قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

تقویت هوش موسیقیایی با بازی

 تقویت هوش موسیقیایی  با بازی
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/09/20 0 نظر 4,176 بازدید

تقویت هوش موسیقیایی با بازی بهترین گزینه برای آموزش به کودکان پیش دبستانی است. شما می‌توانید با استفاده از موسیقی کودکان را حتی بطور خاص با اجزای بدن آشنا کنید.

بازی‌هایی برای تقویت هوش موسیقیایی در کودکان پیش دبستانی

هوش موسیقیایی چیست؟ آیا می‌توانیم هوش موسیقیایی را در کودکان افزایش دهیم؟ چگونه می‌توانیم هوش موسیقیایی را در کودکان پیش دبستانی افزایش دهیم؟ چگونه با بازی هوش موسیقیایی را افزایش دهیم؟ بازی‌های مناسب برای سن پیش دبستانی کدام است؟

بازی_1 / ساختار ونام‌های دستگاه گوارش با موسیقی

کودکان پیش دبستانی باید بتوانند نام و عملکرد قسمت‌های مختلف دستگاه گوارش را یاد بگیرند . این درس می‌تواند برای قسمت‌های خاص بدن تدوین شود مانند : مغز و دستگاه عضلانی و دستگاه گردش خون و سلامت عمومی بدن . شما می‌توانید با موسیقی و بالا بردن هوش موسیقیایی در کودکان آموزش‌ها را در قالب شعر و ترانه و موسیقی به کودکان پیش دبستانی بیاموزید.

وسایل مورد نیاز: تخته وایت برد ، اشعار ( ترانه مربوط به سلامت ) و یک کپی از اشعار به هر کدام از بچه ها داده شود ، دوربین فیلم برداری ، آلات موسیقی ، مداد شمعی و کاغذ و یک کپی از شعر ( مواد غذایی سالم ).

دستور العمل بازی برای تقویت هوش موسیقیایی / کودکان پیش دبستانی

1- کلمه‌ی هضم را روی تخته بنویسید و از کودکان بخواهید آن را با آهنگ و موسیقی تلفظ کنند. یک جدول تهیه کرده و مواردی را که بچه‌ها از قبل در مورد گوارش می‌دانند را در آن بنویسید و هم چنین آنچه را که می‌خواهند بدانند و آنچه را که در پایان یاد گرفته‌اند.

2-ترانه مربوط به سلامت را در کلاس بخوانید و از کودکان پیش دبستانی بخواهید آن‌را یاد بگیرند و در مورد آن بحث کنید و پاسخ‌ها را با آنچه که روی تابلو نوشته بودید مقایسه کنید.

3-فرآیند هضم را به همراه موسیقی و حرکت به نمایش در آورید به هر کودکی بگویید که یک ابزار موسیقی را انتخاب کرده و نقش قسمت‌های مختلف دستگاه گوارش را بازی کنید. کودکان پیش دبستانی به ترتیبی که غذا از دستگاه گوارش عبورمی‌کند شروع به نواختن ساز می‌کنند.

4-بچه‌ها در مورد آهنگ و حرکاتی که انجام دادند فکر کنند و بگویند که چه چیزی در مورد دستگاه گوارش آموختند.

بازی_2 / آهنگ خوا ندن به وسیله اعضای بدن

در این بازی کودکان پیش دبستانی کشف می‌کنند که گلوی انسان چگونه صدا تولید می‌کند چگونه می‌توانند با صدا درآورد از گلو بازی کرد. شما می‌توانید پس از آشنایی کودکان پیش دبستانی با گلو و صدا به صورت هماهنگ، به آنها یاد دهید تا الگوهای صوتی را تولید می‌نمایند.

وسایل مورد نیاز: کاغذ  تخته سفید و ماژیک.

دستور العمل بازی برای تقویت هوش موسیقیایی / کودکان پیش دبستانی

1-تفکر کودکان در مورد روش‌های تولید صدا توسط گلو به روش‌های مختلف را به چالش بکشید برای هر صدای تولید شده یک نماد انتخاب کنید و همچنین نمادهایی برای توقف و مکث در تولید صدا.

2-موسیقی‌هایی را انتخاب و تمرین کنید مثل ( کف زدن ، کف – کف مکث ، کف – کف – کف مکث ، کف زدن، کف – کف ، مکث ، کف – کف – کف و آنها را به نمادهای صوتی تبدیل کرده و روی تخته بنویسید.

حتما بخوانید: مبانی طراحی فرزند / 2 تا 4 سالگی

 تقویت هوش موسیقیایی  با بازی

بازی_3 / ساختن آهنگ به کمک یکدیگر

کودکان اصول کلی را در مورد لرزش و صوت را یاد می‌گیرند.

وسایل مورد نیاز: جعبه‌هایی با سایز و اشکال مختلف ، لوله ، قوطی ، نخ ، نوار چرمی صفحات.

دستور العمل بازی برای تقویت هوش موسیقیایی / کودکان پیش دبستانی

1-درگروه‌های دو نفره یکی از کودکان پیش دبستانی یک سرنخ را به گوش خودنگه داشته و می‌کشد و سر دیگر را از صورتش دور می‌کند. همکارش به آرامی نخ کشیده شده را به ارتعاش در می‌آورد و به صدای تولید شده گوش می‌دهند سپس یک نخ با طول متفاوت را امتحان می‌کنند. در مورد تفاوت صداها بحث می‌کنند و این تفاوت‌ها را به صورت یک فرضیه در می‌آورند.

2-چرا نخ‌ها صدا تولید می‌کنند و صداهای آنها باهم متفاوت است؟ از خط کش استفاده کنید مشخص چه اتفاقی افتاده است. یک خط کش را روی آن قرار داده طوری که سر آن از میزان بیرون بزند ، لبه خط کش را به پایین بکشید و سپس آنهارا رها کنید کودکان صدایی را خواهند شنید و خواهند دید که خط کش می‌لرزد.

3-حرکات 2 و3 را تکرار کنید اما این بارروی قدرت کشیدن نخ و ضربه زدن به خط کش تمرکز کنید کشیدن و ضربه زدن ملایم‌تر صدای کمتری تولید می‌کند. درحالی که کشیدن و لرزاندن سخت‌تر  صدای بلندتری ایجاد می‌کند. از بچه‌ها بخواهید که صدای کم و زیاد را با نخ و خط کش خودشان تجربه کنند.

4-از یک فنجان و یک بادکنک که محکم روی درب فنجان کشیده شده است . مانند یک طبل استفاده کنید تا لرزش ایجاد کنید. مقداری نمک روی بادکنک بریزید، پس ازضربه زدن بایک چنگال و لرزاندن بادکنک ، به آرامی روی بادکنک را لمس ، نمک‌ها شروع به بالا پریدن می‌کنند. کودکان چه چیزی را می‌فهمند؟

5-کودکان با استفاده از مواد جمع آوری شده شروع به ساخت آلات موسیقی می‌کنند آنها می‌توانند قوطی لرزانند یا چیزهایی شبیه به گیتار یا طبل بسازند.

بازی- 4 / زمان را دریابید

کودکان موضوعات و رویدادهای موجود در اشعار و آهنگ‌های معروف مشخص می‌کنند و اشعار امروزه را با اشعار نسل‌ها و فرهنگ‌های دیگر مقایسه می‌کنند تا برای این که درک کنند موسیقی اولین منبع برای مستند کردن مسایل اجتماعی و فعالیت‌هاست.

وسایل مورد نیاز: آهنگ ها و اشعار مربوط به دوره ها و فرهنگ های مختلف را ضبط کنید .آهنگ های مشهور روز کاغذ نقاشی.

دستور العمل بازی برای تقویت هوش موسیقیایی / کودکان پیش دبستانی

1-کودکان پیش دبستانی یک قطعه آهنگ مورد تایید مربی را به مهد بیاورند.

2-در کلاس به یک قطعه از موسیقی گوش دهید و یک جدول مربوط به محتوای مسایل اجتماعی که در شعر وجود دارد را یادداشت کنید مسایل می‌توانند شامل عشق ، سرسپردگی ، تنهایی ، بیگانگی ، جنگ و صلح و .. باشد.

3-در گروه‌های کوچک ، کودکان به آهنگ‌های آورده شده به کلاس گوش دهند و هرگونه مساله اجتماعی یا واقعه موجود در آهنگ که بیان می‌کنند را در یک لیست بنویسید.

4-همه گروه‌های کوچک دوباره دور هم جمع شوند و به صورت یک گروه واحد مسائل موجود در اشعار را به جدول اضافه کنید.

5-در مورد این که چگونه آهنگ‌های مشهور روز مسائل اجتماعی را منعکس می‌کنند ، بحث کنید به کودکان پیش دبستانی کمک کنید که این موضوع که موسیقی میتواند به عنوان منبع اولیه جهت مطالعه فرهنگ‌ها یا نسلی مورد استفاده قرار گیرد را درک کنند.

حتما بخوانید: هوش مالی فرزندانتان را تقویت کنید.

 تقویت هوش موسیقیایی  با بازی

برای خرید محصول (شادی و خلاقیت) بر روی لینک کلیک کنید 


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: بهره هوشی بالا در کودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند-2 تا 4 سالگی

بعنوان پدر و مادر متفاوت به غیر از موارد نیازهای اولیه‌ی کودکمان مانند ( خوراک، پوشاک و ..) می‌بایستد به یک تربیت موثر اهمیت ویژه‌ای بدهیم، تا بتوانیم فرزندانی متفاوت و موفق تربیت کنیم. در راستای یک تربیت موثر آموزش مبانی موفقیت یعنی مواردی که در کسب موفقیت هر فرد نقش بسازایی دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ما باید از همان روزهای نخست زندگی فرزندانمان اصول موفقیت را به آنان آموزش دهیم.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

این بسته آموزشی بطور کامل به مسائل تربیتی و آموزش مسائلی چون پرورش خلاقیت کودک شما از بدو تولد تا 2 سالگی می‌پردازد. و البته که شما عزیزان می‌توانید حتی بصورت تخصصی نیز از این آموزش‌ها بهره بگیرید و در دوراه اختصاصی طراحی فرزند نیز استفاده کنید. این محصول مناسب والدینی است که می‌خواهند کودکشان را متناسب با آموزش‌های روز پرورش دهند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

همه چیز درباره شش سالگی کودکان

همه چیز درباره شش سالگی کودکان

همه چیز درباره شش سالگی کودکان کودکان در شش سالگی چگونه رفتار می‌کنند؟

راز کسب ثروت

راز کسب ثروت

راز کسب ثروت برای جذب پول باید همه حواست متوجه پول و ثروت باشد. اگر به این فکر کنی که به اندازه کافی پول نداری،.....

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 1 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 1 ماهه هر چیزی که بچه‌های یک ماهه در اولین سال زندگی خود یاد می‌گیرند با حس کردن شروع می‌شود. تحریک حسی واقعاً نواحی مهم و کلیدی ذهن کودک یک ماهه را روشن می‌کند.

 پرورش هوش‌های چندگانه

 پرورش هوش‌های چندگانه

 پرورش هوش‌های چندگانه پروژه‌های آموزشی برنامه ریزی شده برای استفاده مهدهای کودک و مراکز آموزشی / بسیاری از این پروژه های در خانه نیز قابل اجراست

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته چهل وهفتم نوزادی

هفته سی ام  نوزادی

هفته سی ام نوزادی

هفته سی ام  نوزادی اکثر کودکان در این سنین دوست دارند خودشان مایعات را با لیوان بخورند. برای پیشگیری از ریخته شدن مایعات بر روی بدن و لباس فرزندتان، مقدار کمتری از مایع را در داخل لیوان بریزید. می‌توانید از لیوان‌های مخصوصی که برای جرعه جرعه خورد ساخته شده‌اند استفاده کنید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 27

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید