قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

هفته سی ام بارداری

هفته سی ام بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1396/01/04 0 نظر 2,932 بازدید

در هفته سی ام بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

وضعیت مادر و جنین در هفته سی ام بارداری و نکات مهم درباره هفته سی ام بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

وضعیت جنین در هفته سی ام بارداری

طول جنین به 2/39 تا 9/39 سانتی‌متر و وزنش به حدود 1319 تا 1360 گرم رسیده است.

حدود 1 لیتر مایع آمنیون، جنین را احاطه کرده است که با بزرگ‌تر شدن جنین مقدار آن کمتر خواهد شد.

قدرت بینایی فرزند شما افزایش یافته ولی هنوز چندان دقیق نیست. فرزندتان حتی پس از تولد، در ساعات زیادی از روز چشمان خود را بسته نگاه می‌دارد و وقتی چشمانش را باز می‌کند به تغییرات نور واکنش نشان می‌دهد ولی حدت بینایی او 400/20 است یعنی فقط می‌تواند اشیا یا افرادی را که در فاصلهٔ چند سانتی‌متری صورتش قرار دارند ببیند (حدت بینایی افراد بزرگسال طبیعی 20/20 است).

در اثر ریزش کرک‌های جنینی، اکنون پوست بدن فرزند شما (به‌جز در ناحیهٔ پشت و شانه‌ها) صورتی رنگ و صاف به نظر می‌رسد.

در هفته سی ام بارداری مغز استخوان فرزند شما از این هفته قادر است گلبول قرمز تولید کند. گلبول‌های قرمز خون، اکسیژن را در اختیار تمام نقاط بدن قرار می‌دهند و مواد زاید را از بدن خارج می‌کنند.

وضعیت مادر در هفته سی ام بارداری

 

نه تنها سنگین‌تر شده‌اید، بلکه تمرکز وزن در ناحیهٔ شکم موجب می‌شود مرکز ثقل بدنتان تغییر کند. علاوه بر این به دلیل تغییرات هورمونی دوران بارداری، رباط‌ها (لیگامان‌های) بدنتان شل‌تر شده‌اند و این مسئله موجب شل‌تر شدن مفاصل و در نتیجه، عدم تعادل خفیف شما می‌شود.

نوسانات خلق و خو که ممکن است در اوایل بارداری آنها را تجربه‌کرده باشید احتمال دارد دوباره در هفته سی ام بارداری به سراغتان بیاید. چنان‌چه نمی‌توانید بر تحریک پذیری، اضطراب یا افسردگی ایجاد شده غلبه‌نمایید موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. احتمال ابتلا به افسردگی دردوران بارداری 1 نفر از هر 10 نفر است. در صورت هر نوع احساس تنش می‌توانید از روش‌های آرام سازی و نیز یوگای مخصوص دوران بارداریاستفاده کنید.

 

حتما بخوانید: مروری بر هوش های چندگانه

علائم بارداری در هفته سی ام بارداری

سه ماههٔ سوم بارداری، زمان تشدید عواطف زنان باردار است. بسیاری از رویاهای مرتبط با دوران بارداری و مادر شدن در این سه ماهه خود نمایی می‌کنند. به عنوان مثال ممکن است راه رفتن نوزاد خود در پارک یا حرکات هنرمندانه و خارق‌العاده او را به وضوح در خواب مشاهده کنید. همچنین ممکن است قیافهٔ فرزند خود را در خواب در میان گُل‌ها یا با چشم‌هایی شبیه چشمان پدرش و لبخندی شبیه لبخند خودتان ببینید و یا خود را در آسمان یا برفراز ابرها، و در حالی که فرزندتان را در آغوش گرفته مشاهده کنید. اگر رویاهای ناخوشایندی را نیز در ارتباط با بارداریمشاهده کردید، نگران نباشید. برای مثال بعضی از زنان باردار، گم کردن چیزی یا مورد حمله قرار گرفتن خود را در خواب می‌بینند که به سادگی می‌توان آنها را مرتبط با نگرانی‌های طبیعی دوران حاملگی دانست و نباید از آنها نگران شد.

مشکلات شایع دیگر هفته سی ام بارداری عبارتند از: گرفتگی ساق‌ها، کمردرد، سوزش سردل، تنگی نفس، احتقان بینی، خونریزی از لثه‌ها، سوءهاضمه، یبوست و ترشح شدید و فزاینده مهبلی. در صورت وجود نگرانی دربارهٔ هر یک از این مشکلات به پزشک مراجعه کنید.

آزمایش در بارداری

عفونت استربتوکوکی یکی از آن دست بیماری های باکتریایی است که ممکن است در ناحیه مقعد یا در واژن رخ دهد. که باید خیلی سریع به آن رسیدگی کنید و آن را قبل از زایمان درمان کنید. این نوع عفونت در بدن مادر نسبتا بی ضرر است اما برای جنین خطراتی به همراه دارد. درمان این عفونت بسیار ساده است با مراجعه به پزشک و دریافت آنتی بیوتیک های مورد نیاز هم مادر درمان می شود و هم سلامت جنین تضمین و امنیت او تامین می گردد.

حتما بخوانید: از فرزندانم چه انتظاراتی داشته باشم؟

تغذیه در بارداری

نوشیدن آب و مایعات به میزان زیاد را فراموش نکنید. آب به حمل موادغذایی از خون به تمام بدن کمک می‌کند. نوشیدن آب همچنین به پیشگیری از بروز عفونت‌های ادراری، یبوست و بواسیر که همگی در دوران بارداری شایع‌اند کمک می‌کند.

در سه ماهٔ سوم بارداری، رشد مغز جنین سرعت بیشتری پیدا می‌کند. اسیدهای چرب غیراشباع یا اسیدهای چرب امگا 3 به تکامل مغز، چشم‌ها، خون و دستگاه عصبی جنین کمک می‌کنند. بنابراین در این مرحله از حاملگی، مصرف این مواد از اهمیت بسیار برخوردار است. پس از زایمان نیز خوردن اسیدهای چرب امگا 3 به وسیله مادر موجب رسیدن انها از راه شیر مادر به نوزاد می‌شود.

مراقبت های پزشکی در هفته سی ام بارداری

ممکن است در طول هفته سی ام بارداری ، آغوز (کلوستروم؛ هفته 13؛ مادر) از نوک پستان‌های شما نشت کند. به این ترتیب بدن شما، خود را برای شیردهی آماده می‌کند. با قرار دادن بالشتک‌های کوچک در داخل سینه بند به سادگی می‌توانید از آلوده شدن لباس‌هایتان به آغوز جلوگیری کنید.

ورزش در بارداری

در سه ماههٔ سوم بارداری برحسب آنچه احساس می‌کنید ممکن است کاهش فعالیت‌های ورزشی ضرورت یابد. می‌توانید پیاده‌روی، شنا و  استفاه از دوچرخه ثابت در منزل را در برنامهٔ خود بگنجانید. بعضی از خانم‌های باردار در سه ماههٔ سوم به حدی احساس خستگی می‌کنند که به طور کلی ورزش را کنار می‌گذارند ولی تا حد امکان ورزش را قطع نکنید.

از انجام ورزش‌های کششی شدید خودداری کنید.

در سه ماههٔ سوم، چنان چه ورزش‌های هوازی انجام می‌دهید از پریدن خودداری نمایید.

در یک حاملگی طبیعی، باید در ماه هفتم و هشتم، هر دو هفته یک بار به پزشک یا ماما مراجعه نمایید. در این ملاقات‌ها، اندازه و طول رحم اندازه‌گیری می‌شود و آزمایش ادرار، بررسی وزن و فشار خون صورت می‌گیرد. معاینه لگن به منظور بررسی وضعیت آن انجام می‌شود.

معاینه دهان و دندان در این هفته‌ها ضروری است.

در صورت وجود خونریزی و لکه بینی، علایم کم خونی، شنیدن نشدن صدای قلب جنین، کاهش حرکات جنین و غیرطبیعی بودن معاینات، اقدامات لازم به وسیله پزشک متخصص زنان به عمل می‌آید.

قرص آهن و مولتی‌ویتامین باید مطابق ماه قبل مصرف شود.

حتما بخوانید: اعتماد به نفس خیلی بالا 

طب سنتی در بارداری

انار میوه ای خون ساز است و دیگر خاصیت آن پاکسازی خون می باشد.یک مادر باردار به دلیل شرایط خود باید خون بیشتر و سالم تری داشته باشد تا در این دوران یا پس از زایمان دچار کم خونی نشود. به همین سبب طب سنتی در بارداری به مادران توصیه می کند انار مصرف کنند زیرا دارای آهن فراوان است و حجم خون را زیاد می کند. برخی دیگر از مادران در دوران بارداری دچار فشار خون می شوند که با خوردن انار می توانند آن را نیز کنترل کنند.

باید و نبایدهای بارداری

ممکن است برای برطرف کردن موهای زاید بدن دچار مشکل باشید. دربارهٔ بی‌خطر بودن الکترولیز در دوران بارداری مطالعات چندانی به عمل نیامده است و بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند به دلیل در دست نبودن اطلاعات در مورد اثر الکترولیز بر جنین، این کار در دوران مزبور انجام نشود. به هرحال چنان چه تمایل به انجام الکترولیز دارید، در سه ماههٔ سوم، به ویژه اگر می‌خواهید پس از تولد نوزاد، خودتان به او شیر دهید مبادرت به انجام الکترولیز پستان‌ها ننمایید.

در آخرین هفته‌های بارداری از الکترولیز شکم خودداری کنید زیرا در این مرحله، شکم بسیار حساس است و انجام الکترولیز موجب ناراحتی زیاد می‌شود. از دو نوع جریان برای انجام الکترولیز استفاده می‌شود که عبارتند از «ترمولیز» و «جریان گالوانیک». از آنجا که در الکترولیز گالوانیک، جریان‌های الکتریکی ظریف ارسال می‌شود نباید در خانم‌های باردار از آن استفاده نمود زیرا مایع آمنیوتیکی که جنین به وسیله آن احاطه شده است، مانند هادی جریان الکتریسیته عمل می‌کند. اما ترمولیز در بدن جریان نمی‌یابد و برای زن باردار یا جنین بی‌خطر است.

خلاقیت در بارداری

پوشک بچه یکی از آن دست وسایلی است که قبل از بدنیا آمدن باید آنرا خریداری کنید. به دلیل حساسیت بالای پوست نوزاد سعی کنید از پوسکی استفاده کنید که مناسب پوست و سن و حتی جسه نوزادتان است. ضد آلرژی بودن و کیفیت پوشک بسیار مهم است حتما موقع خرید از پزشک داروخانه مشورت لازن را بگیرید.

شعر بارداری هفته سی ام

سلام زندگی مامانی

               سی و یکمین هفته شده ؛ یگانه 
                                        نی نی جونم ، تویی چراغ خانه
                 الآن شدی ، اندازه ی یه نارگیل
                                            تو بهترین بچه میشی ؛  تو فامیل
***
وزن تو یکدفعه زیاد شد ؛ تپلی مامان
قطره ی ریز من ، شدی تو باران
دیگه می تونی ؛ سرتو ،  بچرخونی 
به این طرف ، به اون طرف ، بگردونی

دور سر بزرگ تو ، بگردم
قربون گردنت برم ، قشنگم

نفس طلا ، وقتی بیای ؛ خونمون
پر میشه از ، گلهای رنگین کمون

امید زندگیم تویی ؛ مهربون
دوست دارم اندازه ی ، آسمون

 

نکته مهم بارداری در هفته سی ام را از دست ندهید.


برای خرید محصول تقویت هوش جنین دوران بارداری) بر روی لینک کلیک کنید 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: رابطه عاطفی باکودکان

 

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته دوم بارداری

هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری چه اتفاقاتی در بدن ما رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته دوم بارداری و نکات مهم درباره دومین هفته از روزهای بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته هجدهم بارداری

هفته هجدهم بارداری

در هفته هجدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته هجدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته هجدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هفته سی و پنجم بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

در هفته سی و پنجم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی و پنجم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی و پنجم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته چهارم بارداری

هفته چهارم بارداری

در هفته چهارم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته چهارم بارداری و نکات مهم درباره هفته چهارم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.    

هفته سی و دوم بارداری

هفته سی و دوم بارداری

در هفته سی دوم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته سی دوم بارداری و نکات مهم درباره هفته سی دوم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید

هفته بیست وهشتم بارداری

هفته بیست وهشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته بیست و هشتم بارداری و نکات مهم درباره هفته بیست و هشتم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 13

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید