک پزشک‌تان نباشد پزشکان به نوبت (گردشی) بیماران را در سه ماهه دوم و سوم معاینه می‌کنند، بنابراین ممکن است در هر معاینه با یک پزشک ملاقات کنید. این کار برای راحتی شما انجام می‌شود تا پزشکی را که در اتاق زایمان می‌بینید برایتان آشنا باشد. 

حتما بخوانید: دلایل حاملگی خارج از رحم

اگر نتوانم اضافه وزن را تحمل کنم؟ اگر هر بار که برای معاینه نزد پزشک می‌روید دیدن اضافه شدن کیلوگرم‌ها باعث نگرانی شما می‌شود بهتر است هنگام ایستادن روی ترازو صاف بایستید و به عقربه آن نگاه نکنید.

برای خرید محصول (تقویت هوش جنین در دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید
 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: زورگیری در کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 4 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 4 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم

تاثیر کم خونی بر بارداری سالم تشخیص گروه خون و Rh (معمول و ثابت). اولین آزمایش خون گروه خون (O یا A , B , AB) و Rh (مثبت یا منفی) را تعیین می کند. همچنین وجود پادتن Rh را مورد آزمایش قرار می دهد. عامل Rh پروتئینی است که روی سطح سلول های قرمز خون وجود دارد. بودن این فاکتور در خون شما فقط در دوران بارداری اهمیت دارد. اگر مادر عامل Rh را نداشته باشد (یعنی Rh منفی باشد) و جنین Rh مثبت پدر را به ارث برده باشد وقتی خون مادر و جنین ترکیب می شوند مادر

هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

حافظه تمام عیار انسان

حافظه تمام عیار انسان

حافظه تمام عیارانسان باورهای غلط بسیاری در مورد حافظه و ضعیف شدن آن وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: وقتی سن افراد بالاتر می‌رود و پیر می‌شوند حافظه آن‌ها ضعیف می‌شود اما این یک باور کاملاً غلط است.

سلامت مغز جنین

سلامت مغز جنین

سلامت مغز جنین  دانشمندان دریافته‌‌‌‌‌اند رژیم غذایی دوران بارداری اثر دیریابی در سلامت کودک دارد. خوردن غذاهای سالم در دوران بارداری ممکن است جلوی بسیاری بیماری‌‌‌‌‌های کودک را بگیرد که از بعضی آن‌‌‌‌‌ها مرگ‌‌‌‌‌آور-ترین بیماری‌‌‌‌‌ها مانند بیماری‌‌‌‌‌های قلبی، سرطان و دیابت هستند مطالعات بالینی از طریق مقایسه جمعیت‌‌‌‌‌ها در حال کشف این واقعیت است که رژیم غذایی ما چقدر در رشد آینده کودک مهم است م

تاثیر لقمه بر بارداری سالم

تاثیر لقمه بر بارداری سالم

تاثیر لقمه بر بارداری سالم کمتر مساله‌‌‌ای است که بتواند به اندازه لقمه حرام شبهه‌‌‌ناک، انسان را از درک سعادت محروم کند و در عین حال- و متاسفانه- در این روزها شاید کمتر مساله شرعی باشد که به این اندازه مورد غفلت واقع شده باشد. اهمیت توجه به حلال و حرام لقمه.......

الکل و سیگار در دوران بارداری

الکل و سیگار در دوران بارداری

الکل و سیگار در دوران بارداری خانم های بارداری که طی دوران بارداری از الکل و یا سیگار استفاده می کنند هر چه سریعتر تحت نظر ماما یا پزشک معالج قرار گیرند و دوره درمان را طی کنند

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید