قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 2,532 بازدید

در هفته سی و پنجم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته سی و پنجم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و پنجم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

وضعیت جنین در هفته سی و پنجم بارداری

طول جنین به 5/45 تا 2/46 سانتی‌متر و وزنش به 2360 تا 2383 گرم رسیده است.

1- اکنون به دلیل کافی نبودن فضای داخل رحم، فرزند شما دیگر قادر به پشتک زدن در رحم نیست ولی به همان تعداد قبلی لگد می‌زند!

2- کلیه‌های جنین به طور کامل رشد کرده‌اند و کبد جنین می‌تواند بعضی از مواد زاید را پردازش کند.

3- قسمت اعظم تکامل فیزیکی جنین انجام شده است و از این پس، در چند هفتهٔ باقی مانده تا زمان تولد، فقط وزن جنین افزایش پیدا می‌کند. از این هفته به بعد افزایش وزن جنین به حداکثر می‌رسد (226 تا 340 گرم در هفته).

4- حدود 5% زایمان‌های یک قلو، 35% زایمان‌های دو قلو و 80% زایمان‌های سه قلو تا این هفته روی می‌دهند.

5- چربی شروع به رسوب در تمام قسمت‌های بدن جنین، به ویژه اطراف شانه‌ها نموده است.

وضعیت مادر در هفته سی و پنجم بارداری

اکنون در هفته‌های انتهایی بارداری قرار دارید و ممکن است این هفته‌ها برای شما بسیار به کندی طی شوند. از زمان باقی مانده برای آرام‌سازی خود و پرداختن به کارهای مورد علاقه استفاده کنید.

استرس عاطفی ناشی از بارداری ممکن است موجب بغض‌آلود شدن شما شده باشد و این احتمال وجود دارد که به دنبال افزایش درد ساق‌ها و کمر دچار نوسانات خلقی شدید شوید. سخت نگیرید و سعی کنید با استراحت به آرامش دست یابید.

از هفته 35 بارداری تا هنگام زایمان، به تدریج حجم مایع آمنیوتیک کاهش پیدا می‌کند. چنان چه طی این فاصله زمانی مایعی از بدنتان دفع می‌شود که مطمئن نیستید ادرار است یا مایع آمنیوتیک به پزشک مراجعه نمایید. اگر می‌خوانید در اثر پاره شدن کیسه آب و بیرون ریختن مایع داخل آن، تشک شما خیس نشود، قطعه‌ای نایلون یا پردهٔ حمام قدیمی را بر روی آن پهن کنید. نمی‌توان زمان پاره شدن کیسه آب را از پیش تعیین کرد. چنان چه به بیرون از منزل می‌روید، حوله‌ای با خود ببرید تا در صورت پاره شدن کیسه آب از آن استفاده کنید.

حتما بخوانید: مقالات دوران نوزادی از تولد تا یک سالگی

علائم بارداری در هفته سی و پنجم بارداری

تکرر ادرار در هفته سی و پنجم بارداری ممکن است به دلیل بزرگتر شدن رحم و وارد آمدن فشار بیشتر از سوی آن به مثانه افزایش پیدا کند. همچنین سوزش سردل و سایر اختلالات گوارشی احتمالاً تشدید می‌شوند. رحم، تقریباً در 15 سانتی‌متر بالای ناف لمس می‌شود و شما حدود 9/10 تا 13 کیلوگرم اضافه وزن نسبت به زمان قبل از زایمان پیدا کرده‌اید.

آزمایش در بارداری

گاهی در فاصلهٔ این هفته تا هفتهٔ 37 ممکن است آزمایش کشت باکتری موسوم به استرپتوکوک گروه B، از ناحیهٔ مهبل ورکتوم، به وسیلهٔ پزشک یا ماما برایتان درخواست شود. این باکتری معمولاً برای بزرگسالان بی‌ضرر است ولی در صورتی که در طول زایمان، از مادر به فرزند منتقل شود می‌تواند به عوارض جدی مانند ذات‌الریه (پنومونی)، مننژیت یا عفونت خونی نوزاد بیانجامد. به دلیل آنکه در 10 تا 30 درصد زنان باردار این باکتری یافت می‌شود، غربالگری از نظر وجود آن نقش حیاتی دارد. در صورتی که مادر، ناقل باکتری مزبور باشد باید در طول وضع حمل، از راه وریدی آنتی‌بیوتیک دریافت نماید تا خطر بروز عفونت در نوزاد به حداقل برسد. انجام آزمایش کشت مزبور به راحتی و با داخل کردن یک سواب پنبه‌ای معمولی صورت می‌گیرد و خطری برای مادر و فرزند ندارد.

تغذیه در بارداری

شما به کلسیم فراوان برای رشد جنین نیاز دارید که باید از منابع متفاوتی آن را بدست بیاورید و این منابع باید طبیعی و سالم باشد. یکی از مواد خوراکی که دارای کلسیم زیاد است ماهی سالمون و ساردین می باشد. و نکته اینکه اگر دوست دارید لازانیا مصرف کنید حتما به کم چرب بودن پنیر آن توجه کنید.

حتما بخوانید: پرورش خلاقیت

مراقبت های پزشکی در هفته سی و پنجم بارداری

نرم و شل شدن بافت‌های پیوندی بدن شما همچنان ادامه دارد و این تغییر، برای آمادگی هنگام زایمان ضروری است. نرم شدن این بافت‌ها در ناحیه لگن قابل ملاحظه‌تر است به نحوی که خانم‌های باردار، گاهی در زمان راه رفتن، لغزیدن استخوان‌ها بر روی یکدیگر را احساس می‌کنند. برنامه‌های ورزشی خود را ادامه دهید ولی مراقب ورزش‌ها باشید زیرا نرم شدن ماهیچه‌ها و مفاصل، موجب آسیب‌پذیر شدن آنها می‌شوند.

ورزش در بارداری

چنان چه بتوانید در هر زمان و در هر موقعیتی در حالت چمباتمه زدن قرار بگیرید به تسهیل زایمان کمک بسیاری کرده‌اید. حتی اگر بتوانید در هنگام زایمان در این وضعیت قرار بگیرید، قطر دهانهٔ خروجی لگن شما افزایش پیدا می‌کند و فضای بیشتری برای خروج جنین ایجاد می‌شود.

برای انجام ورزش چمباتمه زدن، بر روی پاهای خود بایستید، پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و به آهستگی در وضعیت چمباتمه زدن قرار بگیرید. پشت خود را صاف نگه دارید و پاشنه‌ها را به شکل صاف بر روی کف زمین قرار دهید. اگر پاشنه‌های خود را از زمین بلند کنید، فاصله بین پاها بیشتر می‌شود. 10 تا 30 ثانیه در این وضعیت قرار بگیرید و دست‌ها را روی ران‌ها بگذارید. به آهستگی بایستید، روی زانوها فشار بیاورید و به آرامی، پنج بار بدن خود را به بالا و پایین بلغزانید.

حتما بخوانید: ماه هشتم بارداری و روابط مادر و جنین / فایل صوتی و تصویری

طب سنتی در بارداری

این خوراکی ها را در دوران بارداری کمتر مصرف کنید:

  1. جعفری
  2. غوره
  3. زعفران
  4. آبغوره
  5. مارچوبه
  6. زیره
  7. دارچین

باید و نبایدهای بارداری

خالکوبی کردن (تاتو) در دوران بارداری با خطر ایجاد عفونت‌هایی مانند هپاتیت B و HIV (ایدز) همراه است. اگرچه احتمال بروز این عفونت‌ها کم است توصیه می‌شود این کار را به بعد از زایمان موکول کنید. دربارهٔ بی‌خطر بودن رنگ‌های مورد استفاده برای خالکوبی در دوران بارداری اطلاعات چندانی در دست نیست. ممکن است مواد شیمیایی موجود در این رنگ‌ها بر تکامل جنین در 12 هفته اول بارداری تأثیر بگذارند ولی در این باره تحقیقات چندانی صورت نگرفته و همچنین در زمینه تأثیرات منفی این مواد در بقیه هفته‌های حاملگی نیز اطلاعات قابل ملاحظه‌ای وجود ندارد. چنان‌چه در ناحیه کمر خود خالکوبی انجام داده‌اید و می‌خواهید با بی‌حسی نخاعی (اپیدورال) زایمان کنید، با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایید.

خلاقیت در بارداری

مطمنن نوزادان نیز نیاز به سرگرمی دارند تا شما نیز راحت با امور منزل برسید اما هر وسیله ای برای سرگرمی نوزادان لازم نیست یکی از آن وسایلی که معمولا به شما پیشنهاد می شود تاب برقی است که هیچ نیازی به آن ندارید ولی برای اینکه بتوانید بهترین وسیله را متناسب با ماه های رشد نوزادان خریداری کنید بهتر است کمی در سایت کودکان طلایی در قسمت اسباب بازی های نوزادان جستجو کنید تا وسیله مناسب را تهیه و استفاده کنید.

شعر بارداری هفته سی و پنجم

سلام عزیزدردونه / تویی صفای خونه

هفته ی سی و هشتم 
  از راه رسیده ؛ عسل
کاشکی عزیزم ، تورو 
  من می گرفتم ؛ بغل
مامان بره ؛ قربون روی ماهت
هنوز لگد می زنی تو، با پایت

فدای اون ، قدرت پاهای تو 
مامان بگرده ؛ قدو بالای تو
عروسک قشنگ من ، چقدر ملوس و نازی
جه جای خوب و گرم ونرمی داری

ببخش جوجوی من ، که تنگه جایت
نمی تونی غلت بخوری ؛ تو راحت

دیگه بزرگ شدی ؛ نی نی ریزم 
دوست دارم ؛ ای بچه ی عزیزم

 

 

نکته مهم بارداری در هفته سی و ششم را از دست ندهید.


برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: چاقی کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته سوم بارداری

هفته سوم بارداری

در هفته سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

فشار خون در بارداری

فشار خون در بارداری

فشار خون در بارداری   تنظیم و کنترل فشار خون در بارداری امری اجتناب ناپذیر است

هفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

در هفته نوزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته نوزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته نوزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته بیست و ششم بارداری

هفته بیست و ششم بارداری

در هفته بیست و ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

در هفته هجدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هجدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

در هفته یازدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته یازدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته یازدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید