کودکان‌طلاییِ جنین
کودکان‌طلاییِ کودک
کودکان‌طلاییِ نونهال
کودکان‌طلاییِ نوجوان
کودکان‌طلاییِ جوان
کودکان‌طلاییِ بزرگسال
کودکان‌طلاییِ میانسال
کودکان‌طلاییِ سالمند

وظیفه والدین در تربیت فرزندان

وظیفه والدین در تربیت فرزندان
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/11/24 7 نظر 4,153 بازدید

وظیفه والدین در تربیت فرزندان بسیار مهم است از شما انتظار می‌رود نقش‌های متعددی در زندگی کودک خود ایفا کنید یکی از مهم‌ترین این نقش‌ها، ایجاد یک محیط پرمهر و محرک برای فرزندتان است. 

وظیفه والدین در تربیت فرزندان

به عنوان پدر یا مادر از شما انتظار می‌رود نقش‌های متعددی در زندگی کودک خود ایفا کنید یکی از مهم‌ترین این نقش‌ها، ایجاد یک محیط پرمهر و محرک برای فرزندتان است. نقش دیگر نظارت منظم بر رشد سالم او است. نقش دیگر شما آن است که به کودک خود کمک کنید تصویر خوبی از خود داشته باشد، هر چند ما هیج عامل واحدی را نمی‌شناسیم که مطلقاً برای کمک به کودک شما در دستیابی به این تصویر نقش اساسی داشته باشد. ولی آنچه که می‌دانیم این است که پذیرش همیشگی نامشروط، اهمیت دادن، همدردی و احترام، حفظ یک رابطه مشترک بزرگ بین کودک با خودتان، و تشویق آزادی و استقلال در چارچوب‌های مشخص، مسلماً بهترین زیربنا برای ایجاد چنین تصویری است. در حال حاضر ما می‌دانیم که کودک از بدو تولد شروع به جذب اطلاعات می‌کند و قسمت اعظم این اطلاعات را از والدین می‌گیرد. بنابراین مسئولیت کامل یادگیری اولیه کودک به عهده والدین است و نقش آن‌ها به عنوان معلم بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

1- مهارت‌هایی که مشوق یادگیری کودکان هستند

از جمله مسئولیت‌های پدر یا مادر، تشویق قوه تخیل، آموزش تدریجی نظم و انضباط و آموزش مفید بودن به کودک است. پس مهم است که والدین مهارت‌های لازم برای انجام بهتر وظایف خود را بیاموزند.

2- برای تربیت فرزندان اهداف مناسب تعیین کنید

از قرار دادن اهدافی که مبهم یا همواره فراتر از توانایی‌های کودک شماست، برحذر باشید. هرگز کامل‌گرا نباشید زیرا این مسئله سبب سرخوردگی شما و کودکتان خواهد شد و نهایتاً کودکی غمگین و سرخورده خواهید داشت که فاقد شکوفایی و رشد دلخواه است. هرگز در دام انتظارات بیش از حد در کوتاه‌مدت نیافتید، ولی در جریان دستاوردها وموفقیت‌های کوچکی که کودک شما هر روز به آن‌ها دست می‌یابد باشید. فکرتان را بر کمبودها متمرکز نکنید، بلکه سعی کنید هر گونه عمل مثبت یا پیشرفت کودک را متوجه شده و آن‌ها را تقدیر کنید.

حتما بخوانید: روش اصلی تربیت کودک

3- همواره در آموزش فرزندتان مشارکت کنید

یکی از وظایفی که به عنوان معلم کودکتان به عهده شماست آن است که واقعاً باید کارهایی بیش از آنچه تمایل دارید انجام دهید. کودک شما تا پس از پنج سالگی از طریق نمونه و تقلید یاد می‌گیرد، و یکی از بهترین راه‌ها برای نشان دادن یک نمونه خوب به وی این است که برخیزید و در مقابل او یا همراه با او کاری انجام دهید. این بدان معناست که نباید فقط به دستور دادن یا راهنمایی کردن کودکتان اکتفا کنید. مثلاً به جای این‌که رفتار فرزند خود را با گفتن «با انگشتانت غذا نخور» اصلاح کنید، قاشق خود را بردارید و تعمداً حرکات را انجام دهید و در همان حال بگویید «ما با قاشقمان غذا می‌خوریم». به جای این‌که به او بگویید «برو اسباب بازی‌هایت را جمع کن» باید دست فرزند خود را بگیری، زانو بزنید، و این کار را به صورت بازی با هم انجام دهید و بگویید «وقتش است اسباب‌بازی‌هایت را جمع کنی». حرکت توأم با اندکی خیال‌پردازی یا شوخ‌طبعی یا بازی، برای وادار کردن کودک به انجام آنچه می‌خواهید، مثل جمع کردن اسباب‌بازی‌ها، بسیار مفید است.

می‌توانید به جای قطع کردن بازی‌های بچه‌ها، به آن‌ها ملحق شوید. مثلاً اگر در حال قطاربازی هستند پیشنهاد کنید قطار به جای حرکت روی ریل‌ها وارد ایستگاه شود و در همان حالکردن اتاق و برداشتن صندلی‌ها از وسط راه شوید. می‌توانید از راننده کامیون (دخترتان) بخواهید کامیون را داخل گاراژ ببرد یا اسب سوار (پسرتان) را وادارید اسب را به داخل اسطبل براند.

4- آموزش به فرزندتان را تکرار کنید

در مورد تمام کودکان، ولی به ویژه کودکان خردسال، ضروری است که بارها و بارها به آن‌ها گفته شود که یک کار را انجام دهند، مثلاً فرض کنید یک کودک خردسال هنگام خوردن غذای سرپایی، صرف نهار یا انتظار برای هر چیزی آرام نمی‌نشیند. در این صورت ممکن است مجبور باشید پیام‌های معنی را، مثل «ما هنگام غذا خوردن پاهایمان را تاب نمی‌دهیم و به صندلی لگد نمی‌زنیم»، ماه‌ها و ماه‌ها و ماه‌ها تکرار کنید تا زمانی که بدن کودک هم مانند ذهنش پیام را دریافت کند.

5- به فرزندمان چطور آموزش دهیم؟

به یاد داشته باشید که تا حد امکان مسائل را به نحو مثبت بیان کنید مثلاً بگویید «چه گربه کوچولوی نازنینی است؛ بیا نوازشش کنیم» و به کودکتان نشان دهید چگونه این کار را انجام دهد. سپس دست او را بگیرد و حرکت را با او انجام دهید. فریاد نکشید «گربه را اذیت نکن». جملات منفی از همان لحظه‌ای شروع به صحبت می‌کنید ایجاد ناراحتی می‌کنند. مغز کودک الزاماً همه کلامات را دریافت و تحلیل نمی‌کند، بنابراین در مورد مثال بالا، پیام شما ممکن است «گربه را ... اذیت... کن!» از آب در آید – یعنی عکس مقصود شما!
فقط بعد از سن مدرسه است که کودک آمادگی پاسخ دادن به دستورات صرفاً کلامی بدون همراهی حرکات را دارد. بنابراین تا جایی که می‌توانید سخنان خود را به نمایش در آورید و به کودک خود تصویری از کار مورد نظر ارائه کنید سعی کنید کارها را به صورت نمایشی و اغراق شده انجام دهید. به جای این‌که بگویید: «موقع وارد شدن در را هم به هم نزن!»، هنگامی که صدای پای پسرتان را می‌شنوید به طرف در بروید، در آنجا او را استقبال کنید و سپس بگویید «ما در را آرام می‌بندیم» و در همان حال دست او را به آرامی در تقلید عمل بستن در، حرکت دهید؛ سپس همین حرکت را در حالی که او دستگیره در را در دست دارد تکرار کنید و در را به آرامی ببندید.

وظیفه والدین در تربیت فرزندان

6- چگونه کودک می‌تواند دستورات را به خاطر بسپارد

تا زمانی که حافظه کودک شما کمال نیافته است انتظار نداشته باشید رفتار صحیح را به خاطر بسپارد، هر چند آن را بارها و بارها نشان داده باشید. یادگیری از طریق کمال تدریجی و تکرار حرکات که سببب شکل‌گیری عادت‌ها در کودک شما می‌شود، حاصل می‌گردد. نباید قبل از پنج سالگی از کودکتان انتظار داشته باشید آنچه را که باید و نباید انجام دهد به یاد آورد. هنگامی که حافظه او به رشد کافی برسد، مطالب را فقط پس از چند بار گفتن و خیلی سریع‌تر به یاد خواهد آورد.

7- تمرکز کودک را به هم نزنید

بسیاری از کودکان از نظر مدت زمان تمرکز مشکل دارند و پرورش آن نیز دشوار است، زیرا طبیعی است که کودک خردسال قدرت تمرکزی به اندازه افراد بالغ ندارد. یکی از کارهای اصلی که می‌توانید جهت کمک به حفظ توجه کودک خویش انجام دهید این است که وقتی مجذوب چیزی شده است تمرکز او را بر هم نزنید. از مداخله کردن خودداری کنید تا زمانی که توجه او معطوف چیز دیگری شود و آنگاه از یک کار خوب او تقدیر کنید.

8- به کودک توجه کنید

توجه کردن به کودک خیلی خردسال بایستی نمایشی و آشکار باشد. کودک نسبت به توجه یا عدم توجه شما بسیار حساس است. او یا به خاطر عدم توجه کامل شما، کار یا سخنتان را متوقف می‌کند یا دست و لباستان را به منظور جلب توجهتان می‌گیرد. کودک فقط هنگامی احساس می‌کند به او گوش می‌دهید که با او تماس چشمی برقرار کنید و کارتان را به گوش دادن به او رها کنید، و این کار را باید انجام دهید. اگر این کار را از سن خیلی پایین شروع کنید، کودک می‌فهمد که دارای شخصیت است و شما به او به عنوان یک شخص، احترام می‌گذارید.

حتما بخوانید: مبانی موفقیت کودکان

9- موارد منع رفتار کودک را بشناسید

با وجود اینکه مسائل را با ارائه نمونه به کودک خود نشان می‌دهید و از بیان مثبت استفاده می‌کنید، مواردی نیز وجود دارد که لازم است به فرزند خود «نه» بگویید، و کودک شما باید بفهمد وقتی می‌گویید «نه»، کاری که انجام می‌دهد ممنوع است. با این حال پس از مدت زیادی فکر کردن، من فقط سه موقعیت را یافتم که حتماً لازم است به کودک نه گفت:
• زمانی که کودک می‌خواهد کاری کند که برای او خطرناک است؛ مثلاً دست زدن به قابلمه روی اجاق، به خصوص موقعی که پر از مایع داغ است.
• هنگامی که کارهای کودک برای دیگران مضر است، مثلاً مسئله ساده‌ای همچون با سر و صدا بازی کردن، یا به صدا در آوردن اسباب‌بازی‌هایش در اطراف یک طفل به خواب رفته.
• هنگامی که کار کودک حقیقتاً باعث خسارت می‌شود؛ مثلاً هنگامی که می‌خواهد مداد رنگی‌هایش را روی دیوار اتاق پذیرایی به کار ببرد.

حتی هنگامی که «نه» می‌گویید، لازم نیست این کار به شکل رویارویی مستقیم و برخورد اراده‌ها انجام شود. بهترین راه ممکن برای انجام این کار، معطوف کردن حواس کودک به چیز دیگری است که می‌دانید خیلی به آن علاقه دارد. مثلاً زمانی که می‌خواهید برای بازی کردن بیرون نرود، می‌توانید لباس‌هایی را که دوست دارد بیاورید و به تنش کنید.
همیشه ارزش دارد قبل از اینکه تصمیم به گفتن نه بگیرد، چند لحظه دست نگهدارید تا مطمئن شوید که دقیقاً می‌دانید کودک شما چه قصدی دارد و اینکه واکنش شما صحیح هست یا خیر. مهم است که امر انضباط ساده و همیشگی باشد تا کودک شما متوجه شود در خواسته‌های خود جدی هستید، و اینکه حرف شما بلافاصله با عمل مورد انتظاری همراه خواهد شد.
در رابطه با منضبط کردن کودک، غیرممکن است او را مجبور به انجام کار درست کنید زیرا او توانایی فکری لازم، برای تشخیص بین درست یا غلط را ندارد؛ اراده او نیز بسیار قوی است. شما باید بفهمید که کودک شما کارها را در رابطه با شما انجام نمی‌دهد و نمی‌تواند رفتار خود را به دلیل خواست شما تغییر دهد، بنابراین اصرار در این امر بی‌فایده است.

تا سه سالگی، خواست کودک شما ابتدا از غریزه به کشش، سپس به میل، و نهایتاً به انگیزه تبدیل می‌شود. حدود دو و نیم سالگی یک عنصر احساسی وارد صحنه می‌شود. با این حال در این سن گفتن اینکه چرا از کودکان می‌خواهید کارهایی را انجام دهند کارساز نیست، زیرا آن‌ها هنوز تصوری از انگیزه داشتن برای انجام کارها ندارد. کودک سه ساله شما قادر به عمل کردن همراه با تفکر نیست، و اگر از او بخواهید سعی کند انگیزه‌های خود را درک کند، قادر به این کار نخواهد بود؛ استدلال خیلی دیرتر از این سن ظاهر می‌شود – در برخی کودکان در حدود نوجوانی

برای خرید محصول (طراحی فرزند 2 تا 4 سالگی) بر روی لینک کلیک کنید


 

پیشنهاد ویژه فیلم آموزشی: نداشتن تمرکز درکودکان

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

بسته آموزشی تقویت هوش جنین

اگر در دنیای امروز مطلبی درباره هوش جنین خواندید به هیچ‌وجه تعجب نکنید. زیرا در دنیای ما همه چیز امکان‌پذیر است. حتی آموزش به جنین در دوران بارداری. و از آن تعجب‌آورتر نیز آموزش جنین قبل از بارداری است. اما کودکان طلایی به عنوان اولین و تنها مجموعه آموزشی در ایران است که به طور تخصصی با توجه متدها و ورش‌های بروز دنیا که برگرفته از متد پروفسورمکوتوشیچیدا است، بر روی هوش‌های چندگانه جنین قبل از تولد و بعد از تولد کار می‌کند. و مادران و پدران را در طول دوران بارداری همراهی می‌کند.

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

بسته آموزشی طراحی فرزند-دوران بارداری

مادران زیادی هستن که برای آینده فرزندشون آرزوهای بسیار زیادی دارن ولی نمی‌توونن با علم خودشون برای خوشبختی اونها کاری کنن.در بسته  آموزشی طراحی فرزند (دوران بارداری)  خواهیم گفت که چطور  با دانش و تخصص روز دنیا شخصیت و آینده‌ی فرزندت رو اونطور که لایقش هست طراحی کنی و زندگی شخصی، اجتماعی، مالی و رفاهی فرزندت رو به بهترین شکل رقم بزنی. طراحی فرزند رو یاد بگیر، در کمترین زمان اجرا کن و خوشبختی فرزندت رو ببین!    

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

پرورش و تربیت بچه‌های دهه نودی

متاسفانه دنیای مدرن امروز در حال نابودی فرزندان ماست و شما به عنوان والدین مسئول وظیفه دارید تا کودکانتان را نجات دهید و آینده‌ای روشن برای آنها بسازید. و حل این مشکلات به سادگی و با راه کارهای سریع قابل حل شدن نیست. دنیای امروز دنیای تکنولوژی و پیشرفت علم است اما آیا رشد بیولوژیکی انسان نیز به همین سرعت پیشرفت کرده است؟ تضاد بین این عامل باعث شده تا کودکان توانایی‌های یادگیری و درست رفتار کردن را از دست بدهند.      

بسته آموزشی پرورش مدیران آینده

بسته آموزشی پرورش مدیران آینده

شما والدین گرامی می توانید تنها با چندین ساعت آموزش در خصوص پرورش نبوغ مالی و اقتصادی نه تنها آینده فرزنداتان را بلکه نسل‌های پس از آن را نیز دچار تغییر کنید. شما با آموزش دادن صحیح به کودکانتان می‌توانید آینده او را تضمین کنید. یک ماه آموزش امروز برابر با چندین سال آسایش و راحتی و خوشبختی فرزند شماست. با پرورش نبوغ و خلاقیت در کودکتان پایه گذار زندگی آرام برای او باشید.  

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 11 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 11 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 11 ماهه باید با توجه به توانایی‌های او انتخاب شود. او در این زمان دستانش را بیش از پیش می‌شناسد و آنها را بی‌نهایت دوست دارد. زیرا قدرتشان نسبت به ماه‌های قبل بیشتر شده . حالا بهتر می‌تواند اجسام را بگیرد.

خلاقیت کودکان با  TRIZ

خلاقیت کودکان با TRIZ

خلاقیت کودکان با TRIZ در بسته آموزش کارآفرینی و تفکر کودکان به 40 اصل نوآوری نظام یافته اشاره شده است  و گفته شده که تمام اختراعات و ابتکارات مخترعین بر اساس یک یا چند اصل از این اصول مییباشد که برخی از این قوانین را می توان از دوران کودکی به آنها آموخت تا بتوانند به شکوفایی استعداد خود در حل مسائل و نیز ابداع و ابتکار بپردازند. در این مقاله به معرفی اجمالی این چهل اصل میپردازیم.

مشکلات مدرسه و تحصیل کودکان 

مشکلات مدرسه و تحصیل کودکان 

مشکلات مدرسه و تحصیل کودکان  در جامعه ما همه برای تحصیلات، اهمیت بسیاری قائلند و دوست دارند فرزندشان در مدرسه، خیلی خوب درس بخواند ولی گاهی اوضاع بر وفق مراد پیش نمی‌رود.

ترس از سقط در دوران بارداری

ترس از سقط در دوران بارداری

ترس از سقط در دوران بارداری محبت بیش از حد مادرها. بسیاری از مادران هنگامی که باردار می شوند نسبت به مادر خود دید دیگری پیدا می کنند. خود را مانند او می بینند و بعد تازه ای از او را کشف می کنند و تجربه مشترک آنها را به مادرشان نزدیکتر می کند. از طرف دیگر مادربزرگهای مشتاق (مادرزن و مادر شوهر) شاید نتوانند نصایح خود را به او تحمیل کنند. ولی در این زمان حتی کسی که قبلا هرگز دخالت نکرده است بارداری شما دری بر روی خاطرات گذشته،

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان  9 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای نوزادان 9 ماهه

بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسب برای کودکان 9 ماهه با پیشرفت مهارت‌های کودک، کم کم توانایی انجام حرکات پیچیده‌ تر به دست می‌آید. اسباب‌بازی‌هایی که دارای تنوع هستند، توجه کودک را جلب می‌کنند.

هوش مالی شما چیست؟

هوش مالی شما چیست؟

هوش مالی شما چیست؟ هوش مالی به این که چقدر پول به دست می‌آوری ربطی نداره، بلکه به این مربوط می‌شه که چقدر پول را نگه می‌داری و اون پول چطوری برات کار می‌کنه.

نظرات

قلب زخمی
۱۳۹۴/۰۵/۲۸۰۰
پاسخیکم مجموعه رو به سمت بزرگسالان سوق بدید بهتر نیست؟
مدیریت سایت
۱۳۹۴/۰۵/۲۹۰۰

درود و سپاس از همراهی شما

همانطور که از اسم این مجموعه پیداست به تربیت و موفقیت و کارآفرینی و ثروت آفرینی کودکان می پردازه و تمرکز ما تنها برروی کودکان است که سالهای دور درآینده مشکلات امروز والدینشان را نداشته باشند.هرچند برخی مطالب بین والدین و کودکان اشتراکی است و شما نیز میتوانید از آنها استفاده نمایید.

احسان نقالی
۱۳۹۴/۰۴/۰۴۰۰
پاسخبنظر من اولین آموزگار بچه والدین هستن وباید اونها خوب آموزش ببینن تا بتونن بچه ها رو آماده یادگیری های بعدی بکنن
مدیریت سایت
۱۳۹۴/۰۴/۰۴۰۰

درود و سپاس از نظر خواهی شما

امیدواریم بتونیم با همراهی والدین به عنوان آموزگار قدمی کوچک برداریم تا فرزندان شما عزیزان به موفقیت برسند

بارمان سلیمی
۱۳۹۴/۰۱/۳۱۰۰
پاسخمقاله های خوبی دارید.ممنون. و خسته نباشید
مدیر سایت
۱۳۹۴/۰۱/۳۱۰۰

از توجه شما سپاسگذاریم

saleh
۱۳۹۳/۰۶/۰۳۰۰
پاسخسلام شما روان شناس تخصصی هستید؟
تا بحال با کودکان مشاوره تخصصی و درمانی داشته اید؟
لطفا پاسخ را برام ایمیل کنید.ممنون

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 30

به چه موضوعی علاقه مندید؟

محصولات پیشنهادی مرتبط

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید