قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته سی و یکم بارداری

هفته سی و یکم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 2,642 بازدید

در هفته سی یکم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته سی یکم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی یکم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

وضعیت جنین در هفته سی و یکم بارداری

 

طول جنین به 40 تا 1/41 سانتی‌متر و وزنش به 1490 تا 1502 گرم رسیده است.

1- فرزند شما اکنون می‌تواند سرش را از یک طرف به طرف دیگر بچرخاند.

2- بازوها، ساق‌ها و تنهٔ فرزندتان با تجمع یافتن لایه‌های چربی ضروری در زیر پوست، برجسته‌تر به نظر می‌رسند.

3- جنین با لگد زدن و پشتک زدن‌های خود ممکن است موجب بی‌خوابی مادر، در هنگام شب شود. این حرکت‌ها نشان دهندهٔ فعال و سالم بودن جنین هستند.

4- اگر چه هنوز ریه‌های جنین در حال رشد هستند اکثر دستگاه‌های دیگر بدن جنین به طور کامل رشد کرده‌اند.

5- اکنون با تکمیل شدن سلول‌های عصبی، جنین قادر است درد را حس کند.

6- از هفته سی و یکم بارداری فرزند شما قادر است هر روز به اندازهٔ چند فنجان، در مایع آمنیون ادرار کند.

7- جنین می‌تواند چندین بار در روز مایع آمنیون بخورد. بیش از حد بودن حجم مایع آمنیون (که به آن پلی هیدر آمنیوس گفته می‌شود) ممکن است نشان دهندهٔ این موضوع باشد که فرزند شما به طور طبیعی مایع آمنیون را بلع نمی‌کند یا دچار انسداد دستگاه گوارش است. از طرف دیگر کم بودن حجم مایع آمنیون (اولیگو هیدر آمنیوس) ممکن است حاکی از کافی نبودن حجم ادرار جنین در اثر مشکل کلیوی یا اختلال قسمت دیگری از دستگاه ادراری جنین باشد. در این موارد، پزشک با اندازه‌گیری مقدار مایع آمنیون در هنگام سونوگرافی، مشکل را تشخیص خواهد داد.

وضعیت مادر در هفته سی و یکم بارداری

امروزه اکثر زنان تمایل دارند از نوعی داروی ضد درد برای کنترل دردهای هنگام زایمان استفاده کنند. متداول‌ترین نوع زایمان بی‌درد، استفاده از بی‌حسی اپیدورال (epidural) است که در آن، در حالی که مادر، در هنگام زایمان، هوشیار است، قسمت پایین بدنش با تزریق دارو، بی‌حس می‌شود. تزریق داروی بی‌حسی در این روش، به داخل فضای واقع بر روی سخت شامه (اپیدورا)، در دومین یا سومین فضای مهره‌ای کمر انجام می‌شود. برخی دیگر از زنان، روش زایمان طبیعی بدون استفاده از داروی بی‌حسی را ترجیح می‌دهند. این هفته، زمان مناسبی برای تصمیم گیری دربارهٔ انجام زایمان بی‌درد یا زایمان بدون استفاده از داروی بی‌حسی است. به یاد داشته باشید چنان‌چه در طول دردهای زایمانی در زایمان بدون استفاده از داروی بی‌حسی تحمل دردها برایتان دشوار بود، تنها یک بار دیگر می‌توانید روش زایمان بی‌درد را تعیین کنید. بعضی از متخصصان از داروهای مخدر یا سایر مسکن‌ها برای کاهش درد زایمان استفاده می‌کنند.

حتما بخوانید: راه کارهایی برای تربیت فرزندان

علائم بارداری در هفته سی و یکم بارداری

عضلات رحم شما گاه و بیگاه منقبض می‌شوند. این‌ها همان انقباض‌های براکستون هیکس هستند که قبلاً توضیح داده شد (هفته 25؛ مادر). این انقباض‌ها اغلب حدود 30 ثانیه طول می‌کشند و نامنظم، نامکرر و بدون درد هستند. از سـوی دیگـر چنـان‌چه دچـار انقباض‌های مکرر شده‌اید ممکن است این انقباض‌ها نشان دهندهٔ زایمان زودرس باشند. چنان‌چه این انقباض‌ها بیش از 4 بار در هر ساعت تکرار شدند یا سایر علایم زایمان زودرس وجود دارند فوراً به پزشک یا ماما مراجعه کنید (این علایم عبارتند از: افزایش ترشح مهبلی یا تغییر نوع آن به انواع آبکی، مخاطی، خونی یا حتی صورتی رنگ؛ وجود درد شکمی‌یا کرامپ‌های شبیه قاعدگی؛ افزایش فشار در ناحیهٔ لگن؛ یا کمردرد به ویژه در صورتی که قبلاً وجود نداشته است).

تکرر ادرار در طول هفتهٔ سی و یکم بارداری شایع است.

تغذیه در بارداری

بعضی از متخصصان توصیه می‌کنند خانم‌های باردار در این هفته‌ها، در هر هفته دو بار غذای حاوی ماهی میل کنند. چنان چه به خوردن ماهی علاقه ندارید، از مکمل روغن ماهی استفاده کنید ولی قبل از این کار در مورد فرمول آن و بی‌خطر بودن مکمل مزبور از پزشک سؤال نمایید.

علاوه بر ماهی‌های چرب (مثل ماهی آزاد، ماکرل یا ساردین)، از مغزها و دانه‌ها، مثل تخمه آفتابگردان، گردو، دانه کتان و مغز بادام، سبزیجات دارای برگ سبز (مثل اسفناج، کلم، شلغم، بروکلی و لوبیا سبز)، روغن آفتابگردان خردل، سویا، کانولا و دانهٔ سویا به طور مرتب استفاده کنین

حتما بخوانید: شگفتی های مغز مردان

 

مراقبت های پزشکی در هفته سی و یکم بارداری

تا 15% زنان باردار در طول سه ماههٔ سوم حاملگی دچار گزگز و احساس ارتعاش در سطح داخلی ساق‌ها یا پاهایشان می‌شوند. این وضعیت، «سندرم ساق بی‌قرار» نام دارد و اگر چه در هر ساعتی از روز، به ویژه در هنگام نشستن یا دراز کشیدن ممکن است ایجاد شود ولی بیش از همه در ساعات عصر بروز می‌کند. کاهش استرس و غذاهای حاوی آهن می‌توانند این ناراحتی را کاهش دهند.

ورزش در بارداری

چنان چه با مشکل بی‌اختیاری ادرار مواجه هستید، این تمرین‌ها را آن قدر انجام دهید تا از عدم تکرار این عارضه مطمئن شوید. گاهی قدرت ماهیچه‌های کف لگن خود را با جلوگیری از خروج ادرار و منقطع کردن جریان ادرار، کنترل کنید. البته این کار نباید در ابتدای صبح یا پس از نزدیکی انجام شود زیرا احتمال ابتلا به عفونت مثانه را افزایش می‌دهد.(دربارهٔ این تمرین‌ها، در مبحث مربوط به هفته 23 به اختصار توضیح داده شده است).

حتما بخوانید: شادی و خلاقیت / تولد تا هفت سالگی

طب سنتی در بارداری

در طی هفته های گذشته از اهمیت دوران بارداری و تاثیراتی که این دوره بر بدن می گذارد صحبت زیادی کردیم. در طب سنتی نیز نکات بسیار مهمی را در دوران بارداری به مادران توصیه می کند که یکی از آنها مصرف سبوس گندم و جو است. برای مصرف این خوراکی های مغذی باید آرد گندم و جو را جداگانه تفت دهید و سپس با یکدیگر مخلوط کنید و هر روز صیح ناشتا به میزان یک قاشق غذا خوری آن را به تنهایی مصرف کنید این ماده غذایی در اوایل ماه های بارداری از بروز مشکلات قلبی در جنین جلوگیری می کند. طب سنتی در بارداری تاکید دارد مصرف سبوس جو به صورت روزانه برای جلوگیری از ابتلا مادران باردار به دیابت بسیار مناسب است.

باید و نبایدهای بارداری

ویتامین C، جذب آهن را افزایش می‌دهد، بنابراین بهتر است مکمل آهن با یک لیوان آب پرتقال خورده شود.

روند بارداری و زایمان افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. نگرانی‌ها و سؤالات مختلف خود را با ماما یا پزشک متخصص مامایی مطرح نمایید.

تا هفته 36 بارداری هر دو هفته یک بار و پس از آن، تا زمان زایمان هفته‌ای یک بار به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

در هر بار ویزیت، پزشک یا ماما دربارهٔ حرکت کردن یا نکردن جنین از شما سؤال می‌کنند. بنابراین به دقت به حرکات جنین توجه نمایید و در صورتی که احساس می‌کنید حرکات جنین قطع شده است بلافاصله به پزشک یا ماما مراجعه نمایید.

خلاقیت در بارداری

شنل شیردهی یکی دیگر از آن دسته وسایلی است که مادران در هنگام خرید سیسمونی آن را نیز جزو لیست خود می گذارند. کاربرد این وسیله بیشتر در اماکن عمومی است که مادران راحت تر بتوانند به نوزاد خود شیر دهند و اغلب موارد دیده شده که خیلی هم به کار نمی آید زیرا جنس آنها از پلاستیک بوده و هنگام شیردهی باعث گرمای بیش از حد برای نوزادان می شود. و البته که نوزادان از گرمای زیاد خوششان نمی آید و دیگر نکته ای باید بخاطر داشته باشید این است که نوزادان دوست دارند هنگام شیر خوردن صورت مادرشان را ببینند. پس از خرید این وسیله جدا خودداری کنید.

شعر بارداری هفته سی و یکم

سلام زندگی مامانی

               سی و یکمین هفته شده ؛ یگانه 
                                        نی نی جونم ، تویی چراغ خانه
                 الآن شدی ، اندازه ی یه نارگیل
                                            تو بهترین بچه میشی ؛  تو فامیل
***
وزن تو یکدفعه زیاد شد ؛ تپلی مامان
قطره ی ریز من ، شدی تو باران
دیگه می تونی ؛ سرتو ،  بچرخونی 
به این طرف ، به اون طرف ، بگردونی

دور سر بزرگ تو ، بگردم
قربون گردنت برم ، قشنگم

نفس طلا ، وقتی بیای ؛ خونمون
پر میشه از ، گلهای رنگین کمون

امید زندگیم تویی ؛ مهربون
دوست دارم اندازه ی ، آسمون

 

 

نکته مهم بارداری در هفته سی و دوم را از دست ندهید.


برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: مهارت هنری کودکان 

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته دهم بارداری

هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته دهم بارداری و نکات مهم درباره هفته دهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

تناسب اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری

تناسب‌اندام و آمادگی جسمانی در سه ماه اول بارداری در قرن نوزدهم بارداری به عنوان شرایطی حساس تلقی می‌شد که خانم باردار بایستی در یک اتاق روی یک صندلی راحتی حبس باشد. 

هفته سی و سوم بارداری

هفته سی و سوم بارداری

در هفته سی و سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری

در هفته نهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته نهم بارداری و نکات مهم درباره هفته نهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته هفدهم بارداری

هفته هفدهم بارداری

در هفته هفدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هفدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هفدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید