طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته سی وچهارم نوزادی

هفته سی وچهارم نوزادی
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 792 بازدید

هفته سی وچهارم نوزادی

هفته سی وچهارم نوزادی


تغذیه نوزاد

اکنون که فرزند شما غذاهای جامد نیز می‌خورد، می‌توانید با دادن کمی گوشت قرمز یا گوشت مرغ، پروتئین مورد نیاز بدن او را تأمین نمایید. به یاد داشته باشید که دانه‌ها، منشاء بزرگ و مهمی برای تأمین پروتئین به شمار می‌آیند. دستگاه گوارش کودک، در این سن، آمادهٔ تحمل این پروتئین‌های پر قدرت‌تر شده است و می‌تواند بافتار و قوام غذاهای گوشتی را قبول کند، ضمن این که خطر خفگی ناشی از بلع این مواد نیز کمتر شده است. غذاهای گوشتی و حبوبات باید به خوبی پخته و حداقل کمی له شوند تا خطر خفگی کاهش پیدا کند. دادن غذاهای متنوع به کودک، موجب آشنایی او با طعم‌های مختلف می‌شود. ممکن است کودک در این سن، هنوز خوردن پروتئین‌ها را دوست نداشته باشد. این کار را با دادن نمونه‌های غذایی به فرزند خود و بدون اعمال زور انجام دهید.

 

بازی

بچه‌ها، عاشق توپ بازی هستند. در این سن، فرزند شما، واقعاً به توپ بازی با شما علاقه دارد. بر روی زمین چند سانتی‌متری فرزند خود بنشینید و توپ کوچکی را به طرف او بفرستید. این کار موجب شادی و لبخند فرزندتان خواهد شد. اگر فرد بزرگسال دیگری رو به روی شما و در کنار فرزندتان بنشیند و به او کمک کند تا توپ را به طرف شما برگرداند شادی کودک بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

 

خواب

چنان چه فرزندتان در هنگام نیمه شب از خواب بیدار شد، ساکت و خونسرد باشید و چراغ اتاق را روشن نکنید و در صورتی که فکر می‌کنید به دلیل گرسنگی بیدار شده، بدون حرف زدن، به او شیر بدهید. بعضی از بچه‌ها، در این سن، چند شب را در طول یک ماه از خواب بیدار می‌شوند که امری طبیعی و موقتی است.


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی:  بروز احساسات درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سی ونهم نوزادی

هفته سی ونهم نوزادی

هفته سی ونهم نوزادی

هفته بیست وپنجم نوزادی

هفته بیست وپنجم نوزادی

هفته بیست وپنجم نوزادی از 6 ماهگی می‌توانید دادن آب میوه به فرزند خود را آغاز کنید. آب میوه باید صددرصد خالص باشد. از نوشیدنی‌های دارای طعم میوه و نیز از آب‌میوه‌های مخلوط نباید استفاده کرد. آب‌میوه‌های آماده باید حتماً پاستوریزه باشند. آب میوه‌های غیرپاستوریزه می‌توانند موجب بیماری‌های میکروبی ناشی از ای. کولای (E.coli)، سالمونلا و کریپتوسپوریدیوم شوند. هرگز آب میوه را با شیشه شیر به کودک ندهید زیرا با این کار، کودک به خوردن دایمی آن با شیشه شیر عادت می‌کند و در نتیجه، قند موجود در آن باعث آسیب دندان‌هایش می‌شود.

هفته بیست ویکم نوزادی

هفته بیست ویکم نوزادی

هفته بیست ویکم نوزادی بسیاری از شیرخواران در این سنین ممکن است در حین خوردن شیر یا غذا، متوجه موضوع دیگری شوند و تغذیه را متوقف کنند ولی معمولاً دوباره شروع به خوردن می‌نمایند. اگر توجه به صداهای محیط باعث متوقف شدن ناگهانی غذا خوردن فرزندتان می‌شود، تغذیه او را در یک اتاق ساکت انجام دهید.

هفته پنجم نوزادی

هفته پنجم نوزادی

هفته پنجم نوزادی اگر به فرزند خود شیرخشک می‌دهید، باید نوع مناسب آن را با نظر پزشک مشخص کنید. ممکن است فرزند شما نسبت به بعضی شیرخشک‌ها آلرژی داشته باشد و به دنبال خوردن شیرخشک دچار درد و ناراحتی شود. بعضی عوارض ناشی از شیرخشک عبارت است :

هفته اول نوزادی

هفته اول نوزادی

هفته اول نوزادی به خاطر داشته باشید که معدهٔ نوزاد کوچک است و فقط مقدار کمی غذا را در خود جای می‌دهد. معمولاً نوزادان 8 تا 12 بار در روز شیر می‌خورند. نوزادی که به اندازهٔ کافی شیر می‌خورد در ساعاتی از روز، فعال و هوشیار است. در پنج روز اول زندگی، نوزاد، کمتر از 10 درصد وزن خود را از دست می‌دهد و سپس دوباره شروع به افزایش وزن می‌کند. شما می‌توانید صدای بلع نمودن شیر به وسیله نوزاد را بشنوید

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد

12 اتفاق مهم که طی 12 ماه رخ می دهد در تمام آموزش هایم به اهمیت 1000 روز نخست زندگی انسان اشاره کرده‌ام  هنوز وقتی از والدین حاضر در سمینارها و کارگاه ها در خصوص  1000 روز نخست زندگی، می پرسم همگی به روزهای پس از تولد اشاره می کنند. در صورتی که اگر مطابق باورهایم به شما نگویم که زندگی انسان از سال ها قبل از تولدش شروع شده است، اما قاطعانه خواهم گفت که منظور از هزار روز اول زندگی ،حدود  270 روز دوران جنینی و 730 روز شامل دو سال نخست پس از تولد است که پرونده‌ی بیش از 90 درصد از اتفاقات زندگی افراد در تمام طول سال های زندگی اش بسته می شود.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 7

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید