قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته سی وهشتم بارداری

هفته سی وهشتم بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 3,569 بازدید

در هفته سی و هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته سی و هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

وضعیت جنین در هفته سی و هشتم بارداری

طول جنین به 75/48 تا 8/49 سانتی‌متر و وزنش به 3080 تا 3087 گرم رسیده است.

1- فرزند شما می‌تواند به طور محکم دست خود را مشت کند.

2- تجمع چربی در بدن فرزندتان همچنان ادامه دارد ولی رشد فرزندتان آهسته‌تر شده است.

3- در جنین‌های مؤنث لب‌های مهبل به طور کامل تشکیل شده‌اند.

4- تغییر وزن در هفته سی وهشتم بارداری ،  در جنین‌های مختلف، غیر یکسان است. وزن بعضی جنین‌ها به 2724 گرم می‌رسد (یعنی کاهش می‌یابد) و وزن برخی دیگر از جنین‌ها به 3405 گرم افزایش پیدا می‌کند.

5- تعداد حرکات جنین در رحم به 20 تا 30 حرکت در ساعت کاهش یافته است که علت آن، کاهش حجم مایع آمنیون و افزایش هماهنگی عضلانیجنین است.

وضعیت مادر در هفته سی و هشتم بارداری

 

اگر می‌خواهید پس از به دنیا آمدن فرزندتان، خودتان به او شیر بدهید، بدانید که نوزاد، 8 تا 12 بار در 24 ساعت شیر می‌خورد و مگر در صورتی که از نظر طبی نیاز خاصی وجود داشته باشد، حداقل در چند هفتهٔ پس از تولد تنها غذایی که فرزندتان باید بخورد، شیر است. شیردادن برای بسیاری از زنان در ابتدا ناراحت کننده و یا حتی دردناک است. غالباً درد در هنگام شیر دادن، ناشی از صحیح قرار نگرفتن دهان نوزاد بر سینهٔ مادر است. در هنگام شیر خوردن، دهان نوزاد باید قسمت زیادی ازهالهٔ پستان (پوست تیره رنگ‌تر اطراف نوک پستان) را بپوشاند.

نوک پستان باید در قسمت عقب دهان نوزاد قرار بگیرد. در صورت ایجاد درد در هنگام شیر دادن، در همان چند بار مکیدن اول نوزاد، انگشت کوچک خود را به آرامی‌بین لثه‌های نوزاد و نوک پستان خود قرار دهید تا میکدن نوزاد متوقف شود. سپس دوباره سعی کنید تا نوک پستان در وضعیت بدون درد تری در دهان نوزاد قرار بگیرد.

ممکن است افزایش وزنتان کمتر یا قطع شده باشد.

حتما بخوانید: رشد جنین در یک نگاه

علائم بارداری در هفته سی و هشتم بارداری

مقداری تورم پاها و مـچ پاها در این هفتـه‌ها طبیعـی است ولی در صورت شدید یا ناگهانی بودن تورم، به پزشک یا ماما مراجعه کنید و همچنین در صورت تورم نسبتاً زیاد دست‌ها یا صورت یا پف آلود شدن اطراف چشم‌ها موضوع را به اطلاع آنها برسانید.

در صورت وجود سردردهای شدید یا مقاوم، تغییرات بینایی (به‌شکل دو بینی، تاری دید، دیدن جـرقه‌های نورانی، حسـاسیت به نـور یا کاهش بینایی موقت)، حساسیت یا درد شدید بالای شکم، یا تهوع و استفراغ، به پرشک مراجعه کنید. این علایم ممکن است ناشی از وجود پره اکلامپسی باشند (هفته 23؛ مادر).

آزمایش در بارداری

باز شدن دهانهٔ رحم در ماه نهم بارداری به تدریج آغاز می‌شود. زمان باز شدن دهانه رحم در افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. در هنگام باز شدن دهانه رحم، معمولاً درد شدید و واضحی در ناحیه مهبل احساس می‌شود که البته نشانهٔ شروع دردهای زایمانی نیست. دهانهٔ رحم می‌تواند هفته‌ها یا روزها پیش از شروع زایمان باز شود، به ویژه در صورتی که عضو نمایش جنین، سر جنین باشد.

تغذیه در بارداری

 

در این هفته‌ها، اعصاب جنین دارای غلاف محافظ «میلین» می‌شوند که پس از تولد نیز ادامه می‌یابد. تشکیل و تکامل این غلاف به وجود ویتامینB12 نیاز دارد که تقریباً به طور انحصاری در فرآورده‌های حیوانی یافت می‌شود و مصرف منظم گوشت قرمز، ماهی یا مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات کم چرب برای تأمین آن ضرورت دارد. چنان چه گیاهخوار هستید می‌توانید با خوردن مکمل ویتامین، غلات غنی شده صبحانه، فرآورده‌های غنی شده سویا و مخمرهای مغذی مقدار لازم ویتامین B12 را تأمین کنید. قبل از مصرف مکمل‌ها با پزشک مشورت نمایید.

ویتامین K برای انعقاد خون نقش اساسی دارد. انعقاد خون به ویژه در هنگام زایمان نوزاد حایز اهمیت است. به طور روتین مقدار زیادی به ویتامین K در هنگام تولد به نوزاد تزریق می‌شود تا از خونریزی‌هایی که ممکن است به ندرت بروز کنند ولی بالقوه کشنده هستند پیشگیری به عمل آید.

 

حتما بخوانید: ماه نهم بارداری و رابطه مادر و جنین در این ماه

مراقبت های پزشکی در هفته سی و هشتم بارداری

در طول دوران بارداری، سیستم ایمنی خانم‌های باردار تا حدودی ضعیف می‌شود. بنابراین از حضور در امکان پرجمعیت و یا از نزدیک شدن به افراد مبتلا به سرماخوردگی خودداری کنید. دست‌های خود را به طور مرتب و به ویژه پس از بازگشت به منزل و بعد از توالت بشویید.

از انجام کار زیاد خودداری کنید. ورزش یوگا، مطالعه کتاب، گوش کردن به موسیقی، همگی موجب آرام‌سازی شما می‌شوند.

ورزش در دوران بارداری

ورزش کِگِل (! هفته 23؛ مادر) با توقیت ماهیچه‌های کف لگن، از مثانه، روده و رحم محافظت می‌کند و باعث می‌شود ناراحتی‌های مرتبط با این اعضا در دوران بارداری راحت‌تر تحمل شود، احتمال بروز بواسیر (همورویید) و بی‌اختیار ادرار کاهش یابد و زایمان آسان‌تر انجام شود. می‌توانید ورزش کگل را در زمان خالی بودن مثانه و در حالت ایستاده، به مدت 10 ثانیه و در هر نوبت چندین بار انجام دهید. بعد از هر 10 ثانیه انقباض، 10 ثانیه استراحت کنید. انجام حداقل 3 دوره 10 ثانیه الزامی است. در زمان انجام ورزش در حالت خمیده قرار نگیرید. خم کردن ماهیچه‌های شکم، باسن و ران‌ها موجب انجام نادرست ورزش کگل می‌شود

حتما بخوانید: مقالات رفتار با فرزندان

زایمان

باز شدن دهانهٔ رحم در ماه نهم بارداری به تدریج آغاز می‌شود. زمان باز شدن دهانه رحم در افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. در هنگام باز شدن دهانه رحم، معمولاً درد شدید و واضحی در ناحیه مهبل احساس می‌شود که البته نشانهٔ شروع دردهای زایمانی نیست. دهانهٔ رحم می‌تواند هفته‌ها یا روزها پیش از شروع زایمان باز شود، به ویژه در صورتی که عضو نمایش جنین، سر جنین باشد.

طب سنتی در بارداری

داشتن یک فرزند زیبا و بقول معروف خوش آب و رنگ آرزوی هر پدر و مادری است. و اگر شما نیز می خواهید فرزندی با رنگ پوست زیبا و لطیف داشته باشید حتما در دوران بارداری خود از میوه عناب استفاده کنید.

باید و نبایدهای بارداری

در آخرین هفته‌های بارداری، ترشحات هورمونی، مادر را احساساتی‌تر و غریزی می‌کند و در مقابل، هوش کم‌کارتر و تمرکز کمتر می‌شود و مطالعه یا یادآوری مطالب گذشته به دشواری صورت می‌گیرد. پس از تولد نوزاد، این توانایی‌ها دوباره بازمی‌گردد ولی جنبه‌های روانی غلبه دارند. با انجام تنفس‌های عمیق یوگا و تفکر، می‌توانید احساسات خود را کنترل کنید.

خلاقیت در بارداری

لباس نوزادان از قبیل : زیرپوش زیر دکمه دار، بلوز آستین بلند و آستین کوتاه جلو دکمه دار. سرهمی زیر دکمه دار. رکابی. جوراب پاپوش. ژاکت کلاه و کاپشن. شورت پا دار. شورت عینکی حتما خریداری کنید. به سایز و نوع نخ آن حتما توجه داشته باشید.

شعر بارداری هفته سی و هشتم

سلام بلا / جیگرطلا

               هفته ی سی و هشتمه ملوسم
                                زودتربیا ؛ میخوام تو رو ببوسم

فدای دستای ظریفت بشم
قربون اون پوست لطیفت ، برم

می زنی محکم ؛ تو به صورتت ، چنگ
نی نی جونم ، دلم برات ؛ شده  تنگ

عروسکم ، چاق شدی تو ؛ حسابی
برای آمدن ؛ بکن شتابی

مامان به دور سر تو ، بگرده
وروجکم  ، جای تو خیلی تنگه

شبها ندارم ؛ دیگه خواب راحت
روزها بجاش  ، می کنم استراحت

وای خداجون  ، چه سنگین شده بارم
نی نی بیا ؛ که خیلی دوستت دارم

 

نکته مهم بارداری در هفته سی و نهم را از دست ندهید.


برای خرید محصول (طراحی فرزند دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 
 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رابطه عاطفی باکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته پانزدهم بارداری

هفته پانزدهم بارداری

در هفته پانزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته پانزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته سی و سوم بارداری

هفته سی و سوم بارداری

در هفته سی و سوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و سوم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و سوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری

در هفته سی ام بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی ام بارداری و نکات مهم درباره هفته سی ام بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری

در هفته سیزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سیزدهم  بارداری و نکات مهم درباره هفته سیزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته هشتم بارداری

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

هفته بیست و ششم بارداری

هفته بیست و ششم بارداری

در هفته بیست و ششم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و ششم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و ششم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید