قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته سی و سوم بارداری

هفته سی و سوم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 2,870 بازدید

در هفته سی و سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته سی و سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

وضعیت جنین در هفته سی و سوم بارداری

طول جنین به حدود 7/43 سانتی‌متر و وزنش به 1810 تا 1918 گرم رسیده است.

1- استخوان‌های بدن فرزندتان سخت‌تر شده‌اند.

2- استخوان‌های جمجمه جنین به هم متصل نمی‌شوند تا بتوانند به طور خفیف و به آرامی همدیگر را بپوشانند و نیز باعث شوند تا عبور سر جنیناز مجرای زایمانی مادر، در هنگام تولد آسان‌تر صورت گیرد (فشاری که در هنگام زایمان بر سر جنین وارد می‌شود به حدی شدید است که سر بسیاری از نوزادان به شکل مخروط در می‌آید).

3- استخوان‌های جمجمه تا اوایل دوران نوجوانی به طور کامل به یکدیگر متصل نمی‌شوند و بنابراین قادر خواهند بود در دوران شیرخوارگی و کودکی رشد کنند.

4- جنین ممکن است حتی تا آخرین روزهای بارداری حرکت داشته باشد و الگوی فعالیت هر جنین با جنین دیگر متفاوت است. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که پس از هفتهٔ 28 حاملگی، مادر، حرکات فرزند خود را حداقل یک یا دو بار در روز کنترل کند.

5- بافت چربی همچنان در حال تجمع در زیر پوست جنین است.

6- ورنیکس کاملاً ضخیم شده است (هفته 20؛ فرزند).

7- حجم مایع آمنیون به حداکثر خود رسیده است.

8- مردمک‌های جنین می‌توانند نسبت به نور واکنش نشان دهند.

9- اکنون جنین، مانند نوزاد، در بیشتر ساعات شبانه روز در خواب است و حتی مرحلهٔ حرکت سریع چشم‌ها (rapid eye movement; REM) یعنی مرحله‌ای از خواب که 10- اکثر رویاهای واضح انسان در آن مرحله رویت می‌شوند را تجربه‌می‌کند!

هفته سی و سوم بارداری ریه‌های فرزند شما تقریباً به طور کامل رشد کرده‌اند.

وضعیت مادر در هفته سی و سوم بارداری

ممکن است در اثر سنگینی، راه رفتن شما شبیه راه رفتن مرغابی شود.

تا این هفته اکثر زنان باردار، نسبت به زمان قبل از حاملگی حدود 10 تا 8/12 کیلوگرم اضافه وزن پیدا می‌کنند.

مشکلات شایع دوران بارداری یعنی تنگی‌نفس، یبوست، گیجی، سردرد گاه و بیگاه، سوزش سردل، انقباض‌های براکستون هیکس (هفته 25؛ مادر)، احساس فشار در لگن و بی‌خوابی ممکن است همچنان ادامه داشته باشند.

حتما بخوانید: ماه هفتم بارداری و رابطه مادر و جنین

علائم بارداری در هفته سی و سوم بارداری

ممکن است درد و حتی کرختی دست‌ها، انگشتان و مچ دست‌ها موجود باشد. (در این باره قبلاً توضیخ داده شده است هفته 25؛ مادر). می‌توانید با قرار دادن آتل، مچ دست خود را بی‌حرکت کنید یا با قرار دادن بالشی بر روی دستتان، در موقع خواب، آن را بالا نگه دارید. چنان‌چه در شغل خود نیاز به حرکت دادن مکرر دست‌ها دارید (مثلاً چنان‌چه از کیبورد کامپیوتر استفاده می‌کنید یا به تایپ اشتغال دارید) به طور مکرر به دست‌هایتان استراحت دهید و کمی آنها را بکشید.

آزمایش در بارداری

در هفته سی و سوم بارداری زمان آن رسیده است که با اپیزیوتومی(episiotomy) آشنا شوید. اپیزیوتومی‌عبارت است از ایجاد یک برش جراحی در داخل میاندو راه (پرینه)، یا پوست ناحیهٔ بین مهبل و مقعد که به منظور بزرگ‌تر شدن مدخل مهبـل، و در نتیجـه، آسـان‌تر شـدن زایـمان صـورت می‌گیرد. به ویژه در صورت در مخاطره قرار گرفتن جنین، اپیزیوتومی، سرعت روند زایمان را افزایش می‌دهد. عده‌ای از پزشکان معتقدند که ایپـزیوتومـی از پارگی غیـرضروری جلوگیـری به عمل می‌آورد و عده‌ای دیگر آن را مسبب پارگی بیشتر می‌دانند.

تغذیه در بارداری

تمام تغییرات روحی این هفته‌ها، مانند اضطراب و نوسانات خلق و خو می‌توانند موجب بی‌خوابی شوند. قبل از خواب شب یک لیوان شیر گرم بنوشید یا کمی کتاب بخوانید.

تا حد ممکن غذاهای تازه مصرف کنید و از خوردن غذاهایی که در فریزر نگهداری شده‌اند اجتناب نمایید.

مسواک زدن و استفاده منظم از نخ دندان را فراموش نکنید. اگر چندین بار در روز غذا می‌خورید باید دفعات شستشوی دهان و دندان خود را نیز افزایش دهید. باکتری‌های موجود در دهان، نشاسته‌ها و قندهای غذاها را به اسید تبدیل می‌کنند و این اسید موجب آسیب دندان‌ها می‌شود. با شستشوی مرتب دندان‌ها، به ویژه پس از خوردن غذا، فعالیت این باکتری‌ها کاهش می‌یابد. به خاطر داشته باشید که در هنگام شب، مقدار بزاق دهان کاهش می‌یابد و به این دلیل باید در صورتی که در ساعات نیمه شب غذای سبکی می‌خورید این غذا فاقد قند و نشاسته باشد مگر آن که پس از خوردن غذا دندان‌های خود را مسواک بزنید.

پنیر علاوه بر دارا بودن کلسیم، موجب تحریک ترشح بزاق می‌شود. خوردن کمی پنیر چدار کم چرب برای بهداشت دندان‌ها مناسب است.

غذاهای میان وعدهٔ سبک برای این دوران عبارتند از خیار؛ تربچه؛ هویج؛ فلفل سبز، زرد یا قرمز؛ این نوع غذاها به دندان آسیب نمی‌رسانند.

حتما بخوانید: برقراری یک رابطه زناشویی موفق

مراقبت های پزشکی در هفته سی و دوم بارداری

ممکن است در اثر تغییرات هورمونی و احتباس مایعات بدن، انحنای قرنیه چشم خانم‌های بارداری کمی افزایش پیدا کند. در نتیجه، چنان چه از لنز تماسی استفاده می‌کنید ممکن است دید شما از وضوح کافی برخوردار نباشد. توصیه می‌شود استفاده از این لنزها را به بعد از زایمان موکول نمایید. لازم نیست برای رفع اشکال مزبور از عینک جدید استفاده کنید زیرا این اشکال، جزیی و زودگذر است و معمولاً پس از زایمان خود به خود برطرف می‌شود.

ورزش در بارداری

برای آرام‌سازی (relaxation) فوری در دوران بارداری، بدن خود را در وضعیت راحتی قرار دهید. نفس عمیقی بکشید و آن را به مدت 5 ثانیه نگه دارید و سپس نفس را بیرون بدهید. تمام عضلات خود را شل کنید. مراحل بالا را 2 یا 3 بار تکرار کنید. طی این مدت به دلپذیرترین موضوعی که در نظر دارید بیاندیشید.

استراحت کافی به ویژه در سه ماهه سوم بارداری اهمیت بسیار دارد. اگر در طول شب خوابتان نمی‌برد، در ساعات روز کمی بخوابید یا به آرام‌سازی خود بپردازید. برای انجام کامل‌تر آرام‌سازی می‌توانید از روش‌های مختلف آن که در کتاب‌ها، نوارها و CDهای گوناگون آموزش داده شده و یا از کلاس‌های آموزشی مخصوص استفاده کنید.

تنفس عمیق، تنفس آرام و ماساژ می‌توانند موجب آرام‌سازی شوند. ماساژ کف پاها، ناحیه گیجگاه و پیشانی و کمر تأثیر زیادی در آرام‌سازی دارد.

حتما بخوانید: دنیای دیروز، واقعیت امروز

طب سنتی در بارداری

هلو از آن دست میوه هایی است که مصرف آن به اعتدال در دوران بارداری منع نشده است. هلو میوه ای است سرشار از آهن، پروتئین و قند. اما مصرف بیش از اندازه آن باعث گرمای داخلی بدن می شود که برای بارداری مناسب نیست. سعی کنید این میوه را پوست کنده مصرف کنید تا باعث بروز مشکلات در گلوی شما نشود. همچنین هلو سرشار از ویتامین C  می باشد که باعث تحکیم استخوان بندی و رشد ماهیچه ها و دندان ها و رگ های خونی جنین بسیار مفید است.

باید و نبایدهای بارداری

برای انجام CT اسکن (سی‌تی اسکن)، از اشعه x با دوز کمی بالاتر از آنچه در رادیوگرافی معمولی به کار می‌رود استفاده می‌شود. به طور کلی انجام این کار در دوران بارداری توصیه نمی‌شود، مگر آن که منافع آن به وضوع بر خطرات احتمالی آن ترجیح داشته باشد.

خلاقیت در بارداری

درست است که باید برخی وسایل نوزاد را مانند شیشه شیر استریل کرد، و برخی از والدین برای این امر از دستگاه استریلایزر استفاده می کنند. این دستگاه با حرارت بالا شیشه شیر یا وسایل نوزاد را استریل می کند اما از نظر قیمتی بسیار گران است. و باید به شما بگوییم که خرید این وسیله گران خیلی هم ضروری نیست زیرا می توانید با یک ظرف آب جوش کار استریل خود را انجام دهید.

شعر بارداری هفته سی و سوم

سلام جیگرطلای مامان

              هفته ی سی و سه رسید ؛ گل یاس
                                          الآن شدی ؛ اندازه ی آناناس

استخونهات چه سفته  ، نور چشمم
چه زور و بازویی داری تو ؛ عشقم

فدای اون جمجمه ی ، نرم تو 
مامان ببوسه دستای ، گرم تو

چه پوست صافی داری ؛  قند عسل
کاش میگرفتم ؛  تو رو ، توی بغل

قربون موی نرم تو ، مهربون
نی نی جونم ، تویی گل خونمون

برای شستن موهات ، عزیزم
یه شامپوبچه من برات ، خریدم

چشمای نازت رو ، نمی سوزونه
بیا ببین ؛ مامان چه مهربونه


 

نکته مهم بارداری در هفته سی و چهارم را از دست ندهید.


برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت هنری کودکان 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته هفدهم بارداری

هفته هفدهم بارداری

در هفته هفدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هفدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

در هفته سی و پنجم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و پنجم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و پنجم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

در هفته بیست و یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری

در هفته سی دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته بیست ونهم بارداری

هفته بیست ونهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 11

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید