قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته سی وهفتم بارداری

هفته سی وهفتم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 1 نظر 3,392 بازدید

در هفته سی و هفتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته سی و هفتم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و هفتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

وضعیت جنین در هفته سی و هفتم بارداری

طول جنین به 5/47 تا 6/48 سانتی‌متر و وزنش به 2875 تا 2859 گرم رسیده است.

چون فرزند شما به مرحلهٔ پایانی دوران جنینی رسیده و به اصطلاح، «فول ترم» است (هفته 36؛ فرزند)، در صورت به دنیا آمدن در این هفته، ریه‌های کاملاً بالغی دارد و می‌تواند خود را با شرایط خارج از رحم به خوبی وفق دهد.

بسیاری از نوزادان در هنگام تولد در تمام سر خود به طور کامل مو دارند و طول موها به 25/1 تا 75/3 سانتی‌متر می‌رسد.

اگر رنگ موی فرزندتان در هنگام تولد شبیه موی شما یا همسرتان نبود تعجب نکنید. گاهی رنگ موی فرزند متعلق به پدر و مادری با موی تیره، بلوند یا قرمز است و یا برعکس.

معمولاً جنین‌های مذکر بیش از جنین‌های مؤنث افزایش وزن پیدا می‌کنند.

از هفته سی وهفتم بارداری اگر نور شدیدی به شکم مادر تابانده شود، جنین بدن خود را در رحم مادر به سمت نور می‌چرخاند.

از این هفته، بدن جنین شروع به ساختن هورمون «کورتیزون» می‌کند که از نقش کمک کننده به تنفس جنین برخوردار است.

تمام اعضای بدن فرزندتان به طور کامل مشغول به کار هستند.

وضعیت مادر در هفته سی و هفتم بارداری

حرکات فرزندتان را تحت نظر بگیرید و به محضی که احساس کردید این حرکات کاهش یافته‌اند به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

1- ممکن است هنگام خواب، رویاهای زیادی ببینید که ممکن است علت آن، اضطراب دربارهٔ دردهای زایمانی و مادر شدن باشد.

2- راهی برای پیش بینی زمان دقیق شروع دردهای زایمانی وجود ندارد و بدن شما به طور معمول از یک ماه قبل، برای زایمان آماده می‌شود.

3- در اکثر موارد، قبل از پاره شدن کیسهٔ آب، انقباض‌های منظم رحمی‌آغاز می‌شوند ولی در بعضی از زنان باردار، ابتدا کیسهٔ آب پاره می‌شود. در این موارد معمولاً به زودی دردهای زایمانی شروع خواهند شد و اگر این اتفاق نیفتاد، باید پزشک یا ماما شروع دردها را به طور مصنوعی القا کنند.

4- دردهای کاذب غیر قابل پیش بینی هستند و با فواصل نامنظم و طول مدت و شدت متغیر ظاهر می‌شوند. اگر چه ممکن است دردهای زایمانی حقیقی نیز در ابتدا نامنظم باشند، با گذشت زمان، به طورمنظم و با فواصل کمتر ایجاد می‌شوند و به طور فزاینده شدت و مدت آنها افزایش می‌یابد. دردهای کاذب بیشتر در قسمت پایین شکم متمرکز هستند ولی دردهای حقیقی از قسمت پایین کمر آغاز می‌شوند و به شکم انتقال می‌یابند. دردهای کاذب خود به خود کاهش پیدا می‌کنند و یا با شروع و خاتمهٔ فعالیت یا تغییر وضعیت دادن به بدن کمتر می‌شوند ولی دردهای حقیقی زایمان از بین نمی‌روند و بدون توجه به وضعیت بدن شما ادامه پیدا می‌کنید.

 

حتما بخوانید: مقالات مربوط به مادر و جنین

علائم بارداری در هفته سی و هفتم بارداری

انقباض‌های براکستون هیکس (هفتهٔ 25؛ مادر) ممکن است باز هم فراوان‌تر شوند و بیشتر طول بکشند و ناراحتی بیشتری ایجاد نمایند.

ممکن است ترشح مهبلی افزایش یابد. اگر مقداری مخاط آلوده به کمی‌خون در توالت یا لباس زیر خود مشاهده کرده‌اید، احتمالاً نشان دهندهٔ آن است که پلاک مخاطی محافظ رحم در برابر عفونت در حال از بین رفتن است و چند روز بیشتر به زایمان باقی نمانده است. به این مخاط آلوده به خون، «نمایش خونی» (bloody show) گفته می‌شود. چنان‌چه دچار لکه بینی یا خونریزی شدیدتری شده‌اید فوراً به پزشک یا ماما مراجعه کنید. ضمناً نتیجهٔ آزمایش کشت از نظر استرپتوکوک گروه B را به پزشک یا ماما ارایه نمایید. (هفتهٔ 35؛ مادر).

 

آزمایش در بارداری

در ماه نهم بارداری، معاینات، شامل اندازه‌گیری وزن و فشار خون مادر و مقایسه آن با مقادیر ماه قبل، بررسی ملتحمه چشم از نظر کم خونی، تعیین سن بارداری از روی شکم، شنیدن صدای قلب جنین و ثبت نتایج در پرونده انجام می‌شود. چنان چه در ماه قبل، معاینه لگن برای بررسی وضعیت لگن انجام نشده است در این ماه باید انجام شود.

تغذیه در بارداری

خوردن مغزها و دانه‌ها از ارزش زیادی از نظر تولید انرژی برخوردار است. بادام هندی، آهن و مغز بادام، کلسیم زیادی دارد.

خوردن تخمه‌های کدو حلوایی، آفتابگردان و خربزه موجب تولید فوری انرژی می‌شود. این تخمه‌ها همچنین حاوی پروتئین و روی زیادی هستند.

در این هفته‌ها بسیاری از خانم‌های باردار دچار یبوست می‌شوند که علت آن، اعمال فشار از سوی جنین بر روده‌های مادر، تغییرات هورمونی و عدم فعالیت کافی مادر است. برای مقابله با این عارضه آب و فیبر بیشتری مصرف کنید. تا حد ممکن از مصرف چای و قهوه خودداری کنید زیرا موجب تشدید یبوست می‌شود.

 

حتما بخوانید: غذای مغز کودک در دوران بارداری

مراقبت های پزشکی در هفته سی و هفتم بارداری

برای کاهش درد ناحیه لگن و کمر، از کمپرس گرم استفاده کنید.

ممکن است در این هفته‌ها، دردهای ناگهانی و واضحی در مثانه احساس کنید. نگران نباشید و فقط به آرام‌سازی خود و تنفس بپردازید. این وضعیت طبیعی است و در اثر ورود سر جنین به منطقه لگن شما ایجاد می‌شود.

در صورت بروز انقباضات رحمی (بیش از 6 بار در ساعت)، احساس فشار به شکم و زیر دل، همراه با انقباض‌های پراکنده ولی شدید، احساس سردرد مقاوم به استامینوفن، سرگیجه، تاری دید و غش، تهوع، تب و لرز، وجود ترشحات آبکی فراوان زرد، سبز، یا خاکستری رنگ، افزایش وزن ناگهانی، تنگی نفس شدید، خارش شدید، تعریق در صورت، دست‌ها و پاها و تکرر ادرار توام با سوزش، تب، درد شکم یا کمردرد به پزشک مراجعه کنید.

 

وظیفه پدران در دوران بارداری

از همسر خود بخواهید پشت و شانه‌هایتان را ماساژ دهد. پس از آرامش در نواحی مزبور، باید دست‌ها و پاها ماساژ داده شوند. ماساژ عضلات موجب ترشح اندورفین (endorphin) از مغز و تولید سرخوشی می‌شود. انجام مراقبه (meditation) بسیار مفید است. برای این کار به یک نقطه مشخص تمرکز کنید و در حالی که در یک اتاق ساکت نشسته‌اید هرچه را به ذهنتان می‌رسد مرور نمایید. هنگامی که تمرکزتان را از دست دادید، دوباره تلاش کنید.

حتما بخوانید: حرکت جنین از لذت تا ترس

طب سنتی در بارداری

شاید فکر کنید شلغم از آن دست سبزیجاتی است که خوردن آن چندان تاثیری بر جنین و یا سیستم بدنی شما نداشته باشد اما باید بگوییم شغلم از آن دست سبزیجاتی است که بسیار مفید و پر اهمیت است. خوردن شلغم در دوران بارداری باعث افزایش شیردهی در زنان باردار می شود و به نوزاد کمک می کند تا بهتر و راحت تر دندان در بیاورند و باعث استحکام استخوان شده و نوزاد را در برابر بیماری ها مقاوم می کند.

باید و نبایدهای بارداری

درد ناحیه مهبل در هفته‌های آخر بارداری معمولاً نگران‌کننده نیست و باید دقت کرد تا با درد شکم اشتباه نشود. چنان چه درد بخش تحتانی شکم با تب، تعریق، لرز، اسهال یا خونریزی همراه است به سرعت به پزشک مراجعه کنید. انقباض‌های پراکنده شبیه دردهای زایمانی هستند ولی منجر به زایمان نمی‌شوند.

انقباض‌های زایمانی حقیقی به شکل متناوب و تقریباً هر پنج دقیقه یک بار و یا با فواصل منظم روی می‌دهند و شدت آنها به تدریج افزایش می‌یابد.

خلاقیت در بارداری

از میان کالاهای چوبی که برای اتاق نوزاد در نظر دارید بین تخت خواب، بوقه و یا ویترین تنها یک کمک کافی است زیرا نوزاد تا زمانی که از نظر خواب مستقل شود نیازی به هیچ کدام از این وسایل ندارد. پس خودتان را به دردسر نیندازید.

شعر بارداری هفته سی و هفتم

سلام نی نی نازم / خیلی به تو می نازم

              هفته ی سی و هفتمه ؛ عزیزم
                                       شکر خدا ، داری میای به پیشم
                کامل شدی ؛ مبارکه عروسک
                                        دیگه میتونی ؛ دنیا بیای ملوسک

مامان بشه ؛ فدای گوش تیزت
قربون اون ، دست و پاهای ریزت

نی نی جونم ، دور سرت بگردم
دوست دارم ؛ عروسک قشنگم

خدا به تو ، داده یدونه زبان
تا که باهاش ،حرف بزنی ؛ تو آسان

چه کیفی داره ؛ ای عزیزتر از جان
وقتی یه روز ، به من بگویی ؛ مامان

بلبل من ، فدای اون صدای تو 
بچه ی شیرین زبان

 

 

نکته مهم بارداری در هفته سی و هشتم را از دست ندهید.


برای خرید محصول (طزاحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: چاقی کودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

در هفته شانزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته شانزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته بیست و سوم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری

در هفته بیست و سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم بارداری

در هفته چهاردهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهاردهم  بارداری و نکات مهم درباره هفته چهاردهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری

سوالات بارداری- 50 سوال متداول دوران بارداری شامل بهداشت فردی در دوران بارداری، ورزش در دوران بارداری، موارد پزشکی در دوران بارداری و تغذیه در دوران بارداری ست. این مقاله مجموعه‌ای کامل از سوالاتی است که مادران باردار در طول مدت بارداری با آنها مواجه می‌شوند. 

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری

در هفته سی ام بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی ام بارداری و نکات مهم درباره هفته سی ام بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته سی و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری

در هفته سی یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

نظرات

آزاده قائدشرف
۱۳۹۸/۰۶/۳۰۰۰
پاسخسلام و سپاس از مطالب عالی تون
دخترم یک سال و نیمشه و از ماه چهارم بارداری با سایت عالی تون اشنا شدم و الان کاملا اون مطالبی که توی بارداری بهش گفتم رو دارم مشاهده می کنم و این لطف خدا و شما بوده.ولی الان دیگه نمیئونم باهاش چه بازیهایی کنم که رشد ذهنی و روحی و فیزیکی مناسبی داشته باشه. ممنون میم راهنمایی بفرمایید
چون شاغل هستم و زمانی پیش خودم نیست متاسفانه عادت کرده به تلویزیون و موبایل که خودم خوشم نمیاد چه کنم؟
من الان هفته سی و هفت بارداری هم هستم و تا سه هفته دیگه ان شاالله پسرم بدنیا میاد بازم راهنمایی میخوام از جناب دکتر بزرگوار تا هیچ کدوم اسیب نبینن و هر دو رشد خوبی از هر لحاظ داشته باشن.
ممنونم از شما ممنونم

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید