قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/06/24 0 نظر 138 بازدید

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری

سه ماهه سوم، آخرین مرحله بارداری است و شکم در این مرحله بزرگ‌‌‌‌ خواهد شد. در این مورد متاسفم! بزرگ شدن شکم، را رفتن، خم شدن و احساس شما را تغییر خواهد داد  ولی همه این‌‌‌‌ها خبرهای بدی نیستند. از جهت مثبت که نگاه کنیم سکسکه‌‌‌‌ها و پشتک زدن‌‌‌‌های کودک‌‌‌‌تان لذت خواهید برد که هر دوی این‌‌‌‌ها باعث می‌‌‌‌شوند در مورد کودک در راه خود احساس هیجان نمایید. 

سه ماه سوم ، آخرین مرحله ی بارداری


سه ماهه سوم، آخرین مرحله بارداری است و شکم در این مرحله بزرگ‌‌‌‌ خواهد شد. در این مورد متاسفم! بزرگ شدن شکم، را رفتن، خم شدن و احساس شما را تغییر خواهد داد  ولی همه این‌‌‌‌ها خبرهای بدی نیستند. از جهت مثبت که نگاه کنیم سکسکه‌‌‌‌ها و پشتک زدن‌‌‌‌های کودک‌‌‌‌تان لذت خواهید برد که هر دوی این‌‌‌‌ها باعث می‌‌‌‌شوند در مورد کودک در راه خود احساس هیجان نمایید. 
از هفته 28 تا زمان وضع حمل سه ماهه سوم حساب می‌‌‌‌شود و در این مرحله پایانی بارداری است که در بدن شما تغییراتی رخ می‌‌‌‌دهد و بدین ترتیب نیازهای غذایی جدیدی ایجاد می‌‌‌‌شوند.
ما در این فصل رخدادهای جدید را مورد بحث قرار داده و به شما خواهیم گفت که چه غذاهایی نیازهای شما را بهتر برآورده می‌‌‌‌کنند. 

                                                                        سه ماه سوم بارداری
سه ماهه جدید، شکایات جدید 


چون شما و کودک‌‌‌‌تان دارید به خط پایان نزدیک می‌‌‌‌شوید تغییرات بدنی زیادی را تجربه خواهید کرد. همچنان که عضلات و بافت چربی کودک دارد رشد می‌‌‌‌کند به طور مداوم افزایش وزن خواهید داشت و چون کودک سریعا رشد می‌‌‌‌کند و جای بیشتر و بیشتری را اشغال می‌‌‌‌کند، ارگان‌‌‌‌های درونی شما فشرده می‌‌‌‌شوند تا جای بیشتری ایجاد گردد و این کار باعث ناراحتی‌‌‌‌های گوارشی، سوزش معده، افزایش دفعات ادرار و کمردرد می‌‌‌‌شود. آیا به شما خوش می گذرد؟! 

حتمابخوانید: خواص انجیر در بارداری


اجازه دهید جنبه غیر جالب سه ماهه دوم را مورد بحث قرار داده و بعضی از شکایات معمول را مطرح کنیم. در نظر داشته باشید ممکن است همه خانم‌‌‌‌ها این علائم را تجربه نکنند. بارداری‌‌‌‌ها متفاوت است. شما ممکن است یکی از افراد خوش شانس باشید.


مامان ورم کرده 


ورم کردن پاها و قوزک پا ممکن است در سه ماهه سوم مساله ساز باشد. رحم و کودک در حال رشد شما به سیاه رگ‌‌‌‌های پا فشار می‌‌‌‌آورند. برای کاهش ورم پا کمپرس آب سرد روی آن محل گذاشته یا این که دراز بکشید یا این که به پاهایتان استراحت بدهید. اگر از ایستادن خیلی طولانی خودداری کنید، نه تنها ورم بلکه کمر دردتان نیز برطرف خواهد شد.


نیازهای غذایی سه ماهه سوم

                                                                                            سه ماه سوم بارداری
 چون هر خانمی با خانم‌‌‌‌های دیگر فرق دارد با متخصص زنان خود همکاری نزدیکی داشته باشید تا برنامه غذایی ایده‌‌‌‌آل برای شما تهیه کند. عواملی مانند وضعیت سلامتی، سن، وزن، مقدار فعالیت وراثت و مقدار فعالیت، وراثت و مقدار استرس با هم جمع شده و نیازهای غذایی شما را تعیین می‌‌‌‌کنند.
چارت پایین یک راهنمای غذایی برای سه ماهه سوم یک خانم سالم است

حتما بخوانید: در بارداری ریحان بخورید!


ویتامین‌‌‌‌های کلیدی 


ویتامین A: روزانه 27000 واحد بین‌‌‌‌المللی
فولات: روزانه 800 میکروگرم 
ویتامین B12: روزانه 2/2 میکروگرم 
ویتامین C: روزانه 85 میلی‌‌‌‌گرم 
ویتامین D: روزانه 400 واحد بین المللی 
مواد معدنی کلیدی 
کلسیم: روزانه 1000 میلی‌‌‌‌گرم 
آهن: روزانه 27 میلی‌‌‌‌گرم 
سدیم: روزانه 2400 میلی گرم 
روی: روزانه 15 میلی گرم 
دیگر مواد غذایی کلیدی 
کالری: روزانه 450 کالری اضافی (فقط در صورت نیاز)
پروتئین: روزانه حداقل 60 گرم 
فیبر: روزانه 25 تا 30 گرم 
مایعات: روزانه 8 تا 12 لیوان 220 میلی لیتری


تحت نظر داشتن مصرف مایعات، پتاسیم و سدیم می‌‌‌‌تواند با ورم بدن مبارزه کند. در مورد مراقبت از مصرف مایعات لازم است بدانید بدن شما آب کافی دارد یا نه. شاید به نظر شما این کار یک تناقض‌‌‌‌گویی باشد ولی نوشیدن آب و دیگر «مایعات خوب» مانند آبمیوه‌‌‌‌های خالص به حفظ تعادل آب بدن کمک می-کند که این کار به تورم ربطی ندارد. 

                                                                                                                  سه ماه سوم بارداری
در مورد سدیم (نمک) نیز به جای غذاهای بسته بندی و فرآوری شده، خوردن غذاهای طبیعی می‌‌‌‌تواند به کنترل جذب مواد معدنی نگهدارنده آب کمک کند پتاسیم را هم فراموش نکنید که سدیم اضافی بدن را حفظ کرده و از جمع شدن آن و تورم بدن جلوگیری می‌‌‌‌کند. پتاسیم زیادی در موز و دیگر میوه‌‌‌‌جات و سبزیجات وجود دارد. نوشیدن آب زیاد و غذاهای طبیعی مانند سبزیجات و میوه‌‌‌‌های تازه، انواع تخمه‌‌‌‌ها و دانه‌‌‌‌ها راه خوبی برای حفظ مقدار مایعات بدن است.


سوزش معده


 همچنان که بارداری ادامه می‌‌‌‌یابد و رحم شما منبسط می‌‌‌‌شود، پیاده‌‌‌‌روی نیز برای شما مانند یک کار خیلی بزرگ پرزحمت می‌‌‌‌شود. در سه ماهه دوم رحم شما انقدر منبسط شده بود که اکنون در زیر عضلات پرده دیافراگم (پرده‌‌‌‌ای که موقع تنفس منبسط می‌‌‌‌شود) قرار گرفته است. فشار قسمت بالایی شکم می‌‌‌‌تواند معده شما را هم از جای طبیعی خود دور کرده و باعث سوزش معده شود. برای این که اسید معده در جای خود مانده . وارد گلوی شما نشود، در هر وعده، کم‌‌‌‌تر غذا خورده و مایعات زیادتری بنوشید. دوری از غذاهای تند و چرب هم خوب است و خوردن غذاهای دارای فیبر زیاد مانند لوبیای سیاه و کرفس هم به رفع سوزش معده کمک می‌‌‌‌کند.

حتما بخوانید: در دوران بارداری بوقلمون بخورید


انبساط زیاد 


پوست ممکن است تغییرات دیگری را هم تجربه کند که از آن‌‌‌‌ها خوشتان نیاید مانند تغییات سیاهرگ-های عنکبوتی و واریسی که در اثر افزایش حجم خون است. علائم کشیدگی به صورت خط‌‌‌‌ها رگه‌‌‌‌های صورتی متمایل به قرمز در روی شکم، بازو، سینه‌‌‌‌ها یا ران دیده می‌‌‌‌شوند. انبساط اطراف سینه‌‌‌‌ها به خاطر رشد مداوم سینه‌‌‌‌ها است تا آماده شیر دادن شوند. در سه ماهه سوم عضلات سینه‌‌‌‌های شما ممکن است بین 450 گرم تا 1350 گرم وزن‌‌‌‌شان اضافه گردد ولی خوردن پروتئین کافی می‌‌‌‌تواند این انبساط‌‌‌‌ها را ترمیم کند. بسیاری از میوه‌‌‌‌ها که دارای مواد مفید برای پوست هستند شما را همچنان زیبا نگه می‌‌‌‌دارند.

                                                                 سه ماه سوم بارداری
نمی‌‌‌‌توانید راحت باشید 


اندازه و جایگاه کودک ممکن است راحتی را برای شما حرام کند. برای جبران این ناراحتی زیاد استراحت کنید. لباس‌‌‌‌های گشاد و راحت بپوشید (بعد از زایمان لباس‌‌‌‌هایی که خواستید خواهید پوشید) وقت خوابیدن از بالش زیاد استفاده کنید. بسیاری از خانم ها به پهلو می‌‌‌‌خوابند که راحت‌‌‌‌تر است و یادتان باشد که غذاها نقش مهمی در راحتی شما دارند. بنابراین غذاهای مناسب بخورید تا راحت‌‌‌‌تر باشید. 


افزایش وزن


کودک در هفته 28 بارداری حدود 1/1 کیلوگرم وزن خواهد داشت. تعجب‌‌‌‌آور است بدانیم در 11 هفته گذشته وزنش 10 برابر شده است و فقط در ماه گذشته وزنش 2 برابر شده است و تا آخر سه ماهه سوم یعنی زمان تولد چیزی حدود 4/3 کیلوگرم وزن خواهد داشت. بعضی خانم‌‌‌‌ها در آخرین هفته‌‌‌‌های بارداری افزایش وزن خود را کند می‌‌‌‌بینند. 
با توجه به وزن زمان بارداری وزن شما باید جمعا 115 تا 18 کیلوگرم اضافه شود، درواقع خانم‌‌‌‌های لاغر وزن بیشتر، خانم های چاق وزن کمتری، اضافه می‌‌‌‌کنند ولی یک خبر خوشحال‌‌‌‌کننده است؛ اگر شما غذاهای سالمی را که در سراسر این کتاب توصیه شده و حتما غذاهای متنوعی مانند پروتئین کافی و غلات کامل (سبوس‌‌‌‌دار) میل کنید، افزایش وزن شما متعادل خواهد بود. 
اگر در مورد افزایش وزن خود نگرانید با متخصص زنان با قابله خود صحبت کنید و اگر گاهگاهی هله هوله مانند شکلات، شیرینی یا غذاهای پرنمک می خورید، نگران نباشید. در یک رژیم غذایی سالم قانون این است: «اعتدال در همه چیز» و هله هوله اگر گاه گاه باشد، مشکلی ندارد.


شمارش معکوس


اگر هشت ماهه شده‌‌‌‌اید و دارید روزها را می‌‌‌‌شمارید،  احساس می کنید گویا در یک الگوی بازدارنده قرار گرفته‌‌‌‌اید و منتظر آن هستید که کودک‌‌‌‌تان به دنیا بیاید ولی کارهای زیادی در درون شما اتفاق می‌‌‌‌افتد. درد زیر دنده‌‌‌‌ها به خاطر فشارهای موجود در شکم است. رحم شما کمتر از ماه قبل جا دارد که در  آن زمان کودک می‌‌‌‌توانست خود را با پشتک زدن سرگرم کند. حالا کودک اندام خود را دراز می‌‌‌‌کند و زمانی که در حال واژگون قرار می‌‌‌‌گیرد (وضعیتی که 97 درصد کودکان قبل از وضع حمل دارند) پاهایش را زیر دنده‌‌‌‌های شما کشیده و فشار می‌‌‌‌دهد.

                                                          سه ماه سوم بارداری
آثار جنبی بیشتر


چیزی که به آن توجه خواهید کرد حرکات زیادی است که انجام می‌‌‌‌شود و شما عامل آن نیستید. سکسکه و حرکات دیگر در سه ماهه سوم اتفاقی معمولی هستند: گاهی شاهد حرکات ناگهانی هم هستید. مانند موقعی که کودک انگشت شست خود را در دهان می‌‌‌‌گیرد عادتی است که قبل از تولد انجام می-شود، و همچنان که در روزهای آخر بارداری به طرف لگن می‌‌‌‌آید، (این کار ممکن است چند هفته قبل از موعد انجام شود) سر او به «میان دوراه» شما (ناحیه بین مقعد و مهبل) فشار می‌‌‌‌آورد که باعث می‌‌‌‌شود راه رفتن و یا حتی نشستن شما را مشکل سازد. 

حتما بخوانید: در بارداری هندوانه بخورید


گرفتگی‌‌‌‌های شکمی، درد کشاله ران و یا کمر درد مداوم می‌‌‌‌توانند به خاطر این حالت واژگونه کودک باشد. این حرکت او باعث فشار بر لگن و قسمت انتهایی روده بزرگ می‌‌‌‌شود. شما ممکن است احساس کنید کودک از مثانه شما به عنوان یک اسباب بازی استفاده می‌‌‌‌کند. احساسی را که هر ساعت باید ادرار کنید چیزی معمول است و متاسفانه این بخشی از برنامه است.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

 مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

مدرسه بدون دردسر ( پیش دبستان و کلاس اول)

بعد از تولد هر کودک با ما چالش‌هایی کوچک و بزرگ روبرو هستیم. که برخی در کوتاه مدت و یا برخی در طولانی مدت حل می‌شوند و از پس آن برمی‌آییم. و ما همیشه در این میان مانند یک مربی به فرزندمان آموزش می‌دهیم. و او با آموزش‌های ماست که از پس بسیاری از مشکلات و چالش‌های پیش روی زندگی‌اش برمی‌آید. اما اگر در این میان ما هیچ آموزشی به او ندهیم ولی در قبالش از او توقع حل مسائل را داشته باشد چه پیش خواهد آمد؟

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4  تا 7 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - 4 تا 7 سالگی

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسلهای پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. پرورش هوش اقتصادی و نبوغ مالی کودکان

تربیت بچه‌های دهه نودی

تربیت بچه‌های دهه نودی

متاسفانه دنیای مدرن امروز در حال نابودی فرزندان ماست و شما به عنوان والدین مسئول وظیفه دارید تا کودکانتان را نجات دهید و آینده‌ای روشن برای آنها بسازید. و حل این مشکلات به سادگی و با راه کارهای سریع قابل حل شدن نیست. دنیای امروز دنیای تکنولوژی و پیشرفت علم است اما آیا رشد بیولوژیکی انسان نیز به همین سرعت پیشرفت کرده است؟ تضاد بین این عامل باعث شده تا کودکان توانایی‌های یادگیری و درست رفتار کردن را از دست بدهند.      

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

بسته آموزشی طراحی فرزند - تولد تا 2 سالگی

تعریفی نو از تربیت کودک . 2 گروه نیازهای اصلی کودک . نیازهای روانی : تعریفی از مرگ و زندگی . ترسهای طبیعی کودکان از بدو تولد .

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

بسته آموزشی نابغه‌های کوچک (تولد تا 7 سالگی)

کودکان، همگی نابغه متولد می شوند و در بسیاری مواقع تنها کافی است تنها زمینه های شناسایی، رشد و شکوفایی آنها فراهم شود تا آنها بتوانند در زندگی خود بدرخشند.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

در هفته شانزدهم بارداری چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ وضعیت مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری و نکات مهم درباره هفته شانزدهم بارداری را می توانید دراین مقاله بیابید.

هوش چند گانه و روش افزایش آن

هوش چند گانه و روش افزایش آن

  تست هوش های چندگانه روش های افزایش آن ها نظریه هوش های چندگانه گاردنر ، چارچوبی عالی برای یافتن نقاط قوت در همه کودکان است ( چه تیز هوش و چه ناتوان در یادگیری ) توجه داشته باشید که همه کودکان واجد درجاتی از هوش های چندگانه هستند و دریک حیطه هوشی خاص ، روشهای متفاوتی دارند . حتی وقتی که شرایط در یک یا چند حیطه هوشی در یک کودک دچار ناتوانی باشد ، حیطه های دیگر آن  را می توان رشد و ارتقا داد. همه کودکان می توانند در کلاس های پیش از دبستان با موفقیت شرکت کنند ( آرمسترانگ 1988) در مقاله تفاوت های یادگیری  بیان می کند که وی ناتوانی های یادگیری را باور ندارد  

خواص کنجد در دوران بارداری

خواص کنجد در دوران بارداری

خواص کنجد در دوران بارداری وقتی درباره غذاهای سالم برای سه ماهه سوم خود فکر می‌کنید، احتمالا کنجد به نظر شما می‌آید ولی کنجد خیلی مغذی بوده و بسیاری از مواد غذایی مانند کلسیم، آهن و فیبر را که در این دوره خیلی به آن نیاز دارید برای شما تامین می‌کند. کنجد خوشمزه بوده و فراوان هم هست. ریختن آن روی سالاد و چیزهای سرخ کردنی آسان می‌باشد و می‌توانید همراه با صبحانه یا غذاهای سرپایی بخورید. خوشبختانه در ایران آن راه روی نان هم می‌پاشند.

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟

بیماری های عفونی در دوران بارداری چه مشکلاتی در پی دارند؟ مخصوصاً در سه ماهه اول، زمانی که سیستم بدن و اندام های اصلی کودک در حال شکل گرفتن هستند دوری از ویروسها و باکتریهایی که رشد کودک را به خطر می اندازند، از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین از خطرات زیر فاصله بگیرید

سه ماه اول بارداری چی بخورم؟

سه ماه اول بارداری چی بخورم؟

سه ماه اول بارداری چی بخورم؟ دستورات غذایی زیر که شامل مواد غذایی مفید می باشد برای ذائقه های حساس در سه ماهه اول بارداری در نظر گرفته شده است. 
نوشیدنی ماست و میوه

باید و نباید های خوردن ماکارونی در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن ماکارونی در دوران بارداری

باید و نباید های خوردن ماکارونی در دوران بارداری وقت آن رسیده است که ماکارونی با آرد سفید را کنار گذاشته و دنبال انواع مختلف ماکارونی‌‌‌‌‌ها با گندم کامل یا غلات کامل موجود در بازار برویم. ماکارونی سفید هم مانند نان سفید بخش‌‌‌‌‌های مغذی خود را از دست داده است لذا از نظر موادغذایی ضعیف است. ماکارونی با گندم کامل بخورید و از مشکلات دوران بارداری مانند یبوست، آروغ زدن و گاز عبور کنید.  

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید