قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

بازی هایی برای تقویت هوش موسیقی در کودکان پیش دبستانی

بازی هایی برای تقویت هوش موسیقی  در کودکان پیش دبستانی
چکیده این مطلب : انتشار : 1394/10/26 0 نظر 3,432 بازدید

بازی هایی برای تقویت هوش موسیقی  در کودکان پیش دبستانی

کودکان باید بتوانند نام و عملکرد قسمتهای مختلف دستگاه گوارش را یاد بگیرند . این درس می تواند برای قسمت های خاص بدن تدوین شود مانند : مغز و دستگاه عضلانی و دستگاه گردش خون و سلامت عمومی بدن .

بازی هایی برای تقویت هوش موسیقی  در کودکان پیش دبستانی

بازی 1

گوارش در بدن

کودکان باید بتوانند نام و عملکرد قسمتهای مختلف دستگاه گوارش را یاد بگیرند . این درس می تواند برای قسمت های خاص بدن تدوین شود مانند : مغز و دستگاه عضلانی و دستگاه گردش خون و سلامت عمومی بدن .

بازی کردن

محتوا

تخته وایت برد ، اشعار ( ترانه مربوط به سلامت ) و یک کپی از اشعار بههر کدام از بچه ها داده شود ، دوربین فیلم برداری ، آلات موسیقی ، مداد شمعی و کاغذ و یک کپی از شعر ( مواد غذایی سالم )

دستور العمل

1-نوشتن کلمه هضم روی تخته و وارد کردن بچه ها به تلظ کردن آن یک جدول تهیه کرده و مواردی را که بچهها از قبل در مورد گوارش می دانند را در آن بنویسید و هم چنین آنچه را که می خواهند بدانند و آنچه را که در پایان یاد گرفته اند.

حتما بخوانید: آموزش هوش های چندگانه به کودکان در خانه و مهد

2-ترانه مربوط به سلامت را به کلاس یاد بدهید و در مورد آن بحث کنید و پاسخ ها را با آنچه که روی تابلو نوشته بودید مقایسه کنید.

3-فرآیند هضم را به همراه موسیقی و حرکت به نمایش در آورید به هرکودکی بگویید که یک ابزار موسیقی را انتخاب کرده و نقش قسمت های مختلف دستگاه گوارش را بازی کنید. بچه ها به ترتیبی که غذا از دستگاه گوارش عبورمی کند شروع به نواختن ساز می کنند.

4-بچه ها در مورد آهنگ و حرکاتی که انجام دادند فرکر کنند و بگویند که چه چیزی در مورد دستگاه گوارش آموختند

بازی 2

آهنگ ( ریتم ) انسان

کودکان کشف می کنند که گلوی انسان چگونه صدا تولید می کند و سپس به صورت هماهنگ ، الگوهای صوتی را تولید می نمایند.

موسیقی

محتوا

کاغذ  تخته سفید و ماژیک

دستور العمل

1-تفکر کودکان در مورد روش های تولید صدا توسط گلو به روش های مختلف را به چالش بکشید برای هر صدای تولید شده یک نماد انتخاب کنید و همچنین نمادهایی برای توقف و مکث در تولید صدا

2-موسیقی هایی را تولبید کنید مثل ( کف زدن ، کف – کف مکث ، کف – کف – کف مکث ، کف زدن، کف – کف ، مکث ، کف – کف – کف و آنها را به نمادهای صوتی تبدیل کرده و روی تخته بنویسید

حتما بخوانید: بهتره به این 20 دلیل بچه دار نشید!

بازی3

ساخت آهنگ

کودکان اصول کلی را در مورد لرزش و صوت را یاد می گیرند.

موسیقی کودک

محتوا

جعبه هایی با سایز و اشکال مختلف ، لوله ، قوطی ، نخ ، نوار چرمی صفحات

دستورالعمل

1-درگروه های دو نفره یکی از کودکان یک سرنخ را به گوش خودنگه داشته و می کشد و سر دیگر را از صورتش دور می کند. همکارش به آرامی نخ کشیده شده را به ارتعاش در می آورد و به صدای تولید شده گوش می دهند سپس یک نخ با طول متفاوت را امتحان می کنند. در مورد تفاوت صداها بحث می کنند و این تفاوت ها را به صورت یک فرضیه در می آورند.

2-چرا نخ ها صدا تولید می کنند و صداهای آنها باهم متاوت است؟ از خط کش استفاده کنید مشخص چه اتاقی افتاده است. یک خط کش را روی قرار داده طوری که سر آن از میزان بیرون بزند ، لبه خط کش را به پایین بکشید و سپس آنهارا رها کنید کودکان صدایی را خواهند شنید و خواهند دید که خط کش می لرزد.

حتما بخوانید: ارتباط احساسی مادر و جنین

 

حرکات 2 و3 را تکرار کنید اما این بارروی قدرت کشیدن نخ و ضربه زدن به خط کش تمرکز کنید کشیدن و ضربه زدن ملایم تر صدای کمتری تولید می کند. درحالی که کشیدن و لرزاندن سخت تر  صدای بلندتری ایجاد می کند. از بچه ها بخواهید که صدای کم و زیاد را با نخ و خط کش خودشان تجربه کنند.

4-از یک فنجان و یک بادکنک که محکم روی درب فنجان کشیده شده است . مانند یک طبل استفاده کنید تا لرزش ایجاد کنید. مقداری نمک روی بادکنک بریزید ، پس ازضربه زدن بایک چنگال و لرزاندن بادکنک ، به آرامی روی بادکنک را لمس ، نمک ها شروع به بالا پریدن می کنند. کودکان چه چیزی را می فهمند؟

5-کودکان با استفاده از مواد جمع آوری شده شروع به ساخت آلات موسیقی می کنند آنها می توانند قوطی لرزانند یا چیزهایی شبیه به گیتار یا طبل بسازند.

حتما گوش کنید: مشکلات صبحگاهی کودکان

بازی 4

ثبت زمان

کودکان موضوعات و رویدادهای موجود در اشعار و آهنگ های معروف مشخص می کنند و اشعار امروزه را با اشعار نسل ها و فرهنگ های لج دیگر مقایسه می کنند تا برای این که درک کنند موسیقی اولین منبع برای مستند کردن مسایل اجتماعی و فعالیتهاست.

موسیقی بازی

محتوا

آهنگ ها و اشعار مربوط به دوره ها و فرهنگ های مختلف را ضبط کنید .آهنگ های مشهور روز  کاغذ نقاشی

دستور العمل

1-کودکان یک قطعه آهنگ مورد تایید مربی را به مهد بیاورند.

2-در کلاس به یک قطعه از موسیقی گوش دهید و یک جدول مربوط به محتوای مسایل اجتماعی که در شعر وجود دارد را یادداشت کنید مسایل می توانند شامل عشق ، سرسپردگی ، تنهایی ، بیگانگی ، جنگ و صلح و .. باشد.

حتما بخوانید: حواس پنجگانه جنین

3-در گروه های کوچک ، کودکان به آهنگ های آورده شده به کلاس گوش دهند و هرگونه مساله اجتماعی یا واقعه موجود در آهنگ که بیان می کنند را در یک لیست بنویسید.

4-همه گروه های کوچک دوباره دور هم جمع شوند و به صورت یک گروه واحد مسایل موجود در اشعار را به جدول اضافه کنید.

5-در مورد این که چگونه آهنگ های مشهور روز مسائل اجتماعی را منعکس می کنند ، بحث کنید به کودکان کمک کنید که این موضوع که موسیقی می تواند به عنوان منبع اولیه جهت مطالعه فرهنگ ها یا نسلی مورد استفاده قرار گیرد را درک کنند.

حتما بخوانید: مادران خلاق

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

هوشهای  هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هوشهای هشت نابغه- تولد تا هفت سالگی

هر سالانه والدین بی‌شماری هزینه‌های کلانی را در آموزشگاه‌ها و مراکز پرورشی صرف پرورش هوش و خلاقیت فرزندانشان می‌کنند اما به هیچ وجه نمی‌دانند که می‌توانند خودشان نقش موثرتری در روند پیشرفت هوش و استعداد در فرزندشان شوند. والدین اولین مربیانی هستند که فرزندان در زندگی خود با آن روبرو هستند و همچنین این والدین هستند با شناخت بهتری که از فرزندشان دارند می‌توانند او را بهتر شکوفا کنند.

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین ، مطابق با آخرین یافته‌های دانشمندان بزرگ دنیا و برای اولین بار در ایران ارائه شده است. این مجموعه براساس متد پروفسور مکوتو شیچیدا از ژاپن، روی هوش‌های چندگانه جنین از جمله: هوش عاطفی، هوش شنیداری، هوش کلامی، هوش فضایی، هوش کوانتومی، هوش خوددرمانگر و همچنین حواس دهگانه جنین تمرکز دارد. مجموعه آموزشی تقویت هوش جنین شامل 2 جلد کتاب و 4 عنوان دی‌وی‌دی آموزشی به همراه فلش کارت های ای . اس. پی ، برچسب های تصویری و کتاب‌های صوتی، ارائه گردیده است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین

حواس پنجگانه‌ی جنین پژوهشگران و دانشمندان متخصص با نمودارهای واضح و در تعدادی از پژوهش‌ها این دانش پربار را ثابت کرده‌اند.( تأثیر رویدادهای گذشته در هر مرحله از زندگی بر روی آینده فرد) ولی انگار پا را فراتر گذاشته‌اند و بنظر می‌رسد آن‌ها می‌توانند ریشه رفتارهای پریشان را مشخص و کنترل کنند (حتی در رحم مادر) و کنترل رفتارها، دانشمندان را چشم انتظار می‌کند باتوجه به آمادگی نامحدود اطفالی که هنوز به دنیا نیامده اند و آمادگی پدران و مادران و دست آخر آمادگی جامعه، به نتایج درخشانی دست پیدا کنند.

بازیهایی برای تقویت هوش دیداری – فضایی  در کودکان پیش دبستانی

بازیهایی برای تقویت هوش دیداری – فضایی در کودکان پیش دبستانی

بازیهایی برای تقویت هوش دیداری – فضایی  در کودکان پیش دبستانی این فعالیت ها شامل بازیهایی است که به طور خاص مهارت های دیداری را درگیر می کند . مهارت های خاص دیداری شامل ادراک اشیا و تصاویر و مسیرها ، طرح ها ، رنگ ها و بافت ها می گردد که ما با چشمان بیرونی خود می بینیم مثل تصاویری که قادریم در ذهن خود پردازش کنیم .

حافظه تمام عیار

حافظه تمام عیار

حافظه تمام عیار باورهای غلط بسیاری در مورد حافظه و ضعیف شدن آن وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: وقتی سن افراد بالاتر می‌رود و پیر می‌شوند، بیشتر احساس می‌کنند که حافظه آن‌ها ضعیف می‌شود. اما همان طور که توضیح خواهم داد، این یک باور کاملاً غلط است.

هفته بیستم نوزادی

هفته بیستم نوزادی

هفته بیستم نوزادی

هفته شانزدهم نوزادی

هفته شانزدهم نوزادی

هفته شانزدهم نوزادی

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 4

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید