طراحی فرزند- دکتر روح الهه سلیمانی

قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته سی وششم نوزادی

هفته سی وششم نوزادی
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 624 بازدید

هفته سی وششم نوزادی

هفته سی وششم نوزادی


یکی از نگرانی‌های عمده این مرحله، احتمال بروز خفگی ناشی از خوردن غذاهای جامد است به ویژه به این دلیل که بعضی از بچه‌ها به سرعت، قطعات بزرگ این نوع غذاها را در دهان می‌گذارند. همواره هنگامی که کودک مشغول خوردن غذاهای جامد است در کنارش حضور داشته باشید. بچه‌ها ممکن است بدون اعلام خطر و به سرعت دچار خفگی شوند.

 

 

چنان چه تصور می‌کنید فرزندتان در حال خفه شدن است، به سرعت او را از جا بلند کنید و داخل دهانش را ببینید. اگر می‌توانید جسم خارجی را در دهان کودک مشاهده کنید، کودک را به پشت بخوابانید و سپس به آرامی و با حرکت‌های جارویی، با دو انگشت خود آن را خارج نمایید. در صورتی که با این کار، مشکل برطرف نشد، کودک را از جا بلند کنید و در حالی که سرش پایین‌تر از بدن قرار گرفته است و صورت و فکش را با دست خود حمایت می‌کنید، با کف دست خود، پنج ضربهٔ محکم به ناحیه بین دو کتف کودک وارد نمایید. در صورت عدم موفقیت، کودک را به پشت بخوابانید و با دو انگشت خود، پنج ضربه به زیر نوک پستان‌های کودک وارد آورید. چنان چه باز هم جسم خارجی از دهان کودک خارج نشد، از امداد اورژانس کمک بگیرید و تا رسیدن امداد، حرکات ضربه‌ای به جلو و عقب کودک را تکرار نمایید.

چنان چه کودک می‌تواند سرفه کند یا به خوبی نفس بکشد کاری نکنید تا خودش جسم خارجی را از دهان به بیرون بدهد. انجام اقدامات کمکی به شکل زودرس و غیر ضروری می‌تواند موجب آسیب کودک شود. بهتر است برای فراگیری اقدامات کمکی اولیه در کلاس‌های مخصوص آموزشی شرکت کنید.

 

خواب نوزاد

چنان چه علایم درآوردن دندان را در کودک مشاهده می‌کنید، قبل از خواب شب، اسباب‌بازی سرد مخصوص جویدن را به او بدهید یا لثه کودک را به آرامی ماساژ دهید. می‌توانید با نظر پزشک، به فرزند خود مسکنی مانند استامینوفن بدهید. مالیدن داروی بی‌حس‌کننده به لثه‌ها باید با احتیاط و با نظر پزشک صورت گیرد. بعضی از متخصصان کودکان این داروها را توصیه نمی‌کنند زیرا رفلکس عق زدن به وسیله آنها از بین می‌رود.

بازی

در هنگامی که مشغول تهیه غذا برای اعضای خانواده هستید، قطعات کوچکی از غذاهای کم کالری شامل میوه یا سبزیجات را در بشقاب کودک و بر روی میز جلوی صندلی مخصوص او قرار دهید تا به بازی کردن و خوردن آن مشغول شود.


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: سلام دادن کودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می‌شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است در آنها زمینه های رشد و شکوفایی شناسایی و فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند. اما باید بخاطر داشته باشید که این دوران طلایی چندان پایدار نیست و قبل از آنکه فرصت را از دست بدهید باید اقدام کنید.

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

 نوآوری  و اختراع (12-3 سال)

نوآوری و اختراع (12-3 سال)

شاید بارها و بارها در بین گپ و گغتگوهای خودمانی این جمله به گوشتان رسیده باشد. دوره ما که این چیزا نبود. امروز با یه تلفن می‌تونی به بیزینس کار حرفه‌ای باشی و تمام و کمال به کارهات رسیدگی کنی. این همه پیشرفت بشر طی مدت زمان کوتاهی شکل گرفت و شاید بتوان گفت ده سال اخیر اوج پیشرفت بشری در رابطه با تکنولوژی و علم بوده و همچنان هر ثانیه این پیشرفت‌ها شکل دیگری می‌گیرد. در این میان جایگاه فرزند شما به عنوان یک نسل مدرن امروزی کجاست؟ آیا او نیز می‌تواند اثری ماندگار از خود بجای بگذارد.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

مسائل پس از زایمان

مسائل پس از زایمان

مسایل پس از زایمان پس از زایما چه طبیعیو چه سزارین مسایلی چون خون ریزی برای مادر پیش می آید که عادی است ولی باید با مشورت پزشک سلامت هر دو مورد معاینه قرار گیرد

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

در دوران بارداری هوشیار بخوابید!

در دوران بارداری هوشیار بخوابید! شاید تا بحال فرصتی پیش نیامده است که در مورد روش خوابیدن فکر کنید ولی دیگر وقت آن رسیده که در مورد عادات خوابیدن خود تجدید نظر کنید. طولی نمی کشد که خوابیدن روی شکم ممکن نیست. علاوه بر آن پس از ماه پنجم نباید روی کمر (طاق باز) بخوابید. در این حالت سنگینی رحم روی رگی به نام ورید اجوف فوقانی (یک رگ اصلی است که خون را به قلب برمی گرداند) فشار می آورد و باعث می شود جریان خونی که به سمت جنین می رود کاهش یابد

هفته بیستم نوزادی

هفته بیستم نوزادی

هفته بیستم نوزادی چنان چه از پمپ شیردوش استفاده می‌کنید و مقدار شیری که به وسیله آن می‌دوشید، اخیراً کم شده است، اجزای تشکیل‌دهنده آن را بررسی کنید و در صورت بروز اشکال در هر قسمت به تعویض آن بپردازید.

هفته سوم نوزادی

هفته سوم نوزادی

هفته سوم نوزادی ممکن است از این هفته بخواهید مدتی را همراه با نوزاد خود، در خارج از منزل به سر برید. بنابراین پوشک و وسایل لازم نوزاد را در ساک او قرار دهید و برای انجام کارهایی مانند خرید یا ملاقات دوستان از منزل خارج شوید.

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 5 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 5 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 5 ماهه بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 5 ماهه: با پیشرفت تدریجی هماهنگی چشم و دست، فرزند شما دیگر می‌تواند توانایی‌های جدید خود برای رسیدن و ضربه زدن به اسباب‌بازی‌ها را کشف کند یا حتی به سمت شیئی که از جایی افتاده است برود

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان

تمرینات تنفسی و روش های متفاوت زایمان با آشنایی با تمرینات تنفسی درد زایمان را به میزان قابل توجهی می توانید کاهش دهید

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید