قصد بارداری
دوره اول بارداری
دوره دوم بارداری
دوره سوم بارداری
نوزادی
کودکی

نقش فولیک اسید در باروری سالم

نقش فولیک اسید در باروری سالم
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/07/16 0 نظر 118 بازدید

نقش فولیک اسید در باروری سالم

فولات در مراحل آغازین رشد جنین اهمیت زیادی دارد. جنین درحال رشد در روزها و هفته‌‌‌‌های اول برای تشکیل قالب‌‌‌‌بندی اساسی خود به فولات نیاز دارد. بدون اسید فولیک کافی ستون فقرات به طور مناسب شکل نگرفته و به اسپینا بیفیدا خواهد انجامید. این که فولات واقعا چقدر به تشکیل ستون فقرات و بسته شدن نخاع کمک میکند، کاملا معلوم نشده است. با این حال دانشمندان دقیقا میدانند که فولات آسیب به DNA نقاط تیره سلولها را کاهش داده

نقش فولیک اسید در باروری سالم


برای پیشگیری از نقائص مادرزادی مکمل اسید فولیک توصیه می شود. 

                                  فولیک اسید
فولات چکار میکند؟


فولات در مراحل آغازین رشد جنین اهمیت زیادی دارد. جنین درحال رشد در روزها و هفته‌‌‌‌های اول برای تشکیل قالب‌‌‌‌بندی اساسی خود به فولات نیاز دارد. بدون اسید فولیک کافی ستون فقرات به طور مناسب شکل نگرفته و به اسپینا بیفیدا خواهد انجامید. این که فولات واقعا چقدر به تشکیل ستون فقرات و بسته شدن نخاع کمک میکند، کاملا معلوم نشده است. با این حال دانشمندان دقیقا میدانند که فولات آسیب به DNA نقاط تیره سلولها را کاهش داده و از ایجاد انحراف در تکثیر سلولها پیشگیری میکند. این کار خیلی مهم است چون سلولهای جنین درحال رشد با سرعت سرسام‌‌‌‌آوری درحال تکثیر هستند.

حتما بخوانید: رفع خستگی پس از زایمان با خوردن عدس


افسردگی و باروری


بعضی از اختلالات بهداشتی با کمبود فولات مرتبط هستند. خانم‌‌‌‌های مبتلا به افسرگی معمولا کمبود فولات داشته و باید به مصرف فولات خود توجه ویژه نمایند تا برای باردار شدن و به ثمر رساندن یک کودک سالم کمبود فولات نداسته باشند، مطالعه بر روی بر روی ملتها نشان داده که هم مردان و هم زنانی که در خون خود کمبود فولات داشته‌‌‌‌اند، خطر ابتلا به افسردگی آنها بیشتر است. احتمالا ارتباط و نقش بین فولات و افسردگی در تولید سروتونین نهفته است. سروتین یک ناقل عصبی است که باعث احساس شادی و سرخوشی می شود. اسیدهای چرب امگا3 موجود در ماهی هم پشتیبان مشهور خلق و خوی خوش هستند.

                                            فولیک اسید
وزن‌‌‌‌کشی


رسیدن به وزنی مناسب و حفظ آن هم قبل از باردار شدن فکر خوبی است. ما درباره‌‌‌‌ی وزن مناسب صحبت می کنیم نه در مورد وزن سوپر مدل!


چند کیلو گوشت اضافی باسن شما را آنقدر ناراحت کرده، برای دوران بارداری عملا مفید خواهد بود. تحقیقات نشان میدهد 97% خانمهایی مه فکر میکنند که اضافه وزن دارند درواقع وزنشان مناسب است. رژیم لاغری می تواند باعث کاهش موادغذایی لازم برای باروری و کودک سالم گردد. علاوه بر این رژیم لاغری گرفتن و لاغری میتواند باعث توقف تولید تخمک شود.

حتما بخوانید: نوزادان در یک ماهگی


از طرفی دیگر خانم‌‌‌‌هایی که قبل از باردار شدن دارای اضافه وزن بوده و در دوران بارداری افزایش وزن زیادی داشته باشند در خطر بیش از معمول مسمومیت زایمانی قرار می گیرند. در این اختلال، مادر دچار فشارخون زیاد میشود که درنتیجه میتواند به تحریک زایمان یا سزارین یا به دیابت بارداری (نوعی دیابت که در دوران بارداری پیش می‌‌‌‌آید) منجر شود. برای این که ببینید وزنتان چطور است به جای پوشیدن لباسهای تنگ که ما آنها را "چسبان" می‌‌‌‌نامیم شاخص توده‌‌‌‌ای بدن (BMI) خود را محاسبه کنید-سال" BMI خود را تعیین کنید. در این جا راه جدیدی هست که شما ممکن است بخواهید امتحان کنید خصوصا چون آسان‌‌‌‌تر از BMI است. نسبت کمر به باسن (W/H ratio) نسبت کمر به باسن از نظر سلامت کلی بدن حتی از bmi مهم‌‌‌‌تر است برای یافتن آن کمر خود را در باریک‌‌‌‌ترین نقطه و باسن خود را در بزرگ‌‌‌‌ترین نقطه اندازه‌‌‌‌گیری کرده و آنگاه اندازه کمر را به اندازه باسن تقسیم کنید. نسبت به دست آمده در شرایط مناسب برای خانم‌‌‌‌ها 8/0 یا کمتر از آن است.

                                        فولیک اسید
وزن چه اثری در باروری دارد


باروری یک خانم به مقدار انرژی بدن او خیلی بستگی دارد. به عبارت دیگر خوبی تغذیه بر توانایی باردار شدن تاثیر دارد و دلیلش این است که هورمون‌‌‌‌ها یعنی مواد شیمیایی دخیل در ارتباط بین دستگاه‌‌‌‌های مختلف، به دستگاه تولید مثل خانم خبر میدهند که متابولیسم او چگونه است. وقتی متابولیسم غیرزبیعی باشد مانند مورد خانم‌‌‌‌هایی که یا کم وزن هستند یا چاق بر مقدار هورمون‌‌‌‌های او اثر میگذارند و همچنان که انتظار دارید، هورمون‌‌‌‌ها عامل کلیدی در باردار شدن یا بارداری سالم هستند.

حتما بخوانید: فواید کلم پیچ در دوران شیردهی


وزن‌‌‌‌کشی برای درمان باروری


محققان آثار وزن بدن و غذا را بر نتیجه درمان باروری مورد تحقیق قرار داده‌‌‌‌اند. معلوم است که وزن و وضعیت غذایی( چگونگی غذا) با باروری رابطه نزدیکی دارند ولی مطالعات کمی اثر مستقیم غذا را بر نتایج درمان باروری مورد تحقیق قرار داده‌‌‌‌اند. وزن مناسب و سالم با مقدار هورمون مناسب مرتبط بوده و توانایی مناسب با بدن سالم ارتباط دارد. علیرغم کمبود شواهد تا این تاریخ می توان گفت یک رژیم غذایی سالم فکر خوبی برای زمان درمان باروری است. خصوصا چون به طرق دیگر با باروری و بارداری سالم مرتبط است.
                                                    فولیک اسید

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از مطالب زیر نیز استقبال کرده اند

افزایش باروری با خوردن کاسنی فرنگی

افزایش باروری با خوردن کاسنی فرنگی

افزایش باروری با خوردن کاسنی فرنگی
کاسنی فرنگی نوعی سبزی سالادی است که بیشتر شبیه کاهو است و مزه خوب داشته و سالاد را خوشمزه میکند. کاسنی دارای موادغذایی مانند فولات است که باروری را افزایس میدهد. دو فنجان کاسنی 142 میکروگرم فولات دارد. 

مضرات  قندهای مصنوعی بر بارداری سالم

مضرات قندهای مصنوعی بر بارداری سالم

مضرات  قندهای مصنوعی بر بارداری سالم عبارت "قندهای مصنوعی" می‌رساند که بهتر است از آنها دوری کنید. مصنوعی هرگز به معنی سالم نیست ولی این که خودتان قند مصنوعی نخرید کافی نیست. قندهای مصنوعی در بسیاری از فرآورده‌های غذایی از جمله نوشابه‌های غیرالکلی، ماست( البته در آمریکا)، ما خوشبختانه در ایران ماست با قند مصنوعی نداریم، انواع دسرها، ژله‌های میوه‌ای، آدامس، سس سالاد و شیرینی‌جات به کار می‌رود. بهتر است برچس....

چگونه برای روز زایمان آمادگی پیدا کنید

چگونه برای روز زایمان آمادگی پیدا کنید

چگونه برای روز زایمان آمادگی پیدا کنید از حالا یک الگو برای حرکات کودک پیدا می کنید، زیرا او در یک دوره خواب و بیداری قابل پیش بینی قرار می گیرد. حرکات سریع و غلتهای خسته کننده و آرام به لرزش های ملایم تبدیل می شود. البته هر حرکتی اطمینان مجدد به مادر می دهد. راه دیگر برای کنترل سلامتی کودک انجام آزمایش حرکات جنین است. هر روز زمانهایی مشخص یعنی اول صبح، بعد از غذا، قبل از خواب که جنین بیشتر حرکت می کند به تعداد حرکات کودک طی یک مدت زمان مشخص توجه کنید.

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی

خواص ماهی قباد در دوران شیردهی ممکن است ماهی مکرل در غذاهای شما یافت نشود ولی وقت آن رسیده که عادت خود را تغییر دهید. ماهی آزاد، قزل‌‌‌آلا، تون، مکرل، ماهی کولی و ساردین از بهترین منابع اسیدهای چرب امگا3 هستند و اسیدهای چرب امگا3 به خاطر توانایی‌‌‌شان در بهبود روحیه، افزایش توان مغز و چیزهای دیگر دارند، معروف می‌‌‌شوند. اهمیت اسیدهای چرب امگا3 در دوران شیردهی به اندازه اهمیت آنها در سه ماهه سوم دوران بارداری است. درحقیقت، مغز کودک تا سن 5.....

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟

ظاهر یک خانم باردار در سه ماه اول بارداری چگونه است؟ نتیجه آزمایش مثبت است و بنابراین مشتاقید تا هر چه زودتر به شکل زیبای یک مادر باردار برسید. به جای آن جوش هایی روی صورت خود می بینید یا از حالت تهوع رنج می برید. سه ماهه اول برای شما که باردار هستید ناامیدکننده است ولی بنظر غریبه هایی که شما را در خیابان می بینند خانم معمولی و خسته ای به نظر می رسید که احتمالا روز بدی را گذرانده است.
قبل از اینکه ماه سوم به پایان برسد و شاید چند

خواص اسفرزه در باروری

خواص اسفرزه در باروری

خواص اسفرزه در باروری این چاشنی مغذی منبع خوب دیگر موادغذایی از جمله ویتامین E( 2 میلی گرن در هر ق غ) و ویتامین B6(3/0 میلیگرم در هر ق غ) هم هست. هردوی این موادغذایی برای سلامتی عمومی و سلامتی دستگاه تولیدمثل جنبه کلیدی دارند. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی بوده و برای سالم نگه داشتن شما ضروری بوده و برای سلامت اسپرم حیاتی است. ویتامین B6 یک ویتامین مهم انرژی‌زا بوده که شما را در شب و روز متحرک نگه می دارند.

نظرات

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

به چه موضوعی علاقه مندید؟

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع کاربر ما بپیوندید